Right now | Confirmed transfers Cyclo-cross | Results grid

2019 Ringerike GP

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (23) Fantasy

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Kristoffer Skjerping 1993 Uno-X Norwegian DT 4:00:083040
02 Jesper Aaskov Pallesen 1997 Team Coloquick + 1:222430
03 Sindre Skjøstad Lunke 1993 Riwal Readynez Cycling + 1:221825
04 Silas Clemmensen 1996 Team Waoo + 1:461520
05 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Riwal Readynez Cycling + 2:391415
06 Søren Wærenskjold 2000 Joker Fuel of Norway + 2:391210
07 Ken-Levi Eikeland 1994 Tønsberg CK + 2:39115
08 Steffen Munk 1994 Team Coloquick + 2:39103
09 Erik Nordsæter Resell 1996 Uno-X Norwegian DT + 2:3993
10 Øyvind Brekke Fløtten 1999 Ringerike SK + 2:3983
11 Joachim Strindin 1993 IK Hero + 2:417
12 Frederik Thomsen 2000 Team Waoo + 2:417
13 Andre Sotberg 1997 Team Coop + 2:436
14 Ludvik Holstad 1998 Joker Fuel of Norway + 3:065
15 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 3:065
16 Aksel Bech Skot-Hansen 2000 Team Coloquick + 3:065
17 Johan Jacobs 1997 Lotto - Soudal U23 + 3:064
18 Martin Bugge Urianstad 1999 Uno-X Norwegian DT + 3:064
19 Daniel Årnes 2000 Joker Fuel of Norway + 3:064
20 Bjørn Tore Hoem 1991 Joker Fuel of Norway + 3:403
21 Fridtjof Røinås 1994 Joker Fuel of Norway + 3:403
22 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Norwegian DT + 3:473
23 Anders Skaarseth 1995 Uno-X Norwegian DT + 3:472
24 Markus Hoelgaard 1994 Uno-X Norwegian DT + 3:472
25 Jesper Schultz 1996 Team Waoo + 4:032
26 Andreas Kron 1998 Riwal Readynez Cycling + 4:032
27 Aksel Aasheim 1997 Joker Fuel of Norway + 4:391
28 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop + 5:071
29 Ward Vanhoof 1999 Lotto - Soudal U23 + 5:071
30 Andre Heggø 2000 Ringerike SK + 5:07-
31 Kristian Aasvold 1995 Team Coop + 5:07
32 Sondre Midtsveen 1997 Ringerike SK + 5:32
33 Andre Drege 1999 Lillehammer CK + 5:32
34 Vebjørn Rønning 1999 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 5:32
35 Mathias Norsgaard 1997 Riwal Readynez Cycling + 5:32
36 Ludvig Fischer Aasheim 2000 Region Øst + 5:32
37 Mathias Skretteberg 2000 Ringerike SK + 5:45
38 Steven Pattyn 2000 Lotto - Soudal U23 + 5:47
39 Ole Forfang 1995 Joker Fuel of Norway + 5:49
40 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal U23 + 6:46
41 Johan Andreas Hole Mohr 1996 Sandnes SK + 7:02
42 Sondre Andersson Svensli 1998 Gauldal SK + 7:02
43 Jon-Anders Bekken 1998 Tønsberg CK + 8:02
44 Jacob Eriksson 1999 Team Coop + 8:02
45 Magnus Kulset 2000 Ringerike SK + 8:10
DNS Andreas Leander Harvey 1995 Region Sør
DNS Thibaut Ponsaerts 2000 Lotto - Soudal U23
DNS Vebjørn Hordnes 1993 TVK
DNS Andre Rahd Bekken 1990 Tønsberg CK
DNF Eirik Danielsen 1993 Region Sør
DNF Even Fløystad 1998 Region Sør
DNF Thomas Ingebretsen 1997 Region Sør
DNF Victor Køhler 1996 Region Sør
DNF Endre Danielsen Nyhagen 1989 Region Sør
DNF Johan Bakken 1992 Region TeVuBu
DNF Mikkel Eide 1999 Region TeVuBu
DNF Erik Gellein Halvorsen 1998 Region TeVuBu
DNF Håvard Haugsvær 1996 Region TeVuBu
DNF Kristian Høvås 1999 Region TeVuBu
DNF Alexander Moe Lundgreen 1992 Region TeVuBu
DNF Simon Nordahl Svendsen 1999 Region TeVuBu
DNF Christer Nygard Dale 1992 Region Vest
DNF Audun Gautestad 2000 Region Vest
DNF Erlend Litlere 2000 Region Vest
DNF Kristoffer Madsen 1996 Region Vest
DNF Erik Vevatne Øverland 1998 Region Vest
DNF Johannes Borud Andresen 2000 Region Øst
DNF Magnus Brynsrud 2000 Region Øst
DNF Filip Iversby Hvideberg 1999 Region Øst
DNF Jørgen Strømstad Sunde 1998 Region Øst
DNF Tobias Halvorsen 2000 Kristiansands CK
DNF Audun Haugen 1999 Kristiansands CK
DNF Joakim Johnsen 1993 Kristiansands CK
DNF Gunnar Steinsland 1999 Kristiansands CK
DNF Geir Kristian Teigland 1993 Kristiansands CK
DNF Alf Vidar Vetrhus 1999 Kristiansands CK
DNF Kjetil Johansen Amundrud 1978 Asker CK
DNF Hans Magnus Dahlslett 2000 Asker CK
DNF Asbjørn Slagtern Fjellvåg 1992 Asker CK
DNF Simon Holstad 2000 Asker CK
DNF Bjarne Nilsen 1993 Asker CK
DNF Aleksander Andersen Skjelbred 1997 Asker CK
DNF Kristoffer Ylven Westgaard 1993 Asker CK
DNF Jon Sæverås Breivold 1995 Bygdø IL
DNF Magnus Drivenes 1995 Bygdø IL
DNF Jonas Ellingsen 1993 Bygdø IL
DNF Eirik Oskari Halvorsen 1992 Bygdø IL
DNF Kristian Ostberg Killnberg - Bygdø IL
DNF Asbjørn Madsstuen 1995 Bygdø IL
DNF Erlend Skjørten - Bygdø IL
DNF Håkon Bjerkvik 2000 Gauldal SK
DNF Thomas Ekren 1995 Gauldal SK
DNF Odin Rømuld 1998 Gauldal SK
DNF Bjørn Helge Sandberg 1998 Gauldal SK
DNF Erik Ysland 1998 Gauldal SK
DNF Jørgen Christoffersen - Glåmdal SK
DNF Dan Erik Hansen 1988 Glåmdal SK
DNF Ådne Ihle 1999 Glåmdal SK
DNF Erling Horn Svennevik - Glåmdal SK
DNF Petter Sørensen 1999 Glåmdal SK
DNF Ole Jakob Haugen - IK Hero
DNF Sindre Bjerkestrand Haugsvær 1994 IK Hero
DNF Torbjørn Alexander Hejman 1996 IK Hero
DNF Kristian Klevgård 1993 IK Hero
DNF Jonas Orset 1990 IK Hero
DNF Mathias Sundquist 1996 IK Hero
DNF Brage Aulstad 1998 Lillehammer CK
DNF Ådne Holter 2000 Lillehammer CK
DNF Amund Kirkebøen Husom 1998 Lillehammer CK
DNF Runar Sekse 1999 Lillehammer CK
DNF Andreas Staune-Mittet 1998 Lillehammer CK
DNF Rasmus Børset Westad 1999 Lillehammer CK
DNF Sébastien Grignard 1999 Lotto - Soudal U23
DNF Arne Birkemose 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT
DNF Connor Lambert 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT
DNF Juan Pierre Van der Merwe - Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT
DNF Geert Verheijen 1999 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT
DNF Marius Wold 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT
DNF Magnus Bjerkestrand Eid 2000 Ringerike SK
DNF Tore Andre Vabø 1998 Ringerike SK
DNF Krister Hagen 1989 Riwal Readynez Cycling
DNF Emil Nygaard Vinjebo 1994 Riwal Readynez Cycling
DNF Fredrik Dversnes 1997 Sandnes SK
DNF Christopher Ellingsen 1998 Sandnes SK
DNF Martin-Alexander Fatnes 1996 Sandnes SK
DNF Amund Haakonsen 2000 Sandnes SK
DNF Leif Christian Tallaksen 1999 Sandnes SK
DNF Markus Waage 1996 Sandnes SK
DNF Daniel Bligaard Lyhne 1996 Team Coloquick
DNF Stein-Erik Eriksen 1996 Team Coloquick
DNF Jacob Hindsgaul Madsen 2000 Team Coloquick
DNF Louis Bendixen 1995 Team Coop
DNF Eirik Lunder 1999 Team Coop
DNF Rasmus Guldhammer 1989 Team Waoo
DNF Andreas Hyldgaard 1996 Team Waoo
DNF Mathias Larsen 1999 Team Waoo
DNF Martin Mortensen 1984 Team Waoo
DNF Jørgen Dragsten 1999 TVK
DNF Kristian Kvernbraten 2000 TVK
DNF Vegard Løvdal 2000 TVK
DNF Peder Dahl Strand 2000 TVK
DNF Lars Morten Veimo - TVK
DNF Christian Bergsjø 2000 Tønsberg CK
DNF Marius Blålid 1993 Tønsberg CK
DNF Iver Knotten 1998 Tønsberg CK
DNF Edvardt Tuko 1999 Tønsberg CK
DNF Iver Skaarseth 1998 Uno-X Norwegian DT

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Ringerike GP
Norway - May 12th
Distance 162.2 km
Classification 1.2