Vuelta al Táchira - 2021

Stage Overall Youth Points Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec 02:51:357
02 Johan Colon Orgullo Paisa + 003
03 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 001
04 Cristian Talero Team Herrera H y F + 00
05 Jorge Alvarado Lotería del Táchira + 00
06 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro + 00
07 Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo + 00
08 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 00
09 Jorge Abreu Team Atlético Venezuela + 00
10 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 00
11 Jose Hernandez Team Medellin + 00
12 Manuel Medina Team Atlético Venezuela + 00
13 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 00
14 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 00
15 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 00
16 Yonathan Salinas Team Atlético Venezuela + 00
17 Jonathan Camargo Tierra Tachinese + 00
18 Harold Lopez Best PC Ecuador + 00
19 Roniel Campos Team Atlético Venezuela + 00
20 Bernardo Suaza Team Medellin + 00
21 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 00
22 Yorman Fuentes Vit Osorio GW + 00
23 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS + 00
24 José Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 00
25 Pedro Gutierrez Venezuela Pais Futuro + 00
26 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 00
27 Alberto Ramos Team Gesprom + 00
28 Alexander Gil Orgullo Paisa + 00
29 Ronald Gonzalez Team Osorio Grupo Ciclismo + 00
30 Edisson Quintero Guerreros Del Norte + 00
31 Daniel Gomez Team JS Cycling + 00
32 Sebastian Castano Orgullo Paisa + 00
33 Byron Guama Best PC Ecuador + 00
34 Oscar Sevilla Team Medellin + 00
35 Neubery Castano Tierra Tachinese + 00
36 Nelson Camargo Deportivo Tachira-JHS + 00
37 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 00
38 Anderson Paredes Best PC Ecuador + 00
39 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS + 00
40 Edison Muñoz Orgullo Paisa + 00
41 Fredy Rico Venezuela Pais Futuro + 00
42 Pedro Sequera Team JS Cycling + 00
43 Kevin Cano Orgullo Paisa + 00
44 Johan Sanchez Revivir Gob DC Yokosuna + 00
45 Filippo Zaccanti Bardiani CSF Faizanè + 00
46 Luis Pinto Team Atlético Venezuela + 00
47 Sebastian Ruiz Team Herrera H y F + 00
48 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 00
49 John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra + 00
50 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro + 00
51 Daniel Abreu Team JS Cycling + 00
52 Maximo Rojas Venezuela + 00
53 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 00
54 Johan Jaimes Guerreros Del Norte + 00
55 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro + 00
56 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 00
57 Fabio Duarte Team Medellin + 00
58 Angel Rivas Team Osorio Grupo Ciclismo + 00
59 Jose Mendoza Team Osorio Grupo Ciclismo + 00
60 Brayan Sanchez Team Medellin + 00
61 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 00
62 Jorge Amadid Castelblanco Panama + 00
63 Jose Castillo Team Atlético Venezuela + 00
64 Bolivar Espinosa Panama + 00
65 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama + 00
66 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 00
67 Kevin Roa Lotería del Táchira + 00
68 Juan Ruiz JAJOMTB Indet Trujillo + 00
69 Jimmi Briceno Venezuela Pais Futuro + 00
70 Luis Mora Team Osorio Grupo Ciclismo + 00
71 Hector Nieves Tierra Tachinese + 00
72 Danny Osorio Orgullo Paisa + 00
73 Jose Chacon Team JS Cycling + 00
74 Kevin Rivera Bardiani CSF Faizanè + 00
75 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 00
76 Walter Vargas Team Medellin + 00
77 Julio Blanco JAJOMTB Indet Trujillo + 00
78 Ruben Ibarra Agrofan Triple Tachira + 00
79 Cristian Rios Team Gesprom + 00
80 Albert Carrero Venezuela + 00
81 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 00
82 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS + 00
83 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 00
84 Pedro Antonio Jerez Guerreros Del Norte + 16
85 Cristofer Jurado Panama + 16
86 Duban Bobadilla Team Herrera H y F + 16
87 Juan Sebastian Saavedra Team Raul Saavedra + 21
88 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 36
89 Darwin Contreras Lotería del Táchira + 46
90 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 46
91 Yilber Ramirez Venezuela + 50
92 Jose Andres Diaz Santil Venezuela + 50
93 Eduin Becerra Vit Osorio GW + 57
94 Jesus Villegas Team JS Cycling + 57
95 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 57
96 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 57
97 Julio Herrera Revivir Gob DC Yokosuna + 01:03
98 Gregory Guevara Venezuela + 01:03
99 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 01:06
100 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 00
101 Isaac Simón Yaguaro Flores Vit Osorio GW + 00
102 Anderson Arevalo Lotería del Táchira + 00
103 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 00
104 Ruben Flores Tierra Tachinese + 00
105 Dylan Ruiz Team Herrera H y F + 01:49
106 Bryan Jimenez Team Gesprom + 00
107 Luis Mascopolo Club Guasa Bike Ecoplas + 00
108 Johan Canaveral Team Gesprom + 00
109 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 03:59
110 Jose Luis Cuellar Team Herrera H y F + 05:03
111 Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki + 05:03
112 Emmanuel Viloria JAJOMTB Indet Trujillo + 06:25
113 Elver Vivas Club Guasa Bike Ecoplas + 06:25
114 Alex Strah Mendez Panama + 06:25
115 Rudy Germoso Team Gesprom + 06:25
116 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 07:17
117 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 07:17
118 Rodolfo Diaz Revivir Gob DC Yokosuna + 07:17
119 Yoandri Rubio Tierra Tachinese + 07:17
120 Charlie Garcia Agrofan Triple Tachira + 08:17
121 Miguel Rodriguez Best PC Ecuador + 00
122 Jackson Sierra Ultrabikes E-Specialised + 09:18
123 Yosymar Jerez Guerreros Del Norte + 00
124 Jose Nova Club Guasa Bike Ecoplas + 11:52
125 Randish Abdul Lorenzo Panama + 12:30
126 Sebastian Novoa Best PC Ecuador + 14:06
127 Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki + 25:29
128 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 25:29
129 Jean Higuera Agrofan Triple Tachira + 26:33
130 Romny Roa Club Guasa Bike Ecoplas + 26:33
131 William Linares JAJOMTB Indet Trujillo + 26:33
132 Ramon Caballero Club Guasa Bike Ecoplas + 26:33
133 Luis Garcia Venezuela + 26:33
134 William Galvis Club Guasa Bike Ecoplas + 26:33
135 Jorge Viera JAJOMTB Indet Trujillo + 26:33
136 Yahir Quiroga Ultrabikes E-Specialised + 29:33
137 Sergio S Muñoz Ultrabikes E-Specialised + 32:15
138 Ramon Nieves Tierra Tachinese + 32:50
139 Laurent Ibarra Revivir Gob DC Yokosuna + 35:39
140 Sergio Muñoz Ultrabikes E-Specialised + 42:37
DNS Esdras Morales Guatemala
DNS Mardoqueo Vasquez Guatemala
DNS Henry Sam Guatemala
DNS Sergio Chumil Guatemala
DNS Alex Rony Julajuj Julajuj Guatemala
DNS Alfredo Ajpacaja Guatemala
DNF German Rincon Fina Arroz MU Training
DNF Davirson Molina Fina Arroz MU Training
DNF Kleyver Nino Revivir Gob DC Yokosuna
DNF Christofer Fonseca Revivir Gob DC Yokosuna
DNF Juan Lazaro Vit Osorio GW
DNF Frank Salvatierra Agrofan Triple Tachira
DNF Pablo Reyes Team Gesprom
Pos Rider Team Time
01 Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec 02:51:25
02 Johan Colon Orgullo Paisa + 04
03 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 06
04 Isaac Simón Yaguaro Flores Vit Osorio GW + 06
05 Jose Hernandez Team Medellin + 08
06 Cristian Talero Team Herrera H y F + 10
07 Jorge Alvarado Lotería del Táchira + 10
08 Xavier Nieves Venezuela Pais Futuro + 10
09 Enderson Saez JAJOMTB Indet Trujillo + 10
10 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 10
11 Jorge Abreu Team Atlético Venezuela + 10
12 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised + 10
13 Manuel Medina Team Atlético Venezuela + 10
14 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 10
15 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 10
16 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 10
17 Yonathan Salinas Team Atlético Venezuela + 10
18 Jonathan Camargo Tierra Tachinese + 10
19 Harold Lopez Best PC Ecuador + 10
20 Roniel Campos Team Atlético Venezuela + 10
21 Bernardo Suaza Team Medellin + 10
22 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 10
23 Yorman Fuentes Vit Osorio GW + 10
24 Jose Alarcon Deportivo Tachira-JHS + 10
25 José Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 10
26 Pedro Gutierrez Venezuela Pais Futuro + 10
27 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 10
28 Alberto Ramos Team Gesprom + 10
29 Alexander Gil Orgullo Paisa + 10
30 Ronald Gonzalez Team Osorio Grupo Ciclismo + 10
31 Edisson Quintero Guerreros Del Norte + 10
32 Daniel Gomez Team JS Cycling + 10
33 Sebastian Castano Orgullo Paisa + 10
34 Byron Guama Best PC Ecuador + 10
35 Oscar Sevilla Team Medellin + 10
36 Neubery Castano Tierra Tachinese + 10
37 Nelson Camargo Deportivo Tachira-JHS + 10
38 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 10
39 Anderson Paredes Best PC Ecuador + 10
40 Henry Meneses Deportivo Tachira-JHS + 10
41 Edison Muñoz Orgullo Paisa + 10
42 Fredy Rico Venezuela Pais Futuro + 10
43 Pedro Sequera Team JS Cycling + 10
44 Kevin Cano Orgullo Paisa + 10
45 Johan Sanchez Revivir Gob DC Yokosuna + 10
46 Filippo Zaccanti Bardiani CSF Faizanè + 10
47 Luis Pinto Team Atlético Venezuela + 10
48 Sebastian Ruiz Team Herrera H y F + 10
49 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 10
50 John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra + 10
51 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro + 10
52 Daniel Abreu Team JS Cycling + 10
53 Maximo Rojas Venezuela + 10
54 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 10
55 Johan Jaimes Guerreros Del Norte + 10
56 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro + 10
57 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 10
58 Fabio Duarte Team Medellin + 10
59 Angel Rivas Team Osorio Grupo Ciclismo + 10
60 Jose Mendoza Team Osorio Grupo Ciclismo + 10
61 Brayan Sanchez Team Medellin + 10
62 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 10
63 Jorge Amadid Castelblanco Panama + 10
64 Jose Castillo Team Atlético Venezuela + 10
65 Bolivar Espinosa Panama + 10
66 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama + 10
67 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 10
68 Kevin Roa Lotería del Táchira + 10
69 Juan Ruiz JAJOMTB Indet Trujillo + 10
70 Jimmi Briceno Venezuela Pais Futuro + 10
71 Luis Mora Team Osorio Grupo Ciclismo + 10
72 Hector Nieves Tierra Tachinese + 10
73 Danny Osorio Orgullo Paisa + 10
74 Jose Chacon Team JS Cycling + 10
75 Kevin Rivera Bardiani CSF Faizanè + 10
76 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 10
77 Walter Vargas Team Medellin + 10
78 Julio Blanco JAJOMTB Indet Trujillo + 10
79 Ruben Ibarra Agrofan Triple Tachira + 10
80 Cristian Rios Team Gesprom + 10
81 Albert Carrero Venezuela + 10
82 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 10
83 Jhon Nava Deportivo Tachira-JHS + 10
84 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 10
85 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 10
86 Anderson Arevalo Lotería del Táchira + 10
87 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 10
88 Ruben Flores Tierra Tachinese + 10
89 Bryan Jimenez Team Gesprom + 10
90 Luis Mascopolo Club Guasa Bike Ecoplas + 10
91 Johan Canaveral Team Gesprom + 10
92 Miguel Rodriguez Best PC Ecuador + 10
93 Yosymar Jerez Guerreros Del Norte + 10
94 Cristofer Jurado Panama + 24
95 Pedro Antonio Jerez Guerreros Del Norte + 25
96 Duban Bobadilla Team Herrera H y F + 26
97 Juan Sebastian Saavedra Team Raul Saavedra + 31
98 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 46
99 Darwin Contreras Lotería del Táchira + 56
100 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 56
101 Yilber Ramirez Venezuela + 01:00
102 Jose Andres Diaz Santil Venezuela + 01:00
103 Eduin Becerra Vit Osorio GW + 01:07
104 Jesus Villegas Team JS Cycling + 01:07
105 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 01:07
106 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 01:07
107 Julio Herrera Revivir Gob DC Yokosuna + 01:13
108 Gregory Guevara Venezuela + 01:13
109 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 01:16
110 Dylan Ruiz Team Herrera H y F + 01:59
111 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 04:09
112 Jose Luis Cuellar Team Herrera H y F + 05:13
113 Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki + 05:13
114 Rudy Germoso Team Gesprom + 06:32
115 Emmanuel Viloria JAJOMTB Indet Trujillo + 06:35
116 Elver Vivas Club Guasa Bike Ecoplas + 06:35
117 Alex Strah Mendez Panama + 06:35
118 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 07:27
119 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec + 07:27
120 Rodolfo Diaz Revivir Gob DC Yokosuna + 07:27
121 Yoandri Rubio Tierra Tachinese + 07:27
122 Charlie Garcia Agrofan Triple Tachira + 08:27
123 Jackson Sierra Ultrabikes E-Specialised + 09:28
124 Jose Nova Club Guasa Bike Ecoplas + 12:02
125 Randish Abdul Lorenzo Panama + 12:40
126 Sebastian Novoa Best PC Ecuador + 14:16
127 Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki + 25:39
128 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 25:39
129 Jean Higuera Agrofan Triple Tachira + 26:43
130 Romny Roa Club Guasa Bike Ecoplas + 26:43
131 William Linares JAJOMTB Indet Trujillo + 26:43
132 Ramon Caballero Club Guasa Bike Ecoplas + 26:43
133 Luis Garcia Venezuela + 26:43
134 William Galvis Club Guasa Bike Ecoplas + 26:43
135 Jorge Viera JAJOMTB Indet Trujillo + 26:43
136 Yahir Quiroga Ultrabikes E-Specialised + 29:43
137 Sergio S Muñoz Ultrabikes E-Specialised + 32:25
138 Ramon Nieves Tierra Tachinese + 33:00
139 Laurent Ibarra Revivir Gob DC Yokosuna + 35:49
140 Sergio Muñoz Ultrabikes E-Specialised + 42:47
Pos Rider Team Time
01 Edgardo Molina Ultrabikes E-Specialised 02:51:35
02 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 00
03 Omar Ruiz Fina Arroz MU Training + 00
04 Harold Lopez Best PC Ecuador + 00
05 Jeferson Mantilla Team Raul Saavedra + 00
06 Jeison Rujano Team Osorio Grupo Ciclismo + 00
07 Edisson Quintero Guerreros Del Norte + 00
08 John Arnold Cocunubo Team Raul Saavedra + 00
09 Johan Jaimes Guerreros Del Norte + 00
10 Alixon Zambrano Agrofan Triple Tachira + 00
11 Nelson Johan Millan Team Raul Saavedra + 00
12 Alexander Villasmil Ultrabikes E-Specialised + 00
13 Ruben Ibarra Agrofan Triple Tachira + 00
14 Albert Carrero Venezuela + 00
15 Pablo Emilio Carrero Nino Guerreros Del Norte + 00
16 Raul Andres Saavedra Team Raul Saavedra + 00
17 Mykel Parra Team Raul Saavedra + 00
18 Freddy Torres Pamplona Osuna Sanki + 00
19 Alexis Beltran Pamplona Osuna Sanki + 36
20 Darwin Contreras Lotería del Táchira + 46
21 Ramon Marquez Lotería del Táchira + 46
22 Yilber Ramirez Venezuela + 50
23 Jose Andres Diaz Santil Venezuela + 50
24 Cesar Sanabria Team JS Cycling + 57
25 Brayan Clavijo Team Herrera H y F + 57
26 Gregory Guevara Venezuela + 01:03
27 Dylan Ruiz Team Herrera H y F + 01:49
28 Brayan Revete Fina Arroz MU Training + 03:59
29 Carlos Enrique Niño Pamplona Osuna Sanki + 05:03
30 Elver Vivas Club Guasa Bike Ecoplas + 06:25
31 Yoandri Rubio Tierra Tachinese + 07:17
32 Jackson Sierra Ultrabikes E-Specialised + 09:18
33 Breyner Ayala Pamplona Osuna Sanki + 25:29
34 Andres Nava Agrofan Triple Tachira + 25:29
35 Jean Higuera Agrofan Triple Tachira + 26:33
36 Romny Roa Club Guasa Bike Ecoplas + 26:33
37 Luis Garcia Venezuela + 26:33
38 Sergio S Muñoz Ultrabikes E-Specialised + 32:15
Pos Team Time
01 Bardiani CSF Faizanè 08:34:45
02 Team Atlético Venezuela + 00
03 Orgullo Paisa + 00
04 Team Medellin + 00
05 Androni Giocattoli-Sidermec + 00
06 Venezuela Pais Futuro + 00
07 Team Osorio Grupo Ciclismo + 00
08 Best PC Ecuador + 00
09 Deportivo Tachira-JHS + 00
10 Tierra Tachinese + 00
11 Team JS Cycling + 00
12 Team Raul Saavedra + 00
13 JAJOMTB Indet Trujillo + 00
14 Guerreros Del Norte + 00
15 Panama + 00
16 Team Gesprom + 00
17 Team Herrera H y F + 16
18 Lotería del Táchira + 46
19 Venezuela + 50
20 Vit Osorio GW + 57
21 Pamplona Osuna Sanki + 05:39
22 Agrofan Triple Tachira + 08:17
23 Revivir Gob DC Yokosuna + 08:20
24 Ultrabikes E-Specialised + 09:18
25 Club Guasa Bike Ecoplas + 18:17
Information
Nation Venezuela
Date 17th January
Where Lobatera -> El Vigia
What 1st stage
Distance 131.2 km
Other
Embed Results