Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
E3 Saxo Classic
WorldTour, One-day race, 26th March 2021, Belgium
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Colombia
Czechia
Denmark
Ecuador
Estonia
France
Germany
Great Britain
Hungary
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Panama
Poland
Portugal
Slovakia
South Africa
Spain
Switzerland
Taiwan
USA
Teams
AG2R Citroën Team
Alpecin-Fenix
Astana-Premier Tech
Bahrain Victorious
Bingoal Pauwels Sauces WB
BORA-hansgrohe
Cofidis
Deceuninck-Quick Step
EF Education-NIPPO
Groupama-FDJ
INEOS Grenadiers
Intermarché-Wanty-Gobert
Israel Start-Up Nation
Jumbo-Visma
Lotto-Soudal
Movistar Team
Sport Vlaanderen-Baloise
Team BikeExchange
Team DSM
Team Qhubeka NextHash
Team TotalEnergies
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
Uno-X Pro Cycling Team
Vini Zabù
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Asgreen
Kasper
1995
Deceuninck-Quick Step
04:42:37
400
02
Sénéchal
Florian
1993
Deceuninck-Quick Step
+ 32
320
03
van der Poel
Mathieu
1995
Alpecin-Fenix
+ 32
260
04
Naesen
Oliver
1990
AG2R Citroën Team
+ 32
220
05
Stybar
Zdenek
1985
Deceuninck-Quick Step
+ 32
180
06
Van Avermaet
Greg
1985
AG2R Citroën Team
+ 32
140
07
van Baarle
Dylan
1992
INEOS Grenadiers
+ 32
120
08
Hoelgaard
Markus
1994
Uno-X Pro Cycling Team
+ 01:28
100
09
Vermeersch
Gianni
1992
Alpecin-Fenix
+ 01:30
80
10
Haller
Marco
1991
Bahrain Victorious
+ 01:30
68
11
van Aert
Wout
1994
Jumbo-Visma
+ 01:30
56
12
Turgis
Anthony
1994
Team TotalEnergies
+ 01:34
48
13
Lampaert
Yves
1991
Deceuninck-Quick Step
+ 02:12
40
14
Stuyven
Jasper
1992
Trek-Segafredo
+ 02:12
32
15
Benoot
Tiesj
1994
Team DSM
+ 02:12
28
16
Vermeersch
Florian
1999
Lotto-Soudal
+ 02:47
24
17
De Buyst
Jasper
1993
Lotto-Soudal
+ 02:47
24
18
Trentin
Matteo
1989
UAE Team Emirates
+ 02:47
24
19
Claeys
Dimitri
1987
Team Qhubeka NextHash
+ 02:47
24
20
Küng
Stefan
1993
Groupama-FDJ
+ 02:47
24
21
Wallays
Jelle
1989
Cofidis
+ 02:49
16
22
Nieuwenhuis
Joris
1996
Team DSM
+ 02:56
16
23
Jacobs
Johan
1997
Movistar Team
+ 02:56
16
24
van der Hoorn
Taco
1993
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 02:56
16
25
Pidcock
Tom
1999
INEOS Grenadiers
+ 02:56
16
26
Ballerini
Davide
1994
Deceuninck-Quick Step
+ 03:04
16
27
García Cortina
Iván
1995
Movistar Team
+ 03:04
16
28
Koch
Jonas
1993
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 03:04
16
29
Degenkolb
John
1989
Lotto-Soudal
+ 03:04
16
30
Vanmarcke
Sep
1988
Israel Start-Up Nation
+ 03:04
16
31
Haussler
Heinrich
1984
Bahrain Victorious
+ 03:04
8
32
Gogl
Michael
1993
Team Qhubeka NextHash
+ 03:04
8
33
Bjerg
Mikkel
1998
UAE Team Emirates
+ 03:04
8
34
Oliveira
Rui
1996
UAE Team Emirates
+ 03:04
8
35
Theuns
Edward
1991
Trek-Segafredo
+ 03:04
8
36
Livyns
Arjen
1994
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 03:04
8
37
Touzé
Damien
1996
AG2R Citroën Team
+ 03:04
8
38
Stewart
Jake
1999
Groupama-FDJ
+ 03:04
8
39
Vliegen
Loic
1993
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 03:04
8
40
De Vylder
Lindsay
1995
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 03:04
8
41
van Gestel
Dries
1994
Team TotalEnergies
+ 03:04
8
42
Kragh Andersen
Søren
1994
Team DSM
+ 03:04
8
43
Doull
Owain
1993
INEOS Grenadiers
+ 03:04
8
44
Bettiol
Alberto
1993
EF Education-NIPPO
+ 03:04
8
45
Campenaerts
Victor
1991
Team Qhubeka NextHash
+ 03:04
8
46
Terpstra
Niki
1984
Team TotalEnergies
+ 03:04
8
47
Schär
Michael
1986
AG2R Citroën Team
+ 03:09
8
48
Tiller
Rasmus
1996
Uno-X Pro Cycling Team
+ 06:30
8
49
Van Hooydonck
Nathan
1995
Jumbo-Visma
+ 10:18
8
50
Dewulf
Stan
1997
AG2R Citroën Team
+ 10:18
8
51
Greipel
André
1982
Israel Start-Up Nation
+ 10:50
4
52
De Bondt
Dries
1991
Alpecin-Fenix
+ 10:50
4
53
Hollmann
Juri
1999
Movistar Team
+ 10:50
4
54
Mas
Lluis
1989
Movistar Team
+ 10:50
4
55
Eenkhoorn
Pascal
1997
Jumbo-Visma
+ 10:50
4
56
Stannard
Robert
1998
Team BikeExchange
+ 10:50
2
57
Colbrelli
Sonny
1990
Bahrain Victorious
+ 10:50
2
58
Pasqualon
Andrea
1988
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 10:50
2
59
Hvideberg
Jonas Iversby
1999
Uno-X Pro Cycling Team
+ 10:50
2
60
Roosen
Timo
1993
Jumbo-Visma
+ 10:50
2
61
Geniets
Kevin
1997
Groupama-FDJ
+ 10:50
62
Kirsch
Alex
1992
Trek-Segafredo
+ 10:50
63
Edmondson
Alex
1993
Team BikeExchange
+ 10:50
64
Oldani
Stefano
1998
Lotto-Soudal
+ 12:47
65
Gidich
Yevgeniy
1996
Astana-Premier Tech
+ 12:47
66
Kristoff
Alexander
1987
UAE Team Emirates
+ 12:47
67
Halvorsen
Kristoffer
1996
Uno-X Pro Cycling Team
+ 12:47
68
Declercq
Tim
1989
Deceuninck-Quick Step
+ 12:47
69
Lienhard
Fabian
1993
Groupama-FDJ
+ 12:47
70
Würtz Schmidt
Mads
1994
Israel Start-Up Nation
+ 12:47
71
Gibbons
Ryan
1994
UAE Team Emirates
+ 12:47
72
Allegaert
Piet
1995
Cofidis
+ 12:47
73
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Team TotalEnergies
+ 12:47
74
Menten
Milan
1996
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 12:47
75
Le Gac
Olivier
1993
Groupama-FDJ
+ 12:47
76
Perry
Ben
1994
Astana-Premier Tech
+ 12:47
77
Consonni
Simone
1994
Cofidis
+ 12:47
78
Zakharov
Artyom
1991
Astana-Premier Tech
+ 12:47
79
Resell
Erik
1996
Uno-X Pro Cycling Team
+ 12:47
80
Vanhoof
Ward
1999
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:47
81
Biermans
Jenthe
1995
Israel Start-Up Nation
+ 12:47
82
Colman
Alex
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:47
83
Carvalho
André
1997
Cofidis
+ 12:47
84
Dekker
David
1998
Jumbo-Visma
+ 12:47
85
Van Moer
Brent
1998
Lotto-Soudal
+ 12:47
86
Golas
Michal
1984
INEOS Grenadiers
+ 12:47
87
Wynants
Maarten
1982
Jumbo-Visma
+ 12:47
88
Vanendert
Jelle
1985
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 12:47
89
Basso
Leonardo
1993
INEOS Grenadiers
+ 12:47
90
Bauer
Jack
1985
Team BikeExchange
+ 12:47
91
van Poppel
Boy
1988
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 12:47
92
Erviti
Imanol
1983
Movistar Team
+ 12:47
93
Simmons
Quinn
2001
Trek-Segafredo
+ 12:47
94
Frison
Frederik
1992
Lotto-Soudal
+ 12:47
95
Brunel
Alexys
1998
Groupama-FDJ
+ 12:47
96
Sajnok
Szymon
1997
Cofidis
+ 12:47
97
Van Hoecke
Gijs
1991
AG2R Citroën Team
+ 12:47
98
Vinjebo
Emil
1994
Team Qhubeka NextHash
+ 12:47
99
Meurisse
Xandro
1992
Alpecin-Fenix
+ 12:47
100
Vergaerde
Otto
1994
Alpecin-Fenix
+ 12:47
101
Mertz
Remy
1995
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 12:47
DNS
Bodnar
Maciej
1985
BORA-hansgrohe
DNS
Burghardt
Marcus
1983
BORA-hansgrohe
DNS
Gamper
Patrick
1997
BORA-hansgrohe
DNS
Oss
Daniel
1987
BORA-hansgrohe
DNS
Politt
Nils
1994
BORA-hansgrohe
DNS
Sagan
Juraj
1988
BORA-hansgrohe
DNS
Walls
Matthew
1998
BORA-hansgrohe
DNF
Duval
Julien
1990
AG2R Citroën Team
DNF
De Tier
Floris
1992
Alpecin-Fenix
DNF
Vakoc
Petr
1992
Alpecin-Fenix
DNF
Fedorov
Yevgeniy
2000
Astana-Premier Tech
DNF
Gruzdev
Dmitriy
1986
Astana-Premier Tech
DNF
Houle
Hugo
1990
Astana-Premier Tech
DNF
Martinelli
Davide
1993
Astana-Premier Tech
DNF
Feng
Chun Kai
1988
Bahrain Victorious
DNF
Milan
Jonathan
2000
Bahrain Victorious
DNF
Sieberg
Marcel
1982
Bahrain Victorious
DNF
Teuns
Dylan
1992
Bahrain Victorious
DNF
Paquot
Tom
1999
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Suter
Joel
1998
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Wirtgen
Tom
1996
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Bohli
Tom
1994
Cofidis
DNF
Drucker
Jempy
1986
Cofidis
DNF
Van Lerberghe
Bert
1992
Deceuninck-Quick Step
DNF
Beppu
Fumiyuki
1983
EF Education-NIPPO
DNF
Bissegger
Stefan
1998
EF Education-NIPPO
DNF
Keukeleire
Jens
1988
EF Education-NIPPO
DNF
Langeveld
Sebastian
1985
EF Education-NIPPO
DNF
Rutsch
Jonas
1998
EF Education-NIPPO
DNF
van den Berg
Julius
1996
EF Education-NIPPO
DNF
Guarnieri
Jacopo
1987
Groupama-FDJ
DNF
Narvaez
Jhonnatan
1997
INEOS Grenadiers
DNF
Wurf
Cameron
1983
INEOS Grenadiers
DNF
De Gendt
Aimé
1994
Intermarché-Wanty-Gobert
DNF
De Winter
Ludwig
1992
Intermarché-Wanty-Gobert
DNF
Renard
Alexis
1999
Israel Start-Up Nation
DNF
Vahtra
Norman
1996
Israel Start-Up Nation
DNF
Zabel
Rick
1993
Israel Start-Up Nation
DNF
Affini
Edoardo
1996
Jumbo-Visma
DNF
Gilbert
Philippe
1982
Lotto-Soudal
DNF
Cullaigh
Gabriel
1996
Movistar Team
DNF
Serrano
Gonzalo
1994
Movistar Team
DNF
Beullens
Cédric
1997
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
De Wilde
Gilles
1999
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Sprengers
Thomas
1990
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Van Poucke
Aaron
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Durbridge
Luke
1991
Team BikeExchange
DNF
Konychev
Alexander
1998
Team BikeExchange
DNF
Matthews
Michael
1990
Team BikeExchange
DNF
Peak
Barnabas
1998
Team BikeExchange
DNF
Denz
Nico
1994
Team DSM
DNF
Eekhoff
Nils
1998
Team DSM
DNF
Salmon
Martin
1997
Team DSM
DNF
Sütterlin
Jasha
1992
Team DSM
DNF
Clarke
Simon
1986
Team Qhubeka NextHash
DNF
Lindeman
Bert-Jan
1989
Team Qhubeka NextHash
DNF
Norman Leth
Lasse
1992
Team Qhubeka NextHash
DNF
Gaudin
Damien
1986
Team TotalEnergies
DNF
Maître
Florian
1996
Team TotalEnergies
DNF
Soupe
Geoffrey
1988
Team TotalEnergies
DNF
De Kort
Koen
1982
Trek-Segafredo
DNF
Liepins
Emils
1992
Trek-Segafredo
DNF
Pedersen
Mads
1995
Trek-Segafredo
DNF
Gaviria
Fernando
1994
UAE Team Emirates
DNF
Oliveira
Ivo
1996
UAE Team Emirates
DNF
Skaarseth
Anders
1995
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Wærsted
Syver
1996
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Di Renzo
Andrea
1995
Vini Zabù
DNF
Gonzalez
Roberto
1994
Vini Zabù
DNF
Petelin
Jan
1996
Vini Zabù
DNF
Schneiter
Joab
1998
Vini Zabù
DNF
Tortomasi
Leonardo
1994
Vini Zabù
DNF
van Elzakker
Wout
1998
Vini Zabù
DNF
van Empel
Etienne
1994
Vini Zabù
Information
E3 Saxo Classic
Belgium
26th March 2021
1.UWT | 203.9 km