Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta al Tachira en Bicicleta | 2019 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08

Results: 07.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Luis Mora Gob.Boliv.Carabobo 03:12:167
02 Jimmi Briceno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 003
03 José Serpa GW - Shimano + 431
04 Yonathan Salinas Loteria del Táchira + 58
05 Jose Alarcon Gobernación de Miranda-Trek + 01:03
06 Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec + 01:10
07 Anderson Paredes Movistar Team Ecuador + 01:10
08 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 01:21
09 Yonder Godoy Gobernación de Miranda-Trek + 01:33
10 Roniel Campos Deportivo Tachira-JHS + 01:49
11 Ronald Gonzalez Deportivo Tachira-JHS + 01:49
12 Nelson Camargo JHS Grupo-Andiempaques + 01:49
13 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 01:49
14 Jorge Abreu Triple Tachira + 02:06
15 Heiner Parra GW - Shimano + 02:23
16 Wilson Haro Movistar Team Ecuador + 02:23
17 Manuel Medina Deportivo Tachira-JHS + 02:56
18 Walter Pedraza GW - Shimano + 02:57
19 Fredy Rico Osorio Motos + 03:02
20 Orluis Aular Gobernación de Miranda-Trek + 03:28
21 Freddy Vargas La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 03:28
22 Henry Meneses JHS Grupo-Andiempaques + 04:56
23 Jerson Ruben Urbano Molina Saitel team + 05:20
24 Yerzon Sanchez Fundacion Herrera Team + 05:40
25 Jonathan Camargo Loteria del Táchira + 06:04
26 Jhon Nava Loteria del Táchira + 06:04
27 Daniel Muñoz Androni Giocattoli - Sidermec + 07:09
28 Jose Mendoza Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 07:55
29 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 07:55
30 Hector Javier Delgado Fund.Hernan Buenahora + 07:55
31 Kevin Rivera Androni Giocattoli - Sidermec + 08:59
32 Alexis Quinteros Movistar Team Ecuador + 09:01
33 Byron Guama Movistar Team Ecuador + 09:29
34 Ruben Flores Gobernación de Miranda-Trek + 09:38
35 Leonel Quintero Gobernación de Miranda-Trek + 09:45
36 Daniel Abreu Loteria del Táchira + 09:47
37 Duvan Ferley Farfan Team Ediciones Mar Costa + 09:56
38 Jose Castillo Bic.Castilla-Idermi + 11:19
39 Fabio Florez Arroz Zulia-Saavedra Power + 11:26
40 Gaudys Ochoa Bic.Castilla-Idermi + 11:32
41 Manuel Enrique Jimenez Silva Fundacion Herrera Team + 14:43
42 Miguel Velandia Fundacion Herrera Team + 16:54
43 Adderlyn Felix Cruz Colon JB Ropa Deportiva + 16:54
44 Angel Rivas JB Ropa Deportiva + 16:56
45 John Pico Vasquez JB Ropa Deportiva + 16:56
46 Rafael Medina Osorio Motos + 16:59
47 Deins Hernandez Osorio Motos + 17:11
48 Luis Felipe Laverde GW - Shimano + 17:18
49 Cristofer Nieto Triple Tachira + 17:18
50 Luis Pinto Bic.Castilla-Idermi + 17:25
51 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 17:41
52 José Rujano Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 17:47
53 Nelson Ismael Sanchez JB Ropa Deportiva + 17:51
54 Carlos Becerra Loteria del Táchira + 18:07
55 Norberto Wilches Betplay + 18:08
56 Santiago Montenegro Movistar Team Ecuador + 18:08
57 Sergio Martinez Fund.Hernan Buenahora + 18:27
58 Rodolfo Fernandez Bic.Castilla-Idermi + 18:29
59 Freddy Pacheco Fund.Hernan Buenahora + 18:52
60 Luis Garcia Triple Tachira + 18:52
61 Jackson Rodriguez JHS Grupo-Andiempaques + 19:01
62 Erik Mauricio Castaño Cabascango Saitel team + 19:03
63 Yorman Fuentes Deportivo Tachira-JHS + 19:03
64 Juan Suarez GW - Shimano + 19:06
65 Elkin Sebastian Palmar Betplay + 19:56
66 Wilmer Bravo JHS Grupo-Andiempaques + 20:30
67 Agustin Ortiz Farfan Fundacion Herrera Team + 22:07
68 Diego Avendano Fund.Hernan Buenahora + 22:26
69 John Jimenez Retana Team Ediciones Mar Costa + 23:07
70 Alexander Villasmil Bic.Castilla-Idermi + 23:49
71 Charles Luciano Garcia Contreras Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 23:49
72 Neubery Castano Triple Tachira + 24:17
73 Daniel Stiven Zorro Fundacion Herrera Team + 24:22
74 Cristian Camilo Torres Calderón Betplay + 24:22
75 Cesar Sanabria Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 25:12
76 Giorgio Landaeta La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 26:17
77 Carlos Alzate GW - Shimano + 26:31
78 Enrique Luis Diaz Cedeño Gob.Boliv.Carabobo + 27:33
79 Gusneiver Gil Briceno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 27:33
80 German Rincon JHS Grupo-Andiempaques + 27:33
81 Yonathan Monsalve Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 27:33
82 Carlos Andres Diaz Fund.Hernan Buenahora + 27:33
83 Jose Jaimes Fund.Hernan Buenahora + 27:33
84 Remberto Jaramillo Saitel team + 27:33
85 Pedro Sequera Triple Tachira + 27:33
86 Maximo Rojas Gob.Boliv.Carabobo + 27:33
87 Isaac Simón Yaguaro Flores JB Ropa Deportiva + 27:53
88 Fabian Andrés Cordoba Team Ediciones Mar Costa + 28:05
89 Fernando Briceno Triple Tachira + 30:05
90 Franklin Rincon Arroz Zulia-Saavedra Power + 30:20
91 Luis Mendoza Osorio Motos + 30:25
92 Yosymar Jerez Arroz Zulia-Saavedra Power + 30:25
93 Jose Piñero Fundacion Angel Pulgar + 30:25
94 Ralph Monsalve Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 30:25
95 Welington Canela Capellan JB Ropa Deportiva + 30:25
96 Mattia Viel Androni Giocattoli - Sidermec + 30:25
97 Nicolas David Garcia Betplay + 30:25
98 Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec + 30:35
99 Jose Bruzual Osorio Motos + 33:07
100 Julian Fernando Cardona Henao Betplay + 34:26
DNF Didier Norberto Merchan Fundacion Herrera Team
DNF Jose Marquez JHS Grupo-Andiempaques
Pos Name Team Time
01 1 Jimmi Briceno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan 26:01:48
02 10 Luis Mora Gob.Boliv.Carabobo + 53
03 1 Yonathan Salinas Loteria del Táchira + 01:20
04 3 Ronald Gonzalez Deportivo Tachira-JHS + 01:32
05 5 Anderson Paredes Movistar Team Ecuador + 02:08
06 5 Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec + 02:09
07 1 Yonder Godoy Gobernación de Miranda-Trek + 02:17
08 1 Roniel Campos Deportivo Tachira-JHS + 02:39
09 4 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 02:58
10 5 Nelson Camargo JHS Grupo-Andiempaques + 03:14
11 6 Manuel Medina Deportivo Tachira-JHS + 03:21
12 9 Orluis Aular Gobernación de Miranda-Trek + 03:48
13 6 Jorge Abreu Triple Tachira + 04:29
14 2 Fredy Rico Osorio Motos + 05:05
15 3 Walter Pedraza GW - Shimano + 05:10
16 8 Henry Meneses JHS Grupo-Andiempaques + 05:43
17 3 Freddy Vargas La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 05:54
18 6 Heiner Parra GW - Shimano + 06:31
19 2 Yerzon Sanchez Fundacion Herrera Team + 08:12
20 6 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 09:11
21 6 Jerson Ruben Urbano Molina Saitel team + 10:53
22 1 Daniel Muñoz Androni Giocattoli - Sidermec + 11:11
23 6 Leonel Quintero Gobernación de Miranda-Trek + 11:51
24 11 Wilson Haro Movistar Team Ecuador + 12:35
25 8 Jhon Nava Loteria del Táchira + 15:48
26 8 Jonathan Camargo Loteria del Táchira + 15:53
27 3 Ruben Flores Gobernación de Miranda-Trek + 18:14
28 21 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 18:27
29 10 Hector Javier Delgado Fund.Hernan Buenahora + 18:56
30 2 Byron Guama Movistar Team Ecuador + 19:04
31 10 Alexis Quinteros Movistar Team Ecuador + 21:00
32 16 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 22:20
33 11 Juan Suarez GW - Shimano + 22:31
34 8 Sergio Martinez Fund.Hernan Buenahora + 23:08
35 14 Jose Alarcon Gobernación de Miranda-Trek + 24:22
36 6 Fabio Florez Arroz Zulia-Saavedra Power + 25:03
37 8 José Rujano Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 25:10
38 8 Jose Mendoza Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 26:13
39 4 Daniel Abreu Loteria del Táchira + 26:26
40 5 Kevin Rivera Androni Giocattoli - Sidermec + 26:49
41 10 Luis Pinto Bic.Castilla-Idermi + 26:59
42 4 Angel Rivas JB Ropa Deportiva + 27:39
43 7 Nelson Ismael Sanchez JB Ropa Deportiva + 28:03
44 7 Santiago Montenegro Movistar Team Ecuador + 28:33
45 5 Carlos Becerra Loteria del Táchira + 29:33
46 9 José Serpa GW - Shimano + 31:35
47 22 Yonathan Monsalve Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 31:59
48 1 Luis Felipe Laverde GW - Shimano + 36:00
49 1 Duvan Ferley Farfan Team Ediciones Mar Costa + 36:19
50 6 Neubery Castano Triple Tachira + 41:16
51 3 Gaudys Ochoa Bic.Castilla-Idermi + 41:34
52 - Yorman Fuentes Deportivo Tachira-JHS + 46:04
53 3 Jose Castillo Bic.Castilla-Idermi + 46:11
54 3 Agustin Ortiz Farfan Fundacion Herrera Team + 48:34
55 2 Enrique Luis Diaz Cedeño Gob.Boliv.Carabobo + 54:46
56 3 Miguel Velandia Fundacion Herrera Team + 58:34
57 6 Elkin Sebastian Palmar Betplay + 01:03:12
58 1 Carlos Andres Diaz Fund.Hernan Buenahora + 01:06:23
59 7 Jackson Rodriguez JHS Grupo-Andiempaques + 01:06:36
60 2 Giorgio Landaeta La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 01:08:47
61 1 Gusneiver Gil Briceno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 01:09:15
62 3 Alexander Villasmil Bic.Castilla-Idermi + 01:09:25
63 2 Pedro Sequera Triple Tachira + 01:09:32
64 6 Cristofer Nieto Triple Tachira + 01:09:45
65 7 Deins Hernandez Osorio Motos + 01:11:04
66 1 John Jimenez Retana Team Ediciones Mar Costa + 01:12:00
67 10 Manuel Enrique Jimenez Silva Fundacion Herrera Team + 01:12:19
68 - Diego Avendano Fund.Hernan Buenahora + 01:12:20
69 5 Freddy Pacheco Fund.Hernan Buenahora + 01:14:31
70 6 Jose Piñero Fundacion Angel Pulgar + 01:14:54
71 4 Rodolfo Fernandez Bic.Castilla-Idermi + 01:15:13
72 4 Erik Mauricio Castaño Cabascango Saitel team + 01:16:13
73 6 Rafael Medina Osorio Motos + 01:16:26
74 3 Franklin Rincon Arroz Zulia-Saavedra Power + 01:24:07
75 3 German Rincon JHS Grupo-Andiempaques + 01:25:37
76 3 Welington Canela Capellan JB Ropa Deportiva + 01:25:45
77 6 Norberto Wilches Betplay + 01:26:40
78 9 Julian Fernando Cardona Henao Betplay + 01:26:42
79 6 Adderlyn Felix Cruz Colon JB Ropa Deportiva + 01:27:31
80 1 Cristian Camilo Torres Calderón Betplay + 01:28:52
81 3 Wilmer Bravo JHS Grupo-Andiempaques + 01:29:06
82 2 Fabian Andrés Cordoba Team Ediciones Mar Costa + 01:31:07
83 7 John Pico Vasquez JB Ropa Deportiva + 01:36:28
84 2 Yosymar Jerez Arroz Zulia-Saavedra Power + 01:36:45
85 3 Daniel Stiven Zorro Fundacion Herrera Team + 01:36:53
86 - Remberto Jaramillo Saitel team + 01:38:54
87 - Maximo Rojas Gob.Boliv.Carabobo + 01:39:22
88 3 Cesar Sanabria Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 01:45:03
89 8 Luis Garcia Triple Tachira + 01:46:47
90 1 Isaac Simón Yaguaro Flores JB Ropa Deportiva + 01:47:20
91 2 Jose Jaimes Fund.Hernan Buenahora + 01:49:35
92 - Fernando Briceno Triple Tachira + 01:50:11
93 1 Mattia Viel Androni Giocattoli - Sidermec + 01:52:40
94 1 Luis Mendoza Osorio Motos + 01:52:51
95 3 Carlos Alzate GW - Shimano + 01:56:38
96 - Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec + 01:58:03
97 3 Charles Luciano Garcia Contreras Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 02:03:00
98 1 Ralph Monsalve Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 02:03:17
99 2 Jose Bruzual Osorio Motos + 02:21:31
100 2 Nicolas David Garcia Betplay + 02:54:42
Info
Nations Venezuela
Date January 17th
Where Ureña -> Cerro del Cristo Rey
What 07.Stage
Distance 112.3 km
Leader J.Briceno
Youth F.Rico
Points O.Aular
Mountain R.Campos
Sprint R.Monsalve