Did you know that you can embed results directly from FirstCycling onto your own website? Check it out here

Front Races Teams Riders Ranking Fantasy

Vuelta Independencia

2019

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Cristofer Jurado Central America 03:22:197
02 Geovanny Garcia EDA Cycling + 003
03 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 011
04 Steven Manuel Cuesta Deprisa + 02
05 Deivy Capellan ECC Santiago + 03
06 Jonathan Ogando Reynoso Arco Iris + 03
07 Stephan Bakker Global Cycling + 03
08 Cesar Alberto Marte Arias Asodoci-NY Usa + 03
09 Kenny Jean Jacques Excelsior + 04
10 Yonder Godoy Inteja Imca-Ridea DCT + 04
11 Rafael Ramos Vargas EDA Cycling + 05
12 Óscar Sevilla Medellin + 05
13 Rodolfo Puello Mercedes Team La Romana + 05
14 Kyle Kirby Marc Pro CT + 05
15 Luis Alvarez Inteja Imca-Ridea DCT + 05
16 Joel Garcia Goodbike Drink To Go + 05
17 Cristhian Montoya Medellin + 06
18 Roniel Campos Venezuela + 06
19 Weimar Roldan Medellin + 07
20 Luis Enrique Lopez Nolasco Central America + 08
21 Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 08
22 Jose Frank Rodriguez F&F Solution Trans Oil + 08
23 Jackson Rodriguez Venezuela + 08
24 Robinson Chalapud Medellin + 09
25 Richard Huera Saitel team + 11
26 Nelson Ismael Sanchez Aero CT + 11
27 Rafael Adolfo German Meran Aero CT + 11
28 Greymer Arias Cedisan San Cristobal + 11
29 Victor Grange South America + 11
30 Alonso Gamero South America + 11
31 Abner Gonzalez Rivera Selection Caribe + 11
32 Albeiro Rabon Deprisa + 11
33 Kaden Hopkins Selection Caribe + 11
34 Maximo Rojas Venezuela + 11
35 Stalin Wladimir Puentestar Vazquez Saitel team + 11
36 Erlin Garcia Asodoci-NY Usa + 11
37 Carlos Manuel Hernandez Asocipe Moca + 11
38 Leonardo Mazara Team La Romana + 11
39 Sebastian Orlando Caro Deprisa + 11
40 Jorge Luis Martinez Arco Iris + 11
41 Iwan Schrijver Global Cycling + 11
42 Enmanuel Sepulveda Goodbike Drink To Go + 11
43 Hidalgo Vera Selection Caribe + 11
44 Reinier Honig Global Cycling + 11
45 Bryan Arinel Rios Rosales Central America + 11
46 Felyscio Leogane Excelsior + 11
47 Leonel Quintero Venezuela + 11
48 Jahir Perez Deprisa + 11
49 Allen Santiago Rodriguez Figueroa Asocipe Moca + 11
50 Kenny Nijssen Global Cycling + 11
51 Gregory Junior Quezada Pineyro Goodbike Drink To Go + 11
52 Freddy Jose Ulloa Henriquez Cedisan San Cristobal + 11
53 Blake Anton Marc Pro CT + 11
54 Jean Carlos Meran ECC Santiago + 11
55 Steven Manuel Polanco Arco Iris + 11
56 Gregory Blondin Excelsior + 11
57 Jerson Ruben Urbano Molina Saitel team + 11
58 Fabrice Cornelie Excelsior + 11
59 Colin Patterson Marc Pro CT + 11
60 Enmanuel Fernandez Arco Iris + 11
61 Robigzon Oyola Medellin + 11
62 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 11
63 Diego Samuel Montalvo Araujo Saitel team + 11
64 Elias Enmanuel Perez Angelez Asocipe Moca + 11
65 Robinson Miguel Paulino Rodriguez F&F Solution Trans Oil + 11
66 Remberto Jaramillo Saitel team + 11
67 Mardoqueo Vasquez Central America + 11
68 Adderlyn Felix Cruz Colon EDA Cycling + 11
69 Jonathan Rodriguez EDA Cycling + 11
70 Andre Alexander Gonzales Zenteno South America + 11
71 Lisander Michael Garcia Olivio Cedisan San Cristobal + 11
72 Rudy Alexander Germoso Gomez ECC Santiago + 11
73 Elvys Reyes Inteja Imca-Ridea DCT + 11
74 Stalin Quiteiro Cuello Asodoci-NY Usa + 11
75 Erik Mauricio Castaño Cabascango Saitel team + 11
76 Dauri Antonio Fernandez Paredes Club Fenix + 11
77 Franklin Emilio Pena Mota Arco Iris + 11
78 Joshua Kelly Selection Caribe + 11
79 Harold Tejada Medellin + 11
80 Marcos Miguel Delgado Capellan Team La Romana + 11
81 Bryan Fernando Mendoza Ramos Central America + 11
82 Carlos Amurrio South America + 11
83 Chauny Ramirez Sepulveda F&F Solution Trans Oil + 11
84 Jhon Nava Venezuela + 11
85 Lucas Daugé Novo Nordisk Development + 11
86 Charlie Jobb Hernandez Arco Iris + 11
87 Edikson Pena Asodoci-NY Usa + 11
88 John Borstelmann Marc Pro CT + 11
89 William Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 11
90 Javier Arando Ramos South America + 11
91 Welington Canela Capellan Aero CT + 26
92 Phippen Logan Lakaya Novo Nordisk Development + 26
93 Franklin Bencosme Peña Asocipe Moca + 26
94 Junior Marte EDA Cycling + 26
95 Erick Martinez Goodbike Drink To Go + 27
96 Anthony Jesús Rodriguez Morel Aero CT + 28
97 Moises Selman Ramia Goodbike Drink To Go + 30
98 Pablo Alcides Reyes ECC Santiago + 32
99 Norlandy Tavera Sanchez Aero CT + 33
100 Augusto Sanchez Beriguette Aero CT + 35
101 Marino Rafael Pichardo Hernandez Asocipe Moca + 35
102 Manuel Felix Guerrero Guerrero Team La Romana + 35
103 Michel Johnson de la Cruz EDA Cycling + 36
104 Sjors Handgraaf Global Cycling + 37
105 Michael Quinones ECC Santiago + 38
106 Jean Carlos Crispin Team La Romana + 50
107 Luis Mejia Sanchez Club Fenix + 01:04
108 Juan Carlos Cespedez Rosales F&F Solution Trans Oil + 01:11
109 Brailyn Manuel Germosen ECC Santiago + 01:13
110 Lars Akkermans Global Cycling + 01:14
111 Reid McClure Novo Nordisk Development + 01:15
112 Gerd De Keijzer Novo Nordisk Development + 01:38
113 Carlos Joaquin Tejada Villar Club Fenix + 11:11
114 Grant Koontz Marc Pro CT + 04:00
DSQ Rodney Minier Club Fenix
DNS Trevor Staton Bailey Selection Caribe
DNS Quishpe Urbano South America
DNS Emmanuel Nuñez F&F Solution Trans Oil
DNF Jose Miguel Bencosme Asocipe Moca
DNF Francisco Munoz F&F Solution Trans Oil
DNF Alejandro Guzman Asodoci-NY Usa
Pos Rider Team Time
01 Robinson Chalapud Medellin 12:26:28
02 Óscar Sevilla Medellin + 42
03 Stephan Bakker Global Cycling + 43
04 Steven Manuel Cuesta Deprisa + 46
05 Roniel Campos Venezuela + 50
06 Alonso Gamero South America + 51
07 Nelson Ismael Sanchez Aero CT + 55
08 Robigzon Oyola Medellin + 55
09 Weimar Roldan Medellin + 57
10 Albeiro Rabon Deprisa + 01:01
11 Abner Gonzalez Rivera Selection Caribe + 01:02
12 Reinier Honig Global Cycling + 01:02
13 Kenny Nijssen Global Cycling + 01:02
14 Stalin Wladimir Puentestar Vazquez Saitel team + 01:02
15 Colin Patterson Marc Pro CT + 01:02
16 Jahir Perez Deprisa + 01:02
17 Jerson Ruben Urbano Molina Saitel team + 01:02
18 Kenny Jean Jacques Excelsior + 01:05
19 Joel Garcia Goodbike Drink To Go + 01:06
20 Cristhian Montoya Medellin + 01:07
21 Luis Enrique Lopez Nolasco Central America + 01:09
22 Enmanuel Fernandez Arco Iris + 01:12
23 Allen Santiago Rodriguez Figueroa Asocipe Moca + 01:12
24 Gregory Blondin Excelsior + 01:12
25 Erik Mauricio Castaño Cabascango Saitel team + 01:12
26 Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 01:13
27 Jonathan Ogando Reynoso Arco Iris + 01:15
28 Sebastian Orlando Caro Deprisa + 01:15
29 Leonel Quintero Venezuela + 01:17
30 Jorge Luis Martinez Arco Iris + 01:18
31 Jackson Rodriguez Venezuela + 01:21
32 Mardoqueo Vasquez Central America + 01:21
33 Lucas Daugé Novo Nordisk Development + 01:21
34 Remberto Jaramillo Saitel team + 01:21
35 Hidalgo Vera Selection Caribe + 01:24
36 Jhon Nava Venezuela + 01:24
37 Adderlyn Felix Cruz Colon EDA Cycling + 01:25
38 Andre Alexander Gonzales Zenteno South America + 01:31
39 Bryan Arinel Rios Rosales Central America + 01:34
40 Richard Huera Saitel team + 01:35
41 William Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 01:36
42 Javier Arando Ramos South America + 01:40
43 Diego Samuel Montalvo Araujo Saitel team + 01:41
44 Rafael Adolfo German Meran Aero CT + 01:41
45 Deivy Capellan ECC Santiago + 01:46
46 Welington Canela Capellan Aero CT + 01:52
47 Augusto Sanchez Beriguette Aero CT + 01:56
48 Luis Alvarez Inteja Imca-Ridea DCT + 02:08
49 Geovanny Garcia EDA Cycling + 03:00
50 Erlin Garcia Asodoci-NY Usa + 03:05
51 John Borstelmann Marc Pro CT + 03:10
52 Sjors Handgraaf Global Cycling + 03:38
53 Elvys Reyes Inteja Imca-Ridea DCT + 04:07
54 Marino Rafael Pichardo Hernandez Asocipe Moca + 04:09
55 Harold Tejada Medellin + 04:14
56 Victor Grange South America + 04:46
57 Greymer Arias Cedisan San Cristobal + 04:47
58 Marcos Miguel Delgado Capellan Team La Romana + 05:03
59 Yonder Godoy Inteja Imca-Ridea DCT + 05:10
60 Iwan Schrijver Global Cycling + 05:19
61 Blake Anton Marc Pro CT + 05:32
62 Kyle Kirby Marc Pro CT + 05:35
63 Robinson Miguel Paulino Rodriguez F&F Solution Trans Oil + 05:38
64 Carlos Amurrio South America + 05:39
65 Grant Koontz Marc Pro CT + 05:48
66 Steven Manuel Polanco Arco Iris + 06:03
67 Joshua Kelly Selection Caribe + 06:17
68 Fabrice Cornelie Excelsior + 06:43
69 Elias Enmanuel Perez Angelez Asocipe Moca + 06:51
70 Michel Johnson de la Cruz EDA Cycling + 07:05
71 Norlandy Tavera Sanchez Aero CT + 07:08
72 Anthony Jesús Rodriguez Morel Aero CT + 07:21
73 Rodolfo Puello Mercedes Team La Romana + 08:23
74 Maximo Rojas Venezuela + 08:26
75 Rudy Alexander Germoso Gomez ECC Santiago + 08:27
76 Freddy Jose Ulloa Henriquez Cedisan San Cristobal + 08:29
77 Kaden Hopkins Selection Caribe + 08:29
78 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 08:42
79 Phippen Logan Lakaya Novo Nordisk Development + 08:44
80 Stalin Quiteiro Cuello Asodoci-NY Usa + 08:49
81 Charlie Jobb Hernandez Arco Iris + 08:49
82 Jonathan Rodriguez EDA Cycling + 09:05
83 Reid McClure Novo Nordisk Development + 09:10
84 Gerd De Keijzer Novo Nordisk Development + 09:56
85 Chauny Ramirez Sepulveda F&F Solution Trans Oil + 10:09
86 Enmanuel Sepulveda Goodbike Drink To Go + 10:36
87 Cristofer Jurado Central America + 11:08
88 Jean Carlos Crispin Team La Romana + 11:35
89 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 11:38
90 Gregory Junior Quezada Pineyro Goodbike Drink To Go + 11:41
91 Carlos Manuel Hernandez Asocipe Moca + 11:41
92 Felyscio Leogane Excelsior + 11:41
93 Jean Carlos Meran ECC Santiago + 11:41
94 Edikson Pena Asodoci-NY Usa + 11:41
95 Erick Martinez Goodbike Drink To Go + 11:57
96 Cesar Alberto Marte Arias Asodoci-NY Usa + 12:00
97 Junior Marte EDA Cycling + 12:02
98 Rafael Ramos Vargas EDA Cycling + 12:06
99 Moises Selman Ramia Goodbike Drink To Go + 12:09
100 Michael Quinones ECC Santiago + 12:16
101 Manuel Felix Guerrero Guerrero Team La Romana + 12:18
102 Franklin Emilio Pena Mota Arco Iris + 13:46
103 Brailyn Manuel Germosen ECC Santiago + 15:08
104 Dauri Antonio Fernandez Paredes Club Fenix + 15:10
105 Leonardo Mazara Team La Romana + 16:02
106 Bryan Fernando Mendoza Ramos Central America + 16:12
107 Juan Carlos Cespedez Rosales F&F Solution Trans Oil + 16:21
108 Lisander Michael Garcia Olivio Cedisan San Cristobal + 18:23
109 Jose Frank Rodriguez F&F Solution Trans Oil + 19:45
110 Carlos Joaquin Tejada Villar Club Fenix + 21:03
111 Luis Mejia Sanchez Club Fenix + 25:43
112 Franklin Bencosme Peña Asocipe Moca + 26:06
113 Pablo Alcides Reyes ECC Santiago + 27:39
114 Lars Akkermans Global Cycling + 28:10
Info
Nation Dom. Republic
Date March 01
Where Monte Plata -> Francisco De Macoris
What 05.Stage
Distance 156 km
Leader R.Chalapud
Youth A.Gonzalez Rivera
Points S.Bakker
Mountain A.Rodriguez Morel
Sprint C.Jurado