Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta al Tachira en Bicicleta | 2019 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08

Results: 08.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec 02:48:357
02 Orluis Aular Gobernación de Miranda-Trek + 003
03 Sergio Martinez Fund.Hernan Buenahora + 001
04 Yonathan Salinas Loteria del Táchira + 00
05 Yonathan Monsalve Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 00
06 Jimmi Briceno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 00
07 Luis Mora Gob.Boliv.Carabobo + 00
08 Juan Suarez GW - Shimano + 00
09 Jerson Ruben Urbano Molina Saitel team + 01
10 Anderson Paredes Movistar Team Ecuador + 08
11 Nelson Ismael Sanchez JB Ropa Deportiva + 10
12 Ronald Gonzalez Deportivo Tachira-JHS + 10
13 Deins Hernandez Osorio Motos + 10
14 Nelson Camargo JHS Grupo-Andiempaques + 10
15 Wilson Haro Movistar Team Ecuador + 10
16 Walter Pedraza GW - Shimano + 10
17 Luis Felipe Laverde GW - Shimano + 10
18 Manuel Medina Deportivo Tachira-JHS + 15
19 Jorge Abreu Triple Tachira + 23
20 Fredy Rico Osorio Motos + 26
21 Yonder Godoy Gobernación de Miranda-Trek + 29
22 Roniel Campos Deportivo Tachira-JHS + 29
23 German Rincon JHS Grupo-Andiempaques + 29
24 Jose Alarcon Gobernación de Miranda-Trek + 34
25 José Serpa GW - Shimano + 36
26 José Rujano Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 36
27 Daniel Muñoz Androni Giocattoli - Sidermec + 36
28 Jonathan Camargo Loteria del Táchira + 36
29 Ruben Flores Gobernación de Miranda-Trek + 36
30 Daniel Abreu Loteria del Táchira + 36
31 Yerzon Sanchez Fundacion Herrera Team + 36
32 Norberto Wilches Betplay + 45
33 Freddy Vargas La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 48
34 Jackson Rodriguez JHS Grupo-Andiempaques + 53
35 Jose Piñero Fundacion Angel Pulgar + 57
36 Manuel Enrique Jimenez Silva Fundacion Herrera Team + 59
37 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 01:03
38 Alexis Quinteros Movistar Team Ecuador + 01:05
39 Jhon Nava Loteria del Táchira + 01:14
40 Carlos Becerra Loteria del Táchira + 01:14
41 John Pico Vasquez JB Ropa Deportiva + 01:51
42 Yorman Fuentes Deportivo Tachira-JHS + 03:01
43 Gaudys Ochoa Bic.Castilla-Idermi + 03:34
44 Fabio Florez Arroz Zulia-Saavedra Power + 07:32
45 Cristian Camilo Torres Calderón Betplay + 07:39
46 Luis Pinto Bic.Castilla-Idermi + 08:11
47 Giorgio Landaeta La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 10:29
48 Mattia Viel Androni Giocattoli - Sidermec + 10:32
49 Jose Mendoza Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 10:32
50 Leonel Quintero Gobernación de Miranda-Trek + 11:10
51 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 25:55
52 Yosymar Jerez Arroz Zulia-Saavedra Power + 25:55
53 Fernando Briceno Triple Tachira + 25:55
54 Neubery Castano Triple Tachira + 25:55
55 Cristofer Nieto Triple Tachira + 25:55
56 Byron Guama Movistar Team Ecuador + 25:55
57 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 25:55
58 Ralph Monsalve Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 25:55
59 Wilmer Bravo JHS Grupo-Andiempaques + 25:55
60 Diego Avendano Fund.Hernan Buenahora + 25:55
61 Freddy Pacheco Fund.Hernan Buenahora + 25:55
62 Carlos Andres Diaz Fund.Hernan Buenahora + 25:55
63 Agustin Ortiz Farfan Fundacion Herrera Team + 25:55
64 Isaac Simón Yaguaro Flores JB Ropa Deportiva + 25:55
65 Fabian Andrés Cordoba Team Ediciones Mar Costa + 25:55
66 Duvan Ferley Farfan Team Ediciones Mar Costa + 25:55
67 Rodolfo Fernandez Bic.Castilla-Idermi + 25:55
68 Luis Mendoza Osorio Motos + 25:55
69 Maximo Rojas Gob.Boliv.Carabobo + 25:55
70 Enrique Luis Diaz Cedeño Gob.Boliv.Carabobo + 25:55
71 Erik Mauricio Castaño Cabascango Saitel team + 40:40
DNS Jose Castillo Bic.Castilla-Idermi
DNF Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS
DNF Heiner Parra GW - Shimano
DNF Henry Meneses JHS Grupo-Andiempaques
DNF Hector Javier Delgado Fund.Hernan Buenahora
DNF Kevin Rivera Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Miguel Velandia Fundacion Herrera Team
DNF Adderlyn Felix Cruz Colon JB Ropa Deportiva
DNF Angel Rivas JB Ropa Deportiva
DNF Rafael Medina Osorio Motos
DNF Santiago Montenegro Movistar Team Ecuador
DNF Luis Garcia Triple Tachira
DNF Elkin Sebastian Palmar Betplay
DNF John Jimenez Retana Team Ediciones Mar Costa
DNF Alexander Villasmil Bic.Castilla-Idermi
DNF Charles Luciano Garcia Contreras Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza
DNF Daniel Stiven Zorro Fundacion Herrera Team
DNF Cesar Sanabria Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza
DNF Carlos Alzate GW - Shimano
DNF Gusneiver Gil Briceno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan
DNF Jose Jaimes Fund.Hernan Buenahora
DNF Remberto Jaramillo Saitel team
DNF Pedro Sequera Triple Tachira
DNF Franklin Rincon Arroz Zulia-Saavedra Power
DNF Welington Canela Capellan JB Ropa Deportiva
DNF Nicolas David Garcia Betplay
DNF Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Jose Bruzual Osorio Motos
DNF Julian Fernando Cardona Henao Betplay
Pos Name Team Time
01 - Jimmi Briceno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan 28:50:23
02 - Luis Mora Gob.Boliv.Carabobo + 53
03 - Yonathan Salinas Loteria del Táchira + 01:20
04 - Ronald Gonzalez Deportivo Tachira-JHS + 01:42
05 1 Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec + 01:59
06 1 Anderson Paredes Movistar Team Ecuador + 02:16
07 - Yonder Godoy Gobernación de Miranda-Trek + 02:46
08 - Roniel Campos Deportivo Tachira-JHS + 03:06
09 1 Nelson Camargo JHS Grupo-Andiempaques + 03:24
10 1 Manuel Medina Deportivo Tachira-JHS + 03:36
11 1 Orluis Aular Gobernación de Miranda-Trek + 03:42
12 1 Jorge Abreu Triple Tachira + 04:52
13 2 Walter Pedraza GW - Shimano + 05:20
14 - Fredy Rico Osorio Motos + 05:31
15 2 Freddy Vargas La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 06:42
16 3 Yerzon Sanchez Fundacion Herrera Team + 08:48
17 3 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 10:12
18 3 Jerson Ruben Urbano Molina Saitel team + 10:54
19 3 Daniel Muñoz Androni Giocattoli - Sidermec + 11:47
20 4 Wilson Haro Movistar Team Ecuador + 12:45
21 5 Jonathan Camargo Loteria del Táchira + 16:28
22 3 Jhon Nava Loteria del Táchira + 17:02
23 4 Ruben Flores Gobernación de Miranda-Trek + 18:50
24 7 Alexis Quinteros Movistar Team Ecuador + 22:05
25 8 Juan Suarez GW - Shimano + 22:31
26 3 Leonel Quintero Gobernación de Miranda-Trek + 23:01
27 7 Sergio Martinez Fund.Hernan Buenahora + 23:04
28 7 Jose Alarcon Gobernación de Miranda-Trek + 24:56
29 8 José Rujano Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 25:46
30 9 Daniel Abreu Loteria del Táchira + 27:02
31 12 Nelson Ismael Sanchez JB Ropa Deportiva + 28:13
32 13 Carlos Becerra Loteria del Táchira + 30:47
33 14 Yonathan Monsalve Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 31:59
34 12 José Serpa GW - Shimano + 32:11
35 1 Fabio Florez Arroz Zulia-Saavedra Power + 32:35
36 5 Luis Pinto Bic.Castilla-Idermi + 35:10
37 11 Luis Felipe Laverde GW - Shimano + 36:10
38 - Jose Mendoza Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 36:45
39 11 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 44:19
40 10 Byron Guama Movistar Team Ecuador + 44:59
41 10 Gaudys Ochoa Bic.Castilla-Idermi + 45:08
42 10 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 48:15
43 9 Yorman Fuentes Deportivo Tachira-JHS + 49:05
44 5 Duvan Ferley Farfan Team Ediciones Mar Costa + 01:02:14
45 5 Neubery Castano Triple Tachira + 01:07:11
46 13 Jackson Rodriguez JHS Grupo-Andiempaques + 01:07:29
47 18 Deins Hernandez Osorio Motos + 01:11:14
48 19 Manuel Enrique Jimenez Silva Fundacion Herrera Team + 01:13:18
49 5 Agustin Ortiz Farfan Fundacion Herrera Team + 01:14:29
50 20 Jose Piñero Fundacion Angel Pulgar + 01:15:51
51 9 Giorgio Landaeta La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 01:19:16
52 3 Enrique Luis Diaz Cedeño Gob.Boliv.Carabobo + 01:20:41
53 22 German Rincon JHS Grupo-Andiempaques + 01:26:06
54 23 Norberto Wilches Betplay + 01:27:25
55 3 Carlos Andres Diaz Fund.Hernan Buenahora + 01:32:18
56 8 Cristofer Nieto Triple Tachira + 01:35:40
57 23 Cristian Camilo Torres Calderón Betplay + 01:36:31
58 10 Diego Avendano Fund.Hernan Buenahora + 01:38:15
59 24 John Pico Vasquez JB Ropa Deportiva + 01:38:19
60 9 Freddy Pacheco Fund.Hernan Buenahora + 01:40:26
61 10 Rodolfo Fernandez Bic.Castilla-Idermi + 01:41:08
62 19 Wilmer Bravo JHS Grupo-Andiempaques + 01:55:01
63 9 Erik Mauricio Castaño Cabascango Saitel team + 01:56:53
64 18 Fabian Andrés Cordoba Team Ediciones Mar Costa + 01:57:02
65 19 Yosymar Jerez Arroz Zulia-Saavedra Power + 02:02:40
66 27 Mattia Viel Androni Giocattoli - Sidermec + 02:03:12
67 20 Maximo Rojas Gob.Boliv.Carabobo + 02:05:17
68 22 Isaac Simón Yaguaro Flores JB Ropa Deportiva + 02:13:15
69 23 Fernando Briceno Triple Tachira + 02:16:06
70 24 Luis Mendoza Osorio Motos + 02:18:46
71 27 Ralph Monsalve Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 02:29:12
Info
Nations Venezuela
Date January 18th
Where San Cristobal -> San Cristobal
What 08.Stage
Distance 115.2 km
Leader J.Briceno
Youth F.Rico
Points O.Aular
Mountain R.Campos
Sprint R.Monsalve