Vuelta a Venezuela - 2022

GC Youth Points Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Gomez Luis Carabobo Team 4023:39:11
2 Sanabria Cesar Venezuela Pais Futuro 30+ 02
3 Roldan Weimar Team Medellin-EPM 25+ 10
4 Abreu Jorge Venezuela Pais Futuro 20+ 10
5 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo 15+ 14
6 Ubeto Miguel MU Training - Banesco 10+ 18
7 Torres Carlos Gran Misión Transporte Venezuela 5+ 20
8 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya 3+ 28
9 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro 3+ 01:02
10 Abreu Daniel Indet Trujillo 3+ 01:10
11 Sequera Pedro Pegasus La Guaira + 01:10
12 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez + 01:13
13 Gandin Stefano Team Corratec + 01:28
14 Fuentes Yorman Orgullo Andino + 01:37
15 Montoya Cristhian Team Medellin-EPM + 02:13
16 Rajovic Dusan Team Corratec + 02:23
17 Diaz Jose Epic Bike Anzoategui + 02:24
18 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:27
19 Meneses Henry Pegasus La Guaira + 02:36
20 Diaz Cedeño Enrique Luis Orgullo Andino + 02:39
21 Nava Jhon Gob Bolivarino De Trujillo + 02:46
22 Ramirez Yurgen MU Training - Banesco + 02:48
23 Monsalve Ralph MU Training - Banesco + 02:48
24 Molina Edgardo Grupo La Guacamaya + 02:48
25 Revete Brayan MU Training - Banesco + 02:48
26 Quetama Jeison Fundacion Pro Strong Valle + 02:48
27 Murgano Marco Team Corratec + 02:48
28 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC + 02:48
29 Yaguaro Flores Isaac Simón Lotería del Táchira + 02:53
30 Velasco Henri Team Saitel + 03:06
31 Parra Mykel Team Saavedra-Arroz Gelvez + 03:06
32 Saavedra Raul Andres Team Saavedra-Arroz Gelvez + 03:06
33 Rivas Fabian Escuela Williams Garcia + 03:06
34 Vargas Walter Team Medellin-EPM + 03:06
35 Alarcon Jose Gran Misión Transporte Venezuela + 03:14
36 Reyes Yeison Team Medellin-EPM + 03:22
37 Briceno Leomar Ciclocorse + 03:22
38 Ruiz Juan Gob Bolivarino De Trujillo + 03:24
39 Rubio Yoandri Venezuela Pais Futuro + 03:25
40 Robles Camilo Andres Team Gesprom Evolution + 03:25
41 Cuervo Diego Team Gesprom Evolution + 04:01
42 Coropa Sandro Team Aragua + 04:21
43 Saavedra Juan Sebastian Team Saavedra-Arroz Gelvez + 04:24
44 Novoa Sebastian Movistar-Best PC + 04:36
45 Garcia Toledo Jose Gob Bolivarino De Trujillo + 04:41
46 Garcia Luis Lotería del Táchira + 05:00
47 Mendoza Jonathan IMGC + 06:14
48 Linares Carlos Lotería del Táchira + 06:32
49 Pinto Luis Venezuela Pais Futuro + 07:10
50 Navarrete Segundo Team Saitel + 07:46
51 Medina Romer BKC Rally + 08:08
52 Fuertes Joel Movistar-Best PC + 09:56
53 Nieves Xavier Pegasus La Guaira + 14:44
54 Malave Jose Fundacion Jose Prada + 15:00
55 Alvarez Ocmar Team Aragua + 15:00
56 Muñoz Sergio Leonardo Sierra Merida + 15:27
57 Arocha Reinaldo Gran Misión Transporte Venezuela + 15:43
58 Salgado Josue Team Saitel + 15:52
59 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira + 16:47
60 Cabral Airton Team Aragua + 17:10
61 Camargo Nelson Indet Trujillo + 20:19
62 Velasquez Jose Carabobo Team + 20:25
63 Natera Felix Epic Bike Anzoategui + 21:14
64 Godoy Yonder Indet Trujillo + 21:14
65 Diaz Rodolfo Revivir-Produgar Caracas + 21:41
66 Marin Cain Fundacion Jesus Torito Romero + 28:37
67 Blanco Julio Grupo La Guacamaya + 28:38
68 Pitti Jose Team Corratec + 29:07
69 Antica Samuel Lotería del Táchira + 32:18
70 Salas Jhonny Alejandro Lotería del Táchira + 32:49
71 Paredes Anderson Orgullo Andino + 33:18
72 Rojas Maximo Carabobo Team + 34:19
73 Diaz Santil Jose Andres Carabobo Team + 34:31
74 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 36:36
75 Fernandez Adrian Escuela Williams Garcia + 39:13
76 Lezama Luis IMGC + 39:34
77 Silva Reinel Gran Misión Transporte Venezuela + 41:55
78 Garcia Jose Escuela Williams Garcia + 44:50
79 Rebolledo Natanael Ciclocorse + 50:35
80 Sanchez Keiner IMGC + 51:07
81 Lei Diego Ciclocorse + 56:41
82 Rangel Jose Leonardo Sierra Merida + 58:50
83 Linares Freddy Grupo La Guacamaya + 01:00:37
84 Mejias Victor MU Training - Banesco + 01:31:22
85 Da Silva Manuel IMGC + 01:32:50
86 Millan Wilfredo Fundacion Jesus Torito Romero + 01:33:04
DNF Alvarado Jorge BKC Rally
DNF Mercado Gregori BKC Rally
DNF Nieves Jesus BKC Rally
DNF Rodriguez Brayan BKC Rally
DNF Sanchez Johan BKC Rally
DNF Alfonzo Diaz Tomas Carabobo Team
DNF Salvatierra Frank Carabobo Team
DNF Rodriguez Abraham Ciclocorse
DNF Tovar Emmanuel Ciclocorse
DNF Diaz Miguel Epic Bike Anzoategui
DNF Lizardo Carlos Epic Bike Anzoategui
DNF Martinez Carlos Epic Bike Anzoategui
DNF Camargo Breinner Escuela Williams Garcia
DNF Laya Cristhian Escuela Williams Garcia
DNF Gonzalez Hector Fundacion Jesus Torito Romero
DNF Marin Elvis Fundacion Jesus Torito Romero
DNF Romero Jose Fundacion Jesus Torito Romero
DNF Fuentes Ronaldo Fundacion Jose Prada
DNF Gomez Rafael Fundacion Jose Prada
DNF Prado Leonardo Fundacion Jose Prada
DNF Rojas Lopez Marcos Simon Fundacion Jose Prada
DNF Romero Junior Fundacion Jose Prada
DNF Cruz Johan Steven Fundacion Pro Strong Valle
DNF Navarrete Jose Diego Fundacion Pro Strong Valle
DNF Rincon Santiago Fundacion Pro Strong Valle
DNF Tabares Julio Cesar Fundacion Pro Strong Valle
DNF Briceno Jimmi Gob Bolivarino De Trujillo
DNF Quevedo Xavier Gob Bolivarino De Trujillo
DNF Medina Rafael Gran Misión Transporte Venezuela
DNF Saez Enderson Gran Misión Transporte Venezuela
DNF Gonzalez Alvaro IMGC
DNF Munoz Maneiro Sandro Martino IMGC
DNF Pacheco Baptista Eladio Jose Indet Trujillo
DNF Muñoz Sergio S Leonardo Sierra Merida
DNF Sierra Nelson Leonardo Sierra Merida
DNF Pulgar Angel Lotería del Táchira
DNF Montenegro Byron Movistar-Best PC
DNF Campos Roniel Orgullo Andino
DNF Villasmil Alexander Orgullo Andino
DNF Medina Manuel Pegasus La Guaira
DNF Basto Michael Revivir-Produgar Caracas
DNF Dugarte Abraham Revivir-Produgar Caracas
DNF Molina Franklin Revivir-Produgar Caracas
DNF Patiño Ivan Revivir-Produgar Caracas
DNF Rodriguez Ruddy Revivir-Produgar Caracas
DNF Chavez Sanchez Erick Josue Team Aragua
DNF Masotto Giulio Team Corratec
DNF Stojnic Veljko Team Corratec
DNF Baez Acosta Andres Felipe Team Gesprom Evolution
DNF Cubillos Juan David Team Gesprom Evolution
DNF Guevara Juan Miguel Team Gesprom Evolution
DNF Patino Jhon Team Gesprom Evolution
DNF Jamaica Javier Team Medellin-EPM
DNF Ocampo Victor Team Medellin-EPM
DNF Ayala Julian Team Saavedra-Arroz Gelvez
DNF Benavides Pozo Kevin Team Saitel
DNF Revelo Franklin Team Saitel
DNF Tobar Cristian Camilo Team Saitel
Pos Rider Team Time
1 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo 23:39:25
2 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya + 14
3 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:13
4 Revete Brayan MU Training - Banesco + 02:34
5 Parra Mykel Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:52
6 Saavedra Raul Andres Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:52
7 Rivas Fabian Escuela Williams Garcia + 02:52
8 Briceno Leomar Ciclocorse + 03:08
9 Rubio Yoandri Venezuela Pais Futuro + 03:11
10 Robles Camilo Andres Team Gesprom Evolution + 03:11
11 Cuervo Diego Team Gesprom Evolution + 03:47
12 Alvarez Ocmar Team Aragua + 14:46
13 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira + 16:33
14 Cabral Airton Team Aragua + 16:56
15 Diaz Rodolfo Revivir-Produgar Caracas + 21:27
16 Pitti Jose Team Corratec + 28:53
17 Antica Samuel Lotería del Táchira + 32:04
18 Salas Jhonny Alejandro Lotería del Táchira + 32:35
19 Diaz Santil Jose Andres Carabobo Team + 34:17
20 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 36:22
21 Lei Diego Ciclocorse + 56:27
22 Rangel Jose Leonardo Sierra Merida + 58:36
23 Linares Freddy Grupo La Guacamaya + 01:00:23
24 Mejias Victor MU Training - Banesco + 01:31:08
Pos Rider Team Points
1 Gomez Luis Carabobo Team 109
2 Rajovic Dusan Team Corratec 102
3 Sanabria Cesar Venezuela Pais Futuro 85
4 Roldan Weimar Team Medellin-EPM 85
5 Gandin Stefano Team Corratec 69
6 Ubeto Miguel MU Training - Banesco 49
7 Novoa Sebastian Movistar-Best PC 48
8 Diaz Cedeño Enrique Luis Orgullo Andino 42
9 Torres Carlos Gran Misión Transporte Venezuela 40
10 Araujo Jhonny Gob Bolivarino De Trujillo 39
11 Montoya Cristhian Team Medellin-EPM 35
12 Yaguaro Flores Isaac Simón Lotería del Táchira 32
13 Arocha Reinaldo Gran Misión Transporte Venezuela 32
14 Abreu Jorge Venezuela Pais Futuro 31
15 Nieves Xavier Pegasus La Guaira 31
16 Paredes Anderson Orgullo Andino 29
17 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez 27
18 Diaz Jose Epic Bike Anzoategui 21
19 Malave Jose Fundacion Jose Prada 17
20 Blanco Julio Grupo La Guacamaya 17
21 Reyes Yeison Team Medellin-EPM 16
22 Garcia Jose Escuela Williams Garcia 13
23 Sequera Pedro Pegasus La Guaira 11
24 Medina Romer BKC Rally 11
25 Viloria Enmanuel Grupo La Guacamaya 10
26 Linares Carlos Lotería del Táchira 10
27 Abreu Daniel Indet Trujillo 9
28 Ramirez Yurgen MU Training - Banesco 9
29 Alarcon Jose Gran Misión Transporte Venezuela 9
30 Saavedra Juan Sebastian Team Saavedra-Arroz Gelvez 9
31 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro 8
32 Meneses Henry Pegasus La Guaira 8
33 Navarrete Segundo Team Saitel 8
34 Fuentes Yorman Orgullo Andino 7
35 Nava Jhon Gob Bolivarino De Trujillo 6
36 Monsalve Ralph MU Training - Banesco 6
37 Murgano Marco Team Corratec 6
38 Sarmiento Juan Diego Team Saavedra-Arroz Gelvez 5
39 Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira 5
40 Cabral Airton Team Aragua 5
41 Briceno Leomar Ciclocorse 4
42 Garcia Toledo Jose Gob Bolivarino De Trujillo 4
43 Salgado Josue Team Saitel 4
44 Antica Samuel Lotería del Táchira 3
45 Revete Brayan MU Training - Banesco 2
46 Quetama Jeison Fundacion Pro Strong Valle 2
47 Velasco Henri Team Saitel 1
48 Godoy Yonder Indet Trujillo 1
Pos Team Time
1 Venezuela Pais Futuro 70:59:10
2 Team Saavedra-Arroz Gelvez + 04:08
3 Team Medellin-EPM + 04:16
4 Gob Bolivarino De Trujillo + 04:25
5 MU Training - Banesco + 04:27
6 Lotería del Táchira + 04:39
7 Pegasus La Guaira + 04:39
8 Team Corratec + 05:03
9 Grupo La Guacamaya + 05:49
10 Team Saitel + 10:54
11 Movistar-Best PC + 15:43
12 Gran Misión Transporte Venezuela + 17:00
13 Team Aragua + 34:54
14 Orgullo Andino + 36:12
15 Indet Trujillo + 40:07
16 Carabobo Team + 49:41
17 Escuela Williams Garcia + 01:03:02
18 IMGC + 01:18:07
19 Ciclocorse + 01:49:04

Information