Front Races Teams Riders Ranking

Veenendaal Classic | 2019

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy 4:11:38125
02 Martijn Budding Beat Cycling Club + 0085
03 Nick Van der Lijke Roompot - Charles + 0070
04 Oscar Riesebeek Roompot - Charles + 0960
05 Sven Burger SEG Racing Academy + 0950
06 Piotr Havik Beat Cycling Club + 1340
07 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 1935
08 August Jensen Israel Cycling Academy + 1930
09 Adriaan Janssen Monkey Town - A Block CT + 2225
10 Jesper Asselman Roompot - Charles + 2820
11 Wouter Wippert EvoPro Racing + 2915
12 Andrea Pasqualon Wanty - Groupe Gobert + 2910
13 Marijn Van Den Berg Metec - TKH + 325
14 David Dekker Metec - TKH + 435
15 Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy + 435
16 Daan Hoeyberghs Beat Cycling Club + 433
17 Matthew Bostock Canyon DHB + 433
18 Adrien Garel Vital Concept - B&B Hotels + 433
19 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 433
20 Harry Sweeny EvoPro Racing + 433
21 Sjoerd Bax Metec - TKH + 433
22 Arne Peters Alecto Cycling Team + 463
23 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 503
24 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 593
25 Bas Van Der Kooij Monkey Town - A Block CT + 1:203
26 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 1:20
27 Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team + 1:20
28 Oliver Wood Canyon DHB + 1:20
29 Edo Maas Development Team Sunweb + 1:20
30 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 1:20
31 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 1:20
32 Yves Coolen Beat Cycling Club + 1:20
33 Ivar Slik Monkey Town - A Block CT + 1:20
34 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 1:20
35 Maarten De Jonge Monkey Town - A Block CT + 1:20
36 Daire Feeley EvoPro Racing + 1:20
37 Charlie Tanfield Canyon DHB + 1:20
38 Nahom Desale Kalei Beat Cycling Club + 1:20
39 Jason Van Dalen Metec - TKH + 1:20
40 Rory Townsend Canyon DHB + 1:20
41 Balazs Rozsa Team Differdange-GeBa + 1:20
42 Adne Koster Alecto Cycling Team + 1:20
43 Tim Naberman Development Team Sunweb + 1:20
44 Jacob Hennessy Canyon DHB + 1:20
45 Jeroen Pattyn Team Differdange-GeBa + 1:20
46 Boy van Poppel Roompot - Charles + 1:20
47 Martins Pluto Monkey Town - A Block CT + 1:20
48 Andrew Tennant Canyon DHB + 1:20
49 Luca Henn Team Lotto - Kern Haus + 1:20
50 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 1:20
51 Luuc Bugter Beat Cycling Club + 1:20
52 Kelvin Van Den Dool Vlasman Cycling Team + 1:20
53 Omer Goldstein Israel Cycling Academy + 1:20
54 Thomas Deruette Team Differdange-GeBa + 1:20
55 Alberto Dainese SEG Racing Academy + 1:20
56 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 1:20
57 Ludvig Anton Wacker Development Team Sunweb + 1:29
58 David Rivière Vital Concept - B&B Hotels + 1:30
59 Jérémy Lecroq Vital Concept - B&B Hotels + 1:30
60 André Greipel Team Arkéa - Samsic + 1:30
61 Robert Wagner Team Arkéa - Samsic + 1:30
62 Peter Koning EvoPro Racing + 1:30
63 Marco Doets Alecto Cycling Team + 1:30
64 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 1:30
65 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 1:30
66 Mihkel Räim Israel Cycling Academy + 1:30
67 Benjamin Perry Israel Cycling Academy + 1:30
68 Jan-Willem Van Schip Roompot - Charles + 1:30
69 Tiago Antunes SEG Racing Academy + 1:30
70 Alex Paton Canyon DHB + 1:30
71 Stef Krul Metec - TKH + 1:30
72 Rick Ottema Metec - TKH + 1:30
73 Abe Celi Alecto Cycling Team + 1:30
74 Alfdan De Decker Wanty - Groupe Gobert + 1:30
75 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 1:30
76 Rick Van Breda Monkey Town - A Block CT + 1:30
77 Marc Dörrie Team Lotto - Kern Haus + 2:54
DNF Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team
DNF Daniel Abraham Gebru Beat Cycling Club
DNF Marius Mayrhofer Development Team Sunweb
DNF Eugenio Alafaci EvoPro Racing
DNF Cyrus Monk EvoPro Racing
DNF Luke Mudgway EvoPro Racing
DNF Adam Hartley SEG Racing Academy
DNF Wessel Krul SEG Racing Academy
DNF Georgios Stavrakakis SEG Racing Academy
DNF Jose Autran Start Cycling Team
DNF Oscar Bazan Start Cycling Team
DNF Luis Javelly Start Cycling Team
DNF Leonel Quintero Start Cycling Team
DNF Eduardo Villanueva Start Cycling Team
DNF Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic
DNF Florentin Lecamus-Lambert Team Arkéa - Samsic
DNF Bram Welten Team Arkéa - Samsic
DNF Cameron Beard Team Differdange-GeBa
DNF Tiago Da Silva Team Differdange-GeBa
DNF Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa
DNF Jan Kuhn Team Lotto - Kern Haus
DNF Yoann Bagot Vital Concept - B&B Hotels
DNF Justin Mottier Vital Concept - B&B Hotels
DNF Dion Beukeboom Vlasman Cycling Team
DNF Jasper Bovenhuis Vlasman Cycling Team
DNF Robert Bovenhuis Vlasman Cycling Team
DNF Beau Duvigneau Vlasman Cycling Team
DNF Wim Stroetinga Vlasman Cycling Team
DNF Joost Van der Burg Vlasman Cycling Team
DNF Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert
DNF Ludwig De Winter Wanty - Groupe Gobert
DNF Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert
Information
Nations Netherlands
Date August 21st
Distance 190.7 km
CAT 1.1