Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Vuelta a Venezuela

2020

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time
01 Orluis Aular Venezuela 02:26:07
02 Robert Sierra Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 00
03 Roniel Campos Team Atlético Venezuela + 00
04 Luis Antonio Gomez Urosa Carabobo Team + 04
05 Maximo Rojas Venezuela + 04
06 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 04
07 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 04
08 Yurgen Ramirez NR Osorio-Mu TRaining + 04
09 Daniel Gomez Team Atlético Venezuela + 04
10 Jeison Rujano Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 04
11 Pedro Sequera Team Atlético Venezuela + 04
12 Luis Pinto Team Atlético Venezuela + 04
13 Jimmi Briceno Team Gregarios + 04
14 German Rincon Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 04
15 Cesar Sanabria Bic.Castilla-Trek-Miranda + 04
16 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS + 04
17 Jorge Abreu JS Cycling Colombina + 04
18 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS + 04
19 Jesus Villegas Venezuela + 04
20 Wilmer Bravo Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 12
21 Andres Castillo Vencedores De Cojedes + 12
22 Yorman Fuentes Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia + 12
23 Luis Mora JS Cycling Colombina + 12
24 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS + 12
25 Giorgio Landaeta Team Degio Five DG5 + 26
26 Ronald Gonzalez Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia + 26
27 Angel Rivas Bic.Castilla-Trek-Miranda + 05:11
28 Johan Sanchez Team Degio Five DG5 + 10:11
29 Luis Miguet Vencedores De Cojedes + 10:11
30 William Linares JAJOMTB Indet Trujillo + 10:11
31 Neomar Betancourt JS Cycling Colombina + 10:11
32 Tomas Teresen JS Cycling Colombina + 10:11
33 Hector Nieves Fundacion Ciclocorse + 10:11
34 Luis Garcia Fundacion Ciclocorse + 10:11
35 Rafael Gomez Nueva Esparta + 10:11
36 Brayan Monsalve NR Osorio-Mu TRaining + 10:11
37 Luis Mascopolo Guasa Bike Ecoplas Merida + 10:11
38 Adrian Fernandez Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia + 10:11
39 Brayan Revete Team Degio Five DG5 + 10:11
40 Jorge Viera JAJOMTB Indet Trujillo + 10:11
41 Jorge Diaz Guasa Bike Ecoplas Merida + 10:11
42 Emmanuel Viloria JAJOMTB Indet Trujillo + 10:11
43 Hector Gonzalez Nueva Esparta + 10:11
44 Reinaldo Arocha Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia + 10:11
45 Frank Salvatierra Carabobo Team + 10:11
46 Jose Piamo Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia + 10:11
47 Jose Nova Guasa Bike Ecoplas Merida + 10:11
48 Delvis Materano JAJOMTB Indet Trujillo + 10:11
49 Ruperto Pena Guasa Bike Ecoplas Merida + 10:11
50 Ramon Caballero Guasa Bike Ecoplas Merida + 10:11
51 Angel Pulgar Team Atlético Venezuela + 10:11
52 Jose Garcia Toledo Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia + 10:11
53 Rodolfo Diaz Fundacion Ciclocorse + 10:11
54 Juan Aponte Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 12:11
55 Jesus Nieves Fundacion Ciclocorse + 12:11
56 Jose Machado Team Gregarios + 12:11
57 Jesus Aular Carabobo Team + 12:11
58 Rommy Roa Team Degio Five DG5 + 12:11
59 Jean Franco Farnetano Team Degio Five DG5 + 12:11
60 Cesar Flores Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 12:11
61 Franklin Diaz Fundacion Ciclocorse + 12:11
62 Cain Marin Nueva Esparta + 12:11
63 Marco Rojas Nueva Esparta + 12:11
64 Darvinson Molina NR Osorio-Mu TRaining + 12:11
65 Elver Vivas Deportivo Tachira-JHS + 12:11
DNS Junior Romero Nueva Esparta
DNS Danny Carvajal Team Gregarios
DNF Edgardo Molina CC Leonardo Sierra
DNF Alexander Villasmil CC Leonardo Sierra
DNF Sergio Munoz CC Leonardo Sierra
DNF Jackson Sierra CC Leonardo Sierra
DNF Josue Sosa CC Leonardo Sierra
DNF Juan Hernandez CC Leonardo Sierra
DNF Johan Duran Guasa Bike Ecoplas Merida
DNF Alfredo Teresen JS Cycling Colombina
DNF Jose Chacon JS Cycling Colombina
DNF Francisco Lopez Vencedores De Cojedes
DNF Tibaldo Martinez Vencedores De Cojedes
DNF Eduardo Nieves Vencedores De Cojedes
DNF José Rujano Venezuela
DNF Romer Medina Bic.Castilla-Trek-Miranda
DNF Jose Castillo Bic.Castilla-Trek-Miranda
DNF Nelson Camargo Bic.Castilla-Trek-Miranda
DNF Klever Pineda Carabobo Team
DNF Jose Andres Diaz Santil Carabobo Team
DNF Ramon Nieves Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza
DNF Yonathan Salinas Deportivo Tachira-JHS
DNF Julio Herrera Fundacion Ciclocorse
DNF Julio Blanco JAJOMTB Indet Trujillo
DNF Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo
DNF Fredy Rico NR Osorio-Mu TRaining
DNF Pedro Gutierrez NR Osorio-Mu TRaining
DNF Omar Ruiz NR Osorio-Mu TRaining
DNF Luis Cesar Colmenarez Gomez Team Atlético Venezuela
DNF Jorge Alvarado Team Degio Five DG5
DNF Jose Mendoza Team Gregarios
DNF Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz
DNF Leonel Quintero Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz
Pos Rider Team Time
01 - Orluis Aular Venezuela 12:41:35
02 - Roniel Campos Team Atlético Venezuela + 28
03 - Yurgen Ramirez NR Osorio-Mu TRaining + 58
04 - Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS + 01:13
05 - Jeison Rujano Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 01:14
06 - Pedro Sequera Team Atlético Venezuela + 01:19
07 - Jorge Abreu JS Cycling Colombina + 01:32
08 - Jimmi Briceno Team Gregarios + 01:32
09 - Luis Pinto Team Atlético Venezuela + 01:33
10 - Cesar Sanabria Bic.Castilla-Trek-Miranda + 01:38
11 - Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 01:40
12 - Yorman Fuentes Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia + 01:57
13 1 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 02:04
14 1 Luis Mora JS Cycling Colombina + 02:35
15 3 Robert Sierra Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 02:39
16 - Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS + 02:45
17 3 German Rincon Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 03:00
18 3 Jesus Villegas Venezuela + 03:20
19 5 Daniel Gomez Team Atlético Venezuela + 03:48
20 9 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS + 04:32
21 15 Maximo Rojas Venezuela + 05:09
22 13 Andres Castillo Vencedores De Cojedes + 05:15
23 9 Giorgio Landaeta Team Degio Five DG5 + 05:27
24 19 Luis Antonio Gomez Urosa Carabobo Team + 07:19
25 28 Wilmer Bravo Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 09:29
26 34 Ronald Gonzalez Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia + 12:53
27 2 Emmanuel Viloria JAJOMTB Indet Trujillo + 14:10
28 2 Hector Nieves Fundacion Ciclocorse + 14:11
29 25 Angel Rivas Bic.Castilla-Trek-Miranda + 15:41
30 7 Luis Miguet Vencedores De Cojedes + 16:05
31 3 Marco Rojas Nueva Esparta + 17:14
32 9 Luis Garcia Fundacion Ciclocorse + 17:21
33 9 Luis Mascopolo Guasa Bike Ecoplas Merida + 17:22
34 14 Brayan Revete Team Degio Five DG5 + 18:22
35 14 William Linares JAJOMTB Indet Trujillo + 18:40
36 14 Neomar Betancourt JS Cycling Colombina + 18:41
37 15 Jorge Viera JAJOMTB Indet Trujillo + 19:08
38 17 Jean Franco Farnetano Team Degio Five DG5 + 22:43
39 22 Rodolfo Diaz Fundacion Ciclocorse + 22:52
40 22 Delvis Materano JAJOMTB Indet Trujillo + 23:05
41 25 Brayan Monsalve NR Osorio-Mu TRaining + 23:44
42 23 Juan Aponte Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 25:29
43 25 Angel Pulgar Team Atlético Venezuela + 26:06
44 25 Johan Sanchez Team Degio Five DG5 + 27:49
45 25 Tomas Teresen JS Cycling Colombina + 29:28
46 26 Ruperto Pena Guasa Bike Ecoplas Merida + 33:28
47 24 Elver Vivas Deportivo Tachira-JHS + 34:11
48 28 Adrian Fernandez Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia + 36:29
49 25 Franklin Diaz Fundacion Ciclocorse + 36:54
50 25 Darvinson Molina NR Osorio-Mu TRaining + 37:03
51 29 Hector Gonzalez Nueva Esparta + 39:42
52 29 Reinaldo Arocha Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia + 40:08
53 25 Jesus Aular Carabobo Team + 40:09
54 28 Jose Piamo Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia + 40:32
55 29 Ramon Caballero Guasa Bike Ecoplas Merida + 41:06
56 30 Jorge Diaz Guasa Bike Ecoplas Merida + 43:40
57 28 Jesus Nieves Fundacion Ciclocorse + 45:02
58 29 Jose Garcia Toledo Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia + 45:27
59 29 Frank Salvatierra Carabobo Team + 45:29
60 30 Rafael Gomez Nueva Esparta + 48:49
61 30 Jose Nova Guasa Bike Ecoplas Merida + 48:55
62 31 Jose Machado Team Gregarios + 56:44
63 31 Cain Marin Nueva Esparta + 58:42
64 32 Cesar Flores Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 01:02:34
65 33 Rommy Roa Team Degio Five DG5 + 01:07:43
Pos Rider Team Points
1 Orluis Aular Venezuela 119
2 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz 81
3 Luis Antonio Gomez Urosa Carabobo Team 79
4 Roniel Campos Team Atlético Venezuela 44
5 Robert Sierra Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz 41
6 Wilmer Bravo Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza 38
7 Marco Rojas Nueva Esparta 33
8 Daniel Gomez Team Atlético Venezuela 29
9 Yurgen Ramirez NR Osorio-Mu TRaining 27
10 Angel Pulgar Team Atlético Venezuela 27
11 Jeison Rujano Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz 23
12 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS 20
13 Cesar Sanabria Bic.Castilla-Trek-Miranda 20
14 Jorge Abreu JS Cycling Colombina 17
15 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS 16
16 Jesus Villegas Venezuela 15
17 Pedro Sequera Team Atlético Venezuela 15
18 Luis Pinto Team Atlético Venezuela 15
19 Maximo Rojas Venezuela 15
20 Jimmi Briceno Team Gregarios 14
21 German Rincon Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz 11
22 Hector Nieves Fundacion Ciclocorse 10
23 Darvinson Molina NR Osorio-Mu TRaining 9
24 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS 8
25 Yorman Fuentes Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia 8
26 Andres Castillo Vencedores De Cojedes 5
27 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS 4
28 Giorgio Landaeta Team Degio Five DG5 3
29 Jose Piamo Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia 3
30 Luis Miguet Vencedores De Cojedes 2
31 Jean Franco Farnetano Team Degio Five DG5 2
32 Delvis Materano JAJOMTB Indet Trujillo 2
33 Jose Garcia Toledo Serv.Ferr.La Roca-Esc.W.Garcia 2
34 Luis Mora JS Cycling Colombina 1
35 Juan Aponte Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza 1
36 Johan Sanchez Team Degio Five DG5 1
Info
Nation Venezuela
Date November 22
Where Valencia -> Valencia
What 05.Stage
Distance 98.8 km