Vuelta a Venezuela - 2022

Stage GC Youth Points Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Ocampo Victor Team Medellin-EPM 7 03:54:50
2 Montoya Cristhian Team Medellin-EPM 3 + 00
3 Roldan Weimar Team Medellin-EPM 1 + 00
4 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo + 00
5 Reyes Yeison Team Medellin-EPM + 00
6 Rajovic Dusan Team Corratec + 00
7 Novoa Sebastian Movistar-Best PC + 00
8 Ubeto Miguel MU Training - Banesco + 00
9 Gomez Luis Carabobo Team + 00
10 Baez Acosta Andres Felipe Team Gesprom Evolution + 00
11 Cruz Johan Steven Fundacion Pro Strong Valle + 00
12 Yaguaro Flores Isaac Simón Lotería del Táchira + 00
13 Garcia Jose Escuela Williams Garcia + 00
14 Sanabria Cesar Venezuela Pais Futuro + 00
15 Revete Brayan MU Training - Banesco + 00
16 Quevedo Xavier Gob Bolivarino De Trujillo + 00
17 Gandin Stefano Team Corratec + 00
18 Natera Felix Epic Bike Anzoategui + 00
19 Alvarado Jorge BKC Rally + 00
20 Diaz Jose Epic Bike Anzoategui + 00
21 Linares Carlos Lotería del Táchira + 00
22 Salgado Josue Team Saitel + 00
23 Malave Jose Fundacion Jose Prada + 00
24 Lezama Luis IMGC + 00
25 Abreu Daniel Indet Trujillo + 00
26 Diaz Cedeño Enrique Luis Orgullo Andino + 00
27 Alvarez Ocmar Team Aragua + 00
28 Medina Romer BKC Rally + 00
29 Pulgar Angel Lotería del Táchira + 00
30 Briceno Leomar Ciclocorse + 00
31 Monsalve Ralph MU Training - Banesco + 00
32 Camargo Breinner Escuela Williams Garcia + 00
33 Rojas Lopez Marcos Simon Fundacion Jose Prada + 00
34 Pitti Jose Team Corratec + 00
35 Revelo Franklin Team Saitel + 00
36 Velasco Henri Team Saitel + 00
37 Nieves Jesus BKC Rally + 00
38 Abreu Jorge Venezuela Pais Futuro + 00
39 Rivas Fabian Escuela Williams Garcia + 00
40 Marin Cain Fundacion Jesus Torito Romero + 00
41 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 00
42 Coropa Sandro Team Aragua + 00
43 Romero Junior Fundacion Jose Prada + 00
44 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez + 00
45 Cuervo Diego Team Gesprom Evolution + 00
46 Quetama Jeison Fundacion Pro Strong Valle + 00
47 Ramirez Yurgen MU Training - Banesco + 00
48 Garcia Toledo Jose Gob Bolivarino De Trujillo + 00
49 Laya Cristhian Escuela Williams Garcia + 00
50 Molina Edgardo Grupo La Guacamaya + 00
51 Navarrete Segundo Team Saitel + 00
52 Muñoz Sergio Leonardo Sierra Merida + 00
53 Torres Carlos Gran Misión Transporte Venezuela + 00
54 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya + 00
55 Robles Camilo Andres Team Gesprom Evolution + 00
56 Murgano Marco Team Corratec + 00
57 Salas Jhonny Alejandro Lotería del Táchira + 00
58 Jamaica Javier Team Medellin-EPM + 00
59 Garcia Luis Lotería del Táchira + 00
60 Meneses Henry Pegasus La Guaira + 00
61 Godoy Yonder Indet Trujillo + 00
62 Medina Manuel Pegasus La Guaira + 00
63 Tobar Cristian Camilo Team Saitel + 00
64 Mendoza Jonathan IMGC + 00
65 Velasquez Jose Carabobo Team + 00
66 Vargas Walter Team Medellin-EPM + 00
67 Montenegro Byron Movistar-Best PC + 00
68 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC + 00
69 Patiño Ivan Revivir-Produgar Caracas + 00
70 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira + 00
71 Rubio Yoandri Venezuela Pais Futuro + 00
72 Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution + 00
73 Arocha Reinaldo Gran Misión Transporte Venezuela + 00
74 Sierra Nelson Leonardo Sierra Merida + 00
75 Diaz Rodolfo Revivir-Produgar Caracas + 00
76 Cabral Airton Team Aragua + 00
77 Sanchez Johan BKC Rally + 00
78 Diaz Santil Jose Andres Carabobo Team + 00
79 Saavedra Raul Andres Team Saavedra-Arroz Gelvez + 00
80 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez + 00
81 Saavedra Juan Sebastian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 00
82 Mercado Gregori BKC Rally + 00
83 Ayala Julian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 00
84 Parra Mykel Team Saavedra-Arroz Gelvez + 00
85 Rangel Jose Leonardo Sierra Merida + 00
86 Rincon Santiago Fundacion Pro Strong Valle + 00
87 Marin Elvis Fundacion Jesus Torito Romero + 00
88 Millan Wilfredo Fundacion Jesus Torito Romero + 00
89 Alarcon Jose Gran Misión Transporte Venezuela + 00
90 Rebolledo Natanael Ciclocorse + 00
91 Silva Reinel Gran Misión Transporte Venezuela + 00
92 Fuertes Joel Movistar-Best PC + 00
93 Da Silva Manuel IMGC + 00
94 Sequera Pedro Pegasus La Guaira + 00
95 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro + 00
96 Nava Jhon Gob Bolivarino De Trujillo + 00
97 Ruiz Juan Gob Bolivarino De Trujillo + 00
98 Pinto Luis Venezuela Pais Futuro + 00
99 Nieves Xavier Pegasus La Guaira + 00
100 Fuentes Yorman Orgullo Andino + 00
101 Paredes Anderson Orgullo Andino + 00
102 Camargo Nelson Indet Trujillo + 00
103 Pacheco Baptista Eladio Jose Indet Trujillo + 00
104 Rojas Maximo Carabobo Team + 00
105 Alfonzo Diaz Tomas Carabobo Team + 00
106 Lei Diego Ciclocorse + 00
107 Fernandez Adrian Escuela Williams Garcia + 00
108 Medina Rafael Gran Misión Transporte Venezuela + 40
109 Stojnic Veljko Team Corratec + 57
110 Briceno Jimmi Gob Bolivarino De Trujillo + 00
111 Antica Samuel Lotería del Táchira + 00
112 Sanchez Keiner IMGC + 06:02
113 Fuentes Ronaldo Fundacion Jose Prada + 22:11
114 Romero Jose Fundacion Jesus Torito Romero + 22:14
115 Salvatierra Frank Carabobo Team + 23:32
116 Navarrete Jose Diego Fundacion Pro Strong Valle + 23:33
117 Tabares Julio Cesar Fundacion Pro Strong Valle + 29:43
118 Diaz Miguel Epic Bike Anzoategui + 29:43
119 Blanco Julio Grupo La Guacamaya + 00
120 Mejias Victor MU Training - Banesco + 37:10
121 Linares Freddy Grupo La Guacamaya + 35:10
DNF Lizardo Carlos Epic Bike Anzoategui
DNF Prado Leonardo Fundacion Jose Prada
DNF Rodriguez Abraham Ciclocorse
DNF Chavez Sanchez Erick Josue Team Aragua
DNF Tovar Emmanuel Ciclocorse
DNF Dugarte Abraham Revivir-Produgar Caracas
DNF Gonzalez Alvaro IMGC
Pos Rider Team Time
1 Gomez Luis Carabobo Team 15:40:58
2 Sanabria Cesar Venezuela Pais Futuro + 02
3 1 Roldan Weimar Team Medellin-EPM + 12
4 1 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo + 15
5 Ubeto Miguel MU Training - Banesco + 18
6 Torres Carlos Gran Misión Transporte Venezuela + 22
7 2 Abreu Daniel Indet Trujillo + 28
8 Romero Junior Fundacion Jose Prada + 28
9 2 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya + 28
10 Abreu Jorge Venezuela Pais Futuro + 28
11 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro + 38
12 Sequera Pedro Pegasus La Guaira + 46
13 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez + 01:13
14 Fuentes Yorman Orgullo Andino + 01:13
15 Gandin Stefano Team Corratec + 01:48
16 2 Montoya Cristhian Team Medellin-EPM + 02:06
17 Linares Carlos Lotería del Táchira + 02:12
18 2 Meneses Henry Pegasus La Guaira + 02:12
19 Arocha Reinaldo Gran Misión Transporte Venezuela + 02:13
20 26 Ocampo Victor Team Medellin-EPM + 02:14
21 1 Quevedo Xavier Gob Bolivarino De Trujillo + 02:18
22 1 Diaz Cedeño Enrique Luis Orgullo Andino + 02:20
23 1 Nava Jhon Gob Bolivarino De Trujillo + 02:22
24 1 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira + 02:23
25 1 Alvarado Jorge BKC Rally + 02:24
26 1 Diaz Jose Epic Bike Anzoategui + 02:24
27 1 Camargo Breinner Escuela Williams Garcia + 02:24
28 1 Velasco Henri Team Saitel + 02:24
29 1 Monsalve Ralph MU Training - Banesco + 02:24
30 1 Medina Romer BKC Rally + 02:24
31 1 Baez Acosta Andres Felipe Team Gesprom Evolution + 02:24
32 1 Yaguaro Flores Isaac Simón Lotería del Táchira + 02:24
33 Cruz Johan Steven Fundacion Pro Strong Valle + 02:24
34 Malave Jose Fundacion Jose Prada + 02:24
35 3 Reyes Yeison Team Medellin-EPM + 02:24
36 4 Ramirez Yurgen MU Training - Banesco + 02:24
37 5 Garcia Jose Escuela Williams Garcia + 02:24
38 2 Alvarez Ocmar Team Aragua + 02:24
39 4 Molina Edgardo Grupo La Guacamaya + 02:24
40 3 Revete Brayan MU Training - Banesco + 02:24
41 2 Revelo Franklin Team Saitel + 02:24
42 5 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:24
43 2 Jamaica Javier Team Medellin-EPM + 02:24
44 4 Saavedra Raul Andres Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:24
45 3 Quetama Jeison Fundacion Pro Strong Valle + 02:24
46 1 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC + 02:24
47 2 Rivas Fabian Escuela Williams Garcia + 02:24
48 1 Murgano Marco Team Corratec + 02:24
49 5 Parra Mykel Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:24
50 1 Muñoz Sergio Leonardo Sierra Merida + 02:24
51 1 Velasquez Jose Carabobo Team + 02:24
52 1 Medina Manuel Pegasus La Guaira + 02:24
53 3 Ruiz Juan Gob Bolivarino De Trujillo + 02:24
54 Vargas Walter Team Medellin-EPM + 02:24
55 Rajovic Dusan Team Corratec + 02:27
56 Garcia Toledo Jose Gob Bolivarino De Trujillo + 02:45
57 Salgado Josue Team Saitel + 02:59
58 1 Briceno Leomar Ciclocorse + 03:01
59 1 Saavedra Juan Sebastian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 03:01
60 Rubio Yoandri Venezuela Pais Futuro + 03:01
61 1 Robles Camilo Andres Team Gesprom Evolution + 03:01
62 1 Pitti Jose Team Corratec + 03:01
63 2 Ayala Julian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 03:01
64 1 Rincon Santiago Fundacion Pro Strong Valle + 03:09
65 1 Alarcon Jose Gran Misión Transporte Venezuela + 03:09
66 1 Pinto Luis Venezuela Pais Futuro + 03:09
67 2 Coropa Sandro Team Aragua + 03:23
68 2 Antica Samuel Lotería del Táchira + 03:34
69 2 Cuervo Diego Team Gesprom Evolution + 03:37
70 2 Cabral Airton Team Aragua + 03:37
71 3 Navarrete Segundo Team Saitel + 04:27
72 3 Novoa Sebastian Movistar-Best PC + 04:36
73 3 Garcia Luis Lotería del Táchira + 04:36
74 3 Mendoza Jonathan IMGC + 04:37
75 3 Tobar Cristian Camilo Team Saitel + 04:53
76 3 Pulgar Angel Lotería del Táchira + 05:09
77 4 Briceno Jimmi Gob Bolivarino De Trujillo + 06:55
78 4 Laya Cristhian Escuela Williams Garcia + 07:43
79 4 Godoy Yonder Indet Trujillo + 07:54
80 4 Lezama Luis IMGC + 07:56
81 4 Natera Felix Epic Bike Anzoategui + 08:11
82 4 Diaz Rodolfo Revivir-Produgar Caracas + 08:47
83 4 Sanchez Johan BKC Rally + 08:51
84 4 Fernandez Adrian Escuela Williams Garcia + 08:55
85 4 Fuertes Joel Movistar-Best PC + 09:05
86 4 Camargo Nelson Indet Trujillo + 09:46
87 5 Pacheco Baptista Eladio Jose Indet Trujillo + 10:26
88 5 Stojnic Veljko Team Corratec + 13:19
89 6 Nieves Xavier Pegasus La Guaira + 14:20
90 6 Alfonzo Diaz Tomas Carabobo Team + 14:36
91 6 Paredes Anderson Orgullo Andino + 14:37
92 6 Montenegro Byron Movistar-Best PC + 15:39
93 6 Rojas Maximo Carabobo Team + 15:39
94 6 Nieves Jesus BKC Rally + 15:44
95 6 Diaz Santil Jose Andres Carabobo Team + 15:47
96 6 Marin Elvis Fundacion Jesus Torito Romero + 16:00
97 6 Marin Cain Fundacion Jesus Torito Romero + 16:01
98 6 Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution + 17:18
99 6 Silva Reinel Gran Misión Transporte Venezuela + 17:24
100 6 Rojas Lopez Marcos Simon Fundacion Jose Prada + 17:49
101 7 Patiño Ivan Revivir-Produgar Caracas + 19:47
102 8 Salas Jhonny Alejandro Lotería del Táchira + 20:13
103 9 Blanco Julio Grupo La Guacamaya + 24:15
104 9 Sierra Nelson Leonardo Sierra Merida + 26:00
105 32 Navarrete Jose Diego Fundacion Pro Strong Valle + 27:15
106 9 Medina Rafael Gran Misión Transporte Venezuela + 29:12
107 12 Rangel Jose Leonardo Sierra Merida + 32:25
108 44 Tabares Julio Cesar Fundacion Pro Strong Valle + 32:44
109 11 Lei Diego Ciclocorse + 33:11
110 11 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 33:17
111 11 Millan Wilfredo Fundacion Jesus Torito Romero + 33:32
112 11 Da Silva Manuel IMGC + 33:44
113 19 Romero Jose Fundacion Jesus Torito Romero + 35:13
114 12 Rebolledo Natanael Ciclocorse + 36:51
115 3 Sanchez Keiner IMGC + 37:44
116 11 Mercado Gregori BKC Rally + 37:47
117 49 Mejias Victor MU Training - Banesco + 40:24
118 27 Linares Freddy Grupo La Guacamaya + 45:00
119 10 Diaz Miguel Epic Bike Anzoategui + 49:33
120 3 Fuentes Ronaldo Fundacion Jose Prada + 51:52
121 5 Salvatierra Frank Carabobo Team + 52:18
Pos Rider Team Time
1 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo 15:41:13
2 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya + 13
3 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira + 02:08
4 Camargo Breinner Escuela Williams Garcia + 02:09
5 Cruz Johan Steven Fundacion Pro Strong Valle + 02:09
6 Alvarez Ocmar Team Aragua + 02:09
7 Revete Brayan MU Training - Banesco + 02:09
8 Revelo Franklin Team Saitel + 02:09
9 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:09
10 Saavedra Raul Andres Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:09
11 Rivas Fabian Escuela Williams Garcia + 02:09
12 Parra Mykel Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:09
13 Briceno Leomar Ciclocorse + 02:46
14 Rubio Yoandri Venezuela Pais Futuro + 02:46
15 Robles Camilo Andres Team Gesprom Evolution + 02:46
16 Pitti Jose Team Corratec + 02:46
17 Ayala Julian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:46
18 Rincon Santiago Fundacion Pro Strong Valle + 02:54
19 Antica Samuel Lotería del Táchira + 03:19
20 Cuervo Diego Team Gesprom Evolution + 03:22
21 Cabral Airton Team Aragua + 03:22
22 Diaz Rodolfo Revivir-Produgar Caracas + 08:32
23 Pacheco Baptista Eladio Jose Indet Trujillo + 10:11
24 Montenegro Byron Movistar-Best PC + 15:24
25 Nieves Jesus BKC Rally + 15:29
26 Diaz Santil Jose Andres Carabobo Team + 15:32
27 Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution + 17:03
28 Patiño Ivan Revivir-Produgar Caracas + 19:32
29 Salas Jhonny Alejandro Lotería del Táchira + 19:58
30 Sierra Nelson Leonardo Sierra Merida + 25:45
31 Rangel Jose Leonardo Sierra Merida + 32:10
32 Tabares Julio Cesar Fundacion Pro Strong Valle + 32:29
33 Lei Diego Ciclocorse + 32:56
34 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 33:02
35 Mercado Gregori BKC Rally + 37:32
36 Mejias Victor MU Training - Banesco + 40:09
37 Linares Freddy Grupo La Guacamaya + 44:45
Pos Rider Team Points
1 Gomez Luis Carabobo Team 84
2 Roldan Weimar Team Medellin-EPM 65
3 Sanabria Cesar Venezuela Pais Futuro 62
4 Ubeto Miguel MU Training - Banesco 45
5 Rajovic Dusan Team Corratec 43
6 Quevedo Xavier Gob Bolivarino De Trujillo 39
7 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo 37
8 Gandin Stefano Team Corratec 35
9 Torres Carlos Gran Misión Transporte Venezuela 32
10 Montoya Cristhian Team Medellin-EPM 32
11 Paredes Anderson Orgullo Andino 29
12 Ocampo Victor Team Medellin-EPM 25
13 Diaz Cedeño Enrique Luis Orgullo Andino 25
14 Arocha Reinaldo Gran Misión Transporte Venezuela 21
15 Yaguaro Flores Isaac Simón Lotería del Táchira 20
16 Alvarado Jorge BKC Rally 19
17 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez 19
18 Novoa Sebastian Movistar-Best PC 17
19 Nieves Xavier Pegasus La Guaira 17
20 Reyes Yeison Team Medellin-EPM 16
21 Stojnic Veljko Team Corratec 16
22 Sequera Pedro Pegasus La Guaira 11
23 Garcia Jose Escuela Williams Garcia 11
24 Linares Carlos Lotería del Táchira 10
25 Ramirez Yurgen MU Training - Banesco 9
26 Meneses Henry Pegasus La Guaira 8
27 Fuentes Yorman Orgullo Andino 7
28 Camargo Breinner Escuela Williams Garcia 7
29 Abreu Daniel Indet Trujillo 6
30 Nava Jhon Gob Bolivarino De Trujillo 6
31 Diaz Jose Epic Bike Anzoategui 6
32 Baez Acosta Andres Felipe Team Gesprom Evolution 6
33 Cruz Johan Steven Fundacion Pro Strong Valle 6
34 Malave Jose Fundacion Jose Prada 6
35 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya 5
36 Monsalve Ralph MU Training - Banesco 5
37 Garcia Toledo Jose Gob Bolivarino De Trujillo 4
38 Salgado Josue Team Saitel 4
39 Navarrete Segundo Team Saitel 4
40 Pulgar Angel Lotería del Táchira 4
41 Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution 3
42 Romero Junior Fundacion Jose Prada 3
43 Medina Romer BKC Rally 3
44 Revelo Franklin Team Saitel 3
45 Abreu Jorge Venezuela Pais Futuro 2
46 Revete Brayan MU Training - Banesco 2
47 Antica Samuel Lotería del Táchira 2
48 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro 1
49 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira 1
50 Saavedra Juan Sebastian Team Saavedra-Arroz Gelvez 1
Pos Team Time
1 Venezuela Pais Futuro 47:04:16
2 Gob Bolivarino De Trujillo + 03:42
3 Team Medellin-EPM + 03:42
4 Lotería del Táchira + 03:42
5 Pegasus La Guaira + 03:42
6 MU Training - Banesco + 03:54
7 Team Saavedra-Arroz Gelvez + 03:54
8 Gran Misión Transporte Venezuela + 04:39
9 Team Corratec + 05:01
10 Escuela Williams Garcia + 05:50
11 Team Saitel + 06:27
12 Fundacion Pro Strong Valle + 06:27
13 Team Gesprom Evolution + 07:04
14 Team Aragua + 08:02
15 BKC Rally + 11:17
16 Movistar-Best PC + 13:47
17 Carabobo Team + 13:54
18 Indet Trujillo + 15:46
19 Orgullo Andino + 16:58
20 Fundacion Jose Prada + 19:19
21 Ciclocorse + 22:20
22 IMGC + 27:07
23 Fundacion Jesus Torito Romero + 39:14
24 Epic Bike Anzoategui + 53:18
25 Leonardo Sierra Merida + 59:27

Information