FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
E3 Saxo Classic
UCI, One-day race, 28th March 2009, Belgium
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Croatia
Cuba
Denmark
France
Germany
Great Britain
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Amica Chips - Knauf
Astana
BBOX Bouygues Telecom
Cervelo TestTeam
Cofidis
Contentpolis - Ampo
Française des Jeux
Fuji-Servetto
Lampre-NGC
Landbouwkrediet - Colnago
Liquigas
Palmans - Cras
Quick Step
Rabobank
Revor - Jartazi
Silence - Lotto
Skil - Shimano
Team Columbia - HTC
Team Katusha
Team Milram
Team Saxo Bank
Topsport Vlaanderen - Mercator
Vacansoleil
Vorarlberg - Corratec
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Pozzato
Filippo
1981
Team Katusha
05:11:49
02
Boonen
Tom
1980
Quick Step
+ 00
03
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
+ 00
04
Hushovd
Thor
1978
Cervelo TestTeam
+ 45
05
Chavanel
Sylvain
1979
Quick Step
+ 45
06
Devolder
Stijn
1979
Quick Step
+ 45
07
Nuyens
Nick
1980
Rabobank
+ 45
08
Hincapie
George
1973
Team Columbia - HTC
+ 45
09
Langeveld
Sebastian
1985
Rabobank
+ 45
10
Burghardt
Marcus
1983
Team Columbia - HTC
+ 01:02
11
Eisel
Bernhard
1981
Team Columbia - HTC
+ 02:07
12
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 02:13
13
Flecha
Juan Antonio
1977
Rabobank
+ 02:18
14
Bole
Grega
1985
Amica Chips - Knauf
+ 02:59
15
Terpstra
Niki
1984
Team Milram
+ 02:59
16
Haussler
Heinrich
1984
Cervelo TestTeam
+ 02:59
17
Hoogerland
Johnny
1983
Vacansoleil
+ 02:59
18
Bandiera
Marco
1984
Lampre-NGC
+ 02:59
19
Goddaert
Kristof
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 02:59
20
Muravyev
Dmitriy
1979
Astana
+ 02:59
21
Scheirlinckx
Staf
1979
Silence - Lotto
+ 02:59
22
Tjallingii
Maarten
1977
Rabobank
+ 02:59
23
Vandenbergh
Stijn
1984
Team Katusha
+ 02:59
24
Hoste
Leif
[*]
1977
Silence - Lotto
+ 02:59
25
Klier
Andreas
1976
Cervelo TestTeam
+ 02:59
26
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Team Columbia - HTC
+ 02:59
27
Spilak
Simon
1986
Lampre-NGC
+ 02:59
28
Van Avermaet
Greg
1985
Silence - Lotto
+ 02:59
29
van Impe
Kevin
1981
Quick Step
+ 02:59
30
Westra
Lieuwe
1982
Vacansoleil
+ 03:40
31
Maes
Nikolas
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 03:40
32
Zen
Jean
1981
Palmans - Cras
+ 03:40
33
Breschel
Matti
1984
Team Saxo Bank
+ 03:40
34
Schär
Michael
1986
Astana
+ 03:40
35
Ivanov
Sergei
1975
Team Katusha
+ 03:40
36
Goss
Matthew
1986
Team Saxo Bank
+ 03:40
37
Steurs
Geert
1981
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 03:40
38
Scheirlinckx
Bert
1974
Landbouwkrediet - Colnago
+ 03:40
39
Hinault
Sébastien
1974
AG2R La Mondiale
+ 03:40
40
Golas
Michal
1984
Amica Chips - Knauf
+ 03:40
41
De Vocht
Wim
1982
Vacansoleil
+ 03:40
42
De Waele
Bert
1975
Landbouwkrediet - Colnago
+ 03:40
43
Jérôme
Vincent
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 03:40
44
Rasch
Gabriel
1976
Cervelo TestTeam
+ 03:40
45
Turgot
Sébastien
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 03:40
46
Chavanel
Sébastien
1981
Française des Jeux
+ 03:40
47
Quinziato
Manuel
1979
Liquigas
+ 03:40
48
Barredo
Carlos
[*]
1981
Quick Step
+ 03:40
49
Wynants
Maarten
1982
Quick Step
+ 03:40
50
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 03:40
51
Boucher
David
1980
Landbouwkrediet - Colnago
+ 05:50
52
Reynès
Vicente
1981
Team Columbia - HTC
+ 10:36
53
Vierhouten
Aart
1970
Vacansoleil
+ 10:36
54
Beppu
Fumiyuki
1983
Skil - Shimano
+ 10:36
55
Tosatto
Matteo
1974
Quick Step
+ 10:36
56
Jufré
Josep
1975
Fuji-Servetto
+ 10:36
57
Furlan
Angelo
1977
Lampre-NGC
+ 10:36
58
Van Braeckel
Kenny
1983
Revor - Jartazi
+ 10:36
59
Van der Schueren
Kenny
1982
Palmans - Cras
+ 10:36
60
Lund
Anders
1985
Team Saxo Bank
+ 10:36
61
Knaven
Servais
1971
Team Milram
+ 10:36
62
Elmiger
Martin
1978
AG2R La Mondiale
+ 10:36
63
Rast
Gregory
1980
Astana
+ 10:36
64
Goesinnen
Floris
1983
Skil - Shimano
+ 10:36
65
Ljungqvist
Marcus
1974
Team Saxo Bank
+ 10:36
66
Mouris
Jens
1980
Vacansoleil
+ 10:36
67
Camaño
Iker
1979
Fuji-Servetto
+ 10:36
68
Arvesen
Kurt Asle
1975
Team Saxo Bank
+ 10:36
69
Sentjens
Roy
1980
Silence - Lotto
+ 10:36
70
Bak
Lars
1980
Team Saxo Bank
+ 10:36
71
Høj
Frank
1973
Team Saxo Bank
+ 10:36
72
Van Huffel
Wim
1979
Vorarlberg - Corratec
+ 10:36
73
Omloop
Geert
1974
Palmans - Cras
+ 10:36
74
De Weert
Kevin
1982
Quick Step
+ 10:36
75
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
+ 10:36
76
Franzoi
Enrico
1982
Liquigas
+ 10:36
77
Fischer
Murilo
1979
Liquigas
+ 10:36
78
Dockx
Gert
1988
Team Columbia - HTC
+ 10:36
79
De Gendt
Thomas
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 10:36
80
Velits
Martin
1985
Team Milram
+ 10:36
81
Eichler
Markus
1982
Team Milram
+ 10:36
82
Roulston
Hayden
1981
Cervelo TestTeam
+ 10:36
83
Capelli
Ermanno
1985
Fuji-Servetto
+ 10:36
84
Hammond
Roger
1974
Cervelo TestTeam
+ 10:36
85
McEwen
Robbie
1972
Team Katusha
+ 10:36
86
Kvasina
Matija
1981
Amica Chips - Knauf
+ 10:36
87
Dion
Renaud
1978
AG2R La Mondiale
+ 10:36
88
Haddou
Saïd
1982
BBOX Bouygues Telecom
+ 10:36
89
Veuchelen
Fredrik
1978
Vacansoleil
+ 10:36
90
Ladagnous
Matthieu
1984
Française des Jeux
+ 10:36
91
Bodnar
Maciej
1985
Liquigas
+ 10:36
92
Sapa
Marcin
1976
Lampre-NGC
+ 10:36
DNF
Kadri
Blel
1986
AG2R La Mondiale
DNF
Mondory
Lloyd
1982
AG2R La Mondiale
DNF
Pineau
Cédric
1985
AG2R La Mondiale
DNF
Poulhiès
Stéphane
1985
AG2R La Mondiale
DNF
Smukulis
Gatis
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Cadamuro
Simone
1976
Amica Chips - Knauf
DNF
De Maria
Giuseppe
1984
Amica Chips - Knauf
DNF
Rivera
Francesco
1983
Amica Chips - Knauf
DNF
Selvaggi
Mirko
1985
Amica Chips - Knauf
DNF
Tomaselli
Paolo
1983
Amica Chips - Knauf
DNF
Dmitriyev
Valeriy
1984
Astana
DNF
Kupeshov
Berik
1987
Astana
DNF
Raimbekov
Bolat
1986
Astana
DNF
Belgy
Julien
1983
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Bouyer
Franck
1974
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Chainel
Steve
1983
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Labbe
Arnaud
1976
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Martias
Rony
1980
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Hunt
Jeremy
1974
Cervelo TestTeam
DNF
Lloyd
Daniel
1980
Cervelo TestTeam
DNF
Brard
Florent
1976
Cofidis
DNF
Duclos-Lassalle
Hervé
1979
Cofidis
DNF
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
DNF
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
DNF
Portal
Sébastien
1982
Cofidis
DNF
Usov
Alexandre
1977
Cofidis
DNF
Casas
Claudio José
1982
Contentpolis - Ampo
DNF
Chuzhda
Oleg
1985
Contentpolis - Ampo
DNF
Domínguez Muñoz
Sergio
1986
Contentpolis - Ampo
DNF
Gaztanaga
Mikel
1979
Contentpolis - Ampo
DNF
Pacheco Torres
Francisco
1982
Contentpolis - Ampo
DNF
Reig Conejero
Ruben
1986
Contentpolis - Ampo
DNF
Serrano Fernandez
Rafael
1987
Contentpolis - Ampo
DNF
Vera Alcaraz
Pedro Jose
1984
Contentpolis - Ampo
DNF
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
DNF
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
DNF
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
DNF
Sulzberger
Wesley
1986
Française des Jeux
DNF
Clarke
Hilton
1979
Fuji-Servetto
DNF
Dominguez
Ivan
1976
Fuji-Servetto
DNF
Gómez
Ángel
1981
Fuji-Servetto
DNF
Nardello
Daniele
1972
Fuji-Servetto
DNF
Shpilevsky
Boris
1982
Fuji-Servetto
DNF
Mori
Massimiliano
1974
Lampre-NGC
DNF
Ponzi
Simone
1987
Lampre-NGC
DNF
Righi
Daniele
1976
Lampre-NGC
DNF
Tomei
Francesco
1985
Lampre-NGC
DNF
Barbe
Koen
1981
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Flahaut
Denis
1978
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Meirhaeghe
Filip
1971
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Peeters
Kevin
1987
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Guarnieri
Jacopo
1987
Liquigas
DNF
Kuschynski
Aleksandr
1979
Liquigas
DNF
Oss
Daniel
1987
Liquigas
DNF
Cappelle
Andy
1979
Palmans - Cras
DNF
Cappelle
Dieter
1983
Palmans - Cras
DNF
Coomans
Bjorn
1985
Palmans - Cras
DNF
Hoormaet
Stijn
1984
Palmans - Cras
DNF
Vangheel
Timothy
1986
Palmans - Cras
DNF
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
DNF
Leezer
Tom
1985
Rabobank
DNF
Stamsnijder
Tom
1985
Rabobank
DNF
Blanchy
Michael
1981
Revor - Jartazi
DNF
De Decker
Bjorn
1988
Revor - Jartazi
DNF
Kaupas
Vytautas
1982
Revor - Jartazi
DNF
Pannekoek
Jorg
1989
Revor - Jartazi
DNF
Striska
Mindaugas
1984
Revor - Jartazi
DNF
Vens
Quincy
1986
Revor - Jartazi
DNF
D'Hollander
Glenn
1974
Silence - Lotto
DNF
Lang
Sebastian
1979
Silence - Lotto
DNF
Ljungblad
Jonas
1979
Silence - Lotto
DNF
Roelandts
Jürgen
1985
Silence - Lotto
DNF
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
DNF
De Backer
Bert
1984
Skil - Shimano
DNF
De Kort
Koen
1982
Skil - Shimano
DNF
Deroo
David
1985
Skil - Shimano
DNF
Docker
Mitchell
1986
Skil - Shimano
DNF
Sieberg
Marcel
1982
Team Columbia - HTC
DNF
Dehaes
Kenny
1984
Team Katusha
DNF
Galimzyanov
Denis
1987
Team Katusha
DNF
Mikhailov
Gennady
1974
Team Katusha
DNF
Steegmans
Gert
1980
Team Katusha
DNF
Barla
Luca
1987
Team Milram
DNF
Fothen
Thomas
1983
Team Milram
DNF
Gajek
Artur
1985
Team Milram
DNF
Voss
Paul
1986
Team Milram
DNF
Klostergaard
Kasper
1983
Team Saxo Bank
DNF
Joseph
Stijn
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Neirynck
Stijn
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Vandewalle
Kristof
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Löwik
Gerben
1977
Vacansoleil
DNF
Van Groen
Arnoud
1983
Vacansoleil
DNF
Ackermann
Silvere
1984
Vorarlberg - Corratec
DNF
Haselbacher
René
1977
Vorarlberg - Corratec
DNF
Hollenstein
Reto
1985
Vorarlberg - Corratec
DNF
Ludescher
Philipp
1987
Vorarlberg - Corratec
DNF
Musiol
Daniel
1983
Vorarlberg - Corratec
DNF
Strgar
Matic
1982
Vorarlberg - Corratec
DNF
Weissinger
René
1978
Vorarlberg - Corratec
Information
E3 Saxo Classic
Belgium
28th March 2009
1.HC | 208.0 km