Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2007 Ronde van Vlaanderen

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Alessandro Ballan 1979 Lampre - Fondital 6:1005280
02 Leif Hoste 1977 Predictor - Lotto + 00224
03 Luca Paolini 1977 Liquigas + 5168
04 Karsten Kroon 1976 Team CSC + 5140
05 Vladimir Gusev 1982 Discovery Channel + 5126
06 Tomas Vaitkus 1982 Discovery Channel + 13112
07 Nick Nuyens 1980 Cofidis + 13101
08 Dmitriy Muravyev 1979 Astana + 1390
09 Michael Boogerd [*] 1972 Rabobank + 1381
10 Stuart O'Grady 1973 Team CSC + 3573
11 Jesus Del Nero Montes 1982 Saunier Duval - Prodir + 3567
12 Tom Boonen 1980 Quick Step - Innergetic + 3562
13 Marcus Burghardt 1983 T-Mobile Team + 3556
14 Filippo Pozzato 1981 Liquigas + 3550
15 Gregory Rast 1980 Astana + 3545
16 Steffen Wesemann 1971 Team Wiesenhof - Felt + 3542
17 Staf Scheirlinckx 1979 Cofidis + 3539
18 Cristian Moreni 1972 Cofidis + 3536
19 Daniele Bennati 1980 Lampre - Fondital + 3534
20 Björn Leukemans 1977 Predictor - Lotto + 4231
21 Paolo Bettini 1974 Quick Step - Innergetic + 4828
22 Gorik Gardeyn 1980 Unibet.com + 1:3225
23 Andy Cappelle 1979 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 1:3222
24 Salvatore Commesso 1975 Tinkoff Credit Systems + 1:3220
25 Philippe Gilbert 1982 Française des Jeux + 1:3217
26 Frédéric Amorison 1978 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 1:3214
27 Brett Lancaster 1979 Team Milram + 1:3211
28 Maarten Den Bakker 1969 Skil - Shimano + 1:328
29 Arnaud Coyot 1980 Unibet.com + 1:326
30 Aart Vierhouten 1970 Skil - Shimano + 1:323
31 Fabio Sabatini 1985 Team Milram + 1:32
32 Bastiaan Giling 1982 Team Wiesenhof - Felt + 1:32
33 Martin Elmiger 1978 AG2R Prévoyance + 1:32
34 Anthony Geslin 1980 Bouygues Telecom + 1:32
35 Léon van Bon 1972 Rabobank + 1:32
36 Bert Grabsch 1975 T-Mobile Team + 1:32
37 Enrico Franzoi 1982 Lampre - Fondital + 1:32
38 Volodymyr Bileka 1979 Discovery Channel + 1:32
39 Bert Roesems 1972 Predictor - Lotto + 1:32
40 Markel Irizar 1980 Euskaltel-Euskadi + 1:32
41 Matthew Wilson 1977 Unibet.com + 1:32
42 Filip Meirhaeghe 1971 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 1:32
43 Stijn Devolder 1979 Discovery Channel + 1:32
44 Koen De Kort 1982 Astana + 1:32
45 Marcus Ljungqvist 1974 Team CSC + 1:32
46 Aleksandr Kuschynski 1979 Liquigas + 1:32
47 Unai Uribarri Artabe 1984 Euskaltel-Euskadi + 1:32
48 Laurens Ten Dam 1980 Unibet.com + 1:32
49 Óscar Freire 1976 Rabobank + 1:32
50 Bert De Waele 1975 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 1:32
51 Johan Vansummeren 1981 Predictor - Lotto + 1:32
52 Juan Antonio Flecha 1977 Rabobank + 1:32
53 Fabian Cancellara 1981 Team CSC + 1:32
54 Jörg Ludewig 1975 Team Wiesenhof - Felt + 1:32
55 Andreas Klier 1976 T-Mobile Team + 1:32
56 Maarten Tjallingii 1977 Skil - Shimano + 1:32
57 Kim Kirchen 1978 T-Mobile Team + 1:32
58 Sergei Ivanov 1975 Astana + 1:32
59 Peter Van Petegem 1970 Quick Step - Innergetic + 1:32
60 Thor Hushovd 1978 Crédit Agricole + 2:57
61 Franck Renier 1974 Bouygues Telecom + 2:57
62 Matthew White 1974 Discovery Channel + 2:57
63 Vincent Jérôme 1984 Bouygues Telecom + 2:57
64 Elia Aggiano 1972 Tinkoff Credit Systems + 2:57
65 Christophe Laurent 1977 Crédit Agricole + 2:57
66 Laurent Mangel 1981 AG2R Prévoyance + 2:57
67 Alessandro Cortinovis 1977 Team Milram + 2:57
68 Mathew Hayman 1978 Rabobank + 2:57
69 Evert Verbist 1984 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 2:57
70 Imanol Erviti 1983 Caisse d'Epargne + 2:57
71 Francisco Ventoso 1982 Saunier Duval - Prodir + 2:57
72 David Boucher 1980 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 2:57
73 Fabio Baldato 1968 Lampre - Fondital + 2:57
74 David Kopp 1979 Gerolsteiner + 2:57
75 Massimiliano Mori 1974 Lampre - Fondital + 6:50
76 Wim Vansevenant 1971 Predictor - Lotto + 6:50
77 Kevin van Impe 1981 Quick Step - Innergetic + 6:50
78 Paolo Fornaciari 1971 Lampre - Fondital + 6:55
79 Igor Abakoumov 1981 Astana + 6:55
80 Frédéric Guesdon 1971 Française des Jeux + 6:55
81 Gert Steegmans 1980 Quick Step - Innergetic + 6:55
82 Daniele Righi 1976 Lampre - Fondital + 6:55
83 Kevin Hulsmans 1978 Quick Step - Innergetic + 6:55
84 Fabio Sacchi 1974 Team Milram + 7:10
85 William Bonnet 1982 Crédit Agricole + 7:10
86 Bernhard Eisel 1981 T-Mobile Team + 7:10
87 Olaf Pollack 1973 Team Wiesenhof - Felt + 7:10
88 Arnaud Labbe 1976 Bouygues Telecom + 7:10
89 Alexandre Usov 1977 AG2R Prévoyance + 7:10
90 Baden Cooke 1978 Unibet.com + 7:10
91 Ludovic Auger 1971 Française des Jeux + 7:10
92 Mauro Da Dalto 1981 Liquigas + 7:10
93 Claudio Corioni 1982 Lampre - Fondital + 7:10
94 Floris Goesinnen 1983 Skil - Shimano + 9:47
95 Frederik Willems 1979 Liquigas + 10:22
96 Christophe Mengin 1968 Française des Jeux + 10:22
97 Yohann Gène 1981 Bouygues Telecom + 10:22
98 Rony Martias 1980 Bouygues Telecom + 10:22
99 Sven Krauss 1983 Gerolsteiner + 10:22
100 José Vicente García 1972 Caisse d'Epargne + 10:22
101 Steffen Weigold 1979 Tinkoff Credit Systems + 12:37
102 Alan Perez Lezaun 1982 Euskaltel-Euskadi + 12:37
103 Pedro Horrillo 1974 Rabobank + 12:37
104 László Bodrogi 1976 Crédit Agricole + 12:37
105 Tom Stamsnijder 1985 Gerolsteiner + 12:37
106 Wim De Vocht 1982 Predictor - Lotto + 12:37
107 Heinrich Haussler 1984 Gerolsteiner + 12:37
108 Kevin De Weert 1982 Cofidis + 12:37
109 Sebastien Rosseler 1981 Quick Step - Innergetic + 12:37
110 Sven Renders 1981 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 12:37
111 Fredrik Veuchelen 1978 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 12:37
112 Allan Johansen 1971 Team CSC + 12:37
113 Sébastien Minard 1982 Cofidis + 12:37
114 Thierry Marichal 1973 Française des Jeux + 12:37
115 Matthé Pronk 1974 Unibet.com + 12:37
116 Jan Boven 1972 Rabobank + 12:37
DNF Renaud Dion 1978 AG2R Prévoyance
DNF Yuriy Krivtsov 1979 AG2R Prévoyance
DNF Lloyd Mondory 1982 AG2R Prévoyance
DNF Stephane Poulhies 1985 AG2R Prévoyance
DNF Christophe Riblon 1981 AG2R Prévoyance
DNF Benoit Joachim 1976 Astana
DNF Aaron Kemps 1983 Astana
DNF Guinnadi Mikhailov 1974 Astana
DNF Mathieu Claude 1983 Bouygues Telecom
DNF Alexandre Pichot 1983 Bouygues Telecom
DNF Eric Berthou 1980 Caisse d'Epargne
DNF Florent Brard 1976 Caisse d'Epargne
DNF Nicolas Portal 1979 Caisse d'Epargne
DNF Vicente Reynès 1981 Caisse d'Epargne
DNF José Joaquin Rojas 1985 Caisse d'Epargne
DNF Luis León Sánchez 1983 Caisse d'Epargne
DNF Johan Coenen 1979 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Glenn D'Hollander 1974 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Nico Eeckhout 1970 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Pieter Ghyllebert 1982 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Kurt Hovelynck 1981 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Michiel Elijzen 1982 Cofidis
DNF Tyler Farrar 1984 Cofidis
DNF Mathieu Heijboer 1982 Cofidis
DNF Julian Dean 1975 Crédit Agricole
DNF Jimmy Engoulvent 1979 Crédit Agricole
DNF Sébastien Hinault 1974 Crédit Agricole
DNF Cyril Lemoine 1983 Crédit Agricole
DNF Antonio Cruz 1971 Discovery Channel
DNF Steve Cummings 1981 Discovery Channel
DNF Pavel Padrnos 1970 Discovery Channel
DNF Andoni Aranaga Akzune 1979 Euskaltel-Euskadi
DNF Koldo Fernandez 1981 Euskaltel-Euskadi
DNF Iban Iriondo Uranga 1984 Euskaltel-Euskadi
DNF Andoni Lafuente 1985 Euskaltel-Euskadi
DNF Iban Mayoz 1981 Euskaltel-Euskadi
DNF Sébastien Chavanel 1981 Française des Jeux
DNF Christophe Detilloux 1974 Française des Jeux
DNF Fabien Patanchon 1983 Française des Jeux
DNF Oscar Gatto 1985 Gerolsteiner
DNF Sebastian Lang 1979 Gerolsteiner
DNF Marcel Strauss 1976 Gerolsteiner
DNF Fabian Wegmann 1980 Gerolsteiner
DNF Jan Kuyckx 1979 Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Kevin Neirynck 1982 Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF James Vanlandschoot 1978 Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Murilo Fischer 1979 Liquigas
DNF Roberto Petito 1971 Liquigas
DNF Manuel Quinziato 1979 Liquigas
DNF Roy Sentjens 1980 Predictor - Lotto
DNF Greg Van Avermaet 1985 Predictor - Lotto
DNF Steven De Jongh 1973 Quick Step - Innergetic
DNF Bram de Groot 1974 Rabobank
DNF Raul Alarcon 1986 Saunier Duval - Prodir
DNF Raivis Belohvosciks 1976 Saunier Duval - Prodir
DNF Ángel Gómez 1981 Saunier Duval - Prodir
DNF David Millar 1977 Saunier Duval - Prodir
DNF Manuele Mori 1980 Saunier Duval - Prodir
DNF Luciano Pagliarini 1978 Saunier Duval - Prodir
DNF David Deroo 1985 Skil - Shimano
DNF Christoph Meschenmoser 1983 Skil - Shimano
DNF Christian Müller 1982 Skil - Shimano
DNF Kenny van Hummel 1982 Skil - Shimano
DNF Lorenzo Bernucci 1979 T-Mobile Team
DNF Roger Hammond 1974 T-Mobile Team
DNF Servais Knaven 1971 T-Mobile Team
DNF Matti Breschel 1984 Team CSC
DNF Kasper Klostergaard 1983 Team CSC
DNF Lars Michaelsen 1969 Team CSC
DNF Volodymyr Dyudya 1983 Team Milram
DNF Ralf Grabsch 1973 Team Milram
DNF Marcel Sieberg 1982 Team Milram
DNF Erik Zabel 1970 Team Milram
DNF Daniel Musiol 1983 Team Wiesenhof - Felt
DNF Felix Odebrecht 1984 Team Wiesenhof - Felt
DNF Stefan van Dijk 1976 Team Wiesenhof - Felt
DNF Robert Wagner 1983 Team Wiesenhof - Felt
DNF Ilya Chernetskiy 1984 Tinkoff Credit Systems
DNF Mikhail Ignatiev 1985 Tinkoff Credit Systems
DNF Anton Mindlin 1985 Tinkoff Credit Systems
DNF Ivan Rovny 1987 Tinkoff Credit Systems
DNF Nikolai Trusov 1985 Tinkoff Credit Systems
DNF Jimmy Casper 1978 Unibet.com
DNF Markus Eichler 1982 Unibet.com

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Ronde van Vlaanderen
Belgium - April 8th
Distance 259 km
Classification 1.PT1