Front Races Teams Riders Ranking

E3 BinckBank Classic | 2011 Results

Information Results

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 Fabian Cancellara Leopard Trek 4:34:49
02 Jurgen Roelandts Omega Pharma-Lotto + 1:00
03 Vladimir Gusev Katusha Team + 1:00
04 Sep Vanmarcke Garmin-Cervélo + 1:00
05 Bram Tankink Rabobank + 1:00
06 William Bonnet FDJ + 1:01
07 Heinrich Haussler Garmin-Cervélo + 1:06
08 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 1:06
09 Stuart O'Grady Leopard Trek + 1:06
10 Sergei Ivanov Katusha Team + 1:06
11 Vincent Jérôme Team Europcar + 1:06
12 Gustav Erik Larsson Saxo Bank - SunGard + 1:06
13 Svein Tuft Team Spidertech p/b C10 + 1:06
14 Niki Terpstra Quick Step + 1:06
15 Steve Chainel FDJ + 1:26
16 Tomas Vaitkus Astana + 4:24
17 Nico Sijmens Cofidis + 4:24
18 Dennis Van Winden Rabobank + 4:24
19 Klaas Lodewyck Omega Pharma-Lotto + 4:24
20 Jérôme Baugnies Topsport Vlaanderen - Mercator + 4:24
21 Alexandre Pichot Team Europcar + 4:24
22 Staf Scheirlinckx Veranda's Willems - Accent + 4:24
23 Rony Martias Saur - Sojasun + 4:24
24 Michael Mørkøv Saxo Bank - SunGard + 4:24
25 Bert De Backer Skil - Shimano + 4:24
26 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 4:24
27 Bert De Waele Landbouwkrediet + 4:24
28 Arnoud Van Groen Veranda's Willems - Accent + 4:24
29 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 4:24
30 Koen De Kort Skil - Shimano + 4:24
31 Thomas Voeckler Team Europcar + 4:24
32 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 4:24
33 Joost Posthuma Leopard Trek + 4:24
34 Martin Elmiger AG2R La Mondiale + 4:24
35 Maxime Vantomme Katusha Team + 4:24
36 Maarten Neyens Omega Pharma-Lotto + 4:24
37 Maxim Iglinskiy Astana + 4:24
38 Nick Nuyens Saxo Bank - SunGard + 4:24
39 Tom Stamsnijder Leopard Trek + 4:24
40 Kevin van Impe Quick Step + 4:24
41 Kevyn Ista Cofidis + 4:24
42 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator + 4:24
43 Koen Barbe Landbouwkrediet + 4:24
44 Jos Van Emden Rabobank + 4:24
45 Davide Malacarne Quick Step + 4:24
46 Matteo Tosatto Saxo Bank - SunGard + 4:24
47 Björn Leukemans Vacansoleil - DCM + 4:24
48 Simon Spilak Lampre - ISD + 4:24
49 Leif Hoste Katusha Team + 4:24
50 Stijn Devolder Vacansoleil - DCM + 4:24
51 Simon Clarke Astana + 4:24
52 Thor Hushovd Garmin-Cervélo + 4:24
53 Johan Vansummeren Garmin-Cervélo + 4:24
54 Dries Devenyns Quick Step + 4:24
55 Jurgen Van De Walle Omega Pharma-Lotto + 4:24
56 Cyril Lemoine Saur - Sojasun + 4:24
57 Lars Boom Rabobank + 4:29
58 Sebastian Langeveld Rabobank + 4:29
59 Geert Verheyen Landbouwkrediet + 4:29
60 Aleksandr Kuschynski Katusha Team + 5:15
61 Dominique Cornu Topsport Vlaanderen - Mercator + 7:17
62 Geert Steurs Topsport Vlaanderen - Mercator + 7:17
63 Mathieu Claude Team Europcar + 7:17
64 David Boucher Omega Pharma-Lotto + 7:17
65 Pieter Ghyllebert An Post - Sean Kelly + 7:17
66 Maxim Gourov Astana + 7:17
67 Pieter Serry Topsport Vlaanderen - Mercator + 7:17
68 Evert Verbist Veranda's Willems - Accent + 7:17
69 Ronan Van Zandbeek Skil - Shimano + 7:17
70 Thomas Degand Veranda's Willems - Accent + 7:17
71 James Vanlandschoot Veranda's Willems - Accent + 7:17
72 Rob Ruygh Vacansoleil - DCM + 7:17
73 Robert Retschke Team NetApp + 7:17
74 Robin Chaigneau Skil - Shimano + 7:17
75 Vladimir Isaichev Katusha Team + 7:17
76 Grischa Niermann Rabobank + 7:17
77 Coen Vermeltfoort Rabobank + 7:17
78 Tom Veelers Skil - Shimano + 7:17
79 David Tanner Saxo Bank - SunGard + 7:17
80 Kevin Lacombe Team Spidertech p/b C10 + 7:17
81 David Veilleux Team Europcar + 7:17
82 Tomasz Kiendys CCC Polsat Polkowice + 7:17
83 Romain Matheou Saur - Sojasun + 7:17
84 Sylwester Janiszewski CCC Polsat Polkowice + 7:17
85 Anthony Delaplace Saur - Sojasun + 7:17
86 Martin Mortensen Leopard Trek + 7:17
87 Kasper Klostergaard Saxo Bank - SunGard + 7:17
88 Yohann Gène Team Europcar + 7:17
89 Wouter Weylandt Leopard Trek + 7:17
90 Gabriel Rasch Garmin-Cervélo + 7:17
91 Roger Hammond Garmin-Cervélo + 7:17
92 Daniel Lloyd Garmin-Cervélo + 7:17
93 Jonas Aaen Jørgensen Saxo Bank - SunGard + 7:17
94 Andreas Klier Garmin-Cervélo + 7:17
95 Dimitri Claeys Team NetApp + 7:17
96 Sven Vandousselaere Omega Pharma-Lotto + 7:17
97 Dominic Klemme Leopard Trek + 7:48
98 Alessandro Bazzana Team Type 1 - Sanofi + 13:52
99 Baptiste Planckaert Landbouwkrediet + 13:52
100 Timon Seubert Team NetApp + 13:52
101 Gediminas Bagdonas An Post - Sean Kelly + 13:52
102 Mark McNally An Post - Sean Kelly + 13:52
103 Hugo Houle Team Spidertech p/b C10 + 13:52
104 Ryan Roth Team Spidertech p/b C10 + 13:52
105 Jens Debusschere Omega Pharma-Lotto + 13:52
DNF Julien Berard AG2R La Mondiale
DNF Steve Houanard AG2R La Mondiale
DNF Yuriy Krivtsov AG2R La Mondiale
DNF Romain Lemarchand AG2R La Mondiale
DNF Sam Bennett An Post - Sean Kelly
DNF Mark Cassidy An Post - Sean Kelly
DNF Nico Eeckhout An Post - Sean Kelly
DNF Kess Heytens An Post - Sean Kelly
DNF Dries Hollanders An Post - Sean Kelly
DNF Dariusz Batek CCC Polsat Polkowice
DNF Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice
DNF André Schulze CCC Polsat Polkowice
DNF Tomasz Smolen CCC Polsat Polkowice
DNF Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice
DNF Kamil Zielinski CCC Polsat Polkowice
DNF Jean-Eudes Demaret Cofidis
DNF Leonardo Duque Cofidis
DNF Arnaud Labbe Cofidis
DNF Adrien Petit Cofidis
DNF Aleksejs Saramotins Cofidis
DNF Olivier Bonnaire FDJ
DNF Frédéric Guesdon FDJ
DNF Yauheni Hutarovich FDJ
DNF Yoann Offredo FDJ
DNF Dominique Rollin FDJ
DNF Alexander Porsev Katusha Team
DNF Nikolai Trusov Katusha Team
DNF Vitaliy Buts Lampre - ISD
DNF Vitaly Kondrut Lampre - ISD
DNF Dmitro Krivtsov Lampre - ISD
DNF Balint Szeghalmi Lampre - ISD
DNF Edwig Cammaerts Landbouwkrediet
DNF Bart Dockx Landbouwkrediet
DNF Benjamin Gourgue Landbouwkrediet
DNF Robert Wagner Leopard Trek
DNF Sebastian Lang Omega Pharma-Lotto
DNF Assan Bazayev Astana
DNF Allan Davis Astana
DNF Andriy Grivko Astana
DNF Mirco Lorenzetto Astana
DNF Gerald Ciolek Quick Step
DNF Iljo Keisse Quick Step
DNF Andreas Stauff Quick Step
DNF Guillaume Van Keirsbulck Quick Step
DNF Jimmy Casper Saur - Sojasun
DNF Jimmy Engoulvent Saur - Sojasun
DNF Jean-Lou Paiani Saur - Sojasun
DNF Stephane Poulhies Saur - Sojasun
DNF Luke Roberts Saxo Bank - SunGard
DNF Cheng Ji Skil - Shimano
DNF Martin Reimer Skil - Shimano
DNF Tony Hurel Team Europcar
DNF Kevin Reza Team Europcar
DNF Eric Baumann Team NetApp
DNF Cesare Benedetti Team NetApp
DNF Steven Cozza Team NetApp
DNF Jesus Del Nero Montes Team NetApp
DNF Andreas Schillinger Team NetApp
DNF Ryan Anderson Team Spidertech p/b C10
DNF Martin Gilbert Team Spidertech p/b C10
DNF Simon Lambert-Lemay Team Spidertech p/b C10
DNF Jonathan Patrick McCarty Team Spidertech p/b C10
DNF Alex Bowden Team Type 1 - Sanofi
DNF Fabio Calabria Team Type 1 - Sanofi
DNF William Dugan Team Type 1 - Sanofi
DNF Joe Eldridge Team Type 1 - Sanofi
DNF Benjamin King Team Type 1 - Sanofi
DNF Alexey Shmidt Team Type 1 - Sanofi
DNF Martijn Verschoor Team Type 1 - Sanofi
DNF Gregory Joseph Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Stijn Joseph Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Jarl Salomein Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Thomas De Gendt Vacansoleil - DCM
DNF Gorik Gardeyn Vacansoleil - DCM
DNF Jens Mouris Vacansoleil - DCM
DNF Mirko Selvaggi Vacansoleil - DCM
DNF Fredrik Veuchelen Vacansoleil - DCM
DNF Sjef De Wilde Veranda's Willems - Accent
DNF Gregory Habeaux Veranda's Willems - Accent
DNF Thomas Vernaeckt Veranda's Willems - Accent
Information
Nations Belgium
Date March 26th
Distance 202 km
CAT 1.HC