Vuelta al Táchira - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Roniel Campos Team Atlético Venezuela 04:13:557
02 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 03:513
03 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 03:521
04 Oscar Sevilla Team Medellin + 03:54
05 Danny Osorio Orgullo Paisa + 03:55
06 Jimmi Briceno Venezuela Pais Futuro + 03:56
07 Manuel Medina Team Atlético Venezuela + 03:57
08 Yorman Fuentes Vit Osorio GW + 03:58
09 Yonathan Salinas Team Atlético Venezuela + 05:03
10 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 06:36
11 Jorge Abreu Team Atlético Venezuela + 07:43
12 Alexander Gil Orgullo Paisa + 09:15
13 Sebastian Castano Orgullo Paisa + 10:02
14 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS + 11:56
15 Luis Mora Team Osorio Grupo Ciclismo + 13:12
16 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS + 13:12
17 Nelson Camargo Deportivo Tachira-JHS + 14:50
18 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro + 15:28
19 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 15:28
20 Jose Chacon Team JS Cycling + 19:06
21 José Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 19:06
22 Daniel Gomez Team JS Cycling + 19:06
23 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 19:06
24 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 19:06
25 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro + 19:06
26 Yilber Ramirez Venezuela + 19:06
27 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 19:06
28 Ronald Gonzalez Team Osorio Grupo Ciclismo + 19:06
29 Anderson Paredes Best PC Ecuador + 19:06
30 Daniel Abreu Team JS Cycling + 19:06
31 Jonathan Camargo Tierra Tachinese + 19:06
32 Johan Canaveral Team Gesprom + 19:06
33 Pedro Sequera Team JS Cycling + 19:06
34 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 21:58
35 Darwin Contreras Lotería del Táchira + 22:01
36 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 22:19
37 Kevin Roa Lotería del Táchira + 22:57
38 Duban Bobadilla Team Herrera H y F + 23:11
39 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 24:23
40 Eduin Becerra Vit Osorio GW + 24:23
41 Juan Ruiz JAJOMTB Indet Trujillo + 24:23
42 Angel Rivas Team Osorio Grupo Ciclismo + 24:23
43 John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra + 27:22
44 Walter Vargas Team Medellin + 28:42
45 Brayan Sanchez Team Medellin + 28:42
46 Ruben Flores Tierra Tachinese + 28:58
47 Johan Jaimes Guerreros Del Norte + 29:06
48 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 29:09
49 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro + 29:12
50 Cristian Talero Team Herrera H y F + 29:20
51 Luis Mascopolo Club Guasa Bike Ecoplas + 31:47
52 Luis Pinto Team Atlético Venezuela + 34:42
53 Fredy Rico Venezuela Pais Futuro + 34:42
54 Jose Mendoza Team Osorio Grupo Ciclismo + 34:42
55 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 41:43
56 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 41:43
57 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 41:43
58 Emmanuel Viloria JAJOMTB Indet Trujillo + 41:43
59 Isaac Simón Yaguaro Flores Vit Osorio GW + 41:43
60 Alberto Ramos Team Gesprom + 41:43
61 Bryan Jimenez Team Gesprom + 41:43
62 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 41:43
63 Gregory Guevara Venezuela + 41:43
64 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 41:43
65 Jesus Villegas Team JS Cycling + 41:43
66 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 41:43
67 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 41:43
68 Neubery Castano Tierra Tachinese + 41:43
69 Kevin Cano Orgullo Paisa + 41:43
70 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 41:43
71 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 41:43
72 Edison Muñoz Orgullo Paisa + 41:43
73 Bolivar Espinosa Panama + 41:43
74 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec + 41:43
75 Sebastian Ruiz Team Herrera H y F + 41:43
76 Jose Luis Cuellar Team Herrera H y F + 41:43
77 Johan Sanchez Revivir Gob DC Yokosuna + 41:43
78 Filippo Zaccanti Bardiani CSF Faizanè + 41:43
79 Bernardo Suaza Team Medellin + 41:43
80 Rudy Germoso Team Gesprom + 41:43
81 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS + 41:43
82 Harold Lopez Best PC Ecuador + 41:43
83 Jorge Amadid Castelblanco Morales Panama + 41:43
84 Johan Colon Orgullo Paisa + 41:43
85 Jose Castillo Team Atlético Venezuela + 41:43
86 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama + 41:43
87 Cristofer Jurado Panama + 41:43
88 Cristian Rios Team Gesprom + 41:43
89 Jose Hernandez Team Medellin + 42:27
90 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 51:53
91 Pedro Antonio Jerez Guerreros Del Norte + 51:53
92 Edisson Quintero Guerreros Del Norte + 51:53
93 Hector Nieves Tierra Tachinese + 51:53
94 Jose Nova Club Guasa Bike Ecoplas + 51:53
95 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 51:53
96 Julio Herrera Revivir Gob DC Yokosuna + 51:53
97 Sebastian Novoa Best PC Ecuador + 51:53
98 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 51:53
99 Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki + 51:53
100 Yoandri Rubio Tierra Tachinese + 51:53
101 Pedro Gutierrez Venezuela Pais Futuro + 51:53
102 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 51:53
103 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 51:53
104 Anderson Arevalo Lotería del Táchira + 51:53
105 Luis Garcia Venezuela + 51:53
106 Ruben Ibarra Agrofan Triple Tachira + 51:53
107 Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki + 51:53
108 Julio Blanco JAJOMTB Indet Trujillo + 51:53
109 Charlie Garcia Agrofan Triple Tachira + 51:53
110 Jorge Alvarado Lotería del Táchira + 51:53
111 Yosymar Jerez Guerreros Del Norte + 51:53
112 Jorge Viera JAJOMTB Indet Trujillo + 51:53
113 Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo + 51:53
114 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 51:53
115 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 51:53
116 Kevin Rivera Bardiani CSF Faizanè + 51:53
117 Fabio Duarte Team Medellin + 51:53
118 Alex Strah Mendez Panama + 51:53
119 Ramon Caballero Club Guasa Bike Ecoplas + 51:53
120 Rodolfo Diaz Revivir Gob DC Yokosuna + 52:45
121 Dylan Ruiz Team Herrera H y F + 56:09
122 Juan Sebastian Saavedra Team Raul Saavedra + 56:25
123 Maximo Rojas Venezuela + 56:26
124 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 56:53
125 Jean Higuera Agrofan Triple Tachira + 01:06:55
DNS Randish Abdul Lorenzo Panama
DNS William Linares JAJOMTB Indet Trujillo
DNF Yahir Quiroga Ultrabikes E-Specialised
DNF Jackson Sierra Ultrabikes E-Specialised
DNF Jose Andres Diaz Santil Venezuela
DNF Albert Carrero Venezuela
DNF Byron Guama Best PC Ecuador
Pos Rider Team Time
01 1 Roniel Campos Team Atlético Venezuela 13:12:34
02 1 Oscar Sevilla Team Medellin + 02:31
03 2 Danny Osorio Orgullo Paisa + 06:15
04 7 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 07:20
05 7 Manuel Medina Team Atlético Venezuela + 07:34
06 7 Yorman Fuentes Vit Osorio GW + 07:39
07 9 Yonathan Salinas Team Atlético Venezuela + 09:45
08 - Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 09:50
09 - Sebastian Castano Orgullo Paisa + 13:19
10 6 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS + 13:40
11 6 Alexander Gil Orgullo Paisa + 14:20
12 35 Jimmi Briceno Venezuela Pais Futuro + 17:54
13 11 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS + 19:27
14 12 Luis Mora Team Osorio Grupo Ciclismo + 19:49
15 4 Nelson Camargo Deportivo Tachira-JHS + 20:16
16 10 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 21:30
17 31 Jorge Abreu Team Atlético Venezuela + 22:01
18 11 Anderson Paredes Best PC Ecuador + 22:20
19 9 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro + 22:35
20 15 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro + 23:45
21 2 José Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 25:22
22 9 Ronald Gonzalez Team Osorio Grupo Ciclismo + 26:40
23 9 Jonathan Camargo Tierra Tachinese + 26:44
24 10 Pedro Sequera Team JS Cycling + 27:22
25 11 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 28:00
26 58 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 29:29
27 - Kevin Roa Lotería del Táchira + 29:49
28 25 Walter Vargas Team Medellin + 30:24
29 7 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 30:33
30 5 Juan Ruiz JAJOMTB Indet Trujillo + 30:54
31 3 Eduin Becerra Vit Osorio GW + 31:23
32 7 Darwin Contreras Lotería del Táchira + 32:13
33 16 Jose Chacon Team JS Cycling + 33:38
34 19 Daniel Gomez Team JS Cycling + 34:43
35 32 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 35:24
36 19 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 35:35
37 6 Angel Rivas Team Osorio Grupo Ciclismo + 35:50
38 8 Ruben Flores Tierra Tachinese + 36:23
39 6 Brayan Sanchez Team Medellin + 36:25
40 20 Daniel Abreu Team JS Cycling + 37:29
41 3 Johan Jaimes Guerreros Del Norte + 38:53
42 27 Johan Canaveral Team Gesprom + 39:53
43 3 John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra + 40:19
44 23 Jose Mendoza Team Osorio Grupo Ciclismo + 40:41
45 17 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 41:03
46 18 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 41:33
47 18 Fredy Rico Venezuela Pais Futuro + 42:06
48 29 Yilber Ramirez Venezuela + 42:12
49 21 Duban Bobadilla Team Herrera H y F + 44:11
50 36 Harold Lopez Best PC Ecuador + 45:58
51 36 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS + 46:03
52 32 Edison Muñoz Orgullo Paisa + 47:17
53 35 Jose Hernandez Team Medellin + 47:33
54 14 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 49:06
55 10 Luis Mascopolo Club Guasa Bike Ecoplas + 51:11
56 19 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 51:22
57 16 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 52:28
58 14 Filippo Zaccanti Bardiani CSF Faizanè + 54:04
59 24 Cristian Talero Team Herrera H y F + 54:18
60 15 Sebastian Ruiz Team Herrera H y F + 54:28
61 9 Bryan Jimenez Team Gesprom + 57:03
62 8 Bolivar Espinosa Panama + 57:20
63 30 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro + 57:42
64 8 Bernardo Suaza Team Medellin + 58:34
65 8 Kevin Cano Orgullo Paisa + 59:00
66 8 Jose Castillo Team Atlético Venezuela + 59:12
67 13 Luis Pinto Team Atlético Venezuela + 59:21
68 9 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 01:00:00
69 8 Jorge Amadid Castelblanco Morales Panama + 01:00:38
70 7 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 01:01:01
71 29 Pedro Gutierrez Venezuela Pais Futuro + 01:02:51
72 1 Johan Colon Orgullo Paisa + 01:02:52
73 - Nolberto Ezequiel Hernandez Panama + 01:03:31
74 - Gregory Guevara Venezuela + 01:03:33
75 1 Neubery Castano Tierra Tachinese + 01:03:41
76 2 Cristofer Jurado Panama + 01:04:57
77 4 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 01:06:29
78 28 Edisson Quintero Guerreros Del Norte + 01:06:31
79 3 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 01:06:39
80 29 Fabio Duarte Team Medellin + 01:07:00
81 4 Emmanuel Viloria JAJOMTB Indet Trujillo + 01:07:53
82 4 Cristian Rios Team Gesprom + 01:08:20
83 4 Johan Sanchez Revivir Gob DC Yokosuna + 01:08:37
84 4 Jesus Villegas Team JS Cycling + 01:09:02
85 5 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec + 01:09:18
86 11 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 01:10:47
87 15 Kevin Rivera Bardiani CSF Faizanè + 01:13:10
88 15 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 01:13:17
89 14 Yoandri Rubio Tierra Tachinese + 01:13:50
90 16 Isaac Simón Yaguaro Flores Vit Osorio GW + 01:14:19
91 16 Alberto Ramos Team Gesprom + 01:14:34
92 13 Yosymar Jerez Guerreros Del Norte + 01:15:42
93 27 Maximo Rojas Venezuela + 01:15:54
94 17 Jose Luis Cuellar Team Herrera H y F + 01:19:40
95 4 Hector Nieves Tierra Tachinese + 01:20:01
96 4 Julio Blanco JAJOMTB Indet Trujillo + 01:20:16
97 2 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 01:20:34
98 2 Pedro Antonio Jerez Guerreros Del Norte + 01:20:40
99 1 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 01:21:02
100 1 Alex Strah Mendez Panama + 01:22:49
101 1 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 01:22:53
102 1 Anderson Arevalo Lotería del Táchira + 01:23:00
103 1 Jorge Alvarado Lotería del Táchira + 01:23:17
104 1 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 01:24:17
105 11 Dylan Ruiz Team Herrera H y F + 01:24:41
106 10 Rudy Germoso Team Gesprom + 01:28:06
107 2 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 01:28:53
108 4 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 01:31:22
109 1 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 01:32:37
110 3 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 01:33:04
111 3 Ruben Ibarra Agrofan Triple Tachira + 01:33:30
112 2 Juan Sebastian Saavedra Team Raul Saavedra + 01:34:17
113 2 Julio Herrera Revivir Gob DC Yokosuna + 01:36:46
114 3 Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki + 01:39:04
115 3 Sebastian Novoa Best PC Ecuador + 01:41:30
116 5 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 01:42:08
117 3 Jorge Viera JAJOMTB Indet Trujillo + 01:46:55
118 4 Rodolfo Diaz Revivir Gob DC Yokosuna + 01:54:19
119 6 Charlie Garcia Agrofan Triple Tachira + 01:57:09
120 6 Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo + 01:59:28
121 6 Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki + 01:59:40
122 7 Luis Garcia Venezuela + 02:05:18
123 7 Jose Nova Club Guasa Bike Ecoplas + 02:21:26
124 8 Ramon Caballero Club Guasa Bike Ecoplas + 02:38:34
125 6 Jean Higuera Agrofan Triple Tachira + 02:51:50
Pos Rider Team Time
01 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec 13:19:54
02 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 23:13
03 Darwin Contreras Lotería del Táchira + 24:53
04 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 28:15
05 Johan Jaimes Guerreros Del Norte + 31:33
06 John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra + 32:59
07 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 33:43
08 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 34:13
09 Yilber Ramirez Venezuela + 34:52
10 Harold Lopez Best PC Ecuador + 38:38
11 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 41:46
12 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 44:02
13 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 52:40
14 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 53:41
15 Gregory Guevara Venezuela + 56:13
16 Edisson Quintero Guerreros Del Norte + 59:11
17 Yoandri Rubio Tierra Tachinese + 01:06:30
18 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 01:13:14
19 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 01:13:42
20 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 01:15:33
21 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 01:16:57
22 Dylan Ruiz Team Herrera H y F + 01:17:21
23 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 01:21:33
24 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 01:24:02
25 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 01:25:17
26 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 01:25:44
27 Ruben Ibarra Agrofan Triple Tachira + 01:26:10
28 Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki + 01:31:44
29 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 01:34:48
30 Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki + 01:52:20
31 Luis Garcia Venezuela + 01:57:58
32 Jean Higuera Agrofan Triple Tachira + 02:44:30
Pos Rider Team Points
01 Roniel Campos Team Atlético Venezuela 48
02 Oscar Sevilla Team Medellin 46
03 Danny Osorio Orgullo Paisa 24
04 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS 21
05 Cristian Talero Team Herrera H y F 20
06 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec 20
07 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec 19
08 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec 16
09 Yorman Fuentes Vit Osorio GW 14
10 Sebastian Novoa Best PC Ecuador 14
11 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro 13
12 Sebastian Castano Orgullo Paisa 13
13 Walter Vargas Team Medellin 12
14 Johan Colon Orgullo Paisa 12
15 Manuel Medina Team Atlético Venezuela 11
16 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè 10
17 Isaac Simón Yaguaro Flores Vit Osorio GW 9
18 Rudy Germoso Team Gesprom 8
19 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec 8
20 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS 8
21 Anderson Paredes Best PC Ecuador 8
22 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec 8
23 Jorge Alvarado Lotería del Táchira 7
24 Jimmi Briceno Venezuela Pais Futuro 6
25 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS 6
26 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS 6
27 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro 6
28 Yonathan Salinas Team Atlético Venezuela 5
29 Bryan Jimenez Team Gesprom 5
30 Maximo Rojas Venezuela 5
31 Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo 5
32 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec 4
33 Bolivar Espinosa Panama 4
34 Kevin Cano Orgullo Paisa 4
35 Cristofer Jurado Panama 4
36 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè 4
37 Alexander Gil Orgullo Paisa 3
38 Jorge Abreu Team Atlético Venezuela 3
39 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised 2
40 Yilber Ramirez Venezuela 2
41 Jose Hernandez Team Medellin 2
42 Jorge Amadid Castelblanco Morales Panama 2
43 Yosymar Jerez Guerreros Del Norte 1
44 Pedro Antonio Jerez Guerreros Del Norte 1
Pos Team Time
01 Team Atlético Venezuela 39:55:33
02 Androni Giocattoli-Sidermec + 14:42
03 Orgullo Paisa + 15:40
04 Deportivo Tachira-JHS + 30:16
05 Venezuela Pais Futuro + 37:24
06 Team Medellin + 48:57
07 Team Osorio Grupo Ciclismo + 50:00
08 Team JS Cycling + 01:15:04
09 Lotería del Táchira + 01:24:28
10 Vit Osorio GW + 01:35:40
11 Tierra Tachinese + 01:41:39
12 Best PC Ecuador + 01:52:38
13 Bardiani CSF Faizanè + 01:56:41
14 Guerreros Del Norte + 02:08:52
15 Team Herrera H y F + 02:10:26
16 Team Raul Saavedra + 02:14:18
17 Venezuela + 02:24:35
18 Team Gesprom + 02:27:08
19 JAJOMTB Indet Trujillo + 02:30:53
20 Panama + 02:36:57
21 Agrofan Triple Tachira + 04:00:56
22 Pamplona Osuna Sanki + 04:09:22
23 Revivir Gob DC Yokosuna + 04:21:51
24 Club Guasa Bike Ecoplas + 04:44:03
Information
Nation Venezuela
Date 21st January
Where Los Almendros -> Pregonero
What 5th stage
Distance 147.5 km
Other
Embed Results