Vuelta al Táchira - 2023

GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Alarcon Jose Fundacion Angeles Hernandez 4027:36:34
2 Ruiz Juan Gob.Trujillo 30+ 01:44
3 Alba Juan Diego Movistar-Best PC 25+ 02:32
4 Godoy Yonder Gob.Trujillo 20+ 03:13
5 Becerra Eduin Fundacion Angeles Hernandez 15+ 04:10
6 Briceno Jimmi Gob.Trujillo 10+ 04:20
7 Eugenio Yonathan Miguel Ciclismo de Politachira 5+ 06:02
8 Campos Roniel Fundacion Angeles Hernandez 3+ 06:04
9 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez 3+ 06:11
10 Medina Manuel Pegasus La Guaira 3+ 08:48
11 Camargo Breinner Ciclismo de Politachira + 09:00
12 Galviz Carlos Movistar-Best PC + 10:53
13 Ramirez Yilber City Bikes + 11:49
14 Espinel Alcides Team Saavedra-Arroz Gelvez + 13:43
15 Torres Carlos Fundacion Angeles Hernandez + 15:30
16 Camargo Jonathan Distribuidora Rairos + 16:47
17 Rubio Yoandri Lotería del Táchira + 16:55
18 Paredes Anderson Fundacion Angeles Hernandez + 17:19
19 Abreu Daniel City Bikes + 17:20
20 Huera Richard Movistar-Best PC + 17:29
21 Nava Jhon Gob.Trujillo + 17:56
22 Mancipe Andrés GW Shimano-Sidermec + 18:51
23 Flores Ruben Ciclismo de Politachira + 19:12
24 Chacon Franklin Lotería del Táchira + 24:27
25 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro + 24:31
26 Martinez Michel Team Ammark- Fund Orgullo Andino + 24:40
27 Pinto Luis Venezuela Pais Futuro + 27:18
28 Hoyos Daniel Corratec Racing America + 29:48
29 Sequera Pedro Pegasus La Guaira + 31:21
30 Ramirez Yurgen MU Training - Pais Futuro + 31:54
31 Suesca Marco Tulio Movistar-Best PC + 33:06
32 Ruiz Jeferson GW Shimano-Sidermec + 34:16
33 Mendoza David Venezuela Pais Futuro + 42:48
34 Guevara Gregory City Bikes + 44:55
35 Rivas Angel Fundacion Angeles Hernandez + 47:14
36 Sanchez Nelson Ismael Corratec Racing America + 47:57
37 Fuentes Yorman Lotería del Táchira + 49:32
38 Jerez Yosymar Team Gesprom Evolution + 54:01
39 Tovar Emmanuel Ciclocorse + 58:54
40 Merchan Didier GW Shimano-Sidermec + 01:01:25
41 Restrepo Jhonatan GW Shimano-Sidermec + 01:02:17
42 Viloria Enmanuel City Bikes + 01:04:42
43 Chavez Sanchez Erick Josue Team Sabemiel BKC Aragua + 01:05:45
44 Valencia Uber David Corratec Racing America + 01:06:55
45 Linares William Ciclocorse + 01:08:48
46 Torres Edwin Lotería del Táchira + 01:09:14
47 Sanabria Cesar MU Training - Pais Futuro + 01:12:36
48 Molina Edgardo Distribuidora Rairos + 01:15:20
49 Araujo Jhonny Gob.Trujillo + 01:15:35
50 Revete Brayan Venezuela Pais Futuro + 01:17:11
51 Alvarez Ocmar Team Sabemiel BKC Aragua + 01:18:40
52 Hoyos Juan Diego Corratec Racing America + 01:19:06
53 Rivas Fabian Ciclocorse + 01:22:52
54 Rincon Franklin Team Saavedra-Arroz Gelvez + 01:23:11
55 Roa Kevin Space in Novo Construcion + 01:24:35
56 Blanco Julio Space in Novo Construcion + 01:25:10
57 Rangel Jose Leonardo Sierra Merida + 01:38:36
58 Fernandez Eduardo Revivir-Produgar Caracas + 01:41:38
59 Parra Mykel Team Saavedra-Arroz Gelvez + 01:46:39
60 Guatibonza Jhonatan GW Shimano-Sidermec + 01:52:20
61 Contreras Darwin Space in Novo Construcion + 02:01:18
62 Coropa Sandro Team Sabemiel BKC Aragua + 02:02:33
63 Saavedra Raul Andres Team Saavedra-Arroz Gelvez + 02:03:30
64 Fito Ricard Torres-Fernando Barceló Team + 02:06:58
65 Yaguaro Flores Isaac Simón Distribuidora Rairos + 02:26:44
66 Medina Romer Team Sabemiel BKC Aragua + 02:43:12
67 Villasmil Alexander Distribuidora Rairos + 02:48:32
68 Arias Stephano MU Training - Pais Futuro + 03:02:01
DNF Avendano Jeison Ciclismo de Politachira
DNF Lopez Elioner Ciclismo de Politachira
DNF Pabon Ruben Ciclismo de Politachira
DNF Lei Diego Ciclocorse
DNF Mejias Victor Ciclocorse
DNF Rodriguez Abraham Ciclocorse
DNF Ruiz Omar City Bikes
DNF Vasquez Klisman City Bikes
DNF Castro Carlos Corp Servicable Comerciantes Socopo
DNF Ibarra Laurent Corp Servicable Comerciantes Socopo
DNF Ibarra Ruben Corp Servicable Comerciantes Socopo
DNF Santi Darling Corp Servicable Comerciantes Socopo
DNF Rincon Yeison Corratec Racing America
DNF Roldan Weimar Corratec Racing America
DNF Diaz Cedeño Enrique Luis Distribuidora Rairos
DNF Aragoza Franyer Dr.Ronan Veloza-Inv.Alexander
DNF Contreras Jose Dr.Ronan Veloza-Inv.Alexander
DNF Galeano Jorge Dr.Ronan Veloza-Inv.Alexander
DNF Garcia Charlie Dr.Ronan Veloza-Inv.Alexander
DNF Naveda Anthony Dr.Ronan Veloza-Inv.Alexander
DNF Rojas Brandon GW Shimano-Sidermec
DNF Pacheco Baptista Eladio Jose Gob.Trujillo
DNF Muñoz Sergio S Leonardo Sierra Merida
DNF Muñoz Sergio Leonardo Sierra Merida
DNF Pena Nelson Leonardo Sierra Merida
DNF Plata Anthony Leonardo Sierra Merida
DNF Sierra Nelson Leonardo Sierra Merida
DNF Abreu Jorge Lotería del Táchira
DNF Rincon German Lotería del Táchira
DNF Garcia Jose MU Training - Pais Futuro
DNF Gomez Luis MU Training - Pais Futuro
DNF Guama Byron Movistar-Best PC
DNF Montenegro Jhonatan Movistar-Best PC
DNF Guerrero Yenfron Pegasus La Guaira
DNF Meneses Henry Pegasus La Guaira
DNF Rodriguez Efrain Pegasus La Guaira
DNF Dugarte Abraham Revivir-Produgar Caracas
DNF Nieves Hector Revivir-Produgar Caracas
DNF Patiño Ivan Revivir-Produgar Caracas
DNF Ramirez Luis Revivir-Produgar Caracas
DNF Rodriguez Ruddy Revivir-Produgar Caracas
DNF Silva Reinel Space in Novo Construcion
DNF Ganan Kevin Team Ammark- Fund Orgullo Andino
DNF Garcia Toledo Jose Team Ammark- Fund Orgullo Andino
DNF Mascopolo Luis Team Ammark- Fund Orgullo Andino
DNF Mendez Dawerson Team Ammark- Fund Orgullo Andino
DNF Tarazona Carlos Team Ammark- Fund Orgullo Andino
DNF Gonzalez Urquijo Anthuar Rachidd Team Gesprom Evolution
DNF Patino Jhon Team Gesprom Evolution
DNF Sierra Ever Team Gesprom Evolution
DNF Vera Miguel Team Gesprom Evolution
DNF Lugo Franklin Team Sabemiel BKC Aragua
DNF Marquez Ramon Team Sabemiel BKC Aragua
DNF Ayala Johan Camilo Torres-Fernando Barceló Team
DNF Herrero Quique Torres-Fernando Barceló Team
DNF Matarin Filella Pau Torres-Fernando Barceló Team
DNF Osorio Jaimes David Josue Torres-Fernando Barceló Team
DNF Arroyo Angelvis Venezuela Pais Futuro
DNF Goyo Jesus Venezuela Pais Futuro
Pos Rider Team Points
1 Godoy Yonder Gob.Trujillo 99
2 Alarcon Jose Fundacion Angeles Hernandez 94
3 Ruiz Juan Gob.Trujillo 80
4 Torres Edwin Lotería del Táchira 76
5 Alba Juan Diego Movistar-Best PC 74
6 Briceno Jimmi Gob.Trujillo 55
7 Torres Carlos Fundacion Angeles Hernandez 54
8 Eugenio Yonathan Miguel Ciclismo de Politachira 53
9 Guatibonza Jhonatan GW Shimano-Sidermec 49
10 Hoyos Juan Diego Corratec Racing America 48
11 Paredes Anderson Fundacion Angeles Hernandez 48
12 Becerra Eduin Fundacion Angeles Hernandez 47
13 Suesca Marco Tulio Movistar-Best PC 45
14 Medina Manuel Pegasus La Guaira 38
15 Camargo Breinner Ciclismo de Politachira 36
16 Campos Roniel Fundacion Angeles Hernandez 35
17 Sanabria Cesar MU Training - Pais Futuro 28
18 Camargo Jonathan Distribuidora Rairos 28
19 Mora Luis Team Saavedra-Arroz Gelvez 23
20 Sequera Pedro Pegasus La Guaira 22
21 Restrepo Jhonatan GW Shimano-Sidermec 20
22 Jerez Yosymar Team Gesprom Evolution 19
23 Chacon Franklin Lotería del Táchira 19
24 Espinel Alcides Team Saavedra-Arroz Gelvez 15
25 Blanco Julio Space in Novo Construcion 15
26 Rubio Yoandri Lotería del Táchira 15
27 Yaguaro Flores Isaac Simón Distribuidora Rairos 13
28 Ramirez Yilber City Bikes 13
29 Pinto Luis Venezuela Pais Futuro 13
30 Castillo Jose Venezuela Pais Futuro 12
31 Hoyos Daniel Corratec Racing America 9
32 Araujo Jhonny Gob.Trujillo 8
33 Guevara Gregory City Bikes 7
34 Galviz Carlos Movistar-Best PC 7
35 Abreu Daniel City Bikes 7
36 Huera Richard Movistar-Best PC 6
37 Mancipe Andrés GW Shimano-Sidermec 5
38 Fito Ricard Torres-Fernando Barceló Team 5
39 Fuentes Yorman Lotería del Táchira 4
40 Viloria Enmanuel City Bikes 4
41 Nava Jhon Gob.Trujillo 3
42 Ruiz Jeferson GW Shimano-Sidermec 3
43 Merchan Didier GW Shimano-Sidermec 2
44 Fernandez Eduardo Revivir-Produgar Caracas 2
45 Alvarez Ocmar Team Sabemiel BKC Aragua 1
46 Roa Kevin Space in Novo Construcion 1
Pos Team Time
1 Fundacion Angeles Hernandez 82:56:29
2 Gob.Trujillo + 03:07
3 Movistar-Best PC + 20:39
4 Ciclismo de Politachira + 27:37
5 City Bikes + 01:02:48
6 Lotería del Táchira + 01:24:09
7 Venezuela Pais Futuro + 01:27:38
8 Team Saavedra-Arroz Gelvez + 01:28:49
9 GW Shimano-Sidermec + 01:29:46
10 Corratec Racing America + 01:55:56
11 Team Sabemiel BKC Aragua + 02:40:44
12 Distribuidora Rairos + 03:23:27
13 Ciclocorse + 03:23:47
14 MU Training - Pais Futuro + 03:39:07
15 Space in Novo Construcion + 04:32:05

Information