Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2019 Le Tour de Filipinas

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Jeroen Meijers 1993 Taiyuan Miogee CT 20:38:072540
02 Choon Huat Goh 1991 Terengganu Cycling Team + 452030
03 Angus Lyons 1996 Oliver's Real Food + 01:381525
04 Daniel Habtemichael 1997 7 Eleven Cliqq - Air21 + 02:131320
05 Sandy Nur Hasan 1998 PGN Road Cycling Team + 02:251115
06 Aiman Cahyadi 1993 PGN Road Cycling Team + 02:321010
07 Kohei Yokotsuka 1994 Team Ukyo + 02:3295
08 Naoya Yoshioka 1991 Team Ukyo + 02:3483
09 Muhshin Misbah 1997 Team Sapura Cycling + 02:3573
10 Shuai Li 1996 Taiyuan Miogee CT + 02:3673
11 Marcelo Felipe 1990 7 Eleven Cliqq - Air21 + 02:366
12 Mario Vogt 1992 Team Sapura Cycling + 03:586
13 Jamal Hibatullah 1997 PGN Road Cycling Team + 04:215
14 Jamalidin Novardianto 1994 PGN Road Cycling Team + 04:585
15 Mark Galedo 1985 Celeste Cycles - Bianchi PH + 05:104
16 Jonel Carcueva 1995 Team Go for Gold + 05:264
17 Jay Lucero 1999 Team Go for Gold + 05:264
18 Chris Miller 1981 Nero Bianchi + 05:293
19 Edgar Nohales 1986 Taiyuan Miogee CT + 05:293
20 Junrey Janjan Navarra 1992 Philippines + 05:363
21 Muhamad Hakimi Haiqa Ahmad Sabri 2000 Team Sapura Cycling + 06:143
22 Mohamed Zamri Saleh 1983 Terengganu Cycling Team + 08:262
23 John Mark Camingao 1993 Philippines + 08:262
24 Jan Paul Morales 1986 Philippines + 08:362
25 Ratchanon Yaowarat 1999 Thailand + 08:392
26 Jeffshon Sotto 1994 Bike Xtreme Team + 08:471
27 Daniel Ven Cariņo 1998 Team Go for Gold + 10:371
28 Dominic Perez 1994 7 Eleven Cliqq - Air21 + 10:421
29 Muhammad Mohd Shukri 1998 Team Sapura Cycling + 10:591
30 Kohei Uchima 1988 Team Ukyo + 12:26-
31 Aidan James Mendoza 1999 Nex CCN Cycling Team + 12:45
32 Ismael Grospe 1998 Team Go for Gold + 16:52
33 Nichol Blanca Pareja 2000 Celeste Cycles - Bianchi PH + 19:22
34 Rachmad Noka Wibisono 1999 PGN Road Cycling Team + 21:02
35 Warren Bordeos 1997 Bike Xtreme Team + 22:20
36 Jesse Coyle 1994 Nero Bianchi + 22:49
37 Yusuke Hatanaka 1985 Team Ukyo + 25:00
38 Arjay Kaul 1996 Bike Xtreme Team + 28:23
39 Setthawut Yordsuwan 1994 Thailand + 29:55
40 Jack Sykes 2000 Oliver's Real Food + 31:08
41 Michael Farre 1998 Celeste Cycles - Bianchi PH + 32:08
42 Warut Paekrathok 1999 Thailand + 34:23
43 Phucong Sai-Udomsin 1988 Thailand + 34:29
44 Natnael Mebrahtom 1998 7 Eleven Cliqq - Air21 + 34:56
45 Sebastian Presley 1998 Oliver's Real Food + 36:02
46 Mohd Shahrul Mat Amin 1989 Terengganu Cycling Team + 36:57
47 Robert Müller 1986 Nex CCN Cycling Team + 37:48
48 Arjay Peralta 1993 7 Eleven Cliqq - Air21 + 38:31
DNF El Joshua Carino 1993 Philippines
DNF Ronald Oranza 1992 Philippines
DNF Jetsada Janluang 1994 Thailand
DNF Lance Allen Benito 2000 Bike Xtreme Team
DNF Michael Angelico Ochoa 1990 Bike Xtreme Team
DNF Kim Kenneth Krog 1997 Celeste Cycles - Bianchi PH
DNF Lorenzo Rellosa III - Celeste Cycles - Bianchi PH
DNF Mark Bonzo 1989 Nex CCN Cycling Team
DNF Panha Suon 1996 Nex CCN Cycling Team
DNF Wei Sheng Jerome Teo - Nex CCN Cycling Team
DNF Brendon Davids 1993 Oliver's Real Food
DNF Conor Murtagh 1993 Oliver's Real Food
DNF Tim Ariesen 1994 Taiyuan Miogee CT
DNF Andre Looij 1995 Taiyuan Miogee CT
DNF Elmer Navarra 1991 Team Go for Gold
DNF Angus Calder 1997 Nero Bianchi
DNF Samuel Hill 1995 Nero Bianchi
DNF Jay Vine 1995 Nero Bianchi
DNF Mohamad Saari Amri Abd Rasim 1998 Team Sapura Cycling
DNF Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad 1992 Terengganu Cycling Team
DNF Irwandie Lakasek 1995 Terengganu Cycling Team

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Le Tour de Filipinas
Philippines - June 14th-18th
Classification 2.2