Vuelta a Venezuela - 2022

Stage GC Youth Points Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Stojnic Veljko Team Corratec 7 02:57:45
2 Rajovic Dusan Team Corratec 3 + 18
3 Diaz Cedeño Enrique Luis Orgullo Andino 1 + 18
4 Sanabria Cesar Venezuela Pais Futuro + 18
5 Quevedo Xavier Gob Bolivarino De Trujillo + 18
6 Gomez Luis Carabobo Team + 18
7 Novoa Sebastian Movistar-Best PC + 18
8 Roldan Weimar Team Medellin-EPM + 18
9 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro + 18
10 Saavedra Juan Sebastian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 18
11 Abreu Jorge Venezuela Pais Futuro + 18
12 Diaz Jose Epic Bike Anzoategui + 18
13 Abreu Daniel Indet Trujillo + 18
14 Quetama Jeison Fundacion Pro Strong Valle + 18
15 Velasco Henri Team Saitel + 18
16 Sequera Pedro Pegasus La Guaira + 18
17 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya + 18
18 Rojas Lopez Marcos Simon Fundacion Jose Prada + 18
19 Cruz Johan Steven Fundacion Pro Strong Valle + 18
20 Murgano Marco Team Corratec + 18
21 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo + 18
22 Torres Carlos Gran Misión Transporte Venezuela + 18
23 Navarrete Segundo Team Saitel + 18
24 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez + 18
25 Parra Mykel Team Saavedra-Arroz Gelvez + 18
26 Gandin Stefano Team Corratec + 18
27 Revete Brayan MU Training - Banesco + 18
28 Montoya Cristhian Team Medellin-EPM + 18
29 Revelo Franklin Team Saitel + 18
30 Robles Camilo Andres Team Gesprom Evolution + 18
31 Fuentes Yorman Orgullo Andino + 18
32 Ramirez Yurgen MU Training - Banesco + 18
33 Molina Edgardo Grupo La Guacamaya + 18
34 Rubio Yoandri Venezuela Pais Futuro + 18
35 Coropa Sandro Team Aragua + 18
36 Medina Romer BKC Rally + 18
37 Ubeto Miguel MU Training - Banesco + 18
38 Pinto Luis Venezuela Pais Futuro + 18
39 Godoy Yonder Indet Trujillo + 18
40 Medina Manuel Pegasus La Guaira + 18
41 Rivas Fabian Escuela Williams Garcia + 18
42 Yaguaro Flores Isaac Simón Lotería del Táchira + 18
43 Linares Carlos Lotería del Táchira + 18
44 Briceno Leomar Ciclocorse + 18
45 Alarcon Jose Gran Misión Transporte Venezuela + 18
46 Monsalve Ralph MU Training - Banesco + 18
47 Meneses Henry Pegasus La Guaira + 18
48 Nava Jhon Gob Bolivarino De Trujillo + 18
49 Vargas Walter Team Medellin-EPM + 18
50 Garcia Luis Lotería del Táchira + 18
51 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 18
52 Saavedra Raul Andres Team Saavedra-Arroz Gelvez + 18
53 Tobar Cristian Camilo Team Saitel + 18
54 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez + 18
55 Cuervo Diego Team Gesprom Evolution + 18
56 Ayala Julian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 18
57 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC + 18
58 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira + 18
59 Fuertes Joel Movistar-Best PC + 18
60 Patiño Ivan Revivir-Produgar Caracas + 18
61 Briceno Jimmi Gob Bolivarino De Trujillo + 18
62 Nieves Xavier Pegasus La Guaira + 18
63 Reyes Yeison Team Medellin-EPM + 18
64 Jamaica Javier Team Medellin-EPM + 18
65 Blanco Julio Grupo La Guacamaya + 18
66 Salgado Josue Team Saitel + 12:30
67 Mendoza Jonathan IMGC + 34
68 Pulgar Angel Lotería del Táchira + 36
69 Mercado Gregori BKC Rally + 43
70 Ruiz Juan Gob Bolivarino De Trujillo + 44
71 Sierra Nelson Leonardo Sierra Merida + 48
72 Da Silva Manuel IMGC + 24:30
73 Camargo Nelson Indet Trujillo + 01:02
74 Garcia Toledo Jose Gob Bolivarino De Trujillo + 01:03
75 Rebolledo Natanael Ciclocorse + 01:11
76 Natera Felix Epic Bike Anzoategui + 12:30
77 Ocampo Victor Team Medellin-EPM + 02:30
78 Romero Jose Fundacion Jesus Torito Romero + 12:30
79 Muñoz Sergio Leonardo Sierra Merida + 12:30
80 Pacheco Baptista Eladio Jose Indet Trujillo + 12:30
81 Lezama Luis IMGC + 24:30
82 Diaz Rodolfo Revivir-Produgar Caracas + 12:30
83 Romero Junior Fundacion Jose Prada + 12:30
84 Rojas Maximo Carabobo Team + 12:30
85 Velasquez Jose Carabobo Team + 12:30
86 Alfonzo Diaz Tomas Carabobo Team + 12:30
87 Salas Jhonny Alejandro Lotería del Táchira + 12:30
88 Garcia Jose Escuela Williams Garcia + 12:30
89 Alvarado Jorge BKC Rally + 12:30
90 Sanchez Johan BKC Rally + 12:30
91 Cabral Airton Team Aragua + 12:30
92 Pitti Jose Team Corratec + 12:30
93 Arocha Reinaldo Gran Misión Transporte Venezuela + 12:30
94 Antica Samuel Lotería del Táchira + 12:30
95 Medina Rafael Gran Misión Transporte Venezuela + 12:30
96 Malave Jose Fundacion Jose Prada + 12:30
97 Lei Diego Ciclocorse + 12:30
98 Millan Wilfredo Fundacion Jesus Torito Romero + 24:30
99 Nieves Jesus BKC Rally + 12:30
100 Silva Reinel Gran Misión Transporte Venezuela + 12:30
101 Marin Cain Fundacion Jesus Torito Romero + 12:30
102 Diaz Santil Jose Andres Carabobo Team + 12:30
103 Alvarez Ocmar Team Aragua + 12:30
104 Navarrete Jose Diego Fundacion Pro Strong Valle + 12:30
105 Linares Freddy Grupo La Guacamaya + 12:30
106 Paredes Anderson Orgullo Andino + 12:30
107 Sanchez Keiner IMGC + 12:30
108 Marin Elvis Fundacion Jesus Torito Romero + 12:30
109 Laya Cristhian Escuela Williams Garcia + 12:30
110 Fernandez Adrian Escuela Williams Garcia + 12:30
111 Mejias Victor MU Training - Banesco + 12:30
112 Baez Acosta Andres Felipe Team Gesprom Evolution + 12:30
113 Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution + 12:30
114 Rangel Jose Leonardo Sierra Merida + 12:30
115 Fuentes Ronaldo Fundacion Jose Prada + 12:30
DNF Salvatierra Frank Carabobo Team
DNF Diaz Miguel Epic Bike Anzoategui
DNF Camargo Breinner Escuela Williams Garcia
DNF Rincon Santiago Fundacion Pro Strong Valle
DNF Tabares Julio Cesar Fundacion Pro Strong Valle
DNF Montenegro Byron Movistar-Best PC
Pos Rider Team Time
1 Gomez Luis Carabobo Team 18:39:01
2 Sanabria Cesar Venezuela Pais Futuro + 02
3 Roldan Weimar Team Medellin-EPM + 12
4 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo + 15
5 Ubeto Miguel MU Training - Banesco + 18
6 Torres Carlos Gran Misión Transporte Venezuela + 22
7 Abreu Daniel Indet Trujillo + 28
8 1 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya + 28
9 1 Abreu Jorge Venezuela Pais Futuro + 28
10 1 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro + 38
11 1 Sequera Pedro Pegasus La Guaira + 46
12 1 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez + 01:13
13 1 Fuentes Yorman Orgullo Andino + 01:13
14 1 Gandin Stefano Team Corratec + 01:48
15 1 Montoya Cristhian Team Medellin-EPM + 02:06
16 1 Linares Carlos Lotería del Táchira + 02:12
17 1 Meneses Henry Pegasus La Guaira + 02:12
18 4 Diaz Cedeño Enrique Luis Orgullo Andino + 02:15
19 2 Quevedo Xavier Gob Bolivarino De Trujillo + 02:18
20 35 Rajovic Dusan Team Corratec + 02:21
21 11 Yaguaro Flores Isaac Simón Lotería del Táchira + 02:22
22 20 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:22
23 Nava Jhon Gob Bolivarino De Trujillo + 02:22
24 2 Diaz Jose Epic Bike Anzoategui + 02:24
25 3 Velasco Henri Team Saitel + 02:24
26 7 Cruz Johan Steven Fundacion Pro Strong Valle + 02:24
27 3 Medina Romer BKC Rally + 02:24
28 1 Monsalve Ralph MU Training - Banesco + 02:24
29 7 Ramirez Yurgen MU Training - Banesco + 02:24
30 10 Revete Brayan MU Training - Banesco + 02:24
31 8 Molina Edgardo Grupo La Guacamaya + 02:24
32 3 Reyes Yeison Team Medellin-EPM + 02:24
33 8 Revelo Franklin Team Saitel + 02:24
34 11 Quetama Jeison Fundacion Pro Strong Valle + 02:24
35 13 Murgano Marco Team Corratec + 02:24
36 7 Jamaica Javier Team Medellin-EPM + 02:24
37 7 Saavedra Raul Andres Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:24
38 11 Parra Mykel Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:24
39 8 Rivas Fabian Escuela Williams Garcia + 02:24
40 6 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC + 02:24
41 11 Medina Manuel Pegasus La Guaira + 02:24
42 12 Vargas Walter Team Medellin-EPM + 02:24
43 10 Ruiz Juan Gob Bolivarino De Trujillo + 02:50
44 14 Briceno Leomar Ciclocorse + 02:58
45 14 Saavedra Juan Sebastian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 03:01
46 14 Rubio Yoandri Venezuela Pais Futuro + 03:01
47 14 Robles Camilo Andres Team Gesprom Evolution + 03:01
48 15 Ayala Julian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 03:01
49 16 Alarcon Jose Gran Misión Transporte Venezuela + 03:09
50 16 Pinto Luis Venezuela Pais Futuro + 03:09
51 16 Coropa Sandro Team Aragua + 03:23
52 28 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira + 03:23
53 3 Garcia Toledo Jose Gob Bolivarino De Trujillo + 03:30
54 15 Cuervo Diego Team Gesprom Evolution + 03:37
55 35 Ocampo Victor Team Medellin-EPM + 04:26
56 15 Navarrete Segundo Team Saitel + 04:27
57 15 Novoa Sebastian Movistar-Best PC + 04:36
58 15 Garcia Luis Lotería del Táchira + 04:36
59 15 Mendoza Jonathan IMGC + 04:53
60 15 Tobar Cristian Camilo Team Saitel + 04:53
61 15 Pulgar Angel Lotería del Táchira + 06:27
62 15 Briceno Jimmi Gob Bolivarino De Trujillo + 06:55
63 16 Godoy Yonder Indet Trujillo + 07:54
64 21 Fuertes Joel Movistar-Best PC + 09:05
65 21 Camargo Nelson Indet Trujillo + 10:30
66 58 Romero Junior Fundacion Jose Prada + 12:40
67 21 Stojnic Veljko Team Corratec + 12:51
68 21 Nieves Xavier Pegasus La Guaira + 14:20
69 50 Arocha Reinaldo Gran Misión Transporte Venezuela + 14:24
70 45 Alvarado Jorge BKC Rally + 14:36
71 40 Baez Acosta Andres Felipe Team Gesprom Evolution + 14:36
72 38 Malave Jose Fundacion Jose Prada + 14:36
73 36 Garcia Jose Escuela Williams Garcia + 14:36
74 36 Alvarez Ocmar Team Aragua + 14:36
75 25 Muñoz Sergio Leonardo Sierra Merida + 14:36
76 25 Velasquez Jose Carabobo Team + 14:36
77 20 Salgado Josue Team Saitel + 15:11
78 16 Pitti Jose Team Corratec + 15:13
79 11 Antica Samuel Lotería del Táchira + 15:46
80 10 Cabral Airton Team Aragua + 15:49
81 19 Rojas Lopez Marcos Simon Fundacion Jose Prada + 17:49
82 19 Patiño Ivan Revivir-Produgar Caracas + 19:47
83 5 Laya Cristhian Escuela Williams Garcia + 19:52
84 3 Natera Felix Epic Bike Anzoategui + 20:23
85 3 Diaz Rodolfo Revivir-Produgar Caracas + 20:59
86 3 Sanchez Johan BKC Rally + 21:03
87 3 Fernandez Adrian Escuela Williams Garcia + 21:07
88 1 Pacheco Baptista Eladio Jose Indet Trujillo + 22:38
89 14 Blanco Julio Grupo La Guacamaya + 24:15
90 14 Sierra Nelson Leonardo Sierra Merida + 26:30
91 1 Alfonzo Diaz Tomas Carabobo Team + 26:48
92 1 Paredes Anderson Orgullo Andino + 26:49
93 Rojas Maximo Carabobo Team + 27:51
94 Nieves Jesus BKC Rally + 27:56
95 Diaz Santil Jose Andres Carabobo Team + 27:59
96 Marin Elvis Fundacion Jesus Torito Romero + 28:12
97 Marin Cain Fundacion Jesus Torito Romero + 28:13
98 Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution + 29:30
99 Silva Reinel Gran Misión Transporte Venezuela + 29:36
100 20 Lezama Luis IMGC + 32:08
101 1 Salas Jhonny Alejandro Lotería del Táchira + 32:25
102 8 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 33:17
103 11 Rebolledo Natanael Ciclocorse + 37:44
104 12 Mercado Gregori BKC Rally + 38:12
105 Navarrete Jose Diego Fundacion Pro Strong Valle + 39:27
106 Medina Rafael Gran Misión Transporte Venezuela + 41:24
107 Rangel Jose Leonardo Sierra Merida + 44:37
108 1 Lei Diego Ciclocorse + 45:23
109 4 Romero Jose Fundacion Jesus Torito Romero + 47:25
110 5 Sanchez Keiner IMGC + 49:56
111 6 Mejias Victor MU Training - Banesco + 52:36
112 6 Linares Freddy Grupo La Guacamaya + 57:12
113 2 Millan Wilfredo Fundacion Jesus Torito Romero + 57:44
114 2 Da Silva Manuel IMGC + 57:57
115 5 Fuentes Ronaldo Fundacion Jose Prada + 01:04:04
Pos Rider Team Time
1 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo 18:39:16
2 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya + 13
3 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:07
4 Cruz Johan Steven Fundacion Pro Strong Valle + 02:09
5 Revete Brayan MU Training - Banesco + 02:09
6 Revelo Franklin Team Saitel + 02:09
7 Saavedra Raul Andres Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:09
8 Parra Mykel Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:09
9 Rivas Fabian Escuela Williams Garcia + 02:09
10 Briceno Leomar Ciclocorse + 02:43
11 Rubio Yoandri Venezuela Pais Futuro + 02:46
12 Robles Camilo Andres Team Gesprom Evolution + 02:46
13 Ayala Julian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:46
14 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira + 03:08
15 Cuervo Diego Team Gesprom Evolution + 03:22
16 Alvarez Ocmar Team Aragua + 14:21
17 Pitti Jose Team Corratec + 14:58
18 Antica Samuel Lotería del Táchira + 15:31
19 Cabral Airton Team Aragua + 15:34
20 Patiño Ivan Revivir-Produgar Caracas + 19:32
21 Diaz Rodolfo Revivir-Produgar Caracas + 20:44
22 Pacheco Baptista Eladio Jose Indet Trujillo + 22:23
23 Sierra Nelson Leonardo Sierra Merida + 26:15
24 Nieves Jesus BKC Rally + 27:41
25 Diaz Santil Jose Andres Carabobo Team + 27:44
26 Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution + 29:15
27 Salas Jhonny Alejandro Lotería del Táchira + 32:10
28 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 33:02
29 Mercado Gregori BKC Rally + 37:57
30 Rangel Jose Leonardo Sierra Merida + 44:22
31 Lei Diego Ciclocorse + 45:08
32 Mejias Victor MU Training - Banesco + 52:21
33 Linares Freddy Grupo La Guacamaya + 56:57
Pos Rider Team Points
1 Gomez Luis Carabobo Team 95
2 Sanabria Cesar Venezuela Pais Futuro 78
3 Roldan Weimar Team Medellin-EPM 73
4 Rajovic Dusan Team Corratec 67
5 Quevedo Xavier Gob Bolivarino De Trujillo 51
6 Ubeto Miguel MU Training - Banesco 45
7 Diaz Cedeño Enrique Luis Orgullo Andino 42
8 Stojnic Veljko Team Corratec 41
9 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo 37
10 Gandin Stefano Team Corratec 35
11 Torres Carlos Gran Misión Transporte Venezuela 32
12 Montoya Cristhian Team Medellin-EPM 32
13 Paredes Anderson Orgullo Andino 29
14 Novoa Sebastian Movistar-Best PC 27
15 Arocha Reinaldo Gran Misión Transporte Venezuela 26
16 Ocampo Victor Team Medellin-EPM 25
17 Yaguaro Flores Isaac Simón Lotería del Táchira 25
18 Alvarado Jorge BKC Rally 20
19 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez 19
20 Nieves Xavier Pegasus La Guaira 17
21 Reyes Yeison Team Medellin-EPM 16
22 Garcia Jose Escuela Williams Garcia 13
23 Sequera Pedro Pegasus La Guaira 11
24 Linares Carlos Lotería del Táchira 10
25 Diaz Jose Epic Bike Anzoategui 10
26 Abreu Daniel Indet Trujillo 9
27 Ramirez Yurgen MU Training - Banesco 9
28 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro 8
29 Meneses Henry Pegasus La Guaira 8
30 Abreu Jorge Venezuela Pais Futuro 7
31 Fuentes Yorman Orgullo Andino 7
32 Saavedra Juan Sebastian Team Saavedra-Arroz Gelvez 7
33 Nava Jhon Gob Bolivarino De Trujillo 6
34 Cruz Johan Steven Fundacion Pro Strong Valle 6
35 Baez Acosta Andres Felipe Team Gesprom Evolution 6
36 Malave Jose Fundacion Jose Prada 6
37 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya 5
38 Monsalve Ralph MU Training - Banesco 5
39 Briceno Leomar Ciclocorse 4
40 Garcia Toledo Jose Gob Bolivarino De Trujillo 4
41 Navarrete Segundo Team Saitel 4
42 Pulgar Angel Lotería del Táchira 4
43 Salgado Josue Team Saitel 4
44 Laya Cristhian Escuela Williams Garcia 4
45 Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution 4
46 Medina Romer BKC Rally 3
47 Revelo Franklin Team Saitel 3
48 Romero Junior Fundacion Jose Prada 3
49 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez 2
50 Revete Brayan MU Training - Banesco 2
51 Quetama Jeison Fundacion Pro Strong Valle 2
52 Antica Samuel Lotería del Táchira 2
53 Velasco Henri Team Saitel 1
54 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira 1
Pos Team Time
1 Venezuela Pais Futuro 55:58:25
2 Gob Bolivarino De Trujillo + 03:42
3 Team Medellin-EPM + 03:42
4 Lotería del Táchira + 03:42
5 Pegasus La Guaira + 03:42
6 MU Training - Banesco + 03:54
7 Team Saavedra-Arroz Gelvez + 03:54
8 Grupo La Guacamaya + 03:54
9 Team Corratec + 04:43
10 Team Saitel + 06:27
11 Movistar-Best PC + 13:47
12 Indet Trujillo + 16:30
13 Gran Misión Transporte Venezuela + 16:51
14 Fundacion Pro Strong Valle + 18:39
15 Team Gesprom Evolution + 19:16
16 BKC Rally + 23:54
17 Orgullo Andino + 29:10
18 Escuela Williams Garcia + 30:14
19 Team Aragua + 32:26
20 Ciclocorse + 35:25
21 Carabobo Team + 38:18
22 Fundacion Jose Prada + 43:43
23 IMGC + 01:03:47
24 Fundacion Jesus Torito Romero + 01:15:50
25 Leonardo Sierra Merida + 01:24:21

Information