Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Vuelta Independencia Nacional

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1)

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Jean Carlos Crispin 1992 Team La Romana 02:46:4847
02 Cesar Alberto Marte Arias 1993 Asodoci-NY Usa + 0033
03 Delvy Capellan 1983 ECC Santiago + 0021
04 Stephan Bakker 1994 Global Cycling + 002
05 Cristofer Robin Jurado 1995 Central America + 002
06 Steven Manuel Cuesta 1995 Deprisa + 002
07 Jonathan Ogando Reynoso 1985 Arco Iris + 001
08 Rodolfo Puello Mercedes 1992 Team La Romana + 001
09 Stalin Quiteiro Cuello 1984 Asodoci-NY Usa + 001
10 Weimar Roldan 1985 Medellin - Inder + 001
11 Andre Alexander Gonzales Zenteno 1998 South America + 001
12 Gerd De Keijzer 1994 Novo Nordisk Development + 001
13 Rafael Ramos Vargas 1992 EDA Cycling + 001
14 Carlos Joaquin Tejada Villar 1994 Club Fenix + 001
15 Alonso Gamero 1992 South America + 001
16 Jackson Rodriguez 1985 Venezuela + 001
17 Grant Koontz 1994 Marc Pro CT + 001
18 Phippen Logan Lakaya 1992 Novo Nordisk Development + 001
19 Iwan Schrijver 1980 Global Cycling + 00-
20 Yonder Godoy 1993 Inteja Imca-Ridea DCT + 00-
21 Óscar Sevilla 1976 Medellin - Inder + 00-
22 Bryan Arinel Rios Rosales 1992 Central America + 00-
23 Leonel Quintero 1997 Venezuela + 00-
24 Erlin Garcia - Asodoci-NY Usa + 00-
25 Diego Samuel Montalvo Araujo 1997 Saitel team + 00-
26 Abner Gonzalez Rivera 2000 Selection Caribe + 00-
27 Jorge Luis Martinez 1990 Arco Iris + 00-
28 Norlandy Tavera Sanchez 1989 Aero CT + 00-
29 Joel Garcia 1992 Goodbike Drink To Go + 00-
30 Albeiro Rabon 1992 Deprisa + 00-
31 Kenny Jean Jacques 1992 Excelsior + 00
32 Hidalgo Vera 1996 Selection Caribe + 00
33 Victor Grange 1994 South America + 00
34 Gregory Junior Quezada Pineyro 1999 Goodbike Drink To Go + 00
35 Nelson Ismael Sanchez 1982 Aero CT + 00
36 Edikson Pena - Asodoci-NY Usa + 00
37 Reinier Honig 1983 Global Cycling + 00
38 Roniel Campos 1993 Venezuela + 00
39 Rudy Alexander Germoso Gomez 1989 ECC Santiago + 00
40 Robigzon Oyola 1988 Medellin - Inder + 00
41 Luis Alvarez 1987 Inteja Imca-Ridea DCT + 00
42 Robinson Chalapud 1984 Medellin - Inder + 00
43 Kenny Nijssen 1990 Global Cycling + 00
44 Felyscio Leogane 1997 Excelsior + 00
45 Geovanny Garcia 1990 EDA Cycling + 00
46 Richard Hernando Huera Montenegro 1999 Saitel team + 00
47 Cristhian Montoya Giraldo 1989 Medellin - Inder + 00
48 Freddy Jose Ulloa Henriquez - Cedisan San Cristobal + 00
49 Enmanuel Fernandez 1993 Arco Iris + 00
50 Juna Mardoqueo Vasquez Vasquez 1995 Central America + 00
51 Carlos Amurrio 1993 South America + 00
52 Juan Carlos Cespedez Rosales 1992 F&F Solution Trans Oil + 00
53 Lucas Daugé 1996 Novo Nordisk Development + 00
54 Reid McClure 1995 Novo Nordisk Development + 00
55 Steven Manuel Polanco 2000 Arco Iris + 00
56 Michel Johnson de la Cruz 1994 EDA Cycling + 00
57 Javier Arando Ramos 1994 South America + 00
58 Jhon Nava 1978 Venezuela + 00
59 Allen Santiago Rodriguez Figueroa 1993 Asocipe Moca + 00
60 Carlos Manuel Hernandez 1999 Asocipe Moca + 00
61 Chauny Ramirez Sepulveda 1996 F&F Solution Trans Oil + 00
62 Harold Alfonso Tejada 1997 Medellin - Inder + 00
63 Robinson Miguel Paulino Rodriguez 1996 F&F Solution Trans Oil + 00
64 Blake Anton 1988 Marc Pro CT + 00
65 Remberto Jaramillo 1983 Saitel team + 00
66 Rafael Adolfo German Meran 1987 Aero CT + 00
67 Emmanuel Nuñez 1994 F&F Solution Trans Oil + 00
68 Quishpe Urbano - South America + 00
69 Sebastian Orlando Caro 1991 Deprisa + 00
70 Manuel Felix Guerrero Guerrero 1992 Team La Romana + 00
71 Jair Perez 1986 Deprisa + 00
72 Maximo Rojas 1983 Venezuela + 00
73 Jerson Ruben Urbano Molina 1995 Saitel team + 00
74 Erik Castanos 1980 Saitel team + 00
75 Lisander Michael Garcia Olivio 2000 Cedisan San Cristobal + 00
76 Stalin Wladimir Puentes 1997 Saitel team + 00
77 Lars Akkermans 1997 Global Cycling + 00
78 Gregory Blondin 1991 Excelsior + 00
79 Yonathan Monsalve 1989 Venezuela + 00
80 Adrian Nunez 1991 Inteja Imca-Ridea DCT + 00
81 Welington Canela Capellan 1996 Aero CT + 00
82 Bryan Fernando Mendoza Ramos 1998 Central America + 00
83 Kaden Hopkins 2000 Selection Caribe + 00
84 Anthony Jesús Rodriguez Morel 1992 Aero CT + 00
85 Elias Enmanuel Perez Angelez 1996 Asocipe Moca + 00
86 Jan Dunnewind - Novo Nordisk Development + 00
87 Michael Quinones - ECC Santiago + 00
88 Franklin Bencosme Peña 1990 Asocipe Moca + 00
89 Sjors Handgraaf 1991 Global Cycling + 00
90 Greymer Arias 1985 Cedisan San Cristobal + 00
91 Colin Patterson - Marc Pro CT + 00
92 Leonardo Mazara 1993 Team La Romana + 00
93 Adderlyn Felix Cruz Colon 1991 EDA Cycling + 00
94 Jean Carlos Meran - ECC Santiago + 00
95 Marino Rafael Pichardo Hernandez - Asocipe Moca + 00
96 Joshua Kelly 1996 Selection Caribe + 00
97 Kyle Kirby - Marc Pro CT + 00
98 Fabrice Cornelie 1986 Excelsior + 00
99 Jason Guzman 1990 Asodoci-NY Usa + 00
100 Erick Martinez 1996 Goodbike Drink To Go + 00
101 Pablo Alcides Reyes 1994 ECC Santiago + 00
102 Charlie Jobb Hernandez 1986 Arco Iris + 00
103 Augusto Sanchez Beriguette 1983 Aero CT + 00
104 Junior Marte 1996 EDA Cycling + 00
105 Diego Milan 1985 Inteja Imca-Ridea DCT + 00
106 Elvys Reyes 1995 Inteja Imca-Ridea DCT + 00
107 Francisco Munoz 1995 F&F Solution Trans Oil + 00
108 William Guzman 1992 Inteja Imca-Ridea DCT + 00
109 Luis Enrique Lopez Nolasco 1997 Central America + 00
110 Moises Selman Ramia 1994 Goodbike Drink To Go + 00
111 Jose Frank Rodriguez 1978 F&F Solution Trans Oil + 00
112 Jose Miguel Bencosme 1987 Asocipe Moca + 00
113 John Borstelmann - Marc Pro CT + 00
114 Dauri Antonio Fernandez Paredes - Club Fenix + 01:34
115 Franklin Emilio Pena Mota 2000 Arco Iris + 02:05
116 Brailyn Manuel Germosen 1997 ECC Santiago + 02:06
117 Jonathan Rodriguez 1991 EDA Cycling + 02:06
118 Enmanuel Sepulveda 1997 Goodbike Drink To Go + 02:07
119 Kelvin Francisco Suriel Fernandez 1994 Goodbike Drink To Go + 02:08
120 Marcos Miguel Delgado Capellan 1976 Team La Romana + 03:00
121 Arturo Galiza - Club Fenix + 04:01
122 Alejandro Guzman 1980 Asodoci-NY Usa + 04:08
123 Rodney Minier 1986 Club Fenix + 04:55
124 Luis Mejia 1986 Club Fenix + 05:33
125 Felipe Antonio Macias - Team La Romana + 15:52
126 Trevor Staton Bailey 1996 Selection Caribe + 17:59
DNS Heimarhanz Ariza 1997 Deprisa
DNF Gavin Murray 1992 Marc Pro CT
Pos Name Born Team Time
01 - Robinson Chalapud 1984 Medellin - Inder 05:53:34
02 - Óscar Sevilla 1976 Medellin - Inder + 46
03 - Alonso Gamero 1992 South America + 49
04 - Harold Alfonso Tejada 1997 Medellin - Inder + 51
05 2 Stephan Bakker 1994 Global Cycling + 53
06 1 Steven Manuel Cuesta 1995 Deprisa + 53
07 1 Nelson Ismael Sanchez 1982 Aero CT + 53
08 2 Robigzon Oyola 1988 Medellin - Inder + 53
09 1 Roniel Campos 1993 Venezuela + 53
10 1 Yonathan Monsalve 1989 Venezuela + 53
11 - Albeiro Rabon 1992 Deprisa + 59
12 - Weimar Roldan 1985 Medellin - Inder + 01:00
13 1 Abner Gonzalez Rivera 2000 Selection Caribe + 01:00
14 4 Reinier Honig 1983 Global Cycling + 01:00
15 4 Kenny Nijssen 1990 Global Cycling + 01:00
16 1 Stalin Wladimir Puentes 1997 Saitel team + 01:00
17 4 Sebastian Orlando Caro 1991 Deprisa + 01:00
18 2 Jair Perez 1986 Deprisa + 01:00
19 4 Jerson Ruben Urbano Molina 1995 Saitel team + 01:00
20 - Colin Patterson - Marc Pro CT + 01:00
21 4 Joel Garcia 1992 Goodbike Drink To Go + 01:10
22 5 Kenny Jean Jacques 1992 Excelsior + 01:10
23 2 Cristhian Montoya Giraldo 1989 Medellin - Inder + 01:10
24 1 Enmanuel Fernandez 1993 Arco Iris + 01:10
25 4 Allen Santiago Rodriguez Figueroa 1993 Asocipe Moca + 01:10
26 2 Erik Castanos 1980 Saitel team + 01:10
27 1 Gregory Blondin 1991 Excelsior + 01:10
28 2 Adderlyn Felix Cruz Colon 1991 EDA Cycling + 01:10
29 3 Augusto Sanchez Beriguette 1983 Aero CT + 01:10
30 8 Luis Enrique Lopez Nolasco 1997 Central America + 01:10
31 1 Diego Milan 1985 Inteja Imca-Ridea DCT + 01:14
32 1 Leonel Quintero 1997 Venezuela + 01:15
33 6 Jorge Luis Martinez 1990 Arco Iris + 01:16
34 1 Juna Mardoqueo Vasquez Vasquez 1995 Central America + 01:19
35 2 Lucas Daugé 1996 Novo Nordisk Development + 01:19
36 2 Remberto Jaramillo 1983 Saitel team + 01:19
37 4 Jackson Rodriguez 1985 Venezuela + 01:22
38 4 Hidalgo Vera 1996 Selection Caribe + 01:22
39 1 Jhon Nava 1978 Venezuela + 01:22
40 3 Rafael Adolfo German Meran 1987 Aero CT + 01:22
41 5 Welington Canela Capellan 1996 Aero CT + 01:22
42 4 William Guzman 1992 Inteja Imca-Ridea DCT + 01:22
43 - Andre Alexander Gonzales Zenteno 1998 South America + 01:29
44 - Jonathan Ogando Reynoso 1985 Arco Iris + 01:31
45 - Bryan Arinel Rios Rosales 1992 Central America + 01:32
46 - Richard Hernando Huera Montenegro 1999 Saitel team + 01:33
47 - Javier Arando Ramos 1994 South America + 01:38
48 - Diego Samuel Montalvo Araujo 1997 Saitel team + 01:39
49 - Grant Koontz 1994 Marc Pro CT + 01:45
50 1 Luis Alvarez 1987 Inteja Imca-Ridea DCT + 01:59
51 1 Delvy Capellan 1983 ECC Santiago + 02:01
52 1 Sjors Handgraaf 1991 Global Cycling + 02:57
53 1 Erlin Garcia - Asodoci-NY Usa + 03:03
54 1 Reid McClure 1995 Novo Nordisk Development + 03:07
55 1 John Borstelmann - Marc Pro CT + 03:08
56 2 Geovanny Garcia 1990 EDA Cycling + 03:15
57 2 Marino Rafael Pichardo Hernandez - Asocipe Moca + 03:43
58 2 Francisco Munoz 1995 F&F Solution Trans Oil + 03:53
59 2 Elvys Reyes 1995 Inteja Imca-Ridea DCT + 03:56
60 2 Jose Miguel Bencosme 1987 Asocipe Moca + 04:37
61 2 Victor Grange 1994 South America + 04:44
62 2 Greymer Arias 1985 Cedisan San Cristobal + 04:45
63 13 Marcos Miguel Delgado Capellan 1976 Team La Romana + 04:48
64 1 Chauny Ramirez Sepulveda 1996 F&F Solution Trans Oil + 05:02
65 1 Yonder Godoy 1993 Inteja Imca-Ridea DCT + 05:15
66 1 Iwan Schrijver 1980 Global Cycling + 05:17
67 1 Carlos Amurrio 1993 South America + 05:17
68 1 Blake Anton 1988 Marc Pro CT + 05:17
69 1 Robinson Miguel Paulino Rodriguez 1996 F&F Solution Trans Oil + 05:36
70 1 Kyle Kirby - Marc Pro CT + 05:39
71 2 Steven Manuel Polanco 2000 Arco Iris + 06:01
72 - Leonardo Mazara 1993 Team La Romana + 06:01
73 1 Joshua Kelly 1996 Selection Caribe + 06:02
74 1 Fabrice Cornelie 1986 Excelsior + 06:28
75 1 Michel Johnson de la Cruz 1994 EDA Cycling + 06:41
76 2 Norlandy Tavera Sanchez 1989 Aero CT + 06:48
77 3 Anthony Jesús Rodriguez Morel 1992 Aero CT + 06:49
78 1 Elias Enmanuel Perez Angelez 1996 Asocipe Moca + 06:49
79 3 Kaden Hopkins 2000 Selection Caribe + 08:07
80 3 Jean Carlos Crispin 1992 Team La Romana + 08:12
81 11 Rudy Alexander Germoso Gomez 1989 ECC Santiago + 08:25
82 7 Rodolfo Puello Mercedes 1992 Team La Romana + 08:27
83 5 Stalin Quiteiro Cuello 1984 Asodoci-NY Usa + 08:27
84 1 Phippen Logan Lakaya 1992 Novo Nordisk Development + 08:27
85 9 Gerd De Keijzer 1994 Novo Nordisk Development + 08:27
86 7 Freddy Jose Ulloa Henriquez - Cedisan San Cristobal + 08:27
87 3 Quishpe Urbano - South America + 08:27
88 7 Maximo Rojas 1983 Venezuela + 08:27
89 2 Jan Dunnewind - Novo Nordisk Development + 08:27
90 6 Charlie Jobb Hernandez 1986 Arco Iris + 08:34
91 6 Carlos Joaquin Tejada Villar 1994 Club Fenix + 08:37
92 15 Jonathan Rodriguez 1991 EDA Cycling + 08:50
93 2 Dauri Antonio Fernandez Paredes - Club Fenix + 10:01
94 8 Enmanuel Sepulveda 1997 Goodbike Drink To Go + 10:34
95 11 Kelvin Francisco Suriel Fernandez 1994 Goodbike Drink To Go + 10:35
96 2 Emmanuel Nuñez 1994 F&F Solution Trans Oil + 10:40
97 4 Junior Marte 1996 EDA Cycling + 11:32
98 2 Michael Quinones - ECC Santiago + 11:34
99 3 Moises Selman Ramia 1994 Goodbike Drink To Go + 11:35
100 3 Cristofer Robin Jurado 1995 Central America + 11:36
101 9 Edikson Pena - Asodoci-NY Usa + 11:39
102 11 Gregory Junior Quezada Pineyro 1999 Goodbike Drink To Go + 11:39
103 6 Felyscio Leogane 1997 Excelsior + 11:39
104 1 Carlos Manuel Hernandez 1999 Asocipe Moca + 11:39
105 9 Manuel Felix Guerrero Guerrero 1992 Team La Romana + 11:39
106 1 Adrian Nunez 1991 Inteja Imca-Ridea DCT + 11:39
107 1 Jean Carlos Meran - ECC Santiago + 11:39
108 3 Erick Martinez 1996 Goodbike Drink To Go + 11:39
109 6 Cesar Alberto Marte Arias 1993 Asodoci-NY Usa + 12:06
110 6 Rafael Ramos Vargas 1992 EDA Cycling + 12:12
111 12 Brailyn Manuel Germosen 1997 ECC Santiago + 13:40
112 - Franklin Emilio Pena Mota 2000 Arco Iris + 13:44
113 6 Bryan Fernando Mendoza Ramos 1998 Central America + 15:00
114 6 Juan Carlos Cespedez Rosales 1992 F&F Solution Trans Oil + 15:19
115 7 Arturo Galiza - Club Fenix + 15:40
116 6 Lisander Michael Garcia Olivio 2000 Cedisan San Cristobal + 18:21
117 - Rodney Minier 1986 Club Fenix + 19:23
118 5 Jose Frank Rodriguez 1978 F&F Solution Trans Oil + 19:46
119 1 Luis Mejia 1986 Club Fenix + 20:13
120 1 Alejandro Guzman 1980 Asodoci-NY Usa + 22:29
121 3 Franklin Bencosme Peña 1990 Asocipe Moca + 22:56
122 3 Jason Guzman 1990 Asodoci-NY Usa + 24:07
123 3 Pablo Alcides Reyes 1994 ECC Santiago + 26:10
124 3 Lars Akkermans 1997 Global Cycling + 27:05
125 21 Trevor Staton Bailey 1996 Selection Caribe + 29:38
126 2 Felipe Antonio Macias - Team La Romana + 52:57
Vuelta Independencia Nacional
Dom. Republic
02.stage Flat
117 km
Santo Domingo -> La Romana
February 26th (2019)
Leader R.Chalapud
Youth H.Tejada
Points R.Chalapud
Mountain R.Chalapud
Sprint J.Martinez

Want to use results from
FirstCycling on your site?