Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Fuzhou | 2018 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Ilya Davidenok Beijing XDS - Innova Cycling Team 13:17:56125
02 Benjamin Dyball St. George Continental + 1285
03 Xianjing Lyu Hengxiang Cycling Team + 2170
04 Jakob Debesay Eritrea + 5260
05 Hanibal Tesfay Eritrea + 5950
06 Marko Pavlic H&R Block Pro Cycling Team + 01:0340
07 Mykhailo Kononenko Beijing XDS - Innova Cycling Team + 01:2235
08 Maarten De Jonge Monkey Town + 01:3030
09 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 01:3425
10 Fakhruddin Mazuki Terengganu Cycling Team + 01:4020
11 Erik Bergström Memil - CCN Pro Cycling + 01:5215
12 Ka Hoo Fung HKSI Pro Cycling Team + 01:5910
13 Natnael Mebrahtom Eritrea + 02:125
14 David Galarreta H&R Block Pro Cycling Team + 02:375
15 Natnael Tesfazion Eritrea + 02:435
16 Ryan Cavanagh St. George Continental + 03:193
17 Jay Dutton St. George Continental + 03:313
18 Jiankun Liu Mitchelton - BikeExchange + 03:353
19 Jiancai Wang Qinghai Tianyoude CT + 03:423
20 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 03:483
21 Ho San Chiu HKSI Pro Cycling Team + 03:523
22 Hannes Bergström Memil - CCN Pro Cycling + 04:143
23 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 04:203
24 Zisen Liu Qinghai Tianyoude CT + 04:253
25 Nazarbieke Bieken Mitchelton - BikeExchange + 04:273
26 King Lok Cheung HKSI Pro Cycling Team + 04:30
27 Hoon Min Jun Seoul Cycling Team + 04:57
28 Sora Nomoto Aisan Racing Team + 05:04
29 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 05:11
30 Muhammad Mohd Shukri Malaysia + 05:17
31 Alexander Micheal Eritrea + 05:18
32 Vasili Bialiauski Minsk Cycling Club + 05:26
33 Bingcheng Gu Giant Cycling Team + 05:27
34 Aljaz Prah Ljubljana Gusto Xaurum + 06:11
35 Yonathan Monsalve Qinghai Tianyoude CT + 06:46
36 Ivar Slik Monkey Town + 06:55
37 Petr Fiala AC Sparta Praha + 07:43
38 Jean-Denis Thibault H&R Block Pro Cycling Team + 07:56
39 Tomas Kalojiros AC Sparta Praha + 08:07
40 Mingrun Chen Hengxiang Cycling Team + 08:07
41 Hang Shi Giant Cycling Team + 08:48
42 Kyeong Ho Min Seoul Cycling Team + 09:05
43 Matthew Zenovich St. George Continental + 09:08
44 Jianpeng Liu Hengxiang Cycling Team + 09:13
45 Kota Sumiyoshi Aisan Racing Team + 09:49
46 Wim Kleiman Monkey Town + 09:54
47 Mel Van Der Veekens Monkey Town + 10:14
48 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 10:18
49 Wen Chung Huang Ljubljana Gusto Xaurum + 10:29
50 Henning Bommel Germany + 11:15
51 Hayato Okamoto Aisan Racing Team + 11:46
52 Timothy Guy Ljubljana Gusto Xaurum + 12:21
53 Zhishan Zhang Qinghai Tianyoude CT + 12:23
54 Mohd Shahrul Mat Amin Terengganu Cycling Team + 12:35
55 Jan Stöhr AC Sparta Praha + 12:54
56 Shuai Li Beijing XDS - Innova Cycling Team + 13:17
57 Michael Habton Eritrea + 13:43
58 Zamirul Adlisham Zulkeflii Malaysia + 15:01
59 Jinsong Li Giant Cycling Team + 15:31
60 Ok Cheol Kim Seoul Cycling Team + 15:47
61 Siu Wai Ko HKSI Pro Cycling Team + 15:53
62 Wan Yau Lau HKSI Pro Cycling Team + 15:53
63 Bolor-Erdene Enkhtaivan Mongolia + 16:19
64 Pavel Stöhr AC Sparta Praha + 16:52
65 Zhi Hui Jiang Mitchelton - BikeExchange + 16:55
66 Nikolai Shumov Minsk Cycling Club + 16:58
67 Leon Rohde Germany + 17:37
68 Irwandie Lakasek Terengganu Cycling Team + 17:55
69 Andriy Kulyk Beijing XDS - Innova Cycling Team + 17:56
70 Buyandelger Bolortuya Mongolia + 18:07
71 Joey Van Rhee Monkey Town + 18:10
72 Moritz Malcharek Germany + 18:30
73 Jasper Frahm Germany + 18:51
74 Dylan Kennett St. George Continental + 19:25
75 Shotaro Watanabe Aisan Racing Team + 19:48
76 Roy Eefting Memil - CCN Pro Cycling + 20:21
77 Samuel Volkers Memil - CCN Pro Cycling + 20:29
78 Samuel Jenner Mitchelton - BikeExchange + 21:06
79 Mi Deum Joo Seoul Cycling Team + 21:12
80 Jonathan Noble Australian Cycling Academy + 21:13
81 Chun Wing Leung HKSI Pro Cycling Team + 21:30
82 Sofian Mohd Bakri Malaysia + 21:36
83 Buyantogtokh Navaansandam Mongolia + 21:44
84 Daihou Li Beijing XDS - Innova Cycling Team + 22:01
85 Jure Rupnik H&R Block Pro Cycling Team + 22:15
86 Jayson Valade H&R Block Pro Cycling Team + 22:40
87 Azlina Najmi Zulkelfli Malaysia + 22:54
88 Muhammed Fauzan Ahma Lutfi Malaysia + 23:08
89 Yeong Ho Seo Seoul Cycling Team + 23:16
90 Kaden Groves Mitchelton - BikeExchange + 23:59
91 Domenic Weinstein Germany + 25:09
92 Zhang Zheng Hengxiang Cycling Team + 25:47
93 Sindre Bjerkestrand Haugsvær H&R Block Pro Cycling Team + 25:48
94 Ashley MacKay Australian Cycling Academy + 25:54
95 Hai Wang Liu Giant Cycling Team + 26:00
96 Mohd Zamri Saleh Terengganu Cycling Team + 26:41
97 Junshan Qi China CT of Gansu Bank + 27:49
98 Yupeng Sun China CT of Gansu Bank + 28:03
99 Yikui Niu Mitchelton - BikeExchange + 29:24
100 Batjargal Tsend Mongolia + 29:35
101 Liang Guo Giant Cycling Team + 29:41
102 Man Duo Liu Giant Cycling Team + 31:04
103 Robert Orr Memil - CCN Pro Cycling + 32:05
104 Hyeon Seok Kim Seoul Cycling Team + 32:06
105 Philip Weber Germany + 32:43
106 Anton Muzychin Minsk Cycling Club + 34:25
107 Thomas Hubbard St. George Continental + 36:25
108 Ming Dong Wang Qinghai Tianyoude CT + 37:02
109 Gantumur Bat-Orshikh Mongolia + 38:52
110 Shiki Kuroeda Aisan Racing Team + 39:54
111 Bo Wang Hengxiang Cycling Team + 40:41
112 Meng Yan Hengxiang Cycling Team + 42:56
113 Jiri Nesveda AC Sparta Praha + 45:07
114 Munkhtulga Erdenesuren Mongolia + 45:47
115 Amarni Drake Australian Cycling Academy + 46:12
DNF Azwan Zulkiflie Malaysia
DNF Jan Ryba AC Sparta Praha
DNF Toby Orchard Australian Cycling Academy
DNF Freddy Ovett Australian Cycling Academy
DNF Lizhen Wang Beijing XDS - Innova Cycling Team
DNF Xin Cai China CT of Gansu Bank
DNF Bo Liu China CT of Gansu Bank
DNF Mingliang Song China CT of Gansu Bank
DNF Fugui Yang China CT of Gansu Bank
DNF Hu Li Qinghai Tianyoude CT
DNF Adiq Othman Terengganu Cycling Team
DNF Eddie Van Heerden Terengganu Cycling Team
Information
Nations China
Date November 14th-18th
CAT 2.1