Vuelta Independencia - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint

Pos Rider Team Time
01 Kaden Hopkins Puerto Rico/Bermuda 03:30:45
02 Robert Sierra Venezuela Pais Futuro + 08
03 Julio Padilla ECC + 08
04 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro + 09
05 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro + 09
06 John Borstelmann Voler Factory Team + 09
07 Nelson Ismael Sanchez La Vega + 09
08 Wilson Cardona Aero CT + 14
09 Alex Rony Julajuj Julajuj ECC + 21
10 Jonathan Ogando Aero CT + 01:15
11 Rodolfo Puello Team La Romana + 01:15
12 Omar Ruiz Venezuela Pais Futuro + 01:15
13 Stalin Quiteiro Asodoci-NY Usa + 01:15
14 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT + 01:15
15 Luis Cristino Mejia Bueno Asodoci-NY Usa + 01:15
16 Paul Kneppers San Cristobal + 01:15
17 Damell Lantigua Nuñez Fenix + 01:15
18 Colin Patterson Voler Factory Team + 01:15
19 Erizon Rafael Peña Ibert Aero CT + 01:15
20 Cristian Concepcion Aero CT + 01:15
21 Alberto Ramos EDA Contractor + 01:15
22 Edikson Pena Asodoci-NY Usa + 01:15
23 Julian Otero Gonzalez Puerto Rico/Bermuda + 01:15
24 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 01:15
25 German Rincon Venezuela Pais Futuro + 01:15
26 Josué Francisco Canastuj Calel EDA Contractor + 01:15
27 Wendy Cruz ECC + 01:15
28 Leonardo Mazara ECC + 01:15
29 Daniel Estevez La Vega + 01:15
30 Francisco Munoz Arco Iris + 01:15
31 Gregory Junior Quezada Pineyro Asodoci-NY Usa + 01:15
32 Rudy Germoso ECC + 01:15
33 Emandon Luciano Jose Arco Iris + 01:15
34 Bryan Jimenez Fenix + 01:15
35 Luis Molina Pagan Puerto Rico/Bermuda + 01:15
36 Carlos Cespedes Aero CT + 01:15
37 Jean Carlos Meran Team Gesprom + 01:15
38 Yahir Quiroga Arco Iris + 01:15
39 Geovanny Garcia EDA Contractor + 01:15
40 Emilio Gomez Asocipe-Moca + 01:15
41 Javier Esteban Moreno Team Herrera H y F + 01:15
42 Rafael Hernandez Galviz Arco Iris + 01:15
43 Andy Alberto De Jesus Ramirez San Cristobal + 01:15
44 Carlos Manuel Hernandez Asocipe-Moca + 01:15
45 Roberto Javier Arco Iris + 01:15
46 Brian Leon Torres Puerto Rico/Bermuda + 01:15
47 Rolly Weaver Team Gesprom + 01:15
48 Jonnathan Maldonado Murillo Team Herrera H y F + 01:15
49 Frankel Rodriguez Doglocy Team + 01:15
50 Fredd Matute EDA Contractor + 01:15
51 Dawry Cabrera Parra Asodoci-NY Usa + 01:15
52 Blake Anton Voler Factory Team + 01:15
53 Juan Tapia Ceballos La Vega + 01:15
54 Edgar Nohales Team La Romana + 01:15
55 Michel Johnson de la Cruz Aero CT + 01:15
56 Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 01:15
57 Gelyn Emilio Saladin de la Rosa Team La Romana + 01:15
58 Junior Marte Ruteros Veganos + 01:15
59 Carlos Javier Medina Polanco Team La Romana + 01:15
60 Edwin Morel Doglocy Team + 01:15
61 Jorge Luis Martinez La Vega + 01:15
62 Duvan Ferley Farfan Team Gesprom + 01:15
63 Jonathan Rodriguez Team Gesprom + 01:15
64 Joel Garcia Inteja Imca-Ridea DCT + 01:15
65 Aria Kiani Team Herrera H y F + 01:15
66 Michael Rodriguez Fenix + 01:25
67 Welington Canela Capellan La Vega + 01:32
68 Elias Enmanuel Perez Angelez Asocipe-Moca + 01:37
69 Pablo Reyes ECC + 01:40
70 Marcos Miguel Delgado Capellan La Vega + 01:50
71 Jeudy Liranzo Ruteros Veganos + 01:50
72 Cesar Alberto Marte Arias Team Gesprom + 01:52
73 Jose Frank Rodriguez Doglocy Team + 02:02
74 Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT + 02:14
75 Hector De Los Santos Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 02:38
76 Adderlyn Felix Cruz Colon EDA Contractor + 02:38
77 Cristian Torres Team Gesprom + 03:10
78 Leonardo Marquez EDA Contractor + 03:20
79 Isidro Valdez Team Herrera H y F + 03:20
80 Manuel Eduardo Estevez Herrera San Cristobal + 03:20
81 Rodney Minier Fenix + 06:44
82 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 06:44
83 Junior Deribal Doglocy Team + 06:44
84 Drew Christopher Voler Factory Team + 07:51
85 Frederick Junge Voler Factory Team + 20:47
86 Jose Francisco Jimenez De Los Santos Doglocy Team + 20:47
87 Wyatt Gaulke Voler Factory Team + 20:47
88 Luis Napoleon Oviedo Alcantara San Cristobal + 33:52
89 Darling Tapia Asocipe-Moca + 33:52
90 Manuel Seintje San Cristobal + 33:52
91 Franklin Antonio Noguera Estrella Fenix + 33:52
92 Darwin Rufino Ruteros Veganos + 33:52
93 Luis Antonio Aquino Batista Fenix + 33:52
94 Jose Miguel Paulino Rodriguez Ruteros Veganos + 33:52
DNF Marino Rafael Pichardo Hernandez Asocipe-Moca
DNF Orlando Juan Pimentel Velez Asodoci-NY Usa
DNF Jesus Manuel Rosario Adrian Ruteros Veganos
DNF Raul Susana Lovelace Ruteros Veganos
DNF Lisander Michael Garcia Olivio San Cristobal
Pos Rider Team Time
01 1 Julio Padilla ECC 11:03:20
02 1 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro + 06
03 1 John Borstelmann Voler Factory Team + 11
04 3 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro + 13
05 4 Geovanny Garcia EDA Contractor + 01:07
06 1 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT + 01:17
07 1 Edgar Nohales Team La Romana + 01:17
08 - Kaden Hopkins Puerto Rico/Bermuda + 03:22
09 4 Robert Sierra Venezuela Pais Futuro + 03:46
10 15 Nelson Ismael Sanchez La Vega + 03:59
11 45 Wilson Cardona Aero CT + 04:04
12 41 Alex Rony Julajuj Julajuj ECC + 04:11
13 4 Jonathan Ogando Aero CT + 04:55
14 3 Omar Ruiz Venezuela Pais Futuro + 04:56
15 5 Bryan Jimenez Fenix + 04:56
16 4 Colin Patterson Voler Factory Team + 04:59
17 3 Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 04:59
18 2 Luis Molina Pagan Puerto Rico/Bermuda + 05:01
19 1 Erizon Rafael Peña Ibert Aero CT + 05:03
20 3 Edwin Morel -Doglocy Team + 05:03
21 2 Alberto Ramos EDA Contractor + 05:04
22 2 Rodolfo Puello Team La Romana + 05:05
23 2 Paul Kneppers San Cristobal + 05:05
24 2 Stalin Quiteiro Asodoci-NY Usa + 05:05
25 2 Damell Lantigua Nuñez -Fenix + 05:05
26 3 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 05:05
27 3 Daniel Estevez La Vega + 05:05
28 - Julian Otero Gonzalez -Puerto Rico/Bermuda + 05:05
29 1 German Rincon Venezuela Pais Futuro + 05:05
30 7 Cristian Concepcion -Aero CT + 05:05
31 3 Gregory Junior Quezada Pineyro Asodoci-NY Usa + 05:05
32 1 Jean Carlos Meran -Team Gesprom + 05:05
33 1 Javier Esteban Moreno Team Herrera H y F + 05:05
34 4 Wendy Cruz ECC + 05:05
35 - Blake Anton Voler Factory Team + 05:05
36 6 Francisco Munoz Arco Iris + 05:05
37 6 Carlos Cespedes Aero CT + 05:05
38 2 Jonnathan Maldonado Murillo Team Herrera H y F + 05:05
39 3 Jonathan Rodriguez Team Gesprom + 05:05
40 9 Leonardo Mazara ECC + 05:05
41 3 Roberto Javier Arco Iris + 05:05
42 10 Josué Francisco Canastuj Calel EDA Contractor + 05:05
43 2 Junior Marte Ruteros Veganos + 05:05
44 3 Carlos Javier Medina Polanco -Team La Romana + 05:05
45 13 Luis Cristino Mejia Bueno -Asodoci-NY Usa + 05:05
46 5 Juan Tapia Ceballos -La Vega + 05:05
47 8 Fredd Matute EDA Contractor + 05:05
48 9 Joel Garcia Inteja Imca-Ridea DCT + 05:05
49 11 Michel Johnson de la Cruz Aero CT + 05:20
50 11 Jorge Luis Martinez La Vega + 05:23
51 13 Emandon Luciano Jose -Arco Iris + 05:28
52 13 Pablo Reyes ECC + 05:30
53 13 Andy Alberto De Jesus Ramirez -San Cristobal + 05:33
54 13 Gelyn Emilio Saladin de la Rosa -Team La Romana + 05:37
55 13 Frankel Rodriguez Doglocy Team + 05:42
56 9 Welington Canela Capellan La Vega + 05:45
57 13 Duvan Ferley Farfan Team Gesprom + 05:54
58 13 Dawry Cabrera Parra Asodoci-NY Usa + 05:54
59 13 Emilio Gomez -Asocipe-Moca + 05:55
60 17 Yahir Quiroga Arco Iris + 05:58
61 17 Rudy Germoso ECC + 05:58
62 - Jose Frank Rodriguez Doglocy Team + 06:10
63 21 Brian Leon Torres Puerto Rico/Bermuda + 06:24
64 19 Aria Kiani Team Herrera H y F + 06:24
65 11 Marcos Miguel Delgado Capellan La Vega + 06:30
66 15 Jeudy Liranzo -Ruteros Veganos + 06:33
67 19 Rafael Hernandez Galviz -Arco Iris + 06:39
68 17 Elias Enmanuel Perez Angelez Asocipe-Moca + 06:46
69 54 Cristian Torres -Team Gesprom + 06:48
70 5 Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT + 06:54
71 42 Isidro Valdez -Team Herrera H y F + 07:10
72 39 Leonardo Marquez EDA Contractor + 07:10
73 27 Manuel Eduardo Estevez Herrera -San Cristobal + 07:10
74 13 Cesar Alberto Marte Arias Team Gesprom + 07:17
75 2 Hector De Los Santos Guzman -Inteja Imca-Ridea DCT + 07:18
76 15 Edikson Pena -Asodoci-NY Usa + 07:20
77 5 Adderlyn Felix Cruz Colon EDA Contractor + 07:21
78 16 Rolly Weaver Team Gesprom + 07:59
79 16 Michael Rodriguez -Fenix + 08:27
80 32 Rodney Minier Fenix + 10:34
81 7 Junior Deribal -Doglocy Team + 12:17
82 10 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 13:07
83 14 Carlos Manuel Hernandez Asocipe-Moca + 15:15
84 58 Jose Francisco Jimenez De Los Santos -Doglocy Team + 24:37
85 26 Wyatt Gaulke -Voler Factory Team + 24:37
86 23 Frederick Junge Voler Factory Team + 24:55
87 12 Drew Christopher Voler Factory Team + 24:56
88 34 Manuel Seintje San Cristobal + 37:42
89 15 Franklin Antonio Noguera Estrella -Fenix + 38:32
90 11 Jose Miguel Paulino Rodriguez -Ruteros Veganos + 38:35
91 11 Darwin Rufino -Ruteros Veganos + 38:35
92 3 Darling Tapia -Asocipe-Moca + 39:25
93 3 Luis Napoleon Oviedo Alcantara -San Cristobal + 44:11
94 4 Luis Antonio Aquino Batista -Fenix + 48:49
Information
Nation Dom. Republic
Date 24th February
Where Santo Domingo -> Monte Plata
What 3rd stage
Distance 123 km
Other
Embed Results