Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Vuelta al Tachira en Bicicleta

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1)

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08

Results: 08.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Miguel Florez 1996 Androni Giocattoli - Sidermec 02:48:3547
02 Orluis Aular 1996 Gobernación de Miranda-Trek + 0033
03 Sergio Martinez 1995 Fund.Hernan Buenahora + 0021
04 Yonathan Salinas 1990 Loteria del Táchira + 002
05 Yonathan Monsalve 1989 Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 002
06 Jimmi Jose Briceno Castro 1986 La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 002
07 Luis Mora 1994 Gob.Boliv.Carabobo + 001
08 Juan Pablo Suarez 1985 GW - Shimano + 001
09 Jerson Ruben Urbano Molina 1995 Saitel team + 011
10 Anderson Timoteo Paredes Lopez 1995 Movistar Team Ecuador + 081
11 Nelson Ismael Sanchez 1982 JB Ropa Deportiva + 101
12 Ronald Gonzalez 1981 Deportivo Tachira-JHS + 101
13 Deins Hernandez 1998 Osorio Motos + 101
14 Nelson Camargo 1990 JHS Grupo-Andiempaques + 101
15 Wilson Haro 1998 Movistar Team Ecuador + 101
16 Walter Pedraza 1981 GW - Shimano + 101
17 Luis Felipe Laverde 1979 GW - Shimano + 101
18 Manuel Medina 1976 Deportivo Tachira-JHS + 151
19 Jorge Abreu 1990 Triple Tachira + 23-
20 Fredy Rico 1997 Osorio Motos + 26-
21 Yonder Godoy 1993 Gobernación de Miranda-Trek + 29-
22 Roniel Campos 1993 Deportivo Tachira-JHS + 29-
23 German Rincon 1998 JHS Grupo-Andiempaques + 29-
24 Jose Alarcon 1988 Gobernación de Miranda-Trek + 34-
25 José Serpa 1979 GW - Shimano + 36-
26 José Rujano 1982 Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 36-
27 Daniel Muñoz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 36-
28 Jonathan Alexis Camargo Mendoza 1988 Loteria del Táchira + 36-
29 Ruben Flores 1989 Gobernación de Miranda-Trek + 36-
30 Daniel Abreu 1986 Loteria del Táchira + 36-
31 Yerzon Sanchez 1977 Fundacion Herrera Team + 36
32 Norberto Wilches 1983 Betplay + 45
33 Freddy Vargas 1982 La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 48
34 Jackson Rodriguez 1985 JHS Grupo-Andiempaques + 53
35 Jose Piñero 1989 Fundacion Angel Pulgar + 57
36 Manuel Enrique Jimenez Silva 1993 Fundacion Herrera Team + 59
37 Franklin Chacon 1998 Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 01:03
38 Alexis Benjamin Quinteros Moya 1997 Movistar Team Ecuador + 01:05
39 Jhon Nava 1978 Loteria del Táchira + 01:14
40 Carlos Becerra 1982 Loteria del Táchira + 01:14
41 John Pico Vasquez 1988 JB Ropa Deportiva + 01:51
42 Yorman Fuentes 1992 Deportivo Tachira-JHS + 03:01
43 Gaudys Ochoa 1997 Bic.Castilla-Idermi + 03:34
44 Fabio Florez 1998 Arroz Zulia-Saavedra Power + 07:32
45 Cristian Camilo Torres Calderón 1991 Betplay + 07:39
46 Luis Pinto 1995 Bic.Castilla-Idermi + 08:11
47 Giorgio Landaeta 1982 La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 10:29
48 Mattia Viel 1995 Androni Giocattoli - Sidermec + 10:32
49 Jose Mendoza 1994 Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 10:32
50 Leonel Quintero 1997 Gobernación de Miranda-Trek + 11:10
51 Carlos Torres 1993 Deportivo Tachira-JHS + 25:55
52 Yosymar Jerez Salazar 1989 Arroz Zulia-Saavedra Power + 25:55
53 Fernando Briceno 1990 Triple Tachira + 25:55
54 Neubery Castano 1992 Triple Tachira + 25:55
55 Cristofer Nieto 1994 Triple Tachira + 25:55
56 Byron Guama 1985 Movistar Team Ecuador + 25:55
57 Yurgen Ramirez 1998 Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 25:55
58 Ralph Monsalve 1987 Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 25:55
59 Wilmer Bravo 1981 JHS Grupo-Andiempaques + 25:55
60 Diego Fernando Avendaño Giraldo 2000 Fund.Hernan Buenahora + 25:55
61 Freddy Pacheco 1998 Fund.Hernan Buenahora + 25:55
62 Carlos Andres Diaz 1995 Fund.Hernan Buenahora + 25:55
63 Agustin Ortiz Farfan 1999 Fundacion Herrera Team + 25:55
64 Isaac Simón Yaguaro Flores 1993 JB Ropa Deportiva + 25:55
65 Fabian Andrés Cordoba 1996 Team Ediciones Mar Costa + 25:55
66 Duvan Ferley Farfan 1993 Team Ediciones Mar Costa + 25:55
67 Rodolfo Fernandez 1990 Bic.Castilla-Idermi + 25:55
68 Luis Mendoza 1997 Osorio Motos + 25:55
69 Maximo Rojas 1983 Gob.Boliv.Carabobo + 25:55
70 Enrique Diaz 1992 Gob.Boliv.Carabobo + 25:55
71 Erik Castanos 1980 Saitel team + 40:40
DNS Jose Castillo 1995 Bic.Castilla-Idermi
DNF Carlos Galviz 1989 Deportivo Tachira-JHS
DNF Heiner Parra 1991 GW - Shimano
DNF Henry Meneses 1994 JHS Grupo-Andiempaques
DNF Hector Javier Delgado 1995 Fund.Hernan Buenahora
DNF Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Miguel Angel Velandia 1996 Fundacion Herrera Team
DNF Adderlyn Felix Cruz Colon 1991 JB Ropa Deportiva
DNF Angel Rivas 1989 JB Ropa Deportiva
DNF Rafael Medina 1994 Osorio Motos
DNF Jimmy Santiago Montenegro Narvaez 1998 Movistar Team Ecuador
DNF Luis Garcia 1999 Triple Tachira
DNF Elkin Sebastian Palmar 1997 Betplay
DNF John Jimenez 1999 Team Ediciones Mar Costa
DNF Alexander Villasmil - Bic.Castilla-Idermi
DNF Charles Luciano Garcia Contreras 1997 Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza
DNF Daniel Stiven Zorro 1992 Fundacion Herrera Team
DNF Cesar Sanabria 1999 Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza
DNF Carlos Alzate 1983 GW - Shimano
DNF Gusneiver Gil Briceno 1987 La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan
DNF Jose Jaimes 1991 Fund.Hernan Buenahora
DNF Remberto Jaramillo 1983 Saitel team
DNF Pedro Sequera 1991 Triple Tachira
DNF Franklin Rincon 2000 Arroz Zulia-Saavedra Power
DNF Welington Canela Capellan 1996 JB Ropa Deportiva
DNF Nicolas David Garcia 1993 Betplay
DNF Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Jose Bruzual 1996 Osorio Motos
DNF Julian Fernando Cardona Henao 1987 Betplay
Pos Name Born Team Time
01 - Jimmi Jose Briceno Castro 1986 La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan 28:50:23
02 - Luis Mora 1994 Gob.Boliv.Carabobo + 53
03 - Yonathan Salinas 1990 Loteria del Táchira + 01:20
04 - Ronald Gonzalez 1981 Deportivo Tachira-JHS + 01:42
05 1 Miguel Florez 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:59
06 1 Anderson Timoteo Paredes Lopez 1995 Movistar Team Ecuador + 02:16
07 - Yonder Godoy 1993 Gobernación de Miranda-Trek + 02:46
08 - Roniel Campos 1993 Deportivo Tachira-JHS + 03:06
09 1 Nelson Camargo 1990 JHS Grupo-Andiempaques + 03:24
10 1 Manuel Medina 1976 Deportivo Tachira-JHS + 03:36
11 1 Orluis Aular 1996 Gobernación de Miranda-Trek + 03:42
12 1 Jorge Abreu 1990 Triple Tachira + 04:52
13 2 Walter Pedraza 1981 GW - Shimano + 05:20
14 - Fredy Rico 1997 Osorio Motos + 05:31
15 2 Freddy Vargas 1982 La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 06:42
16 3 Yerzon Sanchez 1977 Fundacion Herrera Team + 08:48
17 3 Franklin Chacon 1998 Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 10:12
18 3 Jerson Ruben Urbano Molina 1995 Saitel team + 10:54
19 3 Daniel Muñoz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 11:47
20 4 Wilson Haro 1998 Movistar Team Ecuador + 12:45
21 5 Jonathan Alexis Camargo Mendoza 1988 Loteria del Táchira + 16:28
22 3 Jhon Nava 1978 Loteria del Táchira + 17:02
23 4 Ruben Flores 1989 Gobernación de Miranda-Trek + 18:50
24 7 Alexis Benjamin Quinteros Moya 1997 Movistar Team Ecuador + 22:05
25 8 Juan Pablo Suarez 1985 GW - Shimano + 22:31
26 3 Leonel Quintero 1997 Gobernación de Miranda-Trek + 23:01
27 7 Sergio Martinez 1995 Fund.Hernan Buenahora + 23:04
28 7 Jose Alarcon 1988 Gobernación de Miranda-Trek + 24:56
29 8 José Rujano 1982 Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 25:46
30 9 Daniel Abreu 1986 Loteria del Táchira + 27:02
31 12 Nelson Ismael Sanchez 1982 JB Ropa Deportiva + 28:13
32 13 Carlos Becerra 1982 Loteria del Táchira + 30:47
33 14 Yonathan Monsalve 1989 Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 31:59
34 12 José Serpa 1979 GW - Shimano + 32:11
35 1 Fabio Florez 1998 Arroz Zulia-Saavedra Power + 32:35
36 5 Luis Pinto 1995 Bic.Castilla-Idermi + 35:10
37 11 Luis Felipe Laverde 1979 GW - Shimano + 36:10
38 - Jose Mendoza 1994 Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 36:45
39 11 Carlos Torres 1993 Deportivo Tachira-JHS + 44:19
40 10 Byron Guama 1985 Movistar Team Ecuador + 44:59
41 10 Gaudys Ochoa 1997 Bic.Castilla-Idermi + 45:08
42 10 Yurgen Ramirez 1998 Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 48:15
43 9 Yorman Fuentes 1992 Deportivo Tachira-JHS + 49:05
44 5 Duvan Ferley Farfan 1993 Team Ediciones Mar Costa + 01:02:14
45 5 Neubery Castano 1992 Triple Tachira + 01:07:11
46 13 Jackson Rodriguez 1985 JHS Grupo-Andiempaques + 01:07:29
47 18 Deins Hernandez 1998 Osorio Motos + 01:11:14
48 19 Manuel Enrique Jimenez Silva 1993 Fundacion Herrera Team + 01:13:18
49 5 Agustin Ortiz Farfan 1999 Fundacion Herrera Team + 01:14:29
50 20 Jose Piñero 1989 Fundacion Angel Pulgar + 01:15:51
51 9 Giorgio Landaeta 1982 La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 01:19:16
52 3 Enrique Diaz 1992 Gob.Boliv.Carabobo + 01:20:41
53 22 German Rincon 1998 JHS Grupo-Andiempaques + 01:26:06
54 23 Norberto Wilches 1983 Betplay + 01:27:25
55 3 Carlos Andres Diaz 1995 Fund.Hernan Buenahora + 01:32:18
56 8 Cristofer Nieto 1994 Triple Tachira + 01:35:40
57 23 Cristian Camilo Torres Calderón 1991 Betplay + 01:36:31
58 10 Diego Fernando Avendaño Giraldo 2000 Fund.Hernan Buenahora + 01:38:15
59 24 John Pico Vasquez 1988 JB Ropa Deportiva + 01:38:19
60 9 Freddy Pacheco 1998 Fund.Hernan Buenahora + 01:40:26
61 10 Rodolfo Fernandez 1990 Bic.Castilla-Idermi + 01:41:08
62 19 Wilmer Bravo 1981 JHS Grupo-Andiempaques + 01:55:01
63 9 Erik Castanos 1980 Saitel team + 01:56:53
64 18 Fabian Andrés Cordoba 1996 Team Ediciones Mar Costa + 01:57:02
65 19 Yosymar Jerez Salazar 1989 Arroz Zulia-Saavedra Power + 02:02:40
66 27 Mattia Viel 1995 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:03:12
67 20 Maximo Rojas 1983 Gob.Boliv.Carabobo + 02:05:17
68 22 Isaac Simón Yaguaro Flores 1993 JB Ropa Deportiva + 02:13:15
69 23 Fernando Briceno 1990 Triple Tachira + 02:16:06
70 24 Luis Mendoza 1997 Osorio Motos + 02:18:46
71 27 Ralph Monsalve 1987 Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 02:29:12

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Vuelta al Tachira en Bicicleta
Venezuela
08.stage Flat
115.2 km
San Cristobal -> San Cristobal
January 18th (2019)
Leader J.Briceno Castro
Youth F.Rico
Points O.Aular
Mountain R.Campos
Sprint R.Monsalve