Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Vuelta al Táchira

2021 | http://vueltaaltachira.com.ve/

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Roniel Campos Team Atlético Venezuela 03:16:437
02 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS + 063
03 Oscar Sevilla Team Medellin + 181
04 Danny Osorio Orgullo Paisa + 22
05 Sebastian Castano Orgullo Paisa + 39
06 Manuel Medina Team Atlético Venezuela + 43
07 Anderson Paredes Best PC Ecuador + 45
08 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS + 49
09 Walter Vargas Team Medellin + 57
10 Yonathan Salinas Team Atlético Venezuela + 01:00
11 Nelson Camargo Deportivo Tachira-JHS + 01:07
12 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 01:11
13 Jose Mendoza Team Osorio Grupo Ciclismo + 01:14
14 Harold Lopez Best PC Ecuador + 01:24
15 Eduin Becerra Vit Osorio GW + 01:25
16 Edison Muñoz Orgullo Paisa + 01:28
17 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 01:28
18 Yorman Fuentes Vit Osorio GW + 01:28
19 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 01:44
20 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 01:49
21 Fredy Rico Venezuela Pais Futuro + 01:53
22 Alex Gil Orgullo Paisa + 01:53
23 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro + 01:53
24 Luis Mora Team Osorio Grupo Ciclismo + 01:56
25 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS + 02:15
26 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 02:17
27 José Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 02:17
28 Juan Ruiz JAJOMTB Indet Trujillo + 02:17
29 Jose Hernandez Team Medellin + 02:22
30 Yilber Ramirez Venezuela + 02:24
31 Ruben Flores Tierra Tachinese + 02:26
32 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 02:29
33 Jonathan Camargo Tierra Tachinese + 02:35
34 Kevin Roa Lotería del Táchira + 02:40
35 Darwin Contreras Lotería del Táchira + 03:31
36 Brayan Sanchez Team Medellin + 03:53
37 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro + 03:58
38 Pedro Sequera Team JS Cycling + 04:00
39 Jimmi Briceno Venezuela Pais Futuro + 04:01
40 Ronald Gonzalez Team Osorio Grupo Ciclismo + 04:02
41 Sebastian Ruiz Team Herrera H y F + 04:22
42 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 04:52
43 Johan Sebastian Jaimes Mendoza Guerreros Del Norte + 05:04
44 Byron Guama Best PC Ecuador + 05:28
45 Angel Rivas Team Osorio Grupo Ciclismo + 06:04
46 Kevin Cano Orgullo Paisa + 06:21
47 Yoandri Rubio Tierra Tachinese + 06:21
48 John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra + 06:23
49 Edisson Quintero Guerreros Del Norte + 06:38
50 Pedro Gutierrez Venezuela Pais Futuro + 07:34
51 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 07:54
52 Bryan Jimenez Gonzalez Team Gesprom + 08:06
53 Filippo Zaccanti Bardiani CSF Faizanè + 08:08
54 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 09:12
55 Jesus Villegas Team JS Cycling + 09:22
56 Daniel Abreu Team JS Cycling + 09:27
57 Jorge Abreu Team Atlético Venezuela + 09:42
58 Bolivar Espinosa Panama + 09:54
59 Luis Mascopolo Club Guasa Bike Ecoplas + 10:12
60 Gregory Guevara Venezuela + 10:19
61 Jose Chacon Team JS Cycling + 10:26
62 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 10:31
63 Jose Castillo Team Atlético Venezuela + 10:31
64 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 10:35
65 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 10:47
66 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 10:50
67 Maximo Rojas Venezuela + 10:56
68 Emmanuel Viloria JAJOMTB Indet Trujillo + 11:06
69 Daniel Gomez Team JS Cycling + 11:09
70 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 11:20
71 Fabio Duarte Team Medellin + 11:20
72 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 11:20
73 Duban Camilo Bobadilla Team Herrera H y F + 11:24
74 Jorge Amadid Castelblanco Morales Panama + 11:47
75 Luis Pinto Team Atlético Venezuela + 11:57
76 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 12:04
77 Jhoan Sebastian Canaveral Team Gesprom + 12:09
78 Kevin Rivera Bardiani CSF Faizanè + 12:11
79 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama + 12:13
80 Bernardo Suaza Team Medellin + 12:26
81 Neubery Castano Tierra Tachinese + 12:26
82 Yosymar Jerez Guerreros Del Norte + 12:55
83 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 12:56
84 Randish Abdul Lorenzo Panama + 13:41
85 Jorge Viera JAJOMTB Indet Trujillo + 14:05
86 Yahir Quiroga Ultrabikes E-Specialised + 14:26
87 Johan Colon Orgullo Paisa + 14:29
88 Hector Nieves Tierra Tachinese + 15:33
89 Johan Sanchez Revivir Gob DC Yokosuna + 15:34
90 Cristofer Jurado Panama + 15:43
91 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro + 15:43
92 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec + 15:43
93 Jorge Alvarado Lotería del Táchira + 15:43
94 Anderson Arevalo Lotería del Táchira + 15:43
95 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 15:43
96 Cristian Talero Team Herrera H y F + 15:43
97 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 16:51
98 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 17:39
99 Cristian Rios Rojas Team Gesprom + 17:55
100 Julio Blanco JAJOMTB Indet Trujillo + 17:59
101 Dylan Ruiz Team Herrera H y F + 17:59
102 Rudy Germoso Team Gesprom + 18:01
103 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 18:04
104 Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki + 18:06
105 Pedro Antonio Jerez Guerreros Del Norte + 18:10
106 Jose Luis Cuellar Team Herrera H y F + 18:18
107 Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki + 18:20
108 Jose Andres Diaz Santil Venezuela + 18:20
109 Luis Garcia Venezuela + 18:20
110 Ruben Ibarra Agrofan Triple Tachira + 18:34
111 Alex Strah Mendez Panama + 18:34
112 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 18:41
113 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 19:02
114 Miguel Rodriguez Best PC Ecuador + 19:08
115 Alberto Rafael Ramos Vargas Team Gesprom + 19:24
116 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 19:25
117 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 19:25
118 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 19:32
119 Julio Herrera Revivir Gob DC Yokosuna + 20:16
120 William Linares JAJOMTB Indet Trujillo + 20:22
121 Albert Carrero Venezuela + 20:33
122 Isaac Simón Yaguaro Flores Vit Osorio GW + 22:09
123 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 22:20
124 Jackson Sierra Ultrabikes E-Specialised + 26:27
125 Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo + 26:27
126 Sebastian Novoa Best PC Ecuador + 26:27
127 Juan Sebastian Saavedra Team Raul Saavedra + 27:07
128 Charlie Garcia Agrofan Triple Tachira + 28:10
129 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 28:48
130 Rodolfo Diaz Revivir Gob DC Yokosuna + 29:28
131 Ramon Caballero Club Guasa Bike Ecoplas + 30:49
132 Jean Higuera Agrofan Triple Tachira + 31:16
133 Jose Nova Club Guasa Bike Ecoplas + 31:18
OOT Elver Vivas Club Guasa Bike Ecoplas
OOT Laurent Ibarra Revivir Gob DC Yokosuna
OOT Sergio S Muñoz Ultrabikes E-Specialised
DNF Rommy Roa Club Guasa Bike Ecoplas
DNF William Galvis Club Guasa Bike Ecoplas
Pos Rider Team Time
01 - Roniel Campos Team Atlético Venezuela 08:28:20
02 - Oscar Sevilla Team Medellin + 27
03 3 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS + 02:01
04 1 Yorman Fuentes Vit Osorio GW + 02:17
05 7 Danny Osorio Orgullo Paisa + 02:37
06 1 Sebastian Castano Orgullo Paisa + 02:43
07 1 Anderson Paredes Best PC Ecuador + 02:53
08 2 Manuel Medina Team Atlético Venezuela + 02:58
09 - Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS + 03:01
10 5 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 03:02
11 7 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro + 03:08
12 2 Yonathan Salinas Team Atlético Venezuela + 03:21
13 12 Walter Vargas Team Medellin + 03:22
14 3 Nelson Camargo Deportivo Tachira-JHS + 03:28
15 3 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 03:32
16 3 Jose Mendoza Team Osorio Grupo Ciclismo + 03:35
17 6 Harold Lopez Best PC Ecuador + 03:49
18 6 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 03:53
19 7 Fredy Rico Venezuela Pais Futuro + 04:27
20 4 Jose Hernandez Team Medellin + 04:43
21 24 Edison Muñoz Orgullo Paisa + 04:54
22 5 Juan Ruiz JAJOMTB Indet Trujillo + 04:55
23 8 Jonathan Camargo Tierra Tachinese + 04:56
24 6 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS + 04:57
25 4 Kevin Roa Lotería del Táchira + 05:03
26 15 Alex Gil Orgullo Paisa + 05:09
27 4 Ruben Flores Tierra Tachinese + 05:11
28 4 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 05:21
29 24 Eduin Becerra Vit Osorio GW + 05:24
30 5 José Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 05:29
31 19 Luis Mora Team Osorio Grupo Ciclismo + 05:29
32 11 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 05:38
33 22 Brayan Sanchez Team Medellin + 06:08
34 21 Ronald Gonzalez Team Osorio Grupo Ciclismo + 06:20
35 6 Pedro Sequera Team JS Cycling + 06:42
36 3 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro + 06:50
37 15 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 07:17
38 14 Darwin Contreras Lotería del Táchira + 07:29
39 8 Sebastian Ruiz Team Herrera H y F + 07:48
40 2 Johan Sebastian Jaimes Mendoza Guerreros Del Norte + 08:16
41 5 Byron Guama Best PC Ecuador + 08:40
42 44 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 08:55
43 5 Angel Rivas Team Osorio Grupo Ciclismo + 09:30
44 2 John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra + 09:42
45 17 Pedro Gutierrez Venezuela Pais Futuro + 10:16
46 8 Edisson Quintero Guerreros Del Norte + 10:44
47 1 Filippo Zaccanti Bardiani CSF Faizanè + 11:34
48 28 Jorge Abreu Team Atlético Venezuela + 12:05
49 45 Jimmi Briceno Venezuela Pais Futuro + 12:24
50 13 Bryan Jimenez Gonzalez Team Gesprom + 13:35
51 11 Jose Castillo Team Atlético Venezuela + 13:43
52 8 Jose Chacon Team JS Cycling + 13:47
53 2 Bolivar Espinosa Panama + 13:50
54 17 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 14:04
55 18 Daniel Gomez Team JS Cycling + 14:21
56 17 Fabio Duarte Team Medellin + 14:32
57 - Luis Mascopolo Club Guasa Bike Ecoplas + 14:45
58 3 Daniel Abreu Team JS Cycling + 14:48
59 36 Kevin Cano Orgullo Paisa + 15:14
60 26 Bernardo Suaza Team Medellin + 15:36
61 6 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 15:36
62 14 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 15:40
63 3 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 16:11
64 15 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 16:22
65 7 Jorge Amadid Castelblanco Morales Panama + 16:38
66 1 Duban Camilo Bobadilla Team Herrera H y F + 17:01
67 7 Maximo Rojas Venezuela + 17:11
68 15 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 17:16
69 1 Neubery Castano Tierra Tachinese + 18:12
70 - Nolberto Ezequiel Hernandez Panama + 18:12
71 1 Jhoan Sebastian Canaveral Team Gesprom + 18:22
72 20 Gregory Guevara Venezuela + 18:26
73 34 Yoandri Rubio Tierra Tachinese + 18:47
74 13 Kevin Rivera Bardiani CSF Faizanè + 19:17
75 16 Johan Colon Orgullo Paisa + 19:29
76 20 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 19:57
77 12 Yosymar Jerez Guerreros Del Norte + 20:08
78 11 Hector Nieves Tierra Tachinese + 21:12
79 23 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 21:24
80 34 Yilber Ramirez Venezuela + 21:35
81 18 Luis Pinto Team Atlético Venezuela + 21:42
82 9 Johan Sanchez Revivir Gob DC Yokosuna + 21:50
83 5 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 22:18
84 3 Cristofer Jurado Panama + 22:21
85 21 Emmanuel Viloria JAJOMTB Indet Trujillo + 22:52
86 4 Cristian Talero Team Herrera H y F + 23:13
87 25 Cristian Rios Rojas Team Gesprom + 23:24
88 19 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 23:55
89 20 Jesus Villegas Team JS Cycling + 24:16
90 13 Julio Blanco JAJOMTB Indet Trujillo + 24:34
91 27 Miguel Rodriguez Best PC Ecuador + 24:37
92 5 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec + 24:55
93 9 Pedro Antonio Jerez Guerreros Del Norte + 25:00
94 12 Jose Andres Diaz Santil Venezuela + 25:02
95 7 Dylan Ruiz Team Herrera H y F + 25:09
96 17 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 25:16
97 1 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro + 25:28
98 18 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 25:39
99 1 Jorge Alvarado Lotería del Táchira + 25:43
100 1 Anderson Arevalo Lotería del Táchira + 25:43
101 9 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 26:14
102 11 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 27:05
103 37 Isaac Simón Yaguaro Flores Vit Osorio GW + 27:47
104 - Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 28:23
105 6 Randish Abdul Lorenzo Panama + 29:21
106 4 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 29:28
107 4 Alberto Rafael Ramos Vargas Team Gesprom + 29:40
108 3 Alex Strah Mendez Panama + 29:47
109 16 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 30:27
110 6 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 31:14
111 3 Jose Luis Cuellar Team Herrera H y F + 32:11
112 27 Juan Sebastian Saavedra Team Raul Saavedra + 34:10
113 38 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 35:08
114 1 Ruben Ibarra Agrofan Triple Tachira + 37:01
115 3 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 37:39
116 1 Julio Herrera Revivir Gob DC Yokosuna + 40:20
117 1 Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki + 42:36
118 2 Rudy Germoso Team Gesprom + 43:30
119 4 Sebastian Novoa Best PC Ecuador + 45:50
120 5 Jorge Viera JAJOMTB Indet Trujillo + 50:23
121 2 Jackson Sierra Ultrabikes E-Specialised + 51:26
122 1 Rodolfo Diaz Revivir Gob DC Yokosuna + 55:46
123 - Albert Carrero Venezuela + 56:05
124 6 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 56:51
125 2 Yahir Quiroga Ultrabikes E-Specialised + 57:24
126 4 Charlie Garcia Agrofan Triple Tachira + 01:00:43
127 3 Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo + 01:02:02
128 1 Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki + 01:03:07
129 2 William Linares JAJOMTB Indet Trujillo + 01:06:30
130 2 Luis Garcia Venezuela + 01:08:19
131 2 Jose Nova Club Guasa Bike Ecoplas + 01:22:35
132 2 Ramon Caballero Club Guasa Bike Ecoplas + 01:36:47
133 2 Jean Higuera Agrofan Triple Tachira + 01:39:26
Pos Rider Team Time
1 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec 08:31:22
2 Harold Lopez Best PC Ecuador + 47
3 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 02:19
4 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 02:36
5 Darwin Contreras Lotería del Táchira + 04:27
6 Johan Sebastian Jaimes Mendoza Guerreros Del Norte + 05:14
7 John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra + 06:40
8 Edisson Quintero Guerreros Del Norte + 07:42
9 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 11:02
10 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 12:34
11 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 12:38
12 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 13:09
13 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 13:20
14 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 14:14
15 Gregory Guevara Venezuela + 15:24
16 Yoandri Rubio Tierra Tachinese + 15:45
17 Yilber Ramirez Venezuela + 18:33
18 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 20:53
19 Jose Andres Diaz Santil Venezuela + 22:00
20 Dylan Ruiz Team Herrera H y F + 22:07
21 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 22:14
22 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 22:37
23 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 25:21
24 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 27:25
25 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 28:12
26 Juan Sebastian Saavedra Team Raul Saavedra + 31:08
27 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 32:06
28 Ruben Ibarra Agrofan Triple Tachira + 33:59
29 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 34:37
30 Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki + 39:34
31 Jackson Sierra Ultrabikes E-Specialised + 48:24
32 Albert Carrero Venezuela + 53:03
33 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 53:49
34 Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki + 01:00:05
35 Luis Garcia Venezuela + 01:05:17
36 Jean Higuera Agrofan Triple Tachira + 01:36:24
Info
Nation Venezuela
Date January 19
Where Zea -> La Grita
What 03.Stage
Distance 126.8 km