Front Races Teams Riders Ranking

New Zealand Cycle Classic | 2016 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Mountain Sprint

Results

Pos Name Team Time
01 Ben O'Connor Avanti Isowhey Sport 15:52:54
02 Mark O'Brien Avanti Isowhey Sport + 31
03 Stephen Williams JLT - Condor + 34
04 James Oram ONE Pro Cycling + 40
05 Steve Lampier JLT - Condor + 47
06 Michael Torckler Trust House Team + 01:01
07 Michael Vink New Zealand + 02:25
08 Scott Thomas Data#3 - Symantec Racing + 03:46
09 Nicholas Katsonis State of Matter MAAP + 03:50
10 Saxon Irvine Data#3 - Symantec Racing + 03:59
11 Jason Christie Kenyan Riders Downunder + 04:09
12 Dion Smith ONE Pro Cycling + 04:44
13 Ryan Thomas Data#3 - Symantec Racing + 04:49
14 Callum Gordon Team Skoda Racing + 05:12
15 Adam Bull State of Matter MAAP + 05:28
16 Frank Sutton Team Skoda Racing + 07:18
17 Jesse Kerrison State of Matter MAAP + 09:39
18 Thomas Carter Team Seasucker + 12:14
19 Michael Cuming State of Matter MAAP + 12:21
20 Nick Miller Kenyan Riders Downunder + 13:31
21 Hayden McCormick ONE Pro Cycling + 15:59
22 Kristian House ONE Pro Cycling + 17:46
23 Timothy Cameron Team New Zealand Community Trust + 17:52
24 Morgan Smith Kenyan Riders Downunder + 17:54
25 Sam Crome Avanti Isowhey Sport + 18:14
26 Tim Rush Team New Zealand Community Trust + 18:20
27 Brad Evans New Zealand + 18:26
28 Jake Marryatt Team Bikebarn + 18:39
29 David Rowlands Fagan Motors Ford Team + 19:02
30 Cameron Wynniatt Trust House Team + 19:55
31 Joshua Prete Cobra9 Racing + 20:51
32 Logan Griffin Oliver's Real Food + 22:23
33 Marcus Culey Team Mobile Communication Services + 24:47
34 Dylan Newbery Data#3 - Symantec Racing + 25:16
35 Thomas Robinson State of Matter MAAP + 27:42
36 Samuel Volkers Data#3 - Symantec Racing + 27:59
37 George Atkins JLT - Condor + 28:01
38 Samuel Hill GPM Stulz + 28:14
39 Ryan Christensen Oliver's Real Food + 29:00
40 Luke McDermott Team Mobile Communication Services + 30:36
41 Joshua Aldridge Trust House Team + 30:36
42 Christopher Lawless JLT - Condor + 34:36
43 Frazer Gough Avanti Isowhey Sport + 34:39
44 Liam Aitcheson Avanti Isowhey Sport + 35:30
45 Rien Schuurhuis Oliver's Real Food + 37:27
46 Joshua Hunt ONE Pro Cycling + 37:36
47 Mitch Neumann Cobra9 Racing + 38:24
48 Andrew Hagan Team Skoda Racing + 38:54
49 Alex Heaney Team Skoda Racing + 40:08
50 Jason Thomason Trust House Team + 42:03
51 Alex Frame JLT - Condor + 42:44
52 Calvin Standrill Fagan Motors Ford Team + 44:20
53 Flynn Lewer Fagan Motors Ford Team + 45:00
54 Logan Mort Team Sign Factory + 46:01
55 Michael Troy GPM Stulz + 48:07
56 Rylee Field GPM Stulz + 48:07
57 Samus Christison Team Sign Factory + 49:15
58 Nathaniel Levin Team Bikebarn + 01:01:51
59 Sam Phipps GPM Stulz + 01:07:59
60 Jordan Gilmore Team New Zealand Community Trust + 01:11:21
61 Jacob Langham Team Mobile Communication Services + 01:14:36
DNF Elliot Kippen Cobra9 Racing
DNF Dugald Macarthur Cobra9 Racing
DNF Nathan White Cobra9 Racing
DNF Roger Grierson Fagan Motors Ford Team
DNF Dave Weaver Fagan Motors Ford Team
DNF Michael Potter GPM Stulz
DNF Nathan Elliott Kenyan Riders Downunder
DNF Liam Hill Kenyan Riders Downunder
DNF Nicholas Kergozou New Zealand
DNF Hamish Schreurs New Zealand
DNF Nick Reddish Oliver's Real Food
DNF Sean Whitfield Oliver's Real Food
DNF James Denholm Team Bikebarn
DNF Chris Sanson Team Bikebarn
DNF Carl Wells Team Bikebarn
DNF Charles Salmon Team Mobile Communication Services
DNF Ross Freeman Team New Zealand Community Trust
DNF Ben McIntosh Team New Zealand Community Trust
DNF Boris Clark Team Seasucker
DNF Matthew Goode Team Seasucker
DNF Alex West Team Seasucker
DNF Joshua Page Team Sign Factory
DNF Jack Sowry Team Sign Factory
DNF Matt Webb-Smith Team Sign Factory
DNF Nick Bain Team Skoda Racing
DNF Paul Duynhoven Trust House Team
Information
Nations New Zealand
Date January 20th-24th
CAT 2.2