LIVE CENTRE: Volta Comunitat Valenciana

Vuelta a Venezuela - 2022

Stage GC Youth Points Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Gomez Luis Carabobo Team 7 03:15:10
2 Roldan Weimar Team Medellin-EPM 3 + 00
3 Ubeto Miguel MU Training - Banesco 1 + 00
4 Torres Carlos Gran Misión Transporte Venezuela + 00
5 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo + 00
6 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez + 00
7 Sequera Pedro Pegasus La Guaira + 00
8 Sanabria Cesar Venezuela Pais Futuro + 00
9 Fuentes Yorman Orgullo Andino + 00
10 Abreu Daniel Indet Trujillo + 00
11 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya + 00
12 Pulgar Angel Lotería del Táchira + 00
13 Romero Junior Fundacion Jose Prada + 00
14 Abreu Jorge Venezuela Pais Futuro + 00
15 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro + 10
16 Alvarado Jorge BKC Rally + 01:56
17 Nieves Xavier Pegasus La Guaira + 01:56
18 Novoa Sebastian Movistar-Best PC + 01:56
19 Camargo Breinner Escuela Williams Garcia + 01:56
20 Linares Carlos Lotería del Táchira + 01:56
21 Yaguaro Flores Isaac Simón Lotería del Táchira + 01:56
22 Lezama Luis IMGC + 01:56
23 Nieves Jesus BKC Rally + 01:56
24 Baez Acosta Andres Felipe Team Gesprom Evolution + 01:56
25 Velasco Henri Team Saitel + 01:56
26 Salgado Josue Team Saitel + 01:56
27 Rojas Lopez Marcos Simon Fundacion Jose Prada + 01:56
28 Diaz Jose Epic Bike Anzoategui + 01:56
29 Rodriguez Abraham Ciclocorse + 01:56
30 Alfonzo Diaz Tomas Carabobo Team + 01:56
31 Quevedo Xavier Gob Bolivarino De Trujillo + 01:56
32 Diaz Cedeño Enrique Luis Orgullo Andino + 01:56
33 Laya Cristhian Escuela Williams Garcia + 01:56
34 Navarrete Segundo Team Saitel + 01:56
35 Tovar Emmanuel Ciclocorse + 01:56
36 Natera Felix Epic Bike Anzoategui + 01:56
37 Salas Jhonny Alejandro Lotería del Táchira + 01:56
38 Alvarez Ocmar Team Aragua + 01:56
39 Mendoza Jonathan IMGC + 01:56
40 Godoy Yonder Indet Trujillo + 01:56
41 Garcia Luis Lotería del Táchira + 01:56
42 Garcia Toledo Jose Gob Bolivarino De Trujillo + 01:56
43 Coropa Sandro Team Aragua + 01:56
44 Medina Romer BKC Rally + 01:56
45 Rincon Santiago Fundacion Pro Strong Valle + 01:56
46 Parra Mykel Team Saavedra-Arroz Gelvez + 01:56
47 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira + 01:56
48 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC + 01:56
49 Arocha Reinaldo Gran Misión Transporte Venezuela + 01:56
50 Gandin Stefano Team Corratec + 01:56
51 Cuervo Diego Team Gesprom Evolution + 01:56
52 Montenegro Byron Movistar-Best PC + 01:56
53 Sanchez Johan BKC Rally + 01:56
54 Revelo Franklin Team Saitel + 01:56
55 Marin Cain Fundacion Jesus Torito Romero + 01:56
56 Reyes Yeison Team Medellin-EPM + 01:56
57 Romero Jose Fundacion Jesus Torito Romero + 01:56
58 Fernandez Adrian Escuela Williams Garcia + 01:56
59 Jamaica Javier Team Medellin-EPM + 01:56
60 Ramirez Yurgen MU Training - Banesco + 01:56
61 Ocampo Victor Team Medellin-EPM + 01:56
62 Patiño Ivan Revivir-Produgar Caracas + 01:56
63 Cruz Johan Steven Fundacion Pro Strong Valle + 01:56
64 Meneses Henry Pegasus La Guaira + 01:56
65 Medina Manuel Pegasus La Guaira + 01:56
66 Pitti Jose Team Corratec + 01:56
67 Blanco Julio Grupo La Guacamaya + 01:56
68 Molina Edgardo Grupo La Guacamaya + 01:56
69 Diaz Rodolfo Revivir-Produgar Caracas + 01:56
70 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez + 01:56
71 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 01:56
72 Malave Jose Fundacion Jose Prada + 01:56
73 Saavedra Juan Sebastian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 01:56
74 Alarcon Jose Gran Misión Transporte Venezuela + 01:56
75 Rubio Yoandri Venezuela Pais Futuro + 01:56
76 Monsalve Ralph MU Training - Banesco + 01:56
77 Quetama Jeison Fundacion Pro Strong Valle + 01:56
78 Murgano Marco Team Corratec + 01:56
79 Mejias Victor MU Training - Banesco + 01:56
80 Rebolledo Natanael Ciclocorse + 01:56
81 Muñoz Sergio Leonardo Sierra Merida + 01:56
82 Ayala Julian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 01:56
83 Campos Roniel Orgullo Andino + 01:56
84 Ruiz Juan Gob Bolivarino De Trujillo + 01:56
85 Sierra Nelson Leonardo Sierra Merida + 01:56
86 Marin Elvis Fundacion Jesus Torito Romero + 01:56
87 Rajovic Dusan Team Corratec + 01:56
88 Mercado Gregori BKC Rally + 01:56
89 Linares Freddy Grupo La Guacamaya + 01:56
90 Revete Brayan MU Training - Banesco + 01:56
91 Tobar Cristian Camilo Team Saitel + 01:56
92 Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution + 01:56
93 Diaz Miguel Epic Bike Anzoategui + 01:56
94 Montoya Cristhian Team Medellin-EPM + 01:56
95 Tabares Julio Cesar Fundacion Pro Strong Valle + 01:56
96 Rivas Fabian Escuela Williams Garcia + 01:56
97 Fuentes Ronaldo Fundacion Jose Prada + 01:56
98 Velasquez Jose Carabobo Team + 01:56
99 Millan Wilfredo Fundacion Jesus Torito Romero + 01:56
100 Rojas Maximo Carabobo Team + 01:56
101 Saavedra Raul Andres Team Saavedra-Arroz Gelvez + 01:56
102 Nava Jhon Gob Bolivarino De Trujillo + 01:56
103 Guevara Juan Miguel Team Gesprom Evolution + 01:56
104 Salvatierra Frank Carabobo Team + 01:56
105 Diaz Santil Jose Andres Carabobo Team + 01:56
106 Cabral Airton Team Aragua + 01:56
107 Robles Camilo Andres Team Gesprom Evolution + 01:56
108 Camargo Nelson Indet Trujillo + 01:56
109 Vargas Walter Team Medellin-EPM + 01:56
110 Fuertes Joel Movistar-Best PC + 01:56
111 Lei Diego Ciclocorse + 01:56
112 Briceno Jimmi Gob Bolivarino De Trujillo + 01:56
113 Pinto Luis Venezuela Pais Futuro + 01:56
114 Prado Leonardo Fundacion Jose Prada + 01:56
115 Paredes Anderson Orgullo Andino + 01:56
116 Navarrete Jose Diego Fundacion Pro Strong Valle + 01:56
117 Pacheco Baptista Eladio Jose Indet Trujillo + 01:56
118 Antica Samuel Lotería del Táchira + 01:56
119 Sanchez Keiner IMGC + 03:12
120 Da Silva Manuel IMGC + 10:48
121 Stojnic Veljko Team Corratec + 03:43
122 Dugarte Abraham Revivir-Produgar Caracas + 10:48
123 Silva Reinel Gran Misión Transporte Venezuela + 10:48
124 Rangel Jose Leonardo Sierra Merida + 10:48
125 Medina Rafael Gran Misión Transporte Venezuela + 10:48
126 Masotto Giulio Team Corratec + 04:44
127 Chavez Sanchez Erick Josue Team Aragua + 06:30
128 Lizardo Carlos Epic Bike Anzoategui + 09:00
129 Garcia Jose Escuela Williams Garcia + 01:56
130 Briceno Leomar Ciclocorse + 01:56
131 Gonzalez Alvaro IMGC + 11:00
DNF Muñoz Sergio S Leonardo Sierra Merida
DNF Rodriguez Ruddy Revivir-Produgar Caracas
DNF Benavides Pozo Kevin Team Saitel
Pos Rider Team Time
1 8 Gomez Luis Carabobo Team 08:45:19
2 Sanabria Cesar Venezuela Pais Futuro + 06
3 1 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo + 07
4 11 Ubeto Miguel MU Training - Banesco + 13
5 7 Torres Carlos Gran Misión Transporte Venezuela + 13
6 45 Roldan Weimar Team Medellin-EPM + 13
7 15 Romero Junior Fundacion Jose Prada + 19
8 29 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya + 19
9 35 Abreu Daniel Indet Trujillo + 19
10 35 Abreu Jorge Venezuela Pais Futuro + 19
11 54 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro + 29
12 1 Sequera Pedro Pegasus La Guaira + 37
13 72 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez + 01:04
14 73 Fuentes Yorman Orgullo Andino + 01:04
15 14 Gandin Stefano Team Corratec + 01:39
16 13 Montoya Cristhian Team Medellin-EPM + 02:03
17 10 Linares Carlos Lotería del Táchira + 02:03
18 13 Meneses Henry Pegasus La Guaira + 02:03
19 13 Rajovic Dusan Team Corratec + 02:03
20 10 Arocha Reinaldo Gran Misión Transporte Venezuela + 02:06
21 13 Quevedo Xavier Gob Bolivarino De Trujillo + 02:09
22 11 Diaz Cedeño Enrique Luis Orgullo Andino + 02:11
23 24 Nava Jhon Gob Bolivarino De Trujillo + 02:13
24 10 Nieves Xavier Pegasus La Guaira + 02:14
25 9 Alvarado Jorge BKC Rally + 02:15
26 8 Camargo Breinner Escuela Williams Garcia + 02:15
27 10 Diaz Jose Epic Bike Anzoategui + 02:15
28 8 Lezama Luis IMGC + 02:15
29 1 Velasco Henri Team Saitel + 02:15
30 7 Salas Jhonny Alejandro Lotería del Táchira + 02:15
31 12 Monsalve Ralph MU Training - Banesco + 02:15
32 3 Medina Romer BKC Rally + 02:15
33 Laya Cristhian Escuela Williams Garcia + 02:15
34 6 Baez Acosta Andres Felipe Team Gesprom Evolution + 02:15
35 4 Sanchez Johan BKC Rally + 02:15
36 9 Malave Jose Fundacion Jose Prada + 02:15
37 7 Jamaica Javier Team Medellin-EPM + 02:15
38 3 Alvarez Ocmar Team Aragua + 02:15
39 3 Patiño Ivan Revivir-Produgar Caracas + 02:15
40 19 Saavedra Raul Andres Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:15
41 12 Novoa Sebastian Movistar-Best PC + 02:15
42 10 Yaguaro Flores Isaac Simón Lotería del Táchira + 02:15
43 5 Cruz Johan Steven Fundacion Pro Strong Valle + 02:15
44 10 Molina Edgardo Grupo La Guacamaya + 02:15
45 13 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:15
46 7 Ramirez Yurgen MU Training - Banesco + 02:15
47 4 Reyes Yeison Team Medellin-EPM + 02:15
48 13 Revete Brayan MU Training - Banesco + 02:15
49 6 Parra Mykel Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:15
50 1 Ocampo Victor Team Medellin-EPM + 02:15
51 26 Garcia Jose Escuela Williams Garcia + 02:15
52 6 Quetama Jeison Fundacion Pro Strong Valle + 02:15
53 4 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC + 02:15
54 2 Revelo Franklin Team Saitel + 02:15
55 13 Rivas Fabian Escuela Williams Garcia + 02:15
56 3 Montenegro Byron Movistar-Best PC + 02:15
57 5 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira + 02:15
58 8 Ruiz Juan Gob Bolivarino De Trujillo + 02:15
59 5 Muñoz Sergio Leonardo Sierra Merida + 02:15
60 12 Velasquez Jose Carabobo Team + 02:15
61 5 Rojas Lopez Marcos Simon Fundacion Jose Prada + 02:15
62 2 Murgano Marco Team Corratec + 02:15
63 1 Medina Manuel Pegasus La Guaira + 02:15
64 6 Vargas Walter Team Medellin-EPM + 02:15
65 3 Godoy Yonder Indet Trujillo + 02:15
66 5 Rojas Maximo Carabobo Team + 02:15
67 4 Guevara Juan Miguel Team Gesprom Evolution + 02:15
68 1 Fuentes Ronaldo Fundacion Jose Prada + 02:15
69 Paredes Anderson Orgullo Andino + 02:28
70 44 Nieves Jesus BKC Rally + 02:35
71 47 Antica Samuel Lotería del Táchira + 02:35
72 2 Garcia Toledo Jose Gob Bolivarino De Trujillo + 02:36
73 2 Salgado Josue Team Saitel + 02:50
74 2 Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution + 02:52
75 Saavedra Juan Sebastian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:52
76 Ayala Julian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:52
77 2 Rubio Yoandri Venezuela Pais Futuro + 02:52
78 5 Briceno Leomar Ciclocorse + 02:52
79 1 Linares Freddy Grupo La Guacamaya + 02:52
80 1 Pitti Jose Team Corratec + 02:52
81 4 Robles Camilo Andres Team Gesprom Evolution + 02:52
82 2 Tabares Julio Cesar Fundacion Pro Strong Valle + 02:52
83 Rincon Santiago Fundacion Pro Strong Valle + 03:00
84 5 Alarcon Jose Gran Misión Transporte Venezuela + 03:00
85 5 Pinto Luis Venezuela Pais Futuro + 03:00
86 5 Mejias Victor MU Training - Banesco + 03:05
87 6 Diaz Rodolfo Revivir-Produgar Caracas + 03:11
88 4 Fuertes Joel Movistar-Best PC + 03:11
89 5 Coropa Sandro Team Aragua + 03:14
90 5 Campos Roniel Orgullo Andino + 03:16
91 5 Cuervo Diego Team Gesprom Evolution + 03:28
92 6 Fernandez Adrian Escuela Williams Garcia + 03:28
93 4 Prado Leonardo Fundacion Jose Prada + 03:28
94 5 Pacheco Baptista Eladio Jose Indet Trujillo + 03:28
95 5 Cabral Airton Team Aragua + 03:28
96 7 Navarrete Jose Diego Fundacion Pro Strong Valle + 03:33
97 7 Diaz Santil Jose Andres Carabobo Team + 03:38
98 16 Camargo Nelson Indet Trujillo + 03:52
99 13 Marin Elvis Fundacion Jesus Torito Romero + 04:00
100 26 Sanchez Keiner IMGC + 04:08
101 6 Navarrete Segundo Team Saitel + 04:18
102 6 Garcia Luis Lotería del Táchira + 04:27
103 6 Alfonzo Diaz Tomas Carabobo Team + 04:27
104 6 Mendoza Jonathan IMGC + 04:28
105 6 Salvatierra Frank Carabobo Team + 04:37
106 6 Natera Felix Epic Bike Anzoategui + 04:44
107 6 Tobar Cristian Camilo Team Saitel + 04:44
108 12 Pulgar Angel Lotería del Táchira + 05:00
109 6 Rodriguez Abraham Ciclocorse + 05:32
110 7 Romero Jose Fundacion Jesus Torito Romero + 06:01
111 7 Briceno Jimmi Gob Bolivarino De Trujillo + 06:46
112 7 Tovar Emmanuel Ciclocorse + 06:56
113 8 Marin Cain Fundacion Jesus Torito Romero + 07:25
114 8 Diaz Miguel Epic Bike Anzoategui + 07:50
115 10 Lei Diego Ciclocorse + 09:11
116 10 Chavez Sanchez Erick Josue Team Aragua + 09:45
117 6 Stojnic Veljko Team Corratec + 09:52
118 16 Lizardo Carlos Epic Bike Anzoategui + 10:37
119 5 Masotto Giulio Team Corratec + 11:20
120 32 Silva Reinel Gran Misión Transporte Venezuela + 11:52
121 7 Sierra Nelson Leonardo Sierra Merida + 13:49
122 6 Gonzalez Alvaro IMGC + 14:44
123 18 Da Silva Manuel IMGC + 15:50
124 10 Medina Rafael Gran Misión Transporte Venezuela + 16:23
125 2 Rangel Jose Leonardo Sierra Merida + 20:14
126 3 Mercado Gregori BKC Rally + 23:22
127 3 Blanco Julio Grupo La Guacamaya + 24:06
128 3 Rebolledo Natanael Ciclocorse + 24:51
129 3 Millan Wilfredo Fundacion Jesus Torito Romero + 24:56
130 4 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 27:23
131 2 Dugarte Abraham Revivir-Produgar Caracas + 37:39
Pos Rider Team Time
1 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo 08:45:26
2 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya + 12
3 Camargo Breinner Escuela Williams Garcia + 02:08
4 Salas Jhonny Alejandro Lotería del Táchira + 02:08
5 Alvarez Ocmar Team Aragua + 02:08
6 Patiño Ivan Revivir-Produgar Caracas + 02:08
7 Saavedra Raul Andres Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:08
8 Cruz Johan Steven Fundacion Pro Strong Valle + 02:08
9 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:08
10 Revete Brayan MU Training - Banesco + 02:08
11 Parra Mykel Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:08
12 Revelo Franklin Team Saitel + 02:08
13 Rivas Fabian Escuela Williams Garcia + 02:08
14 Montenegro Byron Movistar-Best PC + 02:08
15 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira + 02:08
16 Guevara Juan Miguel Team Gesprom Evolution + 02:08
17 Nieves Jesus BKC Rally + 02:28
18 Antica Samuel Lotería del Táchira + 02:28
19 Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution + 02:45
20 Ayala Julian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:45
21 Rubio Yoandri Venezuela Pais Futuro + 02:45
22 Briceno Leomar Ciclocorse + 02:45
23 Linares Freddy Grupo La Guacamaya + 02:45
24 Pitti Jose Team Corratec + 02:45
25 Robles Camilo Andres Team Gesprom Evolution + 02:45
26 Tabares Julio Cesar Fundacion Pro Strong Valle + 02:45
27 Rincon Santiago Fundacion Pro Strong Valle + 02:53
28 Mejias Victor MU Training - Banesco + 02:58
29 Diaz Rodolfo Revivir-Produgar Caracas + 03:04
30 Cuervo Diego Team Gesprom Evolution + 03:21
31 Pacheco Baptista Eladio Jose Indet Trujillo + 03:21
32 Cabral Airton Team Aragua + 03:21
33 Diaz Santil Jose Andres Carabobo Team + 03:31
34 Rodriguez Abraham Ciclocorse + 05:25
35 Tovar Emmanuel Ciclocorse + 06:49
36 Lei Diego Ciclocorse + 09:04
37 Chavez Sanchez Erick Josue Team Aragua + 09:38
38 Sierra Nelson Leonardo Sierra Merida + 13:42
39 Rangel Jose Leonardo Sierra Merida + 20:07
40 Mercado Gregori BKC Rally + 23:15
41 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 27:16
42 Dugarte Abraham Revivir-Produgar Caracas + 37:32
Pos Rider Team Points
1 Gomez Luis Carabobo Team 55
2 Sanabria Cesar Venezuela Pais Futuro 32
3 Torres Carlos Gran Misión Transporte Venezuela 30
4 Roldan Weimar Team Medellin-EPM 29
5 Paredes Anderson Orgullo Andino 29
6 Rajovic Dusan Team Corratec 27
7 Quevedo Xavier Gob Bolivarino De Trujillo 26
8 Gandin Stefano Team Corratec 25
9 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo 22
10 Diaz Cedeño Enrique Luis Orgullo Andino 20
11 Ubeto Miguel MU Training - Banesco 18
12 Stojnic Veljko Team Corratec 16
13 Arocha Reinaldo Gran Misión Transporte Venezuela 14
14 Nieves Xavier Pegasus La Guaira 13
15 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez 12
16 Montoya Cristhian Team Medellin-EPM 12
17 Sequera Pedro Pegasus La Guaira 11
18 Alvarado Jorge BKC Rally 11
19 Linares Carlos Lotería del Táchira 10
20 Novoa Sebastian Movistar-Best PC 8
21 Campos Roniel Orgullo Andino 8
22 Fuentes Yorman Orgullo Andino 7
23 Meneses Henry Pegasus La Guaira 7
24 Camargo Breinner Escuela Williams Garcia 7
25 Abreu Daniel Indet Trujillo 6
26 Nava Jhon Gob Bolivarino De Trujillo 6
27 Malave Jose Fundacion Jose Prada 6
28 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya 5
29 Monsalve Ralph MU Training - Banesco 5
30 Diaz Jose Epic Bike Anzoategui 4
31 Salgado Josue Team Saitel 4
32 Pulgar Angel Lotería del Táchira 4
33 Romero Junior Fundacion Jose Prada 3
34 Medina Romer BKC Rally 3
35 Yaguaro Flores Isaac Simón Lotería del Táchira 3
36 Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution 3
37 Abreu Jorge Venezuela Pais Futuro 2
38 Antica Samuel Lotería del Táchira 2
39 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro 1
40 Revete Brayan MU Training - Banesco 1
41 Masotto Giulio Team Corratec 1
Pos Team Time
1 Venezuela Pais Futuro 26:16:52
2 Gob Bolivarino De Trujillo + 03:42
3 Lotería del Táchira + 03:42
4 Pegasus La Guaira + 03:42
5 Team Medellin-EPM + 03:42
6 MU Training - Banesco + 03:54
7 Fundacion Jose Prada + 03:54
8 Team Saavedra-Arroz Gelvez + 03:54
9 Carabobo Team + 03:54
10 Grupo La Guacamaya + 03:54
11 Indet Trujillo + 04:31
12 Gran Misión Transporte Venezuela + 04:39
13 Orgullo Andino + 04:46
14 Team Corratec + 05:01
15 BKC Rally + 05:50
16 Escuela Williams Garcia + 05:50
17 Movistar-Best PC + 05:50
18 Team Saitel + 06:27
19 Fundacion Pro Strong Valle + 06:27
20 Team Gesprom Evolution + 06:27
21 Team Aragua + 08:02
22 IMGC + 08:20
23 Epic Bike Anzoategui + 08:26
24 Ciclocorse + 10:29
25 Fundacion Jesus Torito Romero + 15:31
26 Revivir-Produgar Caracas + 16:56
27 Leonardo Sierra Merida + 24:34

Information