Vuelta al Táchira - 2021

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Sevilla Oscar Team Medellin - EPM 7 00:28:29
2 Vargas Walter Team Medellin - EPM 3 + 10
3 Galviz Carlos Deportivo Tachira-JHS 1 + 21
4 Restrepo Jhonatan Androni Giocattoli-Sidermec + 01:20
5 Muñoz Daniel Androni Giocattoli-Sidermec + 01:32
6 Osorio Danny Orgullo Paisa + 01:33
7 Alarcon Jose Deportivo Tachira-JHS + 01:33
8 Gil Alexander Orgullo Paisa + 01:46
9 Pellaud Simon Androni Giocattoli-Sidermec + 01:49
10 Campos Roniel Team Atlético Venezuela + 02:00
11 Chacon Franklin Venezuela Pais Futuro + 02:11
12 Paredes Anderson Best PC Ecuador + 02:11
13 Hernandez Jose Team Medellin - EPM + 02:13
14 López Martin Best PC Ecuador + 02:16
15 Umba Santiago Androni Giocattoli-Sidermec + 02:20
16 Castano Sebastian Orgullo Paisa + 02:24
17 Duarte Fabio Team Medellin - EPM + 02:25
18 Medina Manuel Team Atlético Venezuela + 02:29
19 Muñoz Edison Orgullo Paisa + 02:30
20 Gutierrez Pedro Venezuela Pais Futuro + 02:32
21 Chacon Jose Team JS Cycling + 02:35
22 Rujano José Team Osorio Grupo Ciclismo + 02:37
23 Zaccanti Filippo Bardiani CSF Faizanè + 02:37
24 Mantilla Jeferson Team Raul Saavedra + 02:39
25 Jurado Cristofer Panama + 02:43
26 Mora Luis Team Osorio Grupo Ciclismo + 02:58
27 Strah Mendez Alex Panama + 02:59
28 Gonzalez Ronald Team Osorio Grupo Ciclismo + 03:04
29 Suaza Bernardo Team Medellin - EPM + 03:05
30 Gomez Daniel Team JS Cycling + 03:06
31 Meneses Henry Deportivo Tachira-JHS + 03:09
32 Nava Jhon Deportivo Tachira-JHS + 03:10
33 Salinas Yonathan Team Atlético Venezuela + 03:11
34 Fuentes Yorman Vit Osorio GW + 03:14
35 Ramirez Yurgen Venezuela Pais Futuro + 03:17
36 Ramirez Yilber Venezuela + 03:17
37 Jaimes Johan Guerreros Del Norte + 03:21
38 Sequera Pedro Team JS Cycling + 03:24
39 Briceno Jimmi Venezuela Pais Futuro + 03:24
40 Sanchez Brayan Team Medellin - EPM + 03:25
41 Becerra Eduin Vit Osorio GW + 03:26
42 Ruiz Juan JAJOMTB Indet Trujillo + 03:26
43 Cañaveral Johnatan Bardiani CSF Faizanè + 03:27
44 Guama Byron Best PC Ecuador + 03:28
45 Colon Johan Orgullo Paisa + 03:30
46 Talero Cristian Team Herrera H y F + 03:35
47 Espinosa Bolivar Panama + 03:37
48 Jimenez Bryan Team Gesprom + 03:38
49 Roa Kevin Lotería del Táchira + 03:39
50 Monaco Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 03:40
51 Rivas Angel Team Osorio Grupo Ciclismo + 03:47
52 Camargo Nelson Deportivo Tachira-JHS + 03:48
53 Lonardi Giovanni Bardiani CSF Faizanè + 03:49
54 Rivera Kevin Bardiani CSF Faizanè + 03:50
55 Cano Kevin Orgullo Paisa + 03:53
56 Ruiz Omar Fina Arroz MU Training + 03:56
57 Dalla Valle Nicolas Bardiani CSF Faizanè + 03:56
58 Abreu Jorge Team Atlético Venezuela + 04:03
59 Flores Ruben Tierra Tachinese + 04:04
60 Castelblanco Jorge Amadid Panama + 04:07
61 Rojas Maximo Venezuela + 04:08
62 Diaz Santil Jose Andres Venezuela + 04:08
63 Mendoza Jose Team Osorio Grupo Ciclismo + 04:15
64 Canaveral Johan Team Gesprom + 04:15
65 Molina Edgardo Ultrabikes E-Specialised + 04:15
66 Tagliani Filippo Androni Giocattoli-Sidermec + 04:28
67 Malucelli Matteo Androni Giocattoli-Sidermec + 04:30
68 Villasmil Alexander Ultrabikes E-Specialised + 04:31
69 Camargo Jonathan Tierra Tachinese + 04:32
70 Contreras Darwin Lotería del Táchira + 04:33
71 Lorenzo Randish Abdul Panama + 04:38
72 Carrero Nino Pablo Emilio Guerreros Del Norte + 04:42
73 Germoso Rudy Team Gesprom + 04:43
74 Pinto Luis Team Atlético Venezuela + 04:47
75 Rico Fredy Venezuela Pais Futuro + 04:47
76 Nieves Xavier Venezuela Pais Futuro + 04:52
77 Clavijo Brayan Team Herrera H y F + 04:52
78 Villegas Jesus Team JS Cycling + 04:53
79 Sierra Jackson Ultrabikes E-Specialised + 04:57
80 Rubio Yoandri Tierra Tachinese + 05:00
81 Ramos Alberto Team Gesprom + 05:01
82 Rios Cristian Team Gesprom + 05:03
83 Cocunubo John Arnold Team Raul Saavedra + 05:05
84 Viloria Enmanuel JAJOMTB Indet Trujillo + 05:08
85 Torres Carlos Deportivo Tachira-JHS + 05:12
86 Ruiz Dylan Team Herrera H y F + 05:13
87 Guevara Gregory Venezuela + 05:14
88 Marquez Ramon Lotería del Táchira + 05:15
89 Millan Nelson Johan Team Raul Saavedra + 05:22
90 Nava Andres Agrofan Triple Tachira + 05:24
91 Abreu Daniel Team JS Cycling + 05:25
92 Hernandez Nolberto Ezequiel Panama + 05:26
93 Jerez Yosymar Guerreros Del Norte + 05:31
94 Saavedra Juan Sebastian Team Raul Saavedra + 05:32
95 Sanabria Cesar Team JS Cycling + 05:32
96 Castano Neubery Tierra Tachinese + 05:36
97 Castillo Jose Team Atlético Venezuela + 05:36
98 Jerez Pedro Antonio Guerreros Del Norte + 05:37
99 Blanco Julio JAJOMTB Indet Trujillo + 05:39
100 Novoa Sebastian Best PC Ecuador + 05:40
101 Torres Freddy Pamplona Osuna Sanki + 05:43
102 Quintero Edisson Guerreros Del Norte + 05:44
103 Bobadilla Duban Team Herrera H y F + 05:49
104 Rujano Jeison Team Osorio Grupo Ciclismo + 05:51
105 Revete Brayan Fina Arroz MU Training + 05:51
106 Saavedra Raul Andres Team Raul Saavedra + 06:11
107 Niño Carlos Enrique Pamplona Osuna Sanki + 06:15
108 Garcia Charlie Agrofan Triple Tachira + 06:23
109 Herrera Julio Revivir Gob DC Yokosuna + 06:23
110 Ibarra Ruben Agrofan Triple Tachira + 06:26
111 Mascopolo Luis Club Guasa Bike Ecoplas + 06:29
112 Viera Jorge JAJOMTB Indet Trujillo + 06:29
113 Ayala Breyner Pamplona Osuna Sanki + 06:30
114 Yaguaro Flores Isaac Simón Vit Osorio GW + 06:41
115 Ruiz Sebastian Team Herrera H y F + 06:47
116 Sanchez Johan Revivir Gob DC Yokosuna + 06:54
117 Garcia Luis Venezuela + 06:56
118 Quiroga Yahir Ultrabikes E-Specialised + 07:03
119 Parra Mykel Team Raul Saavedra + 07:07
120 Arevalo Anderson Lotería del Táchira + 07:14
121 Higuera Jean Agrofan Triple Tachira + 07:19
122 Saez Enderson JAJOMTB Indet Trujillo + 07:23
123 Alvarado Jorge Lotería del Táchira + 07:31
124 Linares William JAJOMTB Indet Trujillo + 07:32
125 Cuellar Jose Luis Team Herrera H y F + 07:36
126 Beltran Alexis Pamplona Osuna Sanki + 07:36
127 Diaz Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna + 07:38
128 Carrero Albert Venezuela + 07:50
129 Nieves Hector Tierra Tachinese + 08:46
130 Nova Jose Club Guasa Bike Ecoplas + 08:48
131 Zambrano Alixon Agrofan Triple Tachira + 08:55
132 Caballero Ramon Club Guasa Bike Ecoplas + 11:44
DNS Rodriguez Miguel Best PC Ecuador
Pos Rider Team Time
1 1 Sevilla Oscar Team Medellin - EPM 08:57:16
2 1 Campos Roniel Team Atlético Venezuela + 01:33
3 10 Vargas Walter Team Medellin - EPM + 03:05
4 1 Alarcon Jose Deportivo Tachira-JHS + 03:07
5 Osorio Danny Orgullo Paisa + 03:43
6 12 Galviz Carlos Deportivo Tachira-JHS + 03:47
7 Paredes Anderson Best PC Ecuador + 04:37
8 7 Muñoz Daniel Androni Giocattoli-Sidermec + 04:37
9 3 Castano Sebastian Orgullo Paisa + 04:40
10 1 Chacon Franklin Venezuela Pais Futuro + 04:52
11 1 Umba Santiago Androni Giocattoli-Sidermec + 04:55
12 4 Medina Manuel Team Atlético Venezuela + 05:00
13 9 Fuentes Yorman Vit Osorio GW + 05:04
14 3 López Martin Best PC Ecuador + 05:38
15 6 Meneses Henry Deportivo Tachira-JHS + 05:43
16 4 Salinas Yonathan Team Atlético Venezuela + 06:05
17 9 Gil Alexander Orgullo Paisa + 06:28
18 2 Hernandez Jose Team Medellin - EPM + 06:29
19 5 Camargo Nelson Deportivo Tachira-JHS + 06:49
20 1 Muñoz Edison Orgullo Paisa + 06:57
21 5 Mendoza Jose Team Osorio Grupo Ciclismo + 07:23
22 6 Mantilla Jeferson Team Raul Saavedra + 07:33
23 7 Rujano José Team Osorio Grupo Ciclismo + 07:39
24 Nava Jhon Deportivo Tachira-JHS + 07:40
25 3 Ruiz Juan JAJOMTB Indet Trujillo + 07:54
26 5 Mora Luis Team Osorio Grupo Ciclismo + 08:00
27 2 Roa Kevin Lotería del Táchira + 08:15
28 1 Becerra Eduin Vit Osorio GW + 08:23
29 10 Rico Fredy Venezuela Pais Futuro + 08:47
30 3 Flores Ruben Tierra Tachinese + 08:48
31 3 Gonzalez Ronald Team Osorio Grupo Ciclismo + 08:57
32 9 Camargo Jonathan Tierra Tachinese + 09:01
33 Sanchez Brayan Team Medellin - EPM + 09:06
34 1 Sequera Pedro Team JS Cycling + 09:39
35 1 Ramirez Yurgen Venezuela Pais Futuro + 09:40
36 1 Cañaveral Johnatan Bardiani CSF Faizanè + 10:17
37 5 Rujano Jeison Team Osorio Grupo Ciclismo + 11:02
38 2 Jaimes Johan Guerreros Del Norte + 11:10
39 1 Contreras Darwin Lotería del Táchira + 11:35
40 1 Guama Byron Best PC Ecuador + 11:41
41 1 Monaco Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 12:08
42 3 Gutierrez Pedro Venezuela Pais Futuro + 12:21
43 Rivas Angel Team Osorio Grupo Ciclismo + 12:50
44 3 Zaccanti Filippo Bardiani CSF Faizanè + 13:44
45 6 Ruiz Sebastian Team Herrera H y F + 14:08
46 2 Cocunubo John Arnold Team Raul Saavedra + 14:20
47 2 Briceno Jimmi Venezuela Pais Futuro + 15:21
48 Abreu Jorge Team Atlético Venezuela + 15:41
49 3 Chacon Jose Team JS Cycling + 15:55
50 4 Quintero Edisson Guerreros Del Norte + 16:01
51 5 Duarte Fabio Team Medellin - EPM + 16:30
52 2 Jimenez Bryan Team Gesprom + 16:46
53 2 Gomez Daniel Team JS Cycling + 17:00
54 1 Espinosa Bolivar Panama + 17:00
55 1 Molina Edgardo Ultrabikes E-Specialised + 17:52
56 4 Suaza Bernardo Team Medellin - EPM + 18:14
57 2 Cano Kevin Orgullo Paisa + 18:40
58 7 Castillo Jose Team Atlético Venezuela + 18:52
59 4 Ruiz Omar Fina Arroz MU Training + 19:40
60 2 Abreu Daniel Team JS Cycling + 19:46
61 4 Castelblanco Jorge Amadid Panama + 20:18
62 Marquez Ramon Lotería del Táchira + 20:28
63 2 Sanabria Cesar Team JS Cycling + 20:41
64 Carrero Nino Pablo Emilio Guerreros Del Norte + 20:47
65 8 Mascopolo Luis Club Guasa Bike Ecoplas + 20:47
66 1 Rojas Maximo Venezuela + 20:52
67 9 Pellaud Simon Androni Giocattoli-Sidermec + 21:19
68 Villasmil Alexander Ultrabikes E-Specialised + 21:20
69 2 Canaveral Johan Team Gesprom + 22:10
70 4 Bobadilla Duban Team Herrera H y F + 22:23
71 4 Colon Johan Orgullo Paisa + 22:32
72 2 Rivera Kevin Bardiani CSF Faizanè + 22:40
73 3 Hernandez Nolberto Ezequiel Panama + 23:11
74 2 Guevara Gregory Venezuela + 23:13
75 2 Rubio Yoandri Tierra Tachinese + 23:20
76 7 Castano Neubery Tierra Tachinese + 23:21
77 3 Ramirez Yilber Venezuela + 24:29
78 6 Jurado Cristofer Panama + 24:37
79 2 Jerez Yosymar Guerreros Del Norte + 25:12
80 1 Pinto Luis Team Atlético Venezuela + 26:02
81 2 Torres Carlos Deportivo Tachira-JHS + 26:09
82 1 Tagliani Filippo Androni Giocattoli-Sidermec + 26:19
83 3 Talero Cristian Team Herrera H y F + 26:21
84 17 Restrepo Jhonatan Androni Giocattoli-Sidermec + 27:07
85 Viloria Enmanuel JAJOMTB Indet Trujillo + 27:33
86 1 Rios Cristian Team Gesprom + 28:00
87 5 Sanchez Johan Revivir Gob DC Yokosuna + 28:17
88 1 Villegas Jesus Team JS Cycling + 28:42
89 5 Diaz Santil Jose Andres Venezuela + 28:43
90 2 Malucelli Matteo Androni Giocattoli-Sidermec + 28:58
91 13 Nieves Hector Tierra Tachinese + 29:31
92 2 Blanco Julio JAJOMTB Indet Trujillo + 29:46
93 4 Nieves Xavier Venezuela Pais Futuro + 29:53
94 1 Ruiz Dylan Team Herrera H y F + 29:55
95 3 Clavijo Brayan Team Herrera H y F + 30:04
96 3 Jerez Pedro Antonio Guerreros Del Norte + 30:10
97 5 Lonardi Giovanni Bardiani CSF Faizanè + 30:27
98 2 Torres Freddy Pamplona Osuna Sanki + 30:32
99 9 Strah Mendez Alex Panama + 32:19
100 12 Zambrano Alixon Agrofan Triple Tachira + 32:23
101 1 Arevalo Anderson Lotería del Táchira + 32:30
102 3 Alvarado Jorge Lotería del Táchira + 32:47
103 3 Dalla Valle Nicolas Bardiani CSF Faizanè + 32:57
104 1 Lorenzo Randish Abdul Panama + 33:32
105 1 Revete Brayan Fina Arroz MU Training + 33:47
106 3 Yaguaro Flores Isaac Simón Vit Osorio GW + 34:01
107 Ramos Alberto Team Gesprom + 34:14
108 1 Parra Mykel Team Raul Saavedra + 37:07
109 1 Beltran Alexis Pamplona Osuna Sanki + 38:23
110 2 Saavedra Juan Sebastian Team Raul Saavedra + 39:15
111 Cuellar Jose Luis Team Herrera H y F + 39:20
112 1 Saavedra Raul Andres Team Raul Saavedra + 40:52
113 2 Millan Nelson Johan Team Raul Saavedra + 42:34
114 Ibarra Ruben Agrofan Triple Tachira + 43:00
115 1 Herrera Julio Revivir Gob DC Yokosuna + 46:16
116 2 Germoso Rudy Team Gesprom + 47:46
117 Niño Carlos Enrique Pamplona Osuna Sanki + 48:24
118 1 Novoa Sebastian Best PC Ecuador + 51:03
119 2 Sierra Jackson Ultrabikes E-Specialised + 55:56
120 Viera Jorge JAJOMTB Indet Trujillo + 56:25
121 3 Nava Andres Agrofan Triple Tachira + 01:01:48
122 Diaz Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna + 01:02:57
123 Carrero Albert Venezuela + 01:03:28
124 1 Quiroga Yahir Ultrabikes E-Specialised + 01:04:00
125 1 Garcia Charlie Agrofan Triple Tachira + 01:06:39
126 1 Saez Enderson JAJOMTB Indet Trujillo + 01:08:58
127 1 Ayala Breyner Pamplona Osuna Sanki + 01:09:10
128 1 Linares William JAJOMTB Indet Trujillo + 01:13:35
129 1 Garcia Luis Venezuela + 01:14:48
130 1 Nova Jose Club Guasa Bike Ecoplas + 01:30:56
131 2 Higuera Jean Agrofan Triple Tachira + 01:46:18
132 Caballero Ramon Club Guasa Bike Ecoplas + 01:48:04
Pos Rider Team Time
1 Umba Santiago Androni Giocattoli-Sidermec 09:02:11
2 López Martin Best PC Ecuador + 43
3 Mantilla Jeferson Team Raul Saavedra + 02:38
4 Rujano Jeison Team Osorio Grupo Ciclismo + 06:07
5 Jaimes Johan Guerreros Del Norte + 06:15
6 Contreras Darwin Lotería del Táchira + 06:40
7 Cocunubo John Arnold Team Raul Saavedra + 09:25
8 Quintero Edisson Guerreros Del Norte + 11:06
9 Molina Edgardo Ultrabikes E-Specialised + 12:57
10 Ruiz Omar Fina Arroz MU Training + 14:45
11 Marquez Ramon Lotería del Táchira + 15:33
12 Sanabria Cesar Team JS Cycling + 15:46
13 Carrero Nino Pablo Emilio Guerreros Del Norte + 15:52
14 Villasmil Alexander Ultrabikes E-Specialised + 16:25
15 Guevara Gregory Venezuela + 18:18
16 Rubio Yoandri Tierra Tachinese + 18:25
17 Ramirez Yilber Venezuela + 19:34
18 Diaz Santil Jose Andres Venezuela + 23:48
19 Ruiz Dylan Team Herrera H y F + 25:00
20 Clavijo Brayan Team Herrera H y F + 25:09
21 Torres Freddy Pamplona Osuna Sanki + 25:37
22 Zambrano Alixon Agrofan Triple Tachira + 27:28
23 Revete Brayan Fina Arroz MU Training + 28:52
24 Parra Mykel Team Raul Saavedra + 32:12
25 Beltran Alexis Pamplona Osuna Sanki + 33:28
26 Saavedra Raul Andres Team Raul Saavedra + 35:57
27 Millan Nelson Johan Team Raul Saavedra + 37:39
28 Ibarra Ruben Agrofan Triple Tachira + 38:05
29 Niño Carlos Enrique Pamplona Osuna Sanki + 43:29
30 Sierra Jackson Ultrabikes E-Specialised + 51:01
31 Nava Andres Agrofan Triple Tachira + 56:53
32 Carrero Albert Venezuela + 58:33
33 Ayala Breyner Pamplona Osuna Sanki + 01:04:15
34 Garcia Luis Venezuela + 01:09:53
35 Higuera Jean Agrofan Triple Tachira + 01:41:23
Pos Rider Team Points
1 Sevilla Oscar Team Medellin - EPM 38
2 Campos Roniel Team Atlético Venezuela 33
3 Alarcon Jose Deportivo Tachira-JHS 21
4 Talero Cristian Team Herrera H y F 20
5 Osorio Danny Orgullo Paisa 17
6 Malucelli Matteo Androni Giocattoli-Sidermec 16
7 Novoa Sebastian Best PC Ecuador 14
8 Chacon Franklin Venezuela Pais Futuro 13
9 Castano Sebastian Orgullo Paisa 13
10 Vargas Walter Team Medellin - EPM 12
11 Colon Johan Orgullo Paisa 12
12 Fuentes Yorman Vit Osorio GW 10
13 Dalla Valle Nicolas Bardiani CSF Faizanè 10
14 Umba Santiago Androni Giocattoli-Sidermec 9
15 Germoso Rudy Team Gesprom 8
16 Galviz Carlos Deportivo Tachira-JHS 8
17 Paredes Anderson Best PC Ecuador 8
18 Pellaud Simon Androni Giocattoli-Sidermec 8
19 Restrepo Jhonatan Androni Giocattoli-Sidermec 7
20 Alvarado Jorge Lotería del Táchira 7
21 Muñoz Daniel Androni Giocattoli-Sidermec 6
22 Medina Manuel Team Atlético Venezuela 6
23 Meneses Henry Deportivo Tachira-JHS 6
24 Nieves Xavier Venezuela Pais Futuro 6
25 Yaguaro Flores Isaac Simón Vit Osorio GW 5
26 Rojas Maximo Venezuela 5
27 Saez Enderson JAJOMTB Indet Trujillo 5
28 Espinosa Bolivar Panama 4
29 Jurado Cristofer Panama 4
30 Lonardi Giovanni Bardiani CSF Faizanè 4
31 Gil Alexander Orgullo Paisa 3
32 Abreu Jorge Team Atlético Venezuela 3
33 Salinas Yonathan Team Atlético Venezuela 2
34 Hernandez Jose Team Medellin - EPM 2
35 Molina Edgardo Ultrabikes E-Specialised 2
36 Cano Kevin Orgullo Paisa 2
37 Castelblanco Jorge Amadid Panama 2
38 Ramirez Yilber Venezuela 2
39 Jerez Yosymar Guerreros Del Norte 1
40 Jerez Pedro Antonio Guerreros Del Norte 1
Pos Team Time
1 Team Medellin - EPM 27:01:27
2 Deportivo Tachira-JHS + 02:39
3 Team Atlético Venezuela + 03:21
4 Orgullo Paisa + 04:49
5 Team Osorio Grupo Ciclismo + 10:57
6 Venezuela Pais Futuro + 11:15
7 Best PC Ecuador + 12:17
8 Androni Giocattoli-Sidermec + 12:44
9 Tierra Tachinese + 24:13
10 Bardiani CSF Faizanè + 26:30
11 Lotería del Táchira + 29:53
12 Team JS Cycling + 30:07
13 Guerreros Del Norte + 37:55
14 Vit Osorio GW + 37:57
15 Team Raul Saavedra + 43:01
16 Panama + 44:09
17 Venezuela + 44:14
18 JAJOMTB Indet Trujillo + 45:15
19 Team Herrera H y F + 48:33
20 Team Gesprom + 56:57
21 Ultrabikes E-Specialised + 01:11:12
22 Pamplona Osuna Sanki + 01:46:04
23 Agrofan Triple Tachira + 01:47:48
24 Revivir Gob DC Yokosuna + 02:07:51
25 Club Guasa Bike Ecoplas + 02:40:51

Information