Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Arctic Race | Avenir | BinckBank | Burgos | Utah

2019 Vuelta Independencia Nacional

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1)

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Jonathan Ogando Reynoso 1985 Arco Iris 03:10:2647
02 Delvy Capellan 1983 ECC Santiago + 0033
03 Stephan Bakker 1994 Global Cycling + 0021
04 Weimar Roldan 1985 Medellin - Inder + 002
05 Cesar Alberto Marte Arias 1993 Asodoci-NY Usa + 002
06 Kenny Jean Jacques 1992 Excelsior + 002
07 Rafael Ramos Vargas 1992 EDA Cycling + 001
08 Joel Garcia 1992 Goodbike Drink To Go + 001
09 Hidalgo Vera 1996 Selection Caribe + 001
10 Steven Manuel Cuesta 1995 Deprisa + 001
11 Cristofer Robin Jurado 1995 Central America + 001
12 Diego Milan 1985 Inteja Imca-Ridea DCT + 001
13 Rodolfo Puello Mercedes 1992 Team La Romana + 001
14 Kyle Kirby - Marc Pro CT + 001
15 Gerd De Keijzer 1994 Novo Nordisk Development + 001
16 Iwan Schrijver 1980 Global Cycling + 001
17 Phippen Logan Lakaya 1992 Novo Nordisk Development + 001
18 Albeiro Rabon 1992 Deprisa + 001
19 Norlandy Tavera Sanchez 1989 Aero CT + 00-
20 Andre Alexander Gonzales Zenteno 1998 South America + 00-
21 John Borstelmann - Marc Pro CT + 00-
22 Jose Frank Rodriguez 1978 F&F Solution Trans Oil + 00-
23 Steven Manuel Polanco 2000 Arco Iris + 00-
24 Juna Mardoqueo Vasquez Vasquez 1995 Central America + 00-
25 Leonardo Mazara 1993 Team La Romana + 00-
26 Diego Samuel Montalvo Araujo 1997 Saitel team + 00-
27 Óscar Sevilla 1976 Medellin - Inder + 00-
28 Enmanuel Sepulveda 1997 Goodbike Drink To Go + 00-
29 Abner Gonzalez Rivera 2000 Selection Caribe + 00-
30 Alonso Gamero 1992 South America + 00-
31 Jean Carlos Meran - ECC Santiago + 00
32 Luis Enrique Lopez Nolasco 1997 Central America + 00
33 Victor Grange 1994 South America + 00
34 Geovanny Garcia 1990 EDA Cycling + 00
35 Gregory Junior Quezada Pineyro 1999 Goodbike Drink To Go + 00
36 Lars Akkermans 1997 Global Cycling + 00
37 Reinier Honig 1983 Global Cycling + 00
38 Stalin Wladimir Puentes 1997 Saitel team + 00
39 Jorge Luis Martinez 1990 Arco Iris + 00
40 Franklin Emilio Pena Mota 2000 Arco Iris + 00
41 Richard Hernando Huera Montenegro 1999 Saitel team + 00
42 Colin Patterson - Marc Pro CT + 00
43 Robinson Miguel Paulino Rodriguez 1996 F&F Solution Trans Oil + 00
44 Kenny Nijssen 1990 Global Cycling + 00
45 Michel Johnson de la Cruz 1994 EDA Cycling + 00
46 Freddy Jose Ulloa Henriquez - Cedisan San Cristobal + 00
47 Gregory Blondin 1991 Excelsior + 00
48 Maximo Rojas 1983 Venezuela + 00
49 Enmanuel Fernandez 1993 Arco Iris + 00
50 Jose Miguel Bencosme 1987 Asocipe Moca + 00
51 Roniel Campos 1993 Venezuela + 00
52 Nelson Ismael Sanchez 1982 Aero CT + 00
53 Erlin Garcia - Asodoci-NY Usa + 00
54 Carlos Manuel Hernandez 1999 Asocipe Moca + 00
55 Rudy Alexander Germoso Gomez 1989 ECC Santiago + 00
56 Allen Santiago Rodriguez Figueroa 1993 Asocipe Moca + 00
57 Yonder Godoy 1993 Inteja Imca-Ridea DCT + 00
58 Elias Enmanuel Perez Angelez 1996 Asocipe Moca + 00
59 Erik Castanos 1980 Saitel team + 00
60 Erick Martinez 1996 Goodbike Drink To Go + 00
61 Bryan Arinel Rios Rosales 1992 Central America + 00
62 Leonel Quintero 1997 Venezuela + 00
63 Lucas Daugé 1996 Novo Nordisk Development + 00
64 Robinson Chalapud 1984 Medellin - Inder + 00
65 Felyscio Leogane 1997 Excelsior + 00
66 Emmanuel Nuñez 1994 F&F Solution Trans Oil + 00
67 Jackson Rodriguez 1985 Venezuela + 00
68 Juan Carlos Cespedez Rosales 1992 F&F Solution Trans Oil + 00
69 Edikson Pena - Asodoci-NY Usa + 00
70 Remberto Jaramillo 1983 Saitel team + 00
71 Marino Rafael Pichardo Hernandez - Asocipe Moca + 00
72 Jhon Nava 1978 Venezuela + 00
73 Robigzon Oyola 1988 Medellin - Inder + 00
74 Cristhian Montoya Giraldo 1989 Medellin - Inder + 00
75 Javier Arando Ramos 1994 South America + 00
76 Quishpe Urbano - South America + 00
77 Trevor Staton Bailey 1996 Selection Caribe + 00
78 Jair Perez 1986 Deprisa + 00
79 Lisander Michael Garcia Olivio 2000 Cedisan San Cristobal + 00
80 Jerson Ruben Urbano Molina 1995 Saitel team + 00
81 Greymer Arias 1985 Cedisan San Cristobal + 00
82 Elvys Reyes 1995 Inteja Imca-Ridea DCT + 13
83 Joshua Kelly 1996 Selection Caribe + 13
84 Sebastian Orlando Caro 1991 Deprisa + 13
85 Grant Koontz 1994 Marc Pro CT + 13
86 Fabrice Cornelie 1986 Excelsior + 13
87 Blake Anton 1988 Marc Pro CT + 13
88 Sjors Handgraaf 1991 Global Cycling + 13
89 Jonathan Rodriguez 1991 EDA Cycling + 13
90 Marcos Miguel Delgado Capellan 1976 Team La Romana + 13
91 Adrian Nunez 1991 Inteja Imca-Ridea DCT + 13
92 Anthony Jesús Rodriguez Morel 1992 Aero CT + 13
93 Jan Dunnewind - Novo Nordisk Development + 13
94 William Guzman 1992 Inteja Imca-Ridea DCT + 13
95 Charlie Jobb Hernandez 1986 Arco Iris + 13
96 Moises Selman Ramia 1994 Goodbike Drink To Go + 13
97 Manuel Felix Guerrero Guerrero 1992 Team La Romana + 13
98 Welington Canela Capellan 1996 Aero CT + 13
99 Adderlyn Felix Cruz Colon 1991 EDA Cycling + 13
100 Junior Marte 1996 EDA Cycling + 13
101 Michael Quinones - ECC Santiago + 13
102 Luis Alvarez 1987 Inteja Imca-Ridea DCT + 13
103 Stalin Quiteiro Cuello 1984 Asodoci-NY Usa + 20
104 Carlos Amurrio 1993 South America + 20
105 Augusto Sanchez Beriguette 1983 Aero CT + 20
106 Rafael Adolfo German Meran 1987 Aero CT + 20
107 Kaden Hopkins 2000 Selection Caribe + 20
108 Brailyn Manuel Germosen 1997 ECC Santiago + 24
109 Pablo Alcides Reyes 1994 ECC Santiago + 01:06
110 Bryan Fernando Mendoza Ramos 1998 Central America + 01:10
111 Carlos Joaquin Tejada Villar 1994 Club Fenix + 01:24
112 Jean Carlos Crispin 1992 Team La Romana + 02:42
113 Franklin Bencosme Peña 1990 Asocipe Moca + 02:53
114 Harold Alfonso Tejada 1997 Medellin - Inder + 02:53
115 Francisco Munoz 1995 F&F Solution Trans Oil + 03:51
116 Luis Mejia 1986 Club Fenix + 04:35
117 Reid McClure 1995 Novo Nordisk Development + 04:57
118 Chauny Ramirez Sepulveda 1996 F&F Solution Trans Oil + 05:05
119 Dauri Antonio Fernandez Paredes - Club Fenix + 05:07
120 Alejandro Guzman 1980 Asodoci-NY Usa + 21:26
121 Rodney Minier 1986 Club Fenix + 39:37
DNF Yonathan Monsalve 1989 Venezuela
DNF Jason Guzman 1990 Asodoci-NY Usa
DNF Kelvin Francisco Suriel Fernandez 1994 Goodbike Drink To Go
DNF Arturo Galiza - Club Fenix
DNF Felipe Antonio Macias - Team La Romana
Pos Name Born Team Time
01 - Robinson Chalapud 1984 Medellin - Inder 09:04:00
02 - Óscar Sevilla 1976 Medellin - Inder + 46
03 2 Stephan Bakker 1994 Global Cycling + 49
04 1 Alonso Gamero 1992 South America + 49
05 1 Steven Manuel Cuesta 1995 Deprisa + 53
06 1 Nelson Ismael Sanchez 1982 Aero CT + 53
07 2 Roniel Campos 1993 Venezuela + 53
08 - Robigzon Oyola 1988 Medellin - Inder + 53
09 3 Weimar Roldan 1985 Medellin - Inder + 59
10 1 Albeiro Rabon 1992 Deprisa + 59
11 2 Abner Gonzalez Rivera 2000 Selection Caribe + 01:00
12 2 Reinier Honig 1983 Global Cycling + 01:00
13 2 Kenny Nijssen 1990 Global Cycling + 01:00
14 2 Stalin Wladimir Puentes 1997 Saitel team + 01:00
15 5 Colin Patterson - Marc Pro CT + 01:00
16 2 Jair Perez 1986 Deprisa + 01:00
17 2 Jerson Ruben Urbano Molina 1995 Saitel team + 01:00
18 3 Joel Garcia 1992 Goodbike Drink To Go + 01:10
19 3 Kenny Jean Jacques 1992 Excelsior + 01:10
20 4 Enmanuel Fernandez 1993 Arco Iris + 01:10
21 2 Cristhian Montoya Giraldo 1989 Medellin - Inder + 01:10
22 3 Allen Santiago Rodriguez Figueroa 1993 Asocipe Moca + 01:10
23 4 Gregory Blondin 1991 Excelsior + 01:10
24 2 Erik Castanos 1980 Saitel team + 01:10
25 5 Luis Enrique Lopez Nolasco 1997 Central America + 01:10
26 9 Sebastian Orlando Caro 1991 Deprisa + 01:13
27 4 Diego Milan 1985 Inteja Imca-Ridea DCT + 01:14
28 4 Leonel Quintero 1997 Venezuela + 01:15
29 4 Jorge Luis Martinez 1990 Arco Iris + 01:16
30 4 Juna Mardoqueo Vasquez Vasquez 1995 Central America + 01:19
31 4 Lucas Daugé 1996 Novo Nordisk Development + 01:19
32 4 Remberto Jaramillo 1983 Saitel team + 01:19
33 11 Jonathan Ogando Reynoso 1985 Arco Iris + 01:21
34 4 Hidalgo Vera 1996 Selection Caribe + 01:22
35 2 Jackson Rodriguez 1985 Venezuela + 01:22
36 3 Jhon Nava 1978 Venezuela + 01:22
37 9 Adderlyn Felix Cruz Colon 1991 EDA Cycling + 01:23
38 5 Andre Alexander Gonzales Zenteno 1998 South America + 01:29
39 10 Augusto Sanchez Beriguette 1983 Aero CT + 01:30
40 5 Bryan Arinel Rios Rosales 1992 Central America + 01:32
41 5 Richard Hernando Huera Montenegro 1999 Saitel team + 01:33
42 - William Guzman 1992 Inteja Imca-Ridea DCT + 01:34
43 2 Welington Canela Capellan 1996 Aero CT + 01:35
44 3 Javier Arando Ramos 1994 South America + 01:38
45 3 Diego Samuel Montalvo Araujo 1997 Saitel team + 01:39
46 6 Rafael Adolfo German Meran 1987 Aero CT + 01:39
47 4 Delvy Capellan 1983 ECC Santiago + 01:52
48 1 Grant Koontz 1994 Marc Pro CT + 01:57
49 1 Luis Alvarez 1987 Inteja Imca-Ridea DCT + 02:12
50 3 Erlin Garcia - Asodoci-NY Usa + 03:03
51 4 John Borstelmann - Marc Pro CT + 03:08
52 - Sjors Handgraaf 1991 Global Cycling + 03:10
53 3 Geovanny Garcia 1990 EDA Cycling + 03:15
54 3 Marino Rafael Pichardo Hernandez - Asocipe Moca + 03:43
55 4 Elvys Reyes 1995 Inteja Imca-Ridea DCT + 04:05
56 52 Harold Alfonso Tejada 1997 Medellin - Inder + 04:12
57 3 Jose Miguel Bencosme 1987 Asocipe Moca + 04:37
58 3 Victor Grange 1994 South America + 04:44
59 3 Greymer Arias 1985 Cedisan San Cristobal + 04:45
60 3 Marcos Miguel Delgado Capellan 1976 Team La Romana + 05:01
61 4 Yonder Godoy 1993 Inteja Imca-Ridea DCT + 05:15
62 4 Iwan Schrijver 1980 Global Cycling + 05:17
63 5 Blake Anton 1988 Marc Pro CT + 05:30
64 5 Robinson Miguel Paulino Rodriguez 1996 F&F Solution Trans Oil + 05:36
65 2 Carlos Amurrio 1993 South America + 05:37
66 4 Kyle Kirby - Marc Pro CT + 05:39
67 4 Steven Manuel Polanco 2000 Arco Iris + 06:01
68 5 Joshua Kelly 1996 Selection Caribe + 06:15
69 6 Michel Johnson de la Cruz 1994 EDA Cycling + 06:41
70 4 Fabrice Cornelie 1986 Excelsior + 06:41
71 5 Norlandy Tavera Sanchez 1989 Aero CT + 06:48
72 6 Elias Enmanuel Perez Angelez 1996 Asocipe Moca + 06:49
73 4 Anthony Jesús Rodriguez Morel 1992 Aero CT + 07:02
74 16 Francisco Munoz 1995 F&F Solution Trans Oil + 07:44
75 21 Reid McClure 1995 Novo Nordisk Development + 08:04
76 12 Maximo Rojas 1983 Venezuela + 08:24
77 4 Rudy Alexander Germoso Gomez 1989 ECC Santiago + 08:25
78 4 Rodolfo Puello Mercedes 1992 Team La Romana + 08:27
79 5 Phippen Logan Lakaya 1992 Novo Nordisk Development + 08:27
80 5 Gerd De Keijzer 1994 Novo Nordisk Development + 08:27
81 5 Freddy Jose Ulloa Henriquez - Cedisan San Cristobal + 08:27
82 5 Quishpe Urbano - South America + 08:27
83 4 Kaden Hopkins 2000 Selection Caribe + 08:27
84 5 Jan Dunnewind - Novo Nordisk Development + 08:40
85 2 Stalin Quiteiro Cuello 1984 Asodoci-NY Usa + 08:47
86 4 Charlie Jobb Hernandez 1986 Arco Iris + 08:47
87 5 Jonathan Rodriguez 1991 EDA Cycling + 09:03
88 3 Carlos Joaquin Tejada Villar 1994 Club Fenix + 10:01
89 25 Chauny Ramirez Sepulveda 1996 F&F Solution Trans Oil + 10:07
90 4 Enmanuel Sepulveda 1997 Goodbike Drink To Go + 10:34
91 5 Emmanuel Nuñez 1994 F&F Solution Trans Oil + 10:40
92 12 Jean Carlos Crispin 1992 Team La Romana + 10:54
93 7 Cristofer Robin Jurado 1995 Central America + 11:34
94 8 Gregory Junior Quezada Pineyro 1999 Goodbike Drink To Go + 11:39
95 6 Edikson Pena - Asodoci-NY Usa + 11:39
96 7 Felyscio Leogane 1997 Excelsior + 11:39
97 7 Carlos Manuel Hernandez 1999 Asocipe Moca + 11:39
98 9 Jean Carlos Meran - ECC Santiago + 11:39
99 9 Erick Martinez 1996 Goodbike Drink To Go + 11:39
100 3 Junior Marte 1996 EDA Cycling + 11:45
101 3 Michael Quinones - ECC Santiago + 11:47
102 3 Moises Selman Ramia 1994 Goodbike Drink To Go + 11:48
103 3 Adrian Nunez 1991 Inteja Imca-Ridea DCT + 11:52
104 1 Manuel Felix Guerrero Guerrero 1992 Team La Romana + 11:52
105 4 Cesar Alberto Marte Arias 1993 Asodoci-NY Usa + 12:06
106 4 Rafael Ramos Vargas 1992 EDA Cycling + 12:12
107 5 Franklin Emilio Pena Mota 2000 Arco Iris + 13:44
108 3 Brailyn Manuel Germosen 1997 ECC Santiago + 14:04
109 16 Dauri Antonio Fernandez Paredes - Club Fenix + 15:08
110 4 Juan Carlos Cespedez Rosales 1992 F&F Solution Trans Oil + 15:19
111 39 Leonardo Mazara 1993 Team La Romana + 16:00
112 1 Bryan Fernando Mendoza Ramos 1998 Central America + 16:10
113 3 Lisander Michael Garcia Olivio 2000 Cedisan San Cristobal + 18:21
114 4 Jose Frank Rodriguez 1978 F&F Solution Trans Oil + 19:46
115 4 Luis Mejia 1986 Club Fenix + 24:48
116 5 Franklin Bencosme Peña 1990 Asocipe Moca + 25:49
117 7 Lars Akkermans 1997 Global Cycling + 27:05
118 5 Pablo Alcides Reyes 1994 ECC Santiago + 27:16
119 6 Trevor Staton Bailey 1996 Selection Caribe + 29:38
120 - Alejandro Guzman 1980 Asodoci-NY Usa + 43:55
121 4 Rodney Minier 1986 Club Fenix + 59:00
Vuelta Independencia Nacional
Dom. Republic
03.stage Flat
149.5 km
Villa Altagracia -> Villa Altagracia
February 27th (2019)
Leader R.Chalapud
Youth H.Tejada
Points S.Bakker
Mountain R.German Meran
Sprint J.Martinez

Want to use results from
FirstCycling on your site?