2018 Tour of Fuzhou

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 04.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Mykhailo Kononenko 1987 Beijing XDS - Innova Cycling Team 03:06:0108+ 01:22
02 Maarten De Jonge 1985 Monkey Town + 0409+ 01:30
03 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 0810+ 01:34
04 Xianjing Lyu 1998 Hengxiang Cycling Team + 0803+ 21
05 Jakob Debesay 1999 Eritel CC + 0804+ 58
06 Benjamin Dyball 1989 St. George Continental + 0802+ 12
07 Ilya Davidenok 1992 Apple Team + 080110:30:01
08 Amirul Mazuki 1992 Terengganu Cycling Team + 0811+ 01:40
09 Natnael Mebrahtom 1998 Eritel CC + 0807+ 01:04
10 Hanibal Tesfay 1997 Eritel CC + 0805+ 59
11 Marko Pavlic 1993 H&R Block Pro Cycling Team + 0806+ 01:03
12 Erik Bergström 1999 Memil - CCN Pro Cycling + 0812+ 01:52
13 Ka Hoo Fung 1997 HKSI Pro Cycling Team + 0813+ 01:59
14 Ivar Slik 1993 Monkey Town + 5737+ 06:55
15 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 5720+ 03:48
16 David Galarreta 1993 H&R Block Pro Cycling Team + 5714+ 02:37
17 Ryan Cavanagh 1995 St. George Continental + 5717+ 03:19
18 Natnael Tesfazion 1999 Eritel CC + 01:0315+ 02:43
19 Jianpeng Liu 1993 Hengxiang Cycling Team + 01:3443+ 08:42
20 Zisen Liu 1997 Qinghai Tianyoude CT + 01:3426+ 04:25
21 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 01:3424+ 04:20
22 Kota Sumiyoshi 1991 Aisan Racing Team + 01:3425+ 04:25
23 Tomas Kalojiros 1994 AC Sparta Praha + 01:3441+ 08:07
24 Michael Habton 1991 Eritel CC + 01:3659+ 13:43
25 Jinsong Li 1997 Giant Cycling Team + 01:3661+ 15:31
26 Sora Nomoto 1996 Aisan Racing Team + 01:3630+ 05:04
27 Alexander Micheal 1998 - + 01:3622+ 04:10
28 Muhammad Mohd Shukri 1998 - + 01:3632+ 05:17
29 Jonathon Noble 1996 Australian Cycling Academy + 01:3681+ 21:13
30 Jiancai Wang 1994 Qinghai Tianyoude CT + 01:3619+ 03:42
31 Hannes Bergström 1995 Memil - CCN Pro Cycling + 01:3623+ 04:14
32 Hoon Min Jun 1999 Seoul Cycling Team + 01:3629+ 04:57
33 Jay Dutton 1993 St. George Continental + 01:3618+ 03:31
34 Jiankun Li 1995 Mitchelton - BikeExchange + 01:3616+ 03:08
35 Ho San Chiu 1995 HKSI Pro Cycling Team + 01:3621+ 03:52
36 Mingrun Chen 1996 Hengxiang Cycling Team + 01:3942+ 08:07
37 King Lok Cheung 1991 HKSI Pro Cycling Team + 01:3928+ 04:30
38 Nazarbieke Bieken 1994 Mitchelton - BikeExchange + 01:3927+ 04:27
39 Aljaz Prah 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 02:2035+ 06:11
40 Jean-Denis Thibault 1998 H&R Block Pro Cycling Team + 02:2040+ 07:56
41 Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 02:2031+ 05:11
42 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 02:2034+ 05:27
43 Kyeong Ho Min 1996 Seoul Cycling Team + 03:0645+ 09:05
44 Bolor-Erdene Enkhtaivan 1995 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 03:0965+ 16:19
45 Wim Kleiman 1993 Monkey Town + 03:0948+ 09:54
46 Mel Van Der Veekens 1998 Monkey Town + 03:0949+ 10:14
47 Petr Fiala 1995 AC Sparta Praha + 03:0939+ 07:43
48 Hang Shi 1998 Giant Cycling Team + 03:0944+ 08:50
49 Henning Bommel 1983 Ind-Ger + 03:0938+ 07:05
50 Zhishan Zhang 1994 Qinghai Tianyoude CT + 03:0955+ 12:23
51 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 03:0950+ 10:18
52 Wen Chung Huang 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 03:0951+ 10:29
53 Yonathan Monsalve 1989 Qinghai Tianyoude CT + 03:0936+ 06:46
54 Vasili Bialiauski 1995 Minsk Cycling Club + 03:0933+ 05:27
55 Buyandelger Bolortuya 1997 Khas Bank CT + 03:5273+ 18:07
56 Eddie Van Heerden 1994 Terengganu Cycling Team + 05:0152+ 11:07
57 Matthew Zenovich 1994 St. George Continental + 05:0146+ 09:08
58 Timothy Guy 1989 Ljubljana Gusto Xaurum + 05:0147+ 09:47
59 Mi Deum Joo 1999 Seoul Cycling Team + 06:1380+ 21:12
60 Buyantogtokh Navaansandam 1999 Khas Bank CT + 06:2484+ 21:44
61 Siu Wai Ko 1987 CMS CT + 06:2462+ 15:53
62 Dylan Kennett 1994 St. George Continental + 06:2476+ 19:25
63 Ok Cheol Kim 1994 Seoul Cycling Team + 07:1264+ 15:56
64 Zamirul Adlisham Zulkeflii 1998 - + 07:1260+ 15:01
65 Irwandie Lakasek 1995 Terengganu Cycling Team + 07:1271+ 17:55
66 Yeong Ho Seo 1999 Seoul Cycling Team + 07:1491+ 23:16
67 Jayson Valade 1991 H&R Block Pro Cycling Team + 07:1487+ 22:40
68 Azlina Najmi Zulkelfli 1998 - + 07:1488+ 22:54
69 Pavel Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 07:1466+ 16:52
70 Sofian Mohd Bakri 1993 Forca Amskins Racing + 07:1483+ 21:36
71 Muhammed Fauzan Ahma Lutfi 1986 - + 07:1490+ 23:08
72 Hayato Okamoto 1995 Nippo - Vini Fantini + 07:1453+ 11:46
73 Jan Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 07:1457+ 12:54
74 Mohd Shahrul Mat Amin 1989 Terengganu Cycling Team + 07:1456+ 12:35
75 Ashley MacKay 1996 Australian Cycling Academy + 07:1495+ 25:54
76 Hai Wang Liu 1995 Giant Cycling Team + 09:0596+ 26:00
77 Shuai Li 1996 Beijing XDS - Innova Cycling Team + 09:0558+ 13:17
78 Man Duo Liu 1998 Giant Cycling Team + 09:19105+ 30:15
79 Joey Van Rhee 1992 Monkey Town + 09:2668+ 17:10
80 Nikolai Shumov 1994 Minsk Cycling Club + 09:2667+ 16:58
81 Samuel Volkers 1992 Memil - CCN Pro Cycling + 09:2678+ 20:29
82 Andriey Kulyk 1989 Beijing XDS - Innova Cycling Team + 09:2672+ 17:56
83 Zhi Hui Jiang 1994 Mitchelton - BikeExchange + 09:2654+ 12:17
84 Yupeng Sun 1998 China CT of Gansu Bank + 11:0198+ 27:43
85 Hyeon Seok Kim 1995 Seoul Cycling Team + 11:01108+ 32:06
86 Mingliang Song 1996 China CT of Gansu Bank + 11:01100+ 28:35
87 Chun Wing Leung 1994 SCAA + 11:0182+ 21:30
88 Wan Yau Lau 1996 HKSI Pro Cycling Team + 11:0163+ 15:53
89 Junshan Qi 1996 China CT of Gansu Bank + 11:0199+ 27:49
90 Mohamed Zamri Saleh 1983 Terengganu Cycling Team + 11:0197+ 26:41
91 Liang Guo 1998 Giant Cycling Team + 11:01102+ 29:24
92 Shotaro Watanabe 1994 Aisan Racing Team + 11:0169+ 17:14
93 Domenic Weinstein 1994 Heizomat Rad-Net.De + 12:2789+ 23:04
94 Jasper Frahm 1996 Heizomat Rad-Net.De + 12:2775+ 18:55
95 Philip Weber 1998 LKT Team Brandenburg + 12:27106+ 30:38
96 Thomas Hubbard 1991 St. George Continental + 12:27107+ 31:47
97 Roy Eefting 1989 Memil - CCN Pro Cycling + 12:2777+ 20:21
98 Robert Orr 1980 Memil - CCN Pro Cycling + 12:27103+ 29:31
99 Leon Rohde 1995 Heizomat Rad-Net.De + 12:2770+ 17:37
100 Sindre Bjerkestrand Haugsvær 1994 H&R Block Pro Cycling Team + 12:2793+ 25:48
101 Anton Muzychin 1994 Minsk Cycling Club + 12:27109+ 34:25
102 Jure Rupnik 1993 H&R Block Pro Cycling Team + 12:2786+ 22:15
103 Moritz Malcharek 1997 LKT Team Brandenburg + 12:2774+ 18:30
104 Kaden Groves 1998 Mitchelton - BikeExchange + 12:2792+ 24:09
105 Amarni Gates 1999 Australian Cycling Academy + 12:27117+ 46:12
106 Jiri Nesveda 1985 AC Sparta Praha + 12:27115+ 45:07
107 Samuel Jenner 1997 Mitchelton - BikeExchange + 12:2779+ 21:06
108 Shiki Kuroeda 1992 Aisan Racing Team + 12:27110+ 34:30
109 Batjargal Tsend 1999 Khas Bank CT + 12:27104+ 29:35
110 Zhang Zheng 1995 Hengxiang Cycling Team + 12:2794+ 25:53
111 Bo Wang 1993 Hengxiang Cycling Team + 12:27112+ 37:12
112 Yikui Niu 1994 Mitchelton - BikeExchange + 14:43101+ 29:24
113 Meng Yan 1995 Hengxiang Cycling Team + 14:43114+ 41:34
114 Daihou Li 1996 Beijing XDS - Innova Cycling Team + 14:4385+ 22:01
115 Ming Dong Wang 1997 Qinghai Tianyoude CT + 15:17111+ 37:02
116 Gantumur Bat-Orshikh 1996 Khas Bank CT + 15:27113+ 37:27
117 Munkhtulga Erdenesuren 1992 Khas Bank CT + 27:34116+ 45:47
DNF Hu Li 1998 Qinghai Tianyoude CT 999

Info

Race Tour of Fuzhou
Nation China
Stage 04.stage
Type Hills
Distance 126.8 km
StartYong Tai
FinishDa Yang
DateNovember 17th (2018)
Leader I.Davidenok
Points I.Davidenok
Mountain H.Tesfay

Mykhailo Kononenko