GP Miguel Indurain - 2010

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Joaquim Rodríguez Team Katusha 4:52:40
02 Alejandro Valverde [*] Caisse d'Epargne + 06
03 Michel Kreder Garmin-Transitions + 08
04 Alexandr Kolobnev Team Katusha + 10
05 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 12
06 Benat Intxausti Euskaltel-Euskadi + 14
07 Mauro Finetto Liquigas-Doimo + 14
08 Maxime Bouet AG2R La Mondiale + 14
09 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 14
10 Valerio Agnoli Liquigas-Doimo + 18
11 Angel Vicioso Andalucía - Cajasur + 19
12 Arkaitz Durán Footon-Servetto + 19
13 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 19
14 Amets Txurruka Euskaltel-Euskadi + 19
15 Kristjan Koren Liquigas-Doimo + 19
16 René Mandri AG2R La Mondiale + 19
17 Jose Alberto Benitez Footon-Servetto + 19
18 Egoi Martinez Euskaltel-Euskadi + 19
19 Aitor Perez Arrieta Footon-Servetto + 19
20 Peter Stetina Garmin-Transitions + 19
21 Gustavo Cesar Veloso Xacobeo-Galicia + 24
22 Jose Herrada Caja Rural + 25
23 Christian Meier Garmin-Transitions + 25
24 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 28
25 Gustavo Dominguez Lemos Xacobeo-Galicia + 28
26 Christian Knees Team Milram + 31
27 Manuel Vazquez Andalucía - Cajasur + 32
28 Javier Moreno Andalucía - Cajasur + 32
29 Dominik Nerz Team Milram + 32
30 Marcos Garcia Xacobeo-Galicia + 32
31 Alexander Efimkin AG2R La Mondiale + 37
32 Victor Rodrigues Caja Rural + 37
33 Mikel Landa Orbea + 40
34 Gregory Brenes Burgos 2016 - Castilla y Leon + 40
35 Brian Vandborg Liquigas-Doimo + 42
36 Vasil Kiryienka Caisse d'Epargne + 48
37 Johannes Fröhlinger Team Milram + 48
38 Eduard Vorganov Team Katusha + 48
39 José Gomez Andalucía - Cajasur + 48
40 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 53
41 Rubén Plaza Caisse d'Epargne + 55
42 Rigoberto Uran Caisse d'Epargne + 56
43 Alan Perez Lezaun Euskaltel-Euskadi + 1:00
44 Fabricio Ferrari Caja Rural + 1:07
45 Egoitz Garcia Caja Rural + 1:07
46 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 1:07
47 Alexandre Botcharov Team Katusha + 1:07
48 Ivan Santaromita Liquigas-Doimo + 1:07
49 Vladimir Karpets Team Katusha + 1:37
50 David Arroyo Caisse d'Epargne + 1:37
51 Giampaolo Cheula Footon-Servetto + 1:37
52 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 1:57
53 Axetza Pena Iza Caja Rural + 2:30
54 Pedro Merino Criado Footon-Servetto + 4:21
55 Angel Madrazo Caisse d'Epargne + 4:21
56 Francesco Bellotti Liquigas-Doimo + 4:21
57 Markus Eibegger Footon-Servetto + 4:21
58 Marco Corti Footon-Servetto + 4:51
59 Blel Kadri AG2R La Mondiale + 4:51
60 Evgeni Petrov Team Katusha + 4:51
61 Thomas Rohregger Team Milram + 4:51
62 David García Dapena Xacobeo-Galicia + 4:51
63 Serguei Klimov Team Katusha + 4:51
64 Mauricio Soler Caisse d'Epargne + 4:51
65 Timothy Duggan Garmin-Transitions + 4:51
66 Luca Mazzanti Team Katusha + 4:51
67 Matthias Russ Team Milram + 4:51
68 Alessandro Vanotti Liquigas-Doimo + 5:03
69 Iban Mayoz Footon-Servetto + 6:13
70 Ion Izagirre Orbea + 6:28
71 Diego Gallego Burgos 2016 - Castilla y Leon + 6:28
72 Jorge Azanza Soto Euskaltel-Euskadi + 9:48
73 Andres Avelino Antuna Coro Burgos 2016 - Castilla y Leon + 9:48
74 Javier Ramirez Andalucía - Cajasur + 9:48
75 Raul Santamarta Valvuena Burgos 2016 - Castilla y Leon + 9:48
76 Gustavo Rodriguez Iglesias Xacobeo-Galicia + 9:48
77 David De La Cruz Caja Rural + 9:53
78 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 9:56
79 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 9:56
80 Alberto Fernandez Sainz Xacobeo-Galicia + 9:56
81 Oleg Chuzhda Caja Rural + 9:56
82 Trent Lowe Garmin-Transitions + 9:56
83 Ivan Melero Coco Burgos 2016 - Castilla y Leon + 11:31
84 Sergio Carrasco Garcia Andalucía - Cajasur + 12:29
85 Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia + 13:04
86 Andoni Blazquez Berasarte Orbea + 13:29
87 Pablo Lechuga Rodriguez Andalucía - Cajasur + 13:29
88 Adrian Saez Orbea + 13:29
89 Ricardo Garcia Orbea + 13:29
DNF José Luis Arrieta AG2R La Mondiale
DNF Francisco Manuel Anton Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF David Francisco Delgado Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Jose Carlos Lara Arjonilla Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Lluis Mas Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Pascual Orengo Lopez Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Andrey Amador Caisse d'Epargne
DNF Francisco Pérez Caisse d'Epargne
DNF Ruben Garcia Perez Caja Rural
DNF Guillermo Lana Baquedano Caja Rural
DNF Ruben Reig Conejero Caja Rural
DNF Fredrik Kessiakoff Garmin-Transitions
DNF Daniel Martin Garmin-Transitions
DNF Thomas Peterson Garmin-Transitions
DNF Oliver Zaugg Liquigas-Doimo
DNF Jon Aberasturi Orbea
DNF Aritz Etxebarria Etxebarria Orbea
DNF Mikel Ilundain Tirapu Orbea
DNF Benat Urain Epelde Orbea
DNF Xabier Zabalo Imaz Orbea
DNF Markus Fothen Team Milram
DNF Artur Gajek Team Milram
DNF Luke Roberts Team Milram
DNF Carlos Castaño Xacobeo-Galicia
DNF Rodrigo Garcia Rena Xacobeo-Galicia
DNF Nelson Oliveira Xacobeo-Galicia
Information
Nation Spain
Date 3rd April
Distance 179.3 km
CAT 1.HC
Other
Embed Results