Vuelta al Táchira - 2021

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Anderson Paredes Best PC Ecuador 04:13:347
02 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 433
03 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 04:391
04 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS + 04:39
05 Jimmi Briceno Venezuela Pais Futuro + 05:02
06 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS + 05:32
07 Danny Osorio Orgullo Paisa + 05:38
08 Oscar Sevilla Team Medellin + 06:05
09 Roniel Campos Team Atlético Venezuela + 06:05
10 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro + 06:05
11 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 06:28
12 Nelson Camargo Deportivo Tachira-JHS + 06:29
13 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 06:43
14 Alex Gil Orgullo Paisa + 06:50
15 Sebastian Castano Orgullo Paisa + 07:08
16 Ronald Gonzalez Team Osorio Grupo Ciclismo + 07:13
17 Yorman Fuentes Vit Osorio GW + 07:14
18 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro + 08:51
19 José Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 08:57
20 Luis Mora Team Osorio Grupo Ciclismo + 09:06
21 Yonathan Salinas Team Atlético Venezuela + 09:15
22 Yilber Ramirez Venezuela + 09:37
23 Fredy Rico Venezuela Pais Futuro + 10:11
24 Edison Muñoz Orgullo Paisa + 10:38
25 Ruben Flores Tierra Tachinese + 10:42
26 Jorge Abreu Team Atlético Venezuela + 11:36
27 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 11:59
28 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 12:23
29 Darwin Contreras - Lotería del Táchira + 12:50
30 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 12:50
31 Manuel Medina Team Atlético Venezuela + 12:52
32 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS + 14:40
33 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 15:38
34 Angel Rivas Team Osorio Grupo Ciclismo + 15:38
35 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 16:06
36 Brayan Sanchez Team Medellin + 16:55
37 Filippo Zaccanti Bardiani CSF Faizanè + 16:56
38 Jonathan Camargo Tierra Tachinese + 17:32
39 Kevin Cano Orgullo Paisa + 17:32
40 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 18:41
41 Bernardo Suaza Team Medellin + 19:04
42 Yoandri Rubio -Tierra Tachinese + 19:04
43 Bryan Jimenez Team Gesprom + 19:20
44 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 19:21
45 Jorge Amadid Castelblanco Morales Panama + 19:47
46 Eduin Becerra Vit Osorio GW + 20:13
47 Gregory Guevara Venezuela + 20:54
48 Duban Camilo Bobadilla Team Herrera H y F + 21:00
49 Cristian Talero Team Herrera H y F + 21:00
50 Kevin Rivera Bardiani CSF Faizanè + 21:00
51 Walter Vargas Team Medellin + 21:28
52 Jose Hernandez Team Medellin + 21:28
53 Johan Colon Orgullo Paisa + 21:28
54 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 21:57
55 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro + 21:57
56 Alex Strah Mendez Panama + 23:06
57 Luis Pinto Team Atlético Venezuela + 25:25
58 Pedro Sequera Team JS Cycling + 25:27
59 Daniel Gomez Team JS Cycling + 25:40
60 Fabio Duarte Team Medellin + 25:42
61 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 25:57
62 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 26:02
63 Johan Canaveral Team Gesprom + 26:04
64 Jose Chacon Team JS Cycling + 26:22
65 Jesus Villegas Team JS Cycling + 26:22
66 Jose Castillo Team Atlético Venezuela + 26:22
67 Daniel Abreu Team JS Cycling + 26:42
68 Johan Sebastian Jaimes Mendoza Guerreros Del Norte + 26:42
69 Edisson Quintero - Guerreros Del Norte + 27:00
70 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 27:26
71 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 27:39
72 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 28:09
73 Sebastian Ruiz Team Herrera H y F + 28:25
74 Jose Mendoza Team Osorio Grupo Ciclismo + 28:27
75 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 28:27
76 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 28:30
77 Cristian Rios Team Gesprom + 28:30
78 Neubery Castano Tierra Tachinese + 28:31
79 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 28:42
80 Pedro Antonio Jerez Guerreros Del Norte + 29:27
81 Yosymar Jerez Guerreros Del Norte + 29:27
82 Bolivar Espinosa Panama + 30:04
83 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 30:22
84 Isaac Simón Yaguaro Flores Vit Osorio GW + 31:30
85 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 32:06
86 Rudy Germoso Team Gesprom + 32:28
87 Kevin Roa Lotería del Táchira + 32:39
88 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 32:39
89 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 32:42
90 Luis Mascopolo Club Guasa Bike Ecoplas + 32:42
91 Julio Blanco JAJOMTB Indet Trujillo + 32:42
92 Jorge Viera JAJOMTB Indet Trujillo + 32:42
93 Juan Ruiz JAJOMTB Indet Trujillo + 32:42
94 Pedro Gutierrez Venezuela Pais Futuro + 32:42
95 Julio Herrera Revivir Gob DC Yokosuna + 32:42
96 Anderson Arevalo Lotería del Táchira + 32:56
97 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec + 32:56
98 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 32:56
99 Johan Sanchez Revivir Gob DC Yokosuna + 33:01
100 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 33:39
101 Ramon Caballero Club Guasa Bike Ecoplas + 33:40
102 Sebastian Novoa Best PC Ecuador + 34:32
103 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama + 34:42
104 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 35:08
105 Charlie Garcia Agrofan Triple Tachira + 35:09
106 Emmanuel Viloria JAJOMTB Indet Trujillo + 35:29
107 Jose Luis Cuellar Team Herrera H y F + 36:29
108 Maximo Rojas Venezuela + 38:48
109 Luis Garcia Venezuela + 38:48
110 Jorge Alvarado Lotería del Táchira + 38:48
111 Ruben Ibarra - Agrofan Triple Tachira + 39:51
112 Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo + 40:01
113 Alberto Ramos Team Gesprom + 40:03
114 Rodolfo Diaz Revivir Gob DC Yokosuna + 40:03
115 Juan Sebastian Saavedra Team Raul Saavedra + 40:28
116 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 45:26
OOT Hector Nieves Tierra Tachinese
DNS Harold Lopez Best PC Ecuador
DNF Jose Nova -Club Guasa Bike Ecoplas
DNF Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki
DNF Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki
DNF Cristofer Jurado Panama
DNF Jean Higuera Agrofan Triple Tachira
DNF Dylan Ruiz Team Herrera H y F
DNF John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra
Pos Rider Team Time
01 - Roniel Campos Team Atlético Venezuela 17:32:13
02 - Oscar Sevilla Team Medellin + 02:31
03 - Danny Osorio Orgullo Paisa + 05:48
04 - Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 07:43
05 1 Yorman Fuentes Vit Osorio GW + 08:48
06 2 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 10:28
07 3 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS + 12:14
08 1 Yonathan Salinas Team Atlético Venezuela + 12:55
09 4 Manuel Medina Team Atlético Venezuela + 14:21
10 1 Sebastian Castano Orgullo Paisa + 14:22
11 - Alex Gil Orgullo Paisa + 15:05
12 6 Anderson Paredes Best PC Ecuador + 16:05
13 1 Jimmi Briceno Venezuela Pais Futuro + 16:51
14 1 Nelson Camargo Deportivo Tachira-JHS + 20:40
15 1 Luis Mora Team Osorio Grupo Ciclismo + 22:50
16 4 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro + 23:45
17 2 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro + 25:18
18 1 Jorge Abreu Team Atlético Venezuela + 27:32
19 3 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 27:48
20 2 Ronald Gonzalez Team Osorio Grupo Ciclismo + 27:48
21 8 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS + 28:02
22 1 José Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 28:14
23 12 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 29:53
24 5 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 37:18
25 2 Jonathan Camargo Tierra Tachinese + 38:11
26 6 Darwin Contreras - Lotería del Táchira + 38:58
27 2 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 40:36
28 10 Ruben Flores Tierra Tachinese + 41:00
29 7 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 41:29
30 7 Angel Rivas Team Osorio Grupo Ciclismo + 45:23
31 20 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS + 45:30
32 1 Eduin Becerra Vit Osorio GW + 45:31
33 15 Yilber Ramirez Venezuela + 45:44
34 6 Walter Vargas Team Medellin + 45:47
35 12 Fredy Rico Venezuela Pais Futuro + 46:12
36 12 Pedro Sequera Team JS Cycling + 46:44
37 2 Brayan Sanchez Team Medellin + 47:15
38 7 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 50:36
39 18 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 50:58
40 14 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 51:33
41 11 Edison Muñoz Orgullo Paisa + 51:50
42 9 Jose Chacon Team JS Cycling + 53:55
43 9 Daniel Gomez Team JS Cycling + 54:18
44 17 Kevin Roa Lotería del Táchira + 56:23
45 15 Juan Ruiz JAJOMTB Indet Trujillo + 57:31
46 6 Daniel Abreu Team JS Cycling + 58:06
47 2 Duban Camilo Bobadilla Team Herrera H y F + 59:06
48 7 Johan Sebastian Jaimes Mendoza Guerreros Del Norte + 59:30
49 7 Johan Canaveral Team Gesprom + 59:52
50 6 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 01:01:23
51 5 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 01:01:40
52 2 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 01:02:22
53 - Jose Hernandez Team Medellin + 01:02:56
54 10 Jose Mendoza Team Osorio Grupo Ciclismo + 01:03:03
55 3 Filippo Zaccanti Bardiani CSF Faizanè + 01:04:54
56 3 Cristian Talero Team Herrera H y F + 01:09:13
57 4 Bryan Jimenez Team Gesprom + 01:10:18
58 7 Kevin Cano Orgullo Paisa + 01:10:27
59 5 Bernardo Suaza Team Medellin + 01:11:33
60 3 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro + 01:13:34
61 8 Jorge Amadid Castelblanco Morales Panama + 01:14:20
62 6 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 01:15:50
63 3 Sebastian Ruiz Team Herrera H y F + 01:16:46
64 9 Luis Mascopolo Club Guasa Bike Ecoplas + 01:17:48
65 7 Johan Colon Orgullo Paisa + 01:18:15
66 8 Gregory Guevara Venezuela + 01:18:22
67 - Luis Pinto Team Atlético Venezuela + 01:18:41
68 2 Jose Castillo Team Atlético Venezuela + 01:19:29
69 7 Bolivar Espinosa Panama + 01:21:19
70 - Cesar Sanabria Team JS Cycling + 01:25:18
71 4 Neubery Castano Tierra Tachinese + 01:26:07
72 8 Fabio Duarte Team Medellin + 01:26:37
73 16 Yoandri Rubio -Tierra Tachinese + 01:26:48
74 4 Edisson Quintero - Guerreros Del Norte + 01:27:26
75 12 Kevin Rivera Bardiani CSF Faizanè + 01:28:05
76 1 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 01:29:06
77 7 Jesus Villegas Team JS Cycling + 01:29:19
78 7 Pedro Gutierrez Venezuela Pais Futuro + 01:29:28
79 3 Cristian Rios Team Gesprom + 01:30:45
80 6 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 01:32:08
81 8 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama + 01:32:08
82 3 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 01:32:40
83 - Johan Sanchez Revivir Gob DC Yokosuna + 01:35:33
84 4 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 01:35:42
85 - Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec + 01:36:09
86 5 Emmanuel Viloria JAJOMTB Indet Trujillo + 01:37:17
87 5 Yosymar Jerez Guerreros Del Norte + 01:39:04
88 2 Isaac Simón Yaguaro Flores Vit Osorio GW + 01:39:44
89 11 Alex Strah Mendez Panama + 01:39:50
90 8 Pedro Antonio Jerez Guerreros Del Norte + 01:44:02
91 5 Julio Blanco JAJOMTB Indet Trujillo + 01:46:53
92 5 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 01:47:25
93 6 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 01:47:39
94 3 Alberto Ramos Team Gesprom + 01:48:32
95 2 Maximo Rojas Venezuela + 01:48:37
96 5 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 01:49:27
97 5 Anderson Arevalo Lotería del Táchira + 01:49:51
98 4 Jose Luis Cuellar Team Herrera H y F + 01:50:04
99 8 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 01:51:15
100 4 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 01:51:51
101 7 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 01:52:56
102 4 Rudy Germoso Team Gesprom + 01:54:29
103 - Jorge Alvarado Lotería del Táchira + 01:56:00
104 12 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 02:02:00
105 5 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 02:02:07
106 7 Julio Herrera Revivir Gob DC Yokosuna + 02:03:23
107 4 Ruben Ibarra - Agrofan Triple Tachira + 02:07:16
108 4 Juan Sebastian Saavedra Team Raul Saavedra + 02:08:40
109 6 Sebastian Novoa Best PC Ecuador + 02:09:57
110 1 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 02:11:58
111 6 Jorge Viera JAJOMTB Indet Trujillo + 02:13:32
112 7 Charlie Garcia Agrofan Triple Tachira + 02:26:13
113 5 Rodolfo Diaz Revivir Gob DC Yokosuna + 02:28:17
114 6 Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo + 02:33:24
115 7 Luis Garcia Venezuela + 02:38:01
116 8 Ramon Caballero Club Guasa Bike Ecoplas + 03:06:09
Pos Rider Team Time
1 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec 17:39:56
2 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 29:35
3 Darwin Contreras - Lotería del Táchira + 31:15
4 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 33:46
5 Yilber Ramirez Venezuela + 38:01
6 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 42:53
7 Johan Sebastian Jaimes Mendoza Guerreros Del Norte + 51:47
8 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 53:40
9 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 53:57
10 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 54:39
11 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 01:08:07
12 Gregory Guevara Venezuela + 01:10:39
13 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 01:17:35
14 Yoandri Rubio -Tierra Tachinese + 01:19:05
15 Edisson Quintero - Guerreros Del Norte + 01:19:43
16 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 01:39:42
17 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 01:39:56
18 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 01:41:44
19 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 01:43:32
20 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 01:44:08
21 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 01:45:13
22 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 01:54:17
23 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 01:54:24
24 Ruben Ibarra - Agrofan Triple Tachira + 01:59:33
25 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 02:04:15
26 Luis Garcia Venezuela + 02:30:18
Pos Rider Team Points
1 Roniel Campos Team Atlético Venezuela 51
2 Oscar Sevilla Team Medellin 50
3 Danny Osorio Orgullo Paisa 29
4 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS 29
5 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec 26
6 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro 25
7 Anderson Paredes Best PC Ecuador 24
8 Cristian Talero Team Herrera H y F 20
9 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec 20
10 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec 19
11 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec 16
12 Yorman Fuentes Vit Osorio GW 14
13 Sebastian Novoa Best PC Ecuador 14
14 Sebastian Castano Orgullo Paisa 13
15 Jimmi Briceno Venezuela Pais Futuro 13
16 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS 12
17 Walter Vargas Team Medellin 12
18 Johan Colon Orgullo Paisa 12
19 Manuel Medina Team Atlético Venezuela 11
20 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè 11
21 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè 10
22 Isaac Simón Yaguaro Flores Vit Osorio GW 9
23 Rudy Germoso Team Gesprom 8
24 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec 8
25 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS 8
26 Jorge Alvarado Lotería del Táchira 7
27 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS 6
28 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro 6
29 Bryan Jimenez Team Gesprom 5
30 Yonathan Salinas Team Atlético Venezuela 5
31 Maximo Rojas Venezuela 5
32 Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo 5
33 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec 4
34 Kevin Cano Orgullo Paisa 4
35 Bolivar Espinosa Panama 4
36 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè 4
37 Alex Gil Orgullo Paisa 3
38 Jorge Abreu Team Atlético Venezuela 3
39 Yoandri Rubio -Tierra Tachinese 3
40 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro 2
41 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised 2
42 Yilber Ramirez Venezuela 2
43 Jose Hernandez Team Medellin 2
44 Jorge Amadid Castelblanco Morales Panama 2
45 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training 2
46 Sebastian Ruiz Team Herrera H y F 2
47 Jose Mendoza Team Osorio Grupo Ciclismo 1
48 Filippo Zaccanti Bardiani CSF Faizanè 1
49 Yosymar Jerez Guerreros Del Norte 1
50 Pedro Antonio Jerez Guerreros Del Norte 1
Information
Nation Venezuela
Date 22nd January
Where Santo Domingo -> Casa del Padre
What 6th stage
Distance 148 km