2019 New Zealand Cycle Classic

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Jensen Plowright 2000 Drapac Cannondale Devo 03:42:3204 10 + 01:11
02 Aaron Gate 1990 Evopro Racing + 0001 - 09:48:18
03 Cameron Ivory 1992 GPM Stulz + 0005 2 + 01:16
04 Stefan Bissegger 1998 Switzerland + 0003 - + 01:04
05 Jay Vine 1995 Nero Bianchi + 0018 2 + 01:22
06 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 0010 - + 01:20
07 Hayato Okamoto 1995 Aisan Racing Team + 0019 2 + 01:22
08 Jin Okubo 1988 Kinan Cycling Team + 0080 2 + 07:06
09 Lukas Regg 1996 Switzerland + 0023 4 + 01:22
10 Thery Schir 1993 Switzerland + 0009 2 + 01:17
11 Shotaro Watanabe 1994 Aisan Racing Team + 0025 6 + 01:22
12 Nick Miller 1991 Futuro Pro + 0044 17 + 01:22
13 Taj Jones 1999 Pro Racing Sunshine Coast Team + 0048 17 + 01:22
14 Ethan Batt 1998 New Zealand + 0027 6 + 01:22
15 Kota Sumiyoshi 1991 Aisan Racing Team + 0021 1 + 01:22
16 Zack Gilmore 1999 Pro Racing Sunshine Coast Team + 0020 1 + 01:22
17 Liam Cappel 1999 Spoken Cycles + 0081 4 + 08:26
18 Ben Metcalfe 2000 Team Bridgelane + 0014 1 + 01:21
19 Cameron Layton 1991 Futuro Pro + 0037 7 + 01:22
20 Michael Torckler 1987 Spoken Cycles + 0015 19 + 01:21
21 Ryan Christensen 1996 New Zealand + 0093 7 + 20:55
22 Yasuharu Nakajima 1984 Kinan Cycling Team + 0011 2 + 01:20
23 Masaki Yamamoto 1996 Kinan Cycling Team + 0041 9 + 01:22
24 Jesse Featonby 1987 Oliver's Real Food + 0036 4 + 01:22
25 Thomas Lebas 1985 Kinan Cycling Team + 0045 8 + 01:22
26 Liam Edwards 1999 AMR Renault + 0024 2 + 01:22
27 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 0022 4 + 01:22
28 Ollie Jones 1996 Skoda - Fruzio + 0029 8 + 01:22
29 Jayden Kuijpers 2000 Skoda - Fruzio + 0042 7 + 01:22
30 Clinton Edwards 1984 Oliver's Real Food + 0084 8 + 12:16
31 Alex Heaney 1994 Spoken Cycles + 0047 8 + 01:22
32 Matthew Zenovich 1994 St. George Continental Cycling Team + 0002 - + 11
33 Shane Archbold 1989 Evopro Racing + 0007 2 + 01:16
34 James Oram 1993 New Zealand + 0031 4 + 01:22
35 Lionel Mawditt 1995 Team Bridgelane + 0035 3 + 01:22
36 Michael Vink 1991 St. George Continental Cycling Team + 0026 1 + 01:22
37 Cyrille Thiery 1990 Switzerland + 0008 2 + 01:16
38 Harrison Bailey 1996 GPM Stulz + 0028 4 + 01:22
39 Blake Sunde 1998 AMR Renault + 0063 9 + 01:22
40 Theo Gilbertson 2000 Spoken Cycles + 0054 9 + 01:22
41 William Hodges 1997 Oliver's Real Food + 0051 3 + 01:22
42 Blake Quick 2000 St. George Continental Cycling Team + 0006 2 + 01:16
43 Madi Hartley-Brown 2000 Mobile Communications Services + 0032 2 + 01:22
44 Luke Mudgway 1996 Evopro Racing + 0013 1 + 01:20
45 Jake Marryatt 1996 AMR Renault + 0039 2 + 01:22
46 Daniel Whitehouse 1995 Evopro Racing + 0055 4 + 01:22
47 Theodore Yates 1995 Drapac Cannondale Devo + 0012 4 + 01:20
48 Kees Duyvesteyn 1998 Team Rauland + 0056 4 + 01:22
49 Daniel Busbridge 1995 Futuro Pro + 0030 4 + 01:22
50 Paul Wright 1998 Team Rauland + 0057 1 + 01:22
51 James Krzanich 1999 Mobile Communications Services + 0033 5 + 01:22
52 Campbell Jones 1999 Oliver's Real Food + 0060 4 + 01:22
53 Connor Reardon 1999 AMR Renault + 0046 3 + 01:22
54 Liam White 1994 Drapac Cannondale Devo + 0043 4 + 01:22
55 Thomas Hubbard 1991 St. George Continental Cycling Team + 0058 2 + 01:22
56 Christopher Williams 1981 Futuro Pro + 0052 4 + 01:22
57 Liam Magennis 1997 Drapac Cannondale Devo + 0016 1 + 01:21
58 Sam Bascombe 2000 Nero Bianchi + 0049 4 + 01:22
59 Alex West 1997 Skoda - Fruzio + 0066 5 + 01:22
60 Toby Orchard 1996 Pro Racing Sunshine Coast Team + 0038 9 + 01:22
61 Cameron Roberts 1994 GPM Stulz + 0064 2 + 01:22
62 Frank Sutton 1995 Winger Suzuki + 0068 5 + 01:22
63 Cyrus Monk 1996 Evopro Racing + 0053 6 + 01:22
64 Carter Bettles 1998 Futuro Pro + 0065 5 + 01:22
65 Morgan Smith 1988 Team Rauland + 0059 7 + 01:22
66 Joel Walsh 1986 GPM Stulz + 0034 13 + 01:22
67 Dan Furminger - Winger Suzuki + 0062 - + 01:22
68 Thomas Green 1997 GPM Stulz + 0040 8 + 01:22
69 Chris Miller 1981 Nero Bianchi + 0050 8 + 01:22
70 Damien Monier 1982 Aisan Racing Team + 0069 5 + 01:22
71 Regan Gough 1996 New Zealand + 0017 50 + 01:21
72 Matt Webb-Smith 1995 Winger Suzuki + 0085 9 + 12:16
73 Samuel Hill 1995 Nero Bianchi + 0092 6 + 19:20
74 Ben Spenceley 1999 AMR Renault + 0073 6 + 03:48
75 Rylee Field 1994 Nero Bianchi + 0067 2 + 01:22
76 Riley Fleming 1999 GPM Stulz + 0061 10 + 01:22
77 Joel Yates 1997 Skoda - Fruzio + 0095 7 + 24:15
78 Ben Hamilton 1999 New Zealand + 1182 4 + 08:38
79 Gene Richards 1987 Team Rauland + 0086 9 + 12:16
80 Fintan Conway 1999 Oliver's Real Food + 1678 2 + 05:22
81 Max Jones 1997 Skoda - Fruzio + 2888 5 + 12:44
82 Reece Tucknott 1996 Skoda - Fruzio + 2870 34 + 01:48
83 William Green 1996 AMR Renault + 3971 48 + 02:01
84 Jordan Louis 1998 Nero Bianchi + 4677 1 + 04:34
85 Yudai Arashiro 1995 Kinan Cycling Team + 4689 7 + 13:26
86 Ioan Fuller 1997 Mobile Communications Services + 01:0094 7 + 23:37
87 Daniel Gandy 2000 St. George Continental Cycling Team + 01:0483 1 + 09:05
88 Oliver Martin 1995 Drapac Cannondale Devo + 01:0479 2 + 06:10
89 Logan Griffin 1995 Spoken Cycles + 01:0490 7 + 13:50
90 Frank Pasche 1993 Switzerland + 01:0472 15 + 02:26
91 Thomas Bolton 1998 Drapac Cannondale Devo + 01:2375 1 + 03:53
92 Jordan Kerby 1992 New Zealand + 01:2376 1 + 04:08
93 Joseph Cooper 1985 Team Bridgelane + 02:2674 6 + 03:48
94 James Harvey 1990 Spoken Cycles + 05:1387 4 + 12:19
95 Alastair Christie-Johnston 1998 Team Bridgelane + 06:4491 - + 19:00
96 Blake Tait-Jones 1992 Mobile Communications Services + 32:3399 10 + 41:51
97 Kai Chapman 1999 Pro Racing Sunshine Coast Team + 32:3998 11 + 41:07
98 Calvin Standrill 1995 Winger Suzuki + 32:3997 22 + 34:13
99 Jack Walsh 1999 Mobile Communications Services + 32:39100 12 + 41:57
100 Reuben Soares 1999 Winger Suzuki + 32:3996 50 + 34:01
DNF Wouter Wippert 1990 Evopro Racing 999
DNF Nicholas Thornley 2000 Team Rauland 999

Info

Race New Zealand Cycle Classic
Nation New Zealand
Stage 03.stage
Type Flat
Distance 152 km
StartTe Awamutu
FinishTe Awamutu
DateJanuary 25th (2019)
Leader A.Gate
Youth S.Bissegger
Points S.Bissegger
Mountain C.Thiery
Combative R.Tucknott