Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2006 Ronde van Vlaanderen

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Tom Boonen 1980 Quick Step - Innergetic 6:30:14280
02 Leif Hoste 1977 Discovery Channel + 00224
03 George Hincapie 1973 Discovery Channel + 1:17168
04 Peter Van Petegem 1970 Davitamon - Lotto + 1:17140
05 Alessandro Ballan 1979 Lampre + 1:17126
06 Fabian Cancellara 1981 Team CSC + 1:17112
07 Paolo Bettini 1974 Quick Step - Innergetic + 1:50101
08 Karsten Kroon 1976 Team CSC + 1:5090
09 Andreas Klier 1976 T-Mobile Team + 1:5081
10 Roberto Petito 1971 Team Tenax Salmilano + 1:5073
11 Erik Zabel 1970 Team Milram + 3:2967
12 Juan Antonio Flecha 1977 Rabobank + 3:2962
13 Filippo Pozzato 1981 Quick Step - Innergetic + 4:2156
14 Thor Hushovd 1978 Crédit Agricole + 4:2150
15 Bernhard Eisel 1981 Française des Jeux + 8:0345
16 David Kopp 1979 Gerolsteiner + 8:0342
17 Nick Nuyens 1980 Quick Step - Innergetic + 8:0339
18 Anthony Geslin 1980 Bouygues Telecom + 8:0336
19 Stefan Schumacher 1981 Gerolsteiner + 8:0334
20 Kurt Asle Arvesen 1975 Team CSC + 8:0331
21 Baden Cooke 1978 Unibet.com + 8:0328
22 Erik Dekker 1970 Rabobank + 8:0325
23 Bert Roesems 1972 Davitamon - Lotto + 8:0322
24 Vladimir Gusev 1982 Discovery Channel + 8:0320
25 Sergei Ivanov 1975 T-Mobile Team + 8:0317
26 Rik Verbrugghe 1974 Cofidis + 8:0314
27 Pedro Horrillo 1974 Rabobank + 8:4511
28 Frédéric Guesdon 1971 Française des Jeux + 8:458
29 Markus Zberg 1974 Gerolsteiner + 8:456
30 Matthew Wilson 1977 Unibet.com + 8:453
31 Wilfried Cretskens 1976 Quick Step - Innergetic + 8:45
32 Luca Paolini 1977 Liquigas + 8:45
33 Martin Elmiger 1978 Phonak Hearing Systems + 8:45
34 Allan Johansen 1971 Team CSC + 8:45
35 Christian Knees 1981 Team Milram + 8:45
36 Staf Scheirlinckx 1979 Cofidis + 8:45
37 Gregory Rast 1980 Phonak Hearing Systems + 8:45
38 Constantino Zaballa 1978 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 8:45
39 Vicente Reynès 1981 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 8:45
40 Thierry Marichal 1973 Cofidis + 8:45
41 Fabio Baldato 1968 Team Tenax Salmilano + 12:27
42 Matteo Carrara 1979 Lampre + 12:27
43 Marcus Burghardt 1983 T-Mobile Team + 12:27
44 Sébastien Hinault 1974 Crédit Agricole + 12:27
45 Marco Serpellini 1972 Unibet.com + 12:27
46 Aart Vierhouten 1970 Skil - Shimano + 12:27
47 Marco Velo 1974 Team Milram + 12:27
48 Nico Eeckhout 1970 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 12:27
49 Paolo Bossoni 1976 Team Tenax Salmilano + 12:27
50 Andy Flickinger 1978 Bouygues Telecom + 12:27
51 Ryder Hesjedal 1980 Phonak Hearing Systems + 12:27
52 José Vicente García 1972 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 12:27
53 Gert Steegmans 1980 Davitamon - Lotto + 12:27
54 László Bodrogi 1976 Crédit Agricole + 12:27
55 Wim Vansevenant 1971 Davitamon - Lotto + 12:27
56 Enrico Franzoi 1982 Lampre + 12:27
57 Peter Wrolich 1974 Gerolsteiner + 12:27
58 Frederik Willems 1979 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 12:27
59 Marc Wauters 1969 Rabobank + 12:27
60 Serge Baguet 1969 Quick Step - Innergetic + 12:27
61 Frank Høj 1973 Gerolsteiner + 12:27
62 Sven Renders 1981 Landbouwkrediet - Colnago + 15:54
63 Koen De Kort 1982 Astana - Würth Team + 15:54
64 Angel Castresana del Val 1972 Unibet.com + 16:21
65 Mark Renshaw 1982 Crédit Agricole + 16:21
66 Luke Roberts 1977 Team CSC + 16:21
67 Henk Vogels 1973 Davitamon - Lotto + 16:21
68 Maarten Tjallingii 1977 Skil - Shimano + 16:21
69 Ludovic Auger 1971 Française des Jeux + 16:21
70 Ralf Grabsch 1973 Team Milram + 16:21
71 Jimmy Casper 1978 Cofidis + 16:21
72 Jerome Pineau 1980 Bouygues Telecom + 16:21
73 Viatcheslav Ekimov 1966 Discovery Channel + 16:21
74 Joost Posthuma 1981 Rabobank + 16:21
75 Daniele Pietropolli 1980 Team Tenax Salmilano + 16:21
76 Sébastien Minard 1982 Cofidis + 16:21
77 Alexandre Moos 1972 Phonak Hearing Systems + 16:21
78 Jan Boven 1972 Rabobank + 16:21
79 Yannick Talabardon 1981 Crédit Agricole + 16:21
80 Koen Barbe 1981 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 18:58
81 Marco Milesi 1970 Liquigas + 18:58
82 Erki Pütsep 1976 AG2R Prévoyance + 19:16
83 Kurt Hovelynck 1981 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 19:16
84 Markel Irizar 1980 Euskaltel-Euskadi + 19:16
85 José Joaquin Rojas 1985 Astana - Würth Team + 19:16
86 Ruslan Pidgornyy 1977 Team Tenax Salmilano + 19:16
87 Enrico Poitschke 1969 Team Milram + 19:16
88 Alessandro Cortinovis 1977 Team Milram + 19:16
89 Franck Renier 1974 Bouygues Telecom + 19:16
90 Mathew Hayman 1978 Rabobank + 19:16
91 Gustav Erik Larsson 1980 Française des Jeux + 19:16
92 Maarten Den Bakker 1969 Team Milram + 19:16
93 Renaud Dion 1978 AG2R Prévoyance + 19:16
94 Koldo Fernandez 1981 Euskaltel-Euskadi + 19:16
95 Joseba Zubeldia 1979 Euskaltel-Euskadi + 19:16
96 Maarten Wynants 1982 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 19:16
97 Johan Coenen 1979 Unibet.com + 19:16
98 John Gadret 1979 AG2R Prévoyance + 19:16
99 Christophe Mengin 1968 Française des Jeux + 19:16
100 Paolo Fornaciari 1971 Lampre + 19:16
101 Fredrik Veuchelen 1978 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 19:16
102 Stefano Zanini 1969 Liquigas + 19:16
DNF Laurent Mangel 1981 AG2R Prévoyance
DNF Jean-Patrick Nazon 1977 AG2R Prévoyance
DNF Christophe Riblon 1981 AG2R Prévoyance
DNF Alexandre Usov 1977 AG2R Prévoyance
DNF Tomas Vaitkus 1982 AG2R Prévoyance
DNF Carlos Abellan Ossenbach 1983 Astana - Würth Team
DNF Allan Davis 1980 Astana - Würth Team
DNF Aaron Kemps 1983 Astana - Würth Team
DNF Eladio Sanchez Prado 1984 Astana - Würth Team
DNF Ivan Santos Martinez 1982 Astana - Würth Team
DNF Sébastien Chavanel 1981 Bouygues Telecom
DNF Xavier Florencio 1979 Bouygues Telecom
DNF Yohann Gène 1981 Bouygues Telecom
DNF Rony Martias 1980 Bouygues Telecom
DNF Florent Brard 1976 Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Imanol Erviti 1983 Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF José Cayetano Juliá 1971 Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Alexey Markov 1979 Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Nicolas Portal 1979 Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Pieter Ghyllebert 1982 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Jens Renders 1981 Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Stephane Augé 1974 Cofidis
DNF Nicolas Roche 1984 Cofidis
DNF Bradley Wiggins 1980 Cofidis
DNF Julian Dean 1975 Crédit Agricole
DNF Jimmy Engoulvent 1979 Crédit Agricole
DNF Cyril Lemoine 1983 Crédit Agricole
DNF Wim De Vocht 1982 Davitamon - Lotto
DNF Bart Dockx 1981 Davitamon - Lotto
DNF Léon van Bon 1972 Davitamon - Lotto
DNF Michael Barry 1975 Discovery Channel
DNF Stijn Devolder 1979 Discovery Channel
DNF Roger Hammond 1974 Discovery Channel
DNF Matthew White 1974 Discovery Channel
DNF Andoni Aranaga Akzune 1979 Euskaltel-Euskadi
DNF Iker Flores 1976 Euskaltel-Euskadi
DNF David Herrero 1979 Euskaltel-Euskadi
DNF Iban Mayoz 1981 Euskaltel-Euskadi
DNF Unai Uribarri Artabe 1984 Euskaltel-Euskadi
DNF Christophe Detilloux 1974 Française des Jeux
DNF Philippe Gilbert 1982 Française des Jeux
DNF Francis Mourey 1980 Française des Jeux
DNF Heinrich Haussler 1984 Gerolsteiner
DNF Sven Krauss 1983 Gerolsteiner
DNF Sebastian Lang 1979 Gerolsteiner
DNF Matteo Bono 1983 Lampre
DNF Claudio Corioni 1982 Lampre
DNF David Loosli 1980 Lampre
DNF Daniele Righi 1976 Lampre
DNF Andy Cappelle 1979 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Bert De Waele 1975 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Sjef De Wilde 1981 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Kevin Neirynck 1982 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Jean-Paul Simon 1982 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Jurgen Van Loocke 1980 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Johan Verstrepen 1967 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Michael Albasini 1980 Liquigas
DNF Daniele Colli 1982 Liquigas
DNF Alberto Curtolo 1984 Liquigas
DNF Mauro Da Dalto 1981 Liquigas
DNF Marco Righetto 1980 Liquigas
DNF Fabrizio Guidi 1972 Phonak Hearing Systems
DNF Robert Hunter 1977 Phonak Hearing Systems
DNF Koos Moerenhout 1973 Phonak Hearing Systems
DNF Uros Murn 1975 Phonak Hearing Systems
DNF Kevin Hulsmans 1978 Quick Step - Innergetic
DNF Kevin van Impe 1981 Quick Step - Innergetic
DNF Graeme Brown 1979 Rabobank
DNF Charles Dionne 1979 Saunier Duval - Prodir
DNF Ángel Gómez 1981 Saunier Duval - Prodir
DNF Piotr Mazur 1982 Saunier Duval - Prodir
DNF Javier Mejias 1983 Saunier Duval - Prodir
DNF Aaron Olson 1978 Saunier Duval - Prodir
DNF Luciano Pagliarini 1978 Saunier Duval - Prodir
DNF Francisco Ventoso 1982 Saunier Duval - Prodir
DNF Carlos Zarate 1980 Saunier Duval - Prodir
DNF Yukihiro Doi 1983 Skil - Shimano
DNF Tomoya Kano 1973 Skil - Shimano
DNF Paul Martens 1983 Skil - Shimano
DNF Christoph Meschenmoser 1983 Skil - Shimano
DNF Rik Reinerink 1973 Skil - Shimano
DNF Kenny van Hummel 1982 Skil - Shimano
DNF Lorenzo Bernucci 1979 T-Mobile Team
DNF André Greipel 1982 T-Mobile Team
DNF Andre Korff 1973 T-Mobile Team
DNF Bram Schmitz 1977 T-Mobile Team
DNF Stephan Schreck 1978 T-Mobile Team
DNF Marcus Ljungqvist 1974 Team CSC
DNF Lars Michaelsen 1969 Team CSC
DNF Christian Müller 1982 Team CSC
DNF Alessandro Petacchi 1974 Team Milram
DNF David McPartland 1980 Team Tenax Salmilano
DNF Christan Murro 1978 Team Tenax Salmilano
DNF Marlon Alirio Perez 1976 Team Tenax Salmilano
DNF David Boucher 1980 Unibet.com
DNF Matthé Pronk 1974 Unibet.com
DNF Frank Vandenbroucke 1974 Unibet.com

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Ronde van Vlaanderen
Belgium - April 2nd
Distance 258 km
Classification 1.PT1