Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
E3 Saxo Classic
WorldTour, One-day race, 25th March 2022, Belgium
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Czechia
Denmark
Ecuador
Eritrea
Estonia
France
Germany
Great Britain
Hungary
Ireland
Israel
Italy
Japan
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
AG2R Citroën Team
Alpecin-Deceuninck
Astana Qazaqstan Team
B&B Hotels-KTM
Bahrain Victorious
Bardiani CSF Faizanè
Bingoal Pauwels Sauces WB
BORA-hansgrohe
Cofidis
EF Education-EasyPost
Groupama-FDJ
INEOS Grenadiers
Intermarché-Wanty-Gobert
Israel-Premier Tech
Jumbo-Visma
Lotto-Soudal
Movistar Team
Quick-Step Alpha Vinyl Team
Sport Vlaanderen-Baloise
Team BikeExchange-Jayco
Team DSM
TotalEnergies
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
Uno-X Pro Cycling Team
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
van Aert
Wout
1994
Jumbo-Visma
04:38:04
400
02
Laporte
Christophe
1992
Jumbo-Visma
+ 00
320
03
Küng
Stefan
1993
Groupama-FDJ
+ 01:35
260
04
Mohoric
Matej
1994
Bahrain Victorious
+ 01:36
220
05
Girmay
Biniam
2000
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 01:36
180
06
Narvaez
Jhonnatan
1997
INEOS Grenadiers
+ 01:36
140
07
Madouas
Valentin
1996
Groupama-FDJ
+ 01:36
120
08
van Baarle
Dylan
1992
INEOS Grenadiers
+ 01:36
100
09
Benoot
Tiesj
1994
Jumbo-Visma
+ 01:36
80
10
Asgreen
Kasper
1995
Quick-Step Alpha Vinyl Team
+ 01:36
68
11
Tiller
Rasmus
1996
Uno-X Pro Cycling Team
+ 03:30
56
12
Teunissen
Mike
1992
Jumbo-Visma
+ 03:30
48
13
Turgis
Anthony
1994
TotalEnergies
+ 03:30
40
14
Gogl
Michael
1993
Alpecin-Deceuninck
+ 03:31
32
15
Stuyven
Jasper
1992
Trek-Segafredo
+ 03:34
28
16
García Cortina
Iván
1995
Movistar Team
+ 05:34
24
17
Haller
Marco
1991
BORA-hansgrohe
+ 05:34
24
18
Van Hooydonck
Nathan
1995
Jumbo-Visma
+ 05:43
24
19
De Bondt
Dries
1991
Alpecin-Deceuninck
+ 05:43
24
20
Valgren
Michael
1992
EF Education-EasyPost
+ 05:44
24
21
Naesen
Oliver
1990
AG2R Citroën Team
+ 05:57
16
22
Nieuwenhuis
Joris
1996
Team DSM
+ 05:57
16
23
Le Gac
Olivier
1993
Groupama-FDJ
+ 05:57
16
24
Pedersen
Mads
1995
Trek-Segafredo
+ 06:00
16
25
Haussler
Heinrich
1984
Bahrain Victorious
+ 06:00
16
26
Edmondson
Alex
1993
Team BikeExchange-Jayco
+ 06:00
16
27
Turner
Ben
1999
INEOS Grenadiers
+ 06:00
16
28
Beullens
Cédric
1997
Lotto-Soudal
+ 06:00
16
29
Vermeersch
Gianni
1992
Alpecin-Deceuninck
+ 06:00
16
30
Aranburu
Alex
1995
Movistar Team
+ 06:00
16
31
Pasqualon
Andrea
1988
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 06:00
8
32
Degenkolb
John
1989
Team DSM
+ 06:00
8
33
Peak
Barnabas
1998
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 06:00
8
34
Livyns
Arjen
1994
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 06:00
8
35
Touzé
Damien
1996
AG2R Citroën Team
+ 06:00
8
36
Ludvigsson
Tobias
1991
Groupama-FDJ
+ 06:00
8
37
Lienhard
Fabian
1993
Groupama-FDJ
+ 06:00
8
38
Biermans
Jenthe
1995
Israel-Premier Tech
+ 06:00
8
39
Oss
Daniel
1987
TotalEnergies
+ 06:00
8
40
De Vylder
Lindsay
1995
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 06:00
8
41
Koretzky
Victor
1994
B&B Hotels-KTM
+ 06:00
8
42
Van Avermaet
Greg
1985
AG2R Citroën Team
+ 06:00
8
43
Bjerg
Mikkel
1998
UAE Team Emirates
+ 06:00
8
44
Houle
Hugo
1990
Israel-Premier Tech
+ 06:00
8
45
Felline
Fabio
1990
Astana Qazaqstan Team
+ 06:00
8
46
Mas
Lluis
1989
Movistar Team
+ 06:00
8
47
Arndt
Nikias
1991
Team DSM
+ 06:00
8
48
Resell
Erik
1996
Uno-X Pro Cycling Team
+ 06:00
8
49
Oliveira
Rui
1996
UAE Team Emirates
+ 06:00
8
50
Dillier
Silvan
1990
Alpecin-Deceuninck
+ 06:00
8
51
Wright
Fred
1999
Bahrain Victorious
+ 06:00
4
52
Mertens
Julian
1997
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 06:00
4
53
Ballerini
Davide
1994
Quick-Step Alpha Vinyl Team
+ 06:00
4
54
Stybar
Zdenek
1985
Quick-Step Alpha Vinyl Team
+ 06:00
4
55
Kirsch
Alex
1992
Trek-Segafredo
+ 06:00
4
56
van Gestel
Dries
1994
TotalEnergies
+ 06:05
2
57
Sénéchal
Florian
1993
Quick-Step Alpha Vinyl Team
+ 06:05
2
58
Steimle
Jannik
1996
Quick-Step Alpha Vinyl Team
+ 06:05
2
59
Theuns
Edward
1991
Trek-Segafredo
+ 06:10
2
60
Vergaerde
Otto
1994
Trek-Segafredo
+ 06:22
2
61
Elosegui
Iñigo
1998
Movistar Team
+ 10:53
62
Van Asbroeck
Tom
1990
Israel-Premier Tech
+ 10:53
63
Mezgec
Luka
1988
Team BikeExchange-Jayco
+ 10:53
64
Langeveld
Sebastian
1985
EF Education-EasyPost
+ 10:53
65
Jungels
Bob
1992
AG2R Citroën Team
+ 11:15
66
Van Moer
Brent
1998
Lotto-Soudal
+ 11:15
67
Dewulf
Stan
1997
AG2R Citroën Team
+ 11:15
68
Sagan
Peter
1990
TotalEnergies
+ 11:15
69
Schär
Michael
1986
AG2R Citroën Team
+ 11:15
70
Norman Leth
Lasse
1992
Uno-X Pro Cycling Team
+ 12:28
71
Norsgaard
Mathias
1997
Movistar Team
+ 12:28
72
Politt
Nils
1994
BORA-hansgrohe
+ 12:28
73
Askey
Lewis
2001
Groupama-FDJ
+ 12:28
74
Wirtgen
Tom
1996
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 12:28
75
Grignard
Sébastien
1999
Lotto-Soudal
+ 12:28
76
Gazzoli
Michele
1999
Astana Qazaqstan Team
+ 12:28
77
De Gendt
Aimé
1994
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 12:28
78
Rowe
Luke
1990
INEOS Grenadiers
+ 12:28
79
Sheffield
Magnus
2002
INEOS Grenadiers
+ 12:28
80
Skaarseth
Anders
1995
Uno-X Pro Cycling Team
+ 12:28
81
van den Berg
Marijn
1999
EF Education-EasyPost
+ 12:28
82
Gabburo
Davide
1993
Bardiani CSF Faizanè
+ 12:28
83
Peyskens
Dimitri
1991
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 12:28
84
Healy
Ben
2000
EF Education-EasyPost
+ 12:28
85
Mullen
Ryan
1994
BORA-hansgrohe
+ 12:28
86
Zakharov
Artyom
1991
Astana Qazaqstan Team
+ 12:28
87
Jauregui
Quentin
1994
B&B Hotels-KTM
+ 12:28
88
Pöstlberger
Lukas
1992
BORA-hansgrohe
+ 12:28
89
Van Melsen
Kevin
1987
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 12:28
90
Page
Hugo
2001
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 12:28
91
Verwilst
Aaron
1997
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:28
92
Bugge
Martin Urianstad
1999
Uno-X Pro Cycling Team
+ 12:28
93
Märkl
Niklas
1999
Team DSM
+ 12:28
94
Van Poucke
Aaron
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:28
95
Durbridge
Luke
1991
Team BikeExchange-Jayco
+ 12:28
96
Thwaites
Scott
1990
Alpecin-Deceuninck
+ 12:28
97
Arashiro
Yukiya
1984
Bahrain Victorious
+ 12:28
98
Tonelli
Alessandro
1992
Bardiani CSF Faizanè
+ 12:28
99
Erviti
Imanol
1983
Movistar Team
+ 12:28
100
Laengen
Vegard Stake
1989
UAE Team Emirates
+ 12:28
101
Allegaert
Piet
1995
Cofidis
+ 12:28
102
Carvalho
André
1997
Cofidis
+ 12:28
103
Rex
Laurenz
1999
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 12:28
104
Jacobs
Johan
1997
Movistar Team
+ 12:28
105
Basso
Leonardo
1993
Astana Qazaqstan Team
+ 12:28
106
Swift
Ben
1987
INEOS Grenadiers
+ 12:28
107
Vanhoof
Ward
1999
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:28
108
Paasschens
Mathijs
1996
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 12:28
109
Kreder
Wesley
1990
Cofidis
+ 12:28
110
Konychev
Alexander
1998
Team BikeExchange-Jayco
+ 12:28
111
Bissegger
Stefan
1998
EF Education-EasyPost
+ 12:28
DNS
Honore
Mikkel
1997
Quick-Step Alpha Vinyl Team
DNS
Craddock
Lawson
1992
Team BikeExchange-Jayco
DNS
Ackermann
Pascal
1994
UAE Team Emirates
DNF
Raugel
Antoine
1999
AG2R Citroën Team
DNF
Bayer
Tobias
1999
Alpecin-Deceuninck
DNF
Planckaert
Edward
1995
Alpecin-Deceuninck
DNF
Boaro
Manuele
1987
Astana Qazaqstan Team
DNF
Martinelli
Davide
1993
Astana Qazaqstan Team
DNF
Moscon
Gianni
1994
Astana Qazaqstan Team
DNF
Debusschere
Jens
1989
B&B Hotels-KTM
DNF
Gougeard
Alexis
1993
B&B Hotels-KTM
DNF
Lemoine
Cyril
1983
B&B Hotels-KTM
DNF
Morice
Julien
1991
B&B Hotels-KTM
DNF
Warlop
Jordi
1996
B&B Hotels-KTM
DNF
Gradek
Kamil
1990
Bahrain Victorious
DNF
Maciejuk
Filip
1999
Bahrain Victorious
DNF
Milan
Jonathan
2000
Bahrain Victorious
DNF
Battaglin
Enrico
1989
Bardiani CSF Faizanè
DNF
Colnaghi
Luca
1999
Bardiani CSF Faizanè
DNF
Fiorelli
Filippo
1994
Bardiani CSF Faizanè
DNF
Modolo
Sacha
1987
Bardiani CSF Faizanè
DNF
Zanoncello
Enrico
1997
Bardiani CSF Faizanè
DNF
Lauk
Karl Patrick
1997
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Robeet
Ludovic
1994
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Koch
Jonas
1993
BORA-hansgrohe
DNF
Meeus
Jordi
1998
BORA-hansgrohe
DNF
van Poppel
Danny
1993
BORA-hansgrohe
DNF
Bohli
Tom
1994
Cofidis
DNF
Consonni
Simone
1994
Cofidis
DNF
Vanbilsen
Kenneth
1990
Cofidis
DNF
Wallays
Jelle
1989
Cofidis
DNF
Doull
Owain
1993
EF Education-EasyPost
DNF
Wisniowski
Lukasz
1991
EF Education-EasyPost
DNF
Geniets
Kevin
1997
Groupama-FDJ
DNF
Heiduk
Kim
2000
INEOS Grenadiers
DNF
Petit
Adrien
1990
Intermarché-Wanty-Gobert
DNF
Brändle
Matthias
1989
Israel-Premier Tech
DNF
Jones
Taj
2000
Israel-Premier Tech
DNF
Sagiv
Guy
1994
Israel-Premier Tech
DNF
Vanmarcke
Sep
1988
Israel-Premier Tech
DNF
Affini
Edoardo
1996
Jumbo-Visma
DNF
Van der Sande
Tosh
1990
Jumbo-Visma
DNF
Campenaerts
Victor
1991
Lotto-Soudal
DNF
Frison
Frederik
1992
Lotto-Soudal
DNF
Schwarzmann
Michael
1991
Lotto-Soudal
DNF
Selig
Rüdiger
1989
Lotto-Soudal
DNF
Steels
Stijn
1989
Quick-Step Alpha Vinyl Team
DNF
Berckmoes
Jenno
2001
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
De Pestel
Sander
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
O'Brien
Kelland
1998
Team BikeExchange-Jayco
DNF
Stewart
Campbell
1998
Team BikeExchange-Jayco
DNF
Heinschke
Leon
1999
Team DSM
DNF
Kragh Andersen
Søren
1994
Team DSM
DNF
Vermaerke
Kevin
2000
Team DSM
DNF
Boasson-Hagen
Edvald
1987
TotalEnergies
DNF
Bodnar
Maciej
1985
TotalEnergies
DNF
Terpstra
Niki
1984
TotalEnergies
DNF
Hoole
Daan
1999
Trek-Segafredo
DNF
Simmons
Quinn
2001
Trek-Segafredo
DNF
Brunel
Alexys
1998
UAE Team Emirates
DNF
Groß
Felix
1998
UAE Team Emirates
DNF
Troia
Oliviero
1994
UAE Team Emirates
DNF
Larsen
Niklas
1997
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Saugstad
Lars
1997
Uno-X Pro Cycling Team
Information
E3 Saxo Classic
Belgium
25th March 2022
1.UWT | 203.9 km