Ringerike GP - 2018

Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Syver Wærsted Uno-X Norwegian DT 3:55:1240
02 Alexander Kamp Team Waoo + 0030
03 Stan Dewulf Lotto - Soudal U23 + 0025
04 Troels Vinther Riwal CeramicSpeed + 0020
05 Jonas Vingegaard Team Coloquick + 0015
06 Carl Fredrik Hagen Joker Icopal + 0010
07 Lucas Eriksson Sweden + 025
08 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 193
09 Ludvik Holstad Lillehammer CK + 453
10 Kristian Aasvold Team Coop + 1:003
11 Trond Håkon Trondsen Team Coop + 1:06
12 Andreas Vangstad Joker Icopal + 1:06
13 Aaron Van Poucke Lotto - Soudal U23 + 1:06
14 Øivind Lukkedal Team Coop + 1:06
15 Emil Vinjebo Team Coloquick + 1:06
16 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 1:06
17 Andreas Hyldgaard Team Waoo + 1:06
18 Gustav Höög Team Coop + 1:12
19 Kristoffer Ylven Westgaard Asker CK + 1:16
20 Martin Urianstad Stavanger SK + 1:17
21 Martin Mortensen Riwal CeramicSpeed + 1:55
22 Audun Brekke Fløtten Team Waoo + 1:55
23 Kristoffer Skjerping Joker Icopal + 1:55
24 Sindre Bjerkestrand Haugsvær Ryska Posten RT + 1:55
25 Magnus Bak Klaris BHS - Almeborg Bornholm + 1:55
26 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 1:55
27 Jonas Gregaard Riwal CeramicSpeed + 1:55
28 Jacob Eriksson Sweden + 1:55
29 Alexey Vermeulen Interpro Stradalli Cycling + 1:55
30 Aksel Aasheim Joker Icopal + 1:55
31 Bjørn Tore Hoem Joker Icopal + 1:55
32 Erik Resell Uno-X Norwegian DT + 2:20
33 Nicklas Overgaard Pedersen BHS - Almeborg Bornholm + 2:20
34 Kristian Klevgård TVK + 2:20
35 Vincent Andersson Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 2:20
36 Louis Bendixen Team Coop + 2:20
37 Eirik Oskari Halvorsen Bygdø IL + 2:20
38 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 2:20
39 Edvin Wilson Ryska Posten RT + 2:20
40 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 2:20
41 Marius Blålid TeVeBu + 2:20
42 Jokin Etxabe Interpro Stradalli Cycling + 2:20
43 Jonas Ellingsen TVK + 2:20
44 Sondre Andersson Svensli Gauldal SK + 2:20
45 Andreas Staune-Mittet Lillehammer CK + 2:20
46 Ådne Ihle Glamdal Sykkelklubb + 2:20
47 Eirik Lunder Stavanger SK + 2:20
48 Richard Larsen Ryska Posten RT + 2:25
49 Andreas Leknessund Ringerike SK + 2:25
50 Eirik Wendelborg Asker CK + 2:25
51 Sondre Kristiansen Uno-X Norwegian DT + 2:25
52 Lucas Nørregaard Team Integra Advokater - Giant + 2:25
53 Martin Toft Madsen BHS - Almeborg Bornholm + 2:25
54 Eirik Sætra-Pedersen Stavanger SK + 2:25
55 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 2:29
56 August Sorlie Nerland Ringerike SK + 3:18
57 Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed + 3:18
58 Per Strømseth Lillehammer CK + 3:59
59 Krister Hagen Team Coop + 4:16
60 Kristian Klevjer Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 4:46
61 Olav Hjemsæter Glamdal Sykkelklubb + 4:46
62 Jeppe Hanssing Team Integra Advokater - Giant + 5:13
63 Vidar Vikestad Gauldal SK + 5:13
64 Andre Rahd Bekken Asker CK + 6:35
65 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 6:35
66 Anders Hardahl Team Coloquick + 6:40
67 Even Fløystad Stavanger SK + 6:40
68 Asbjørn Slagtern Fjellvåg Asker CK + 7:39
69 Andre Sotberg TVK + 7:39
70 Kjetil Johansen Amundrud Asker CK + 8:29
DNS Rasmus Quaade BHS - Almeborg Bornholm
DNS Nicolai Christensen Team Integra Advokater - Giant
DNF Christian Edelsteen Buyle Glamdal Sykkelklubb
DNF Jonas Dalland Glamdal Sykkelklubb
DNF Kevin Skofteby Glamdal Sykkelklubb
DNF Lars Morten Veimo Glamdal Sykkelklubb
DNF Samuel Lord Sweden
DNF Isac Lundgren Sweden
DNF Emil Lundmark Sweden
DNF Erik Sandersson Sweden
DNF Maxim Gjerdalen Foray TeVeBu
DNF Erik Gellein Halvorsen TeVeBu
DNF Kristian Høvås TeVeBu
DNF Simon Nordahl Svendsen TeVeBu
DNF Martin Vangen TeVeBu
DNF Mikal Dyngeland Vik TeVeBu
DNF Knut Sande Asker CK
DNF Aleksander Skjelbred Asker CK
DNF Jesper Juul Andreasen BHS - Almeborg Bornholm
DNF Jon Sæverås Breivold Bygdø IL
DNF Magnus Drivenes Bygdø IL
DNF Jakob Hanserud Bygdø IL
DNF Tomas Urianstad Bygdø IL
DNF Odin Foldvik Eikeland Dare-Gaviota
DNF Eduardo Garcia Martinez Dare-Gaviota
DNF Hector Gonzalez Baeza Dare-Gaviota
DNF Leon Koch Dare-Gaviota
DNF Jonas Orset Dare-Gaviota
DNF Oscar Sánchez Dare-Gaviota
DNF Jørgen Christoffersen Fredrikstad SK
DNF Anders Iversby Hvideberg Fredrikstad SK
DNF Filip Iversby Hvideberg Fredrikstad SK
DNF Jonas Iversby Hvideberg Fredrikstad SK
DNF Petter Sørensen Fredrikstad SK
DNF Idar Andersen Gauldal SK
DNF Mathias Berg Gauldal SK
DNF Bjørn Helge Sandberg Gauldal SK
DNF Erik Ysland Gauldal SK
DNF Thomas Rem IK Hero
DNF Joachim Strindin IK Hero
DNF Jørgen Strømstad Sunde IK Hero
DNF Mathias Sundquist IK Hero
DNF Geir Kristian Teigland IK Hero
DNF Frederik Wilmann IK Hero
DNF Ken-Levi Eikeland Interpro Stradalli Cycling
DNF Kyohei Mizuno Interpro Stradalli Cycling
DNF Tesfom Okubamariam Interpro Stradalli Cycling
DNF Jayson Rousseau Interpro Stradalli Cycling
DNF Henrik Evensen Joker Icopal
DNF Fridtjof Røinås Joker Icopal
DNF Brage Aulstad Lillehammer CK
DNF Andre Drege Lillehammer CK
DNF Runar Sekse Lillehammer CK
DNF Rasmus Børset Westad Lillehammer CK
DNF Sander De Pestel Lotto - Soudal U23
DNF Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23
DNF Brent Van Moer Lotto - Soudal U23
DNF Arne Birkemose Mysenlan-Spie-Douterloigne CT
DNF Mikkel Eide Mysenlan-Spie-Douterloigne CT
DNF Audun Haugen Mysenlan-Spie-Douterloigne CT
DNF Jonas Bråten Ringerike SK
DNF Daniel Ekløf Ringerike SK
DNF Sondre Midtsveen Ringerike SK
DNF Tore Andre Vabø Ringerike SK
DNF Peter Haslund Riwal CeramicSpeed
DNF Jonas Aaen Jørgensen Riwal CeramicSpeed
DNF Jesper Mørkøv Riwal CeramicSpeed
DNF Marius Aasvang Ryska Posten RT
DNF Filip Ellingsson Ryska Posten RT
DNF Anders Oddli Ryska Posten RT
DNF Hans-Arne Kvingedal Stavanger SK
DNF Even Rege Stavanger SK
DNF Markus Waage Stavanger SK
DNF Daniel Bligaard Lyhne Team Coloquick
DNF Mathias Larsen Team Coloquick
DNF Alexander Salby Team Coloquick
DNF Håkon Aalrust Team Coop
DNF Mathias Lindberg Mortensen Team Integra Advokater - Giant
DNF Christian Ingemann Lindquist Team Integra Advokater - Giant
DNF Thor Morup Prodel Team Integra Advokater - Giant
DNF Kean Bang Sørensen Team Integra Advokater - Giant
DNF Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo
DNF Jakob Egholm Team Waoo
DNF Joakim Bakken TVK
DNF Magnus Austlid Grov TVK
DNF Anders Nordby Gullhav TVK
DNF Vebjørn Hordnes TVK
DNF Lars Saugstad Uno-X Norwegian DT
DNF Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT
Information
Nation Norway
Date 6th - 6th May
Distance 162.2 km
CAT 1.2
Other
Embed Results