FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
GP Miguel Indurain
UCI, One-day race, 5th April 2008, Spain
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1985
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1959
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
Results
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Colombia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Ireland
Italy
Luxembourg
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Venezuela
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Wegmann
Fabian
1980
Gerolsteiner
02
Albasini
Michael
1980
Liquigas
03
Rodríguez
Joaquim
1979
Caisse d'Epargne
04
Herrero
David
1979
Xacobeo-Galicia
05
Riccò
Riccardo
1983
Scott - American Beef
06
Vazquez
Manuel
1981
Contentpolis - Murcia
07
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
08
De la Fuente
David
1981
Scott - American Beef
09
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
10
Moletta
Andrea
1979
Gerolsteiner
11
Julich
Bobby
1971
Team CSC - Saxo Bank
12
García Dapena
David
1977
Xacobeo-Galicia
13
Fernandez
Alberto
1984
Scott - American Beef
14
Nieve
Mikel
1984
Orbea - Oreka SDA
15
Efimkin
Vladimir
1981
AG2R La Mondiale
16
Mugerli
Matej
1981
Liquigas
17
Lobato
Ruben
1978
Scott - American Beef
18
Terciado
Francisco Jose
1981
Extremadura
19
Moreno
Javier
1984
Andalucia - Cajasur
20
Sørensen
Chris Anker
1984
Team CSC - Saxo Bank
21
Herrada
Jose
1985
Contentpolis - Murcia
+ 20
22
Teruel
Eloy
1982
Contentpolis - Murcia
+ 21
23
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
+ 21
24
Zaugg
Oliver
1981
Gerolsteiner
+ 28
25
Cataldo
Dario
1985
Liquigas
+ 28
26
Sastre
Carlos
1975
Team CSC - Saxo Bank
+ 28
27
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC - Saxo Bank
+ 28
28
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 28
29
Goubert
Stéphane
1970
AG2R La Mondiale
+ 28
30
Valverde
Alejandro
1980
Caisse d'Epargne
+ 28
31
Schleck
Fränk
1980
Team CSC - Saxo Bank
+ 28
32
Astarloa
Igor
1976
Team Milram
+ 32
33
Velasco
Ivan
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 34
34
Etxarri
Javier
1986
Contentpolis - Murcia
+ 35
35
El Fares
Julien
1985
Cofidis
+ 35
36
Ochotorena
Xabat
1980
Extremadura
+ 40
37
Rujano
José
1982
Caisse d'Epargne
+ 41
38
Astarloza
Mikel
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 41
39
Martinez
Egoi
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 41
40
Mayoz
Iban
1981
Xacobeo-Galicia
+ 44
41
Mosquera
Ezequiel
1975
Xacobeo-Galicia
+ 44
42
Rodriguez
Alberto
1982
Contentpolis - Murcia
+ 44
43
Garcia Rena
Rodrigo
1980
Extremadura
+ 47
44
Carlström
Kjell
1976
Liquigas
+ 48
45
Ghisalberti
Sergio
1979
Team Milram
+ 49
46
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 56
47
Moreno
Daniel
1981
Caisse d'Epargne
+ 59
48
De Bonis
Francesco
1982
Gerolsteiner
+ 01:00
49
Cuesta
Íñigo
1969
Team CSC - Saxo Bank
+ 01:00
50
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
+ 01:00
51
Ortega
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 01:07
52
Karpets
Vladimir
1980
Caisse d'Epargne
+ 01:15
53
Zandio
Xabier
1977
Caisse d'Epargne
+ 01:15
54
Camaño
Iker
1979
Scott - American Beef
+ 01:15
55
Intxausti
Benat
1986
Scott - American Beef
+ 01:21
56
Zamperi
Steve
1977
Cofidis
+ 01:21
57
Schumacher
Stefan
1981
Gerolsteiner
+ 01:26
58
Kohl
Bernhard
1982
Gerolsteiner
+ 01:26
59
Fröhlinger
Johannes
1985
Gerolsteiner
+ 01:26
60
Schleck
Andy
1985
Team CSC - Saxo Bank
+ 01:29
61
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
+ 01:49
62
Sonnery
Blaise
1985
AG2R La Mondiale
+ 03:00
63
Jurco
Matej
1984
Team Milram
+ 03:00
64
Castroviejo
Jonathan
1987
Orbea - Oreka SDA
+ 03:00
65
Mandri
René
1984
AG2R La Mondiale
+ 03:00
66
Velits
Martin
1985
Team Milram
+ 03:00
67
Chuzhda
Oleg
1985
Contentpolis - Murcia
+ 03:00
68
Antuna Coro
Andres Avelino
1986
Burgos Monumental
+ 03:00
69
Txurruka
Amets
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 03:00
70
Ramirez Torres
Jesus Javier
1979
Extremadura
+ 03:00
71
Deignan
Philip
1983
AG2R La Mondiale
+ 03:00
72
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 03:00
73
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 03:09
74
Arrieta
José Luis
1971
AG2R La Mondiale
+ 03:21
75
Melero
Iván
1984
Orbea - Oreka SDA
+ 03:32
76
Palomares
Adrian
1976
Contentpolis - Murcia
+ 03:37
77
Olmo
Juan
1978
Andalucia - Cajasur
+ 03:37
78
Grivko
Andriy
1983
Team Milram
+ 05:56
79
Casas
Claudio José
1982
Andalucia - Cajasur
+ 06:45
80
Galindo
Jose Miguel
1977
Contentpolis - Murcia
+ 07:36
81
Mata Cabello
Enrique
1985
Burgos Monumental
+ 08:53
82
Gutierrez Alvarez
Pedro
1986
Burgos Monumental
+ 08:56
83
Agnoli
Valerio
1985
Liquigas
+ 09:00
84
Serrano Fernandez
Rafael
1987
Contentpolis - Murcia
+ 09:00
85
Estrada
Juan Javier
1981
Andalucia - Cajasur
+ 09:00
86
Carrasco
Jose Antonio
1980
Andalucia - Cajasur
+ 09:00
87
Vorganov
Eduard
1982
Xacobeo-Galicia
+ 09:03
88
Fernandez
Delio
1986
Xacobeo-Galicia
+ 09:03
89
Mourón
Juan Francisco
1984
Xacobeo-Galicia
+ 14:19
90
Pérez
Israel
1978
Extremadura
+ 14:19
91
Iriarte
Javier
1986
Burgos Monumental
+ 14:19
92
Rodriguez Segarra
Rafael
1981
Contentpolis - Murcia
+ 14:22
DNF
Gutierrez Pastor
Cecilio
1984
Andalucia - Cajasur
DNF
Martínez
Francisco José
1983
Andalucia - Cajasur
DNF
Mate
Luis Angel
1984
Andalucia - Cajasur
DNF
Mata Cabello
Martin
1984
Burgos Monumental
DNF
Santamarta Valvuena
Raul
1985
Burgos Monumental
DNF
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne
DNF
Perez
Marlon
1976
Caisse d'Epargne
DNF
Uran
Rigoberto
1987
Caisse d'Epargne
DNF
Monfort
Maxime
1983
Cofidis
DNF
Portal
Sébastien
1982
Cofidis
DNF
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
DNF
Bru
Jon
1977
Euskaltel-Euskadi
DNF
Galparsoro
Dionisio
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Pérez Moreno
Rubén
1981
Euskaltel-Euskadi
DNF
Garcia Latorre
Jaime
1985
Extremadura
DNF
Herrero
Sergio
1981
Extremadura
DNF
Perez Arrieta
Aitor
1977
Extremadura
DNF
Rodriguez Garcia
Angel
1981
Extremadura
DNF
Zambrano
Gonzalo
1983
Extremadura
DNF
Russ
Matthias
1983
Gerolsteiner
DNF
Bertagnolli
Leonardo
[*]
1978
Liquigas
DNF
Santaromita
Ivan
1984
Liquigas
DNF
Martin
David
1983
Orbea - Oreka SDA
DNF
Minguez
Miguel
1988
Orbea - Oreka SDA
DNF
Olano Orbegozo
Aitor
1986
Orbea - Oreka SDA
DNF
Romero Etxebarria
Igor
1986
Orbea - Oreka SDA
DNF
Ruiz
Eritz
1984
Orbea - Oreka SDA
DNF
Sánchez
Eladio
1984
Orbea - Oreka SDA
DNF
Sesma Sorbet
Daniel
1984
Orbea - Oreka SDA
DNF
Canada
David
1975
Scott - American Beef
DNF
Durán
Arkaitz
1986
Scott - American Beef
DNF
Gonzalez
Hector
1986
Scott - American Beef
DNF
Mejias
Javier
1983
Scott - American Beef
DNF
Kolobnev
Alexandr
1981
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Roels
Dominik
1987
Team Milram
DNF
Schröder
Björn
1980
Team Milram
DNF
Schwager
Sebastian
1984
Team Milram
DNF
Abal Diego
David
1986
Xacobeo-Galicia
DNF
Fernandez Sainz
Alberto
1981
Xacobeo-Galicia
DNF
Paleo
Alejandro
1981
Xacobeo-Galicia
Information
GP Miguel Indurain
Spain
5th April 2008
1.HC | 199.2 km