Vuelta al Táchira - 2021

Stage Overall Youth Points Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Roniel Campos Team Atlético Venezuela 02:20:247
02 Oscar Sevilla Team Medellin + 003
03 Yorman Fuentes Vit Osorio GW + 311
04 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro + 53
05 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 57
06 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 01:31
07 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS + 01:39
08 Sebastian Castano Orgullo Paisa + 01:44
09 Anderson Paredes Best PC Ecuador + 01:46
10 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS + 01:50
11 Manuel Medina Team Atlético Venezuela + 01:53
12 Danny Osorio Orgullo Paisa + 01:53
13 Brayan Sanchez Team Medellin + 01:53
14 Ronald Gonzalez Team Osorio Grupo Ciclismo + 01:56
15 Yonathan Salinas Team Atlético Venezuela + 01:59
16 Jonathan Camargo Tierra Tachinese + 01:59
17 Nelson Camargo Deportivo Tachira-JHS + 01:59
18 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 01:59
19 Jose Mendoza Team Osorio Grupo Ciclismo + 01:59
20 Kevin Roa Lotería del Táchira + 02:01
21 Jorge Abreu Team Atlético Venezuela + 02:01
22 Jose Hernandez Team Medellin + 02:01
23 Walter Vargas Team Medellin + 02:03
24 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 02:03
25 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 02:03
26 Harold Lopez Best PC Ecuador + 02:03
27 Fredy Rico Venezuela Pais Futuro + 02:12
28 Juan Ruiz JAJOMTB Indet Trujillo + 02:16
29 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS + 02:20
30 Pedro Gutierrez Venezuela Pais Futuro + 02:20
31 Pedro Sequera Team JS Cycling + 02:20
32 Ruben Flores Tierra Tachinese + 02:23
33 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro + 02:30
34 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 02:30
35 Eduin Becerra Vit Osorio GW + 02:40
36 Randish Abdul Lorenzo Panama + 02:48
37 Bernardo Suaza Team Medellin + 02:48
38 Byron Guama Best PC Ecuador + 02:50
39 Darwin Contreras Lotería del Táchira + 02:50
40 Johan Jaimes Guerreros Del Norte + 02:50
41 Fabio Duarte Team Medellin + 02:50
42 José Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 02:50
43 Daniel Gomez Team JS Cycling + 02:50
44 Jose Castillo Team Atlético Venezuela + 02:50
45 Alexander Gil Orgullo Paisa + 02:54
46 John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra + 02:57
47 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 02:57
48 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 02:59
49 Jose Chacon Team JS Cycling + 02:59
50 Edison Muñoz Orgullo Paisa + 03:04
51 Filippo Zaccanti Bardiani CSF Faizanè + 03:04
52 Angel Rivas Team Osorio Grupo Ciclismo + 03:04
53 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 03:04
54 Sebastian Ruiz Team Herrera H y F + 03:04
55 Luis Mora Team Osorio Grupo Ciclismo + 03:11
56 Bolivar Espinosa Panama + 03:36
57 Edisson Quintero Guerreros Del Norte + 03:44
58 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 04:11
59 Luis Mascopolo Club Guasa Bike Ecoplas + 04:11
60 Alex Strah Mendez Panama + 04:26
61 Jorge Amadid Castelblanco Panama + 04:29
62 Johan Colon Orgullo Paisa + 04:44
63 Yoandri Rubio Tierra Tachinese + 04:47
64 Emmanuel Viloria JAJOMTB Indet Trujillo + 04:59
65 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 04:59
66 Sebastian Novoa Best PC Ecuador + 04:59
67 Dylan Ruiz Team Herrera H y F + 04:59
68 Duban Bobadilla Team Herrera H y F + 04:59
69 Daniel Abreu Team JS Cycling + 04:59
70 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 05:07
71 Miguel Rodriguez Best PC Ecuador + 05:07
72 Cristian Rios Team Gesprom + 05:07
73 Bryan Jimenez Team Gesprom + 05:07
74 Hector Nieves Tierra Tachinese + 05:17
75 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 05:18
76 Isaac Simón Yaguaro Flores Vit Osorio GW + 05:20
77 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 05:20
78 Neubery Castano Tierra Tachinese + 05:24
79 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 05:29
80 Jose Andres Diaz Santil Venezuela + 05:30
81 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama + 05:37
82 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 05:48
83 Johan Canaveral Team Gesprom + 05:51
84 Maximo Rojas Venezuela + 05:54
85 Johan Sanchez Revivir Gob DC Yokosuna + 05:54
86 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 05:58
87 Cristofer Jurado Panama + 06:02
88 Pedro Antonio Jerez Guerreros Del Norte + 06:13
89 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 06:13
90 Julio Blanco JAJOMTB Indet Trujillo + 06:13
91 Juan Sebastian Saavedra Team Raul Saavedra + 06:20
92 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 06:23
93 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 06:23
94 Gregory Guevara Venezuela + 06:42
95 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 06:44
96 Kevin Rivera Bardiani CSF Faizanè + 06:44
97 Yosymar Jerez Guerreros Del Norte + 06:51
98 Cristian Talero Team Herrera H y F + 07:14
99 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 07:18
100 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 07:45
101 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 08:00
102 Jimmi Briceno Venezuela Pais Futuro + 08:01
103 Jose Luis Cuellar Team Herrera H y F + 08:28
104 Kevin Cano Orgullo Paisa + 08:31
105 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec + 09:01
106 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro + 09:23
107 Jorge Viera JAJOMTB Indet Trujillo + 09:23
108 Luis Pinto Team Atlético Venezuela + 09:23
109 Anderson Arevalo Lotería del Táchira + 09:38
110 Jorge Alvarado Lotería del Táchira + 09:38
111 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 09:45
112 Alberto Ramos Team Gesprom + 09:54
113 Yahir Quiroga Ultrabikes E-Specialised + 13:03
114 Jesus Villegas Team JS Cycling + 13:35
115 Jackson Sierra Ultrabikes E-Specialised + 15:19
116 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 17:45
117 Romny Roa Club Guasa Bike Ecoplas + 17:50
118 Ruben Ibarra Agrofan Triple Tachira + 18:05
119 Yilber Ramirez Venezuela + 18:05
120 Rodolfo Diaz Revivir Gob DC Yokosuna + 18:39
121 Julio Herrera Revivir Gob DC Yokosuna + 18:39
122 Rudy Germoso Team Gesprom + 18:45
123 Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki + 18:56
124 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 18:56
125 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 18:56
126 Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki + 19:05
127 William Linares JAJOMTB Indet Trujillo + 19:13
128 Luis Garcia Venezuela + 23:04
129 Charlie Garcia Agrofan Triple Tachira + 23:54
130 Elver Vivas Club Guasa Bike Ecoplas + 31:07
131 Albert Carrero Venezuela + 35:10
132 Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo + 35:13
133 Jose Nova Club Guasa Bike Ecoplas + 39:03
134 Ramon Caballero Club Guasa Bike Ecoplas + 39:03
135 Laurent Ibarra Revivir Gob DC Yokosuna + 40:10
136 Jean Higuera Agrofan Triple Tachira + 41:15
137 Sergio S Muñoz Ultrabikes E-Specialised + 41:15
138 William Galvis Club Guasa Bike Ecoplas + 50:38
DNF Ramon Nieves Tierra Tachinese
DNF Sergio Muñoz Ultrabikes E-Specialised
Pos Rider Team Time
01 19 Roniel Campos Team Atlético Venezuela 05:11:47
02 33 Oscar Sevilla Team Medellin + 03
03 20 Yorman Fuentes Vit Osorio GW + 39
04 47 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro + 01:05
05 9 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 01:08
06 18 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS + 01:51
07 26 Sebastian Castano Orgullo Paisa + 01:56
08 31 Anderson Paredes Best PC Ecuador + 01:58
09 31 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS + 02:02
10 3 Manuel Medina Team Atlético Venezuela + 02:05
11 50 Brayan Sanchez Team Medellin + 02:05
12 61 Danny Osorio Orgullo Paisa + 02:05
13 17 Ronald Gonzalez Team Osorio Grupo Ciclismo + 02:08
14 3 Yonathan Salinas Team Atlético Venezuela + 02:11
15 3 Jonathan Camargo Tierra Tachinese + 02:11
16 11 Jose Hernandez Team Medellin + 02:11
17 20 Nelson Camargo Deportivo Tachira-JHS + 02:11
18 36 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 02:11
19 41 Jose Mendoza Team Osorio Grupo Ciclismo + 02:11
20 9 Jorge Abreu Team Atlético Venezuela + 02:13
21 47 Kevin Roa Lotería del Táchira + 02:13
22 7 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 02:15
23 4 Harold Lopez Best PC Ecuador + 02:15
24 25 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 02:15
25 52 Walter Vargas Team Medellin + 02:15
26 16 Fredy Rico Venezuela Pais Futuro + 02:24
27 42 Juan Ruiz JAJOMTB Indet Trujillo + 02:28
28 2 Pedro Gutierrez Venezuela Pais Futuro + 02:32
29 14 Pedro Sequera Team JS Cycling + 02:32
30 53 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS + 02:32
31 57 Ruben Flores Tierra Tachinese + 02:35
32 10 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 02:42
33 23 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro + 02:42
34 13 Bernardo Suaza Team Medellin + 03:00
35 10 José Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 03:02
36 2 Byron Guama Best PC Ecuador + 03:02
37 5 Daniel Gomez Team JS Cycling + 03:02
38 17 Johan Jaimes Guerreros Del Norte + 03:02
39 19 Fabio Duarte Team Medellin + 03:02
40 24 Jose Castillo Team Atlético Venezuela + 03:02
41 12 Alexander Gil Orgullo Paisa + 03:06
42 8 John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra + 03:09
43 16 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 03:11
44 30 Jose Chacon Team JS Cycling + 03:11
45 4 Edison Muñoz Orgullo Paisa + 03:16
46 - Filippo Zaccanti Bardiani CSF Faizanè + 03:16
47 1 Sebastian Ruiz Team Herrera H y F + 03:16
48 11 Angel Rivas Team Osorio Grupo Ciclismo + 03:16
49 33 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 03:16
50 21 Luis Mora Team Osorio Grupo Ciclismo + 03:23
51 14 Bolivar Espinosa Panama + 03:48
52 47 Darwin Contreras Lotería del Táchira + 03:48
53 50 Eduin Becerra Vit Osorio GW + 03:49
54 23 Edisson Quintero Guerreros Del Norte + 03:56
55 50 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 04:06
56 1 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 04:23
57 33 Luis Mascopolo Club Guasa Bike Ecoplas + 04:23
58 5 Jorge Amadid Castelblanco Panama + 04:41
59 57 Johan Colon Orgullo Paisa + 04:50
60 44 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 05:11
61 9 Daniel Abreu Team JS Cycling + 05:11
62 18 Cristian Rios Team Gesprom + 05:19
63 26 Bryan Jimenez Team Gesprom + 05:19
64 28 Miguel Rodriguez Best PC Ecuador + 05:19
65 31 Duban Bobadilla Team Herrera H y F + 05:27
66 62 Isaac Simón Yaguaro Flores Vit Osorio GW + 05:28
67 5 Hector Nieves Tierra Tachinese + 05:29
68 32 Neubery Castano Tierra Tachinese + 05:36
69 7 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 05:41
70 4 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama + 05:49
71 59 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 06:00
72 19 Johan Canaveral Team Gesprom + 06:03
73 28 Johan Sanchez Revivir Gob DC Yokosuna + 06:06
74 21 Maximo Rojas Venezuela + 06:06
75 9 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 06:10
76 24 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 06:18
77 1 Julio Blanco JAJOMTB Indet Trujillo + 06:25
78 31 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 06:25
79 8 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 06:25
80 26 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 06:27
81 13 Cristofer Jurado Panama + 06:28
82 20 Jose Andres Diaz Santil Venezuela + 06:32
83 7 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 06:35
84 11 Pedro Antonio Jerez Guerreros Del Norte + 06:40
85 12 Juan Sebastian Saavedra Team Raul Saavedra + 06:53
86 48 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 06:56
87 12 Kevin Rivera Bardiani CSF Faizanè + 06:56
88 22 Dylan Ruiz Team Herrera H y F + 07:00
89 4 Yosymar Jerez Guerreros Del Norte + 07:03
90 84 Cristian Talero Team Herrera H y F + 07:23
91 81 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 07:30
92 16 Gregory Guevara Venezuela + 07:57
93 8 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 07:57
94 24 Jimmi Briceno Venezuela Pais Futuro + 08:13
95 51 Kevin Cano Orgullo Paisa + 08:43
96 23 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 09:00
97 96 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec + 09:03
98 90 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro + 09:35
99 52 Luis Pinto Team Atlético Venezuela + 09:35
100 93 Jorge Alvarado Lotería del Táchira + 09:50
101 15 Anderson Arevalo Lotería del Táchira + 09:50
102 99 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 09:53
103 75 Alberto Ramos Team Gesprom + 10:06
104 7 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 10:34
105 12 Alex Strah Mendez Panama + 11:03
106 9 Emmanuel Viloria JAJOMTB Indet Trujillo + 11:36
107 14 Yoandri Rubio Tierra Tachinese + 12:16
108 4 Jose Luis Cuellar Team Herrera H y F + 13:43
109 5 Jesus Villegas Team JS Cycling + 14:44
110 8 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 15:29
111 14 Randish Abdul Lorenzo Panama + 15:30
112 45 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 17:57
113 34 Ruben Ibarra Agrofan Triple Tachira + 18:17
114 13 Yilber Ramirez Venezuela + 19:05
115 11 Sebastian Novoa Best PC Ecuador + 19:16
116 18 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 19:44
117 10 Julio Herrera Revivir Gob DC Yokosuna + 19:54
118 5 Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki + 24:20
119 4 Jackson Sierra Ultrabikes E-Specialised + 24:49
120 6 Rudy Germoso Team Gesprom + 25:19
121 1 Rodolfo Diaz Revivir Gob DC Yokosuna + 26:08
122 - Charlie Garcia Agrofan Triple Tachira + 32:23
123 42 Albert Carrero Venezuela + 35:22
124 115 Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo + 35:25
125 10 Jorge Viera JAJOMTB Indet Trujillo + 36:08
126 10 Elver Vivas Club Guasa Bike Ecoplas + 37:44
127 9 Yahir Quiroga Ultrabikes E-Specialised + 42:48
128 2 Romny Roa Club Guasa Bike Ecoplas + 44:35
129 2 Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki + 44:37
130 2 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 44:37
131 - William Linares JAJOMTB Indet Trujillo + 45:58
132 1 Luis Garcia Venezuela + 49:49
133 9 Jose Nova Club Guasa Bike Ecoplas + 51:07
134 2 Ramon Caballero Club Guasa Bike Ecoplas + 01:05:48
135 6 Jean Higuera Agrofan Triple Tachira + 01:08:00
136 1 Sergio S Muñoz Ultrabikes E-Specialised + 01:13:42
137 2 Laurent Ibarra Revivir Gob DC Yokosuna + 01:16:01
138 4 William Galvis Club Guasa Bike Ecoplas + 01:17:23
Pos Rider Team Time
01 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec 05:12:55
02 Harold Lopez Best PC Ecuador + 01:07
03 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 01:34
04 Johan Jaimes Guerreros Del Norte + 01:54
05 John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra + 02:01
06 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 02:03
07 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 02:08
08 Darwin Contreras Lotería del Táchira + 02:40
09 Edisson Quintero Guerreros Del Norte + 02:48
10 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 02:58
11 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 04:03
12 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 04:33
13 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 04:52
14 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 05:02
15 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 05:10
16 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 05:17
17 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 05:19
18 Jose Andres Diaz Santil Venezuela + 05:24
19 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 05:27
20 Dylan Ruiz Team Herrera H y F + 05:52
21 Gregory Guevara Venezuela + 06:49
22 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 06:49
23 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 09:26
24 Yoandri Rubio Tierra Tachinese + 11:08
25 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 16:49
26 Ruben Ibarra Agrofan Triple Tachira + 17:09
27 Yilber Ramirez Venezuela + 17:57
28 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 18:36
29 Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki + 23:12
30 Jackson Sierra Ultrabikes E-Specialised + 23:41
31 Albert Carrero Venezuela + 34:14
32 Elver Vivas Club Guasa Bike Ecoplas + 36:36
33 Romny Roa Club Guasa Bike Ecoplas + 43:27
34 Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki + 43:29
35 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 43:29
36 Luis Garcia Venezuela + 48:41
37 Jean Higuera Agrofan Triple Tachira + 01:06:52
38 Sergio S Muñoz Ultrabikes E-Specialised + 01:12:34
Pos Team Time
01 Team Atlético Venezuela 15:39:49
02 Team Medellin + 02
03 Androni Giocattoli-Sidermec + 35
04 Venezuela Pais Futuro + 01:33
05 Deportivo Tachira-JHS + 01:36
06 Orgullo Paisa + 02:39
07 Best PC Ecuador + 02:47
08 Team Osorio Grupo Ciclismo + 02:53
09 Team JS Cycling + 04:15
10 Tierra Tachinese + 05:17
11 Vit Osorio GW + 05:36
12 Guerreros Del Norte + 05:46
13 Panama + 06:58
14 Lotería del Táchira + 07:05
15 Team Raul Saavedra + 07:33
16 Bardiani CSF Faizanè + 07:59
17 Team Herrera H y F + 09:26
18 JAJOMTB Indet Trujillo + 09:36
19 Team Gesprom + 12:13
20 Venezuela + 15:04
21 Ultrabikes E-Specialised + 30:40
22 Pamplona Osuna Sanki + 45:52
23 Agrofan Triple Tachira + 46:55
24 Revivir Gob DC Yokosuna + 47:40
25 Club Guasa Bike Ecoplas + 01:07:33
Information
Nation Venezuela
Date 18th January
Where Mérida -> Mérida
What 2nd stage
Distance 101.8 km
Other
Embed Results