Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta al Tachira en Bicicleta | 2019 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08

Results: 02.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Yonathan Salinas Loteria del Táchira 03:47:557
02 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 003
03 Leonel Quintero Gobernación de Miranda-Trek + 031
04 Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec + 03
05 Yonathan Monsalve Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 03
06 Jorge Abreu Triple Tachira + 03
07 Yonder Godoy Gobernación de Miranda-Trek + 03
08 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 03
09 Jonathan Camargo Loteria del Táchira + 03
10 Ronald Gonzalez Deportivo Tachira-JHS + 03
11 Jimmi Briceno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 03
12 Jhon Nava Loteria del Táchira + 03
13 Kevin Rivera Androni Giocattoli - Sidermec + 03
14 Anderson Paredes Movistar Team Ecuador + 03
15 Roniel Campos Deportivo Tachira-JHS + 03
16 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 03
17 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 16
18 Daniel Muñoz Androni Giocattoli - Sidermec + 16
19 Manuel Medina Deportivo Tachira-JHS + 16
20 Henry Meneses JHS Grupo-Andiempaques + 16
21 Nelson Camargo JHS Grupo-Andiempaques + 16
22 Eduin Becerra Loteria del Táchira + 16
23 Juan Suarez GW - Shimano + 16
24 Carlos Becerra Loteria del Táchira + 16
25 Byron Guama Movistar Team Ecuador + 16
26 Jose Marquez JHS Grupo-Andiempaques + 16
27 Didier Norberto Merchan Fundacion Herrera Team + 21
28 Orluis Aular Gobernación de Miranda-Trek + 21
29 Walter Pedraza GW - Shimano + 21
30 Jose Alarcon Gobernación de Miranda-Trek + 21
31 Freddy Vargas La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 21
32 Didier Alexander Sastoque Pulido Betplay + 21
33 Heiner Parra GW - Shimano + 21
34 Yerzon Sanchez Fundacion Herrera Team + 21
35 Santiago Montenegro Movistar Team Ecuador + 41
36 Jose Castillo Bic.Castilla-Idermi + 41
37 Jerson Ruben Urbano Molina Saitel team + 41
38 Jose Mendoza Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 41
39 Fredy Rico Osorio Motos + 41
40 Luis Mora Gob.Boliv.Carabobo + 41
41 Alcides Espinel Arroz Zulia-Saavedra Power + 01:00
42 Agustin Ortiz Farfan Fundacion Herrera Team + 01:02
43 Angel Rivas JB Ropa Deportiva + 01:13
44 Ruben Flores Gobernación de Miranda-Trek + 01:13
45 Luis Pinto Bic.Castilla-Idermi + 01:13
46 Cristofer Nieto Triple Tachira + 01:23
47 Yorman Fuentes Deportivo Tachira-JHS + 01:30
48 José Rujano Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 01:30
49 Jesus Villegas Gobernación de Miranda-Trek + 01:30
50 Nelson Ismael Sanchez JB Ropa Deportiva + 01:34
51 German Rincon JHS Grupo-Andiempaques + 01:47
52 Sergio Martinez Fund.Hernan Buenahora + 01:47
53 Fabio Florez Arroz Zulia-Saavedra Power + 01:47
54 Giorgio Landaeta La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 02:06
55 Neubery Castano Triple Tachira + 02:06
56 Alexis Quinteros Movistar Team Ecuador + 02:14
57 Elkin Sebastian Palmar Betplay + 01:19
58 Rodolfo Fernandez Bic.Castilla-Idermi + 03:10
59 Hector Javier Delgado Fund.Hernan Buenahora + 03:36
60 Alexander Villasmil Bic.Castilla-Idermi + 03:42
61 Deimer Cordero Arroz Zulia-Saavedra Power + 03:55
62 Martin Jaimes Arroz Zulia-Saavedra Power + 04:14
63 Jose Piñero Fundacion Angel Pulgar + 04:30
64 Luis Felipe Laverde GW - Shimano + 04:30
65 Welington Canela Capellan JB Ropa Deportiva + 04:30
66 Yosymar Jerez Arroz Zulia-Saavedra Power + 04:30
67 Wilson Haro Movistar Team Ecuador + 04:30
68 Deins Hernandez Osorio Motos + 04:30
69 Pedro Sequera Triple Tachira + 04:34
70 Jackson Rodriguez JHS Grupo-Andiempaques + 04:51
71 Enrique Luis Diaz Cedeño Gob.Boliv.Carabobo + 05:04
72 Rafael Medina Osorio Motos + 05:16
73 Miguel Viloria La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 05:27
74 Manuel Enrique Jimenez Silva Fundacion Herrera Team + 05:37
75 Richard Huera Saitel team + 07:03
76 Carlos Andres Diaz Fund.Hernan Buenahora + 07:05
77 Gaudys Ochoa Bic.Castilla-Idermi + 09:30
78 Franklin Rincon Arroz Zulia-Saavedra Power + 09:40
79 Erik Mauricio Castaño Cabascango Saitel team + 10:48
80 Daniel Abreu Loteria del Táchira + 11:16
81 Duvan Ferley Farfan Team Ediciones Mar Costa + 11:16
82 Norberto Wilches Betplay + 11:16
83 Julian Fernando Cardona Henao Betplay + 11:16
84 Jose Bruzual Osorio Motos + 11:28
85 Adderlyn Felix Cruz Colon JB Ropa Deportiva + 12:18
86 Cristian Camilo Torres Calderón Betplay + 12:20
87 Gusneiver Gil Briceno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 12:35
88 Charles Luciano Garcia Contreras Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 14:00
89 Freddy Pacheco Fund.Hernan Buenahora + 14:00
90 John Jimenez Retana Team Ediciones Mar Costa + 14:00
91 Diego Avendano Fund.Hernan Buenahora + 14:02
92 José Serpa GW - Shimano + 14:02
93 John Pico Vasquez JB Ropa Deportiva + 14:02
94 Fabian Andrés Cordoba Team Ediciones Mar Costa + 14:04
95 Luis Mendoza Osorio Motos + 15:39
96 Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec + 15:49
97 Mattia Viel Androni Giocattoli - Sidermec + 15:51
98 Cesar Sanabria Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 17:33
99 Yefry Meudigano Team Ediciones Mar Costa + 17:33
100 Ralph Monsalve Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 18:14
101 Carlos Alzate GW - Shimano + 18:14
102 Wilson Pereira Bic.Castilla-Idermi + 18:14
103 Daniel Stiven Zorro Fundacion Herrera Team + 18:14
104 Wilmer Bravo JHS Grupo-Andiempaques + 18:14
105 Maximo Rojas Gob.Boliv.Carabobo + 18:14
106 Miguel Velandia Fundacion Herrera Team + 21:10
107 Luis Garcia Triple Tachira + 21:15
108 Nicolas David Garcia Betplay + 21:24
109 Isaac Simón Yaguaro Flores JB Ropa Deportiva + 21:28
110 Jose Jaimes Fund.Hernan Buenahora + 21:28
111 Remberto Jaramillo Saitel team + 21:28
112 Jose Moreno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 21:54
113 Luis Cesar Colmenarez Gomez Fundacion Angel Pulgar + 25:24
114 Angel Pulgar Fundacion Angel Pulgar + 25:24
115 Fernando Briceno Triple Tachira + 25:24
116 Hector Nieves Fundacion Angel Pulgar + 29:54
117 Jean Higuera Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 37:05
118 Wilson David Sanchez Team Ediciones Mar Costa + 37:53
119 Christian Martinez Saitel team + 38:04
DNF Clever Martinez Gob.Boliv.Carabobo
DNF Leonardo Fedrigo Androni Giocattoli - Sidermec
Pos Name Team Time
01 9 Yonathan Salinas Loteria del Táchira 06:55:27
02 46 Yurgen Ramirez Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 04
03 2 Leonel Quintero Gobernación de Miranda-Trek + 09
04 5 Jorge Abreu Triple Tachira + 13
05 14 Yonder Godoy Gobernación de Miranda-Trek + 13
06 19 Carlos Torres Deportivo Tachira-JHS + 13
07 27 Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec + 13
08 28 Roniel Campos Deportivo Tachira-JHS + 13
09 40 Ronald Gonzalez Deportivo Tachira-JHS + 13
10 43 Anderson Paredes Movistar Team Ecuador + 13
11 50 Jonathan Camargo Loteria del Táchira + 13
12 55 Yonathan Monsalve Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 13
13 50 Kevin Rivera Androni Giocattoli - Sidermec + 13
14 70 Jhon Nava Loteria del Táchira + 13
15 65 Carlos Galviz Deportivo Tachira-JHS + 13
16 76 Jimmi Briceno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 13
17 14 Orluis Aular Gobernación de Miranda-Trek + 25
18 2 Byron Guama Movistar Team Ecuador + 26
19 11 Henry Meneses JHS Grupo-Andiempaques + 26
20 19 Manuel Medina Deportivo Tachira-JHS + 26
21 17 Juan Suarez GW - Shimano + 26
22 32 Daniel Muñoz Androni Giocattoli - Sidermec + 26
23 37 Eduin Becerra Loteria del Táchira + 26
24 45 Nelson Camargo JHS Grupo-Andiempaques + 26
25 58 Carlos Becerra Loteria del Táchira + 26
26 68 Franklin Chacon Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 26
27 64 Jose Marquez JHS Grupo-Andiempaques + 26
28 8 Heiner Parra GW - Shimano + 31
29 3 Walter Pedraza GW - Shimano + 31
30 20 Jose Alarcon Gobernación de Miranda-Trek + 31
31 27 Yerzon Sanchez Fundacion Herrera Team + 31
32 36 Freddy Vargas La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 31
33 44 Didier Norberto Merchan Fundacion Herrera Team + 31
34 13 Santiago Montenegro Movistar Team Ecuador + 51
35 2 Fredy Rico Osorio Motos + 51
36 7 Jose Castillo Bic.Castilla-Idermi + 51
37 7 Jerson Ruben Urbano Molina Saitel team + 51
38 9 Luis Mora Gob.Boliv.Carabobo + 51
39 42 Jose Mendoza Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 51
40 1 Alcides Espinel Arroz Zulia-Saavedra Power + 01:10
41 21 Agustin Ortiz Farfan Fundacion Herrera Team + 01:12
42 14 Ruben Flores Gobernación de Miranda-Trek + 01:23
43 16 Luis Pinto Bic.Castilla-Idermi + 01:23
44 29 Angel Rivas JB Ropa Deportiva + 01:23
45 40 Cristofer Nieto Triple Tachira + 01:33
46 20 Jesus Villegas Gobernación de Miranda-Trek + 01:40
47 17 Yorman Fuentes Deportivo Tachira-JHS + 01:40
48 24 Nelson Ismael Sanchez JB Ropa Deportiva + 01:44
49 42 German Rincon JHS Grupo-Andiempaques + 01:57
50 37 Sergio Martinez Fund.Hernan Buenahora + 01:57
51 23 José Rujano Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 02:00
52 43 Fabio Florez Arroz Zulia-Saavedra Power + 02:12
53 25 Giorgio Landaeta La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 02:16
54 3 Neubery Castano Triple Tachira + 02:16
55 20 Alexis Quinteros Movistar Team Ecuador + 02:24
56 32 Rodolfo Fernandez Bic.Castilla-Idermi + 03:20
57 8 Hector Javier Delgado Fund.Hernan Buenahora + 03:46
58 13 Alexander Villasmil Bic.Castilla-Idermi + 03:52
59 16 Deimer Cordero Arroz Zulia-Saavedra Power + 04:05
60 16 Martin Jaimes Arroz Zulia-Saavedra Power + 04:24
61 47 Yosymar Jerez Arroz Zulia-Saavedra Power + 04:40
62 45 Wilson Haro Movistar Team Ecuador + 04:40
63 45 Deins Hernandez Osorio Motos + 04:40
64 18 Luis Felipe Laverde GW - Shimano + 04:40
65 14 Jose Piñero Fundacion Angel Pulgar + 04:40
66 21 Welington Canela Capellan JB Ropa Deportiva + 04:40
67 19 Pedro Sequera Triple Tachira + 04:44
68 41 Jackson Rodriguez JHS Grupo-Andiempaques + 05:01
69 63 Enrique Luis Diaz Cedeño Gob.Boliv.Carabobo + 05:14
70 19 Rafael Medina Osorio Motos + 05:26
71 40 Miguel Viloria La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 05:37
72 50 Richard Huera Saitel team + 07:13
73 33 Carlos Andres Diaz Fund.Hernan Buenahora + 07:15
74 32 Gaudys Ochoa Bic.Castilla-Idermi + 09:40
75 63 Norberto Wilches Betplay + 11:26
76 19 Daniel Abreu Loteria del Táchira + 11:26
77 11 Duvan Ferley Farfan Team Ediciones Mar Costa + 11:26
78 67 Jose Bruzual Osorio Motos + 11:38
79 20 Franklin Rincon Arroz Zulia-Saavedra Power + 12:18
80 10 Adderlyn Felix Cruz Colon JB Ropa Deportiva + 12:28
81 17 Erik Mauricio Castaño Cabascango Saitel team + 12:34
82 - Gusneiver Gil Briceno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 12:45
83 27 Didier Alexander Sastoque Pulido Betplay + 13:58
84 47 Diego Avendano Fund.Hernan Buenahora + 14:12
85 30 José Serpa GW - Shimano + 14:12
86 8 John Pico Vasquez JB Ropa Deportiva + 14:12
87 9 Freddy Pacheco Fund.Hernan Buenahora + 14:44
88 17 Manuel Enrique Jimenez Silva Fundacion Herrera Team + 14:50
89 88 Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec + 15:49
90 38 Mattia Viel Androni Giocattoli - Sidermec + 16:01
91 46 Cesar Sanabria Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 17:43
92 88 Ralph Monsalve Venezuela Pais Futuro-Fina Arroz + 18:16
93 70 Wilmer Bravo JHS Grupo-Andiempaques + 18:20
94 24 Daniel Stiven Zorro Fundacion Herrera Team + 18:24
95 2 Wilson Pereira Bic.Castilla-Idermi + 18:58
96 23 Elkin Sebastian Palmar Betplay + 19:23
97 5 Maximo Rojas Gob.Boliv.Carabobo + 20:56
98 69 Miguel Velandia Fundacion Herrera Team + 21:20
99 6 Luis Garcia Triple Tachira + 21:25
100 98 Isaac Simón Yaguaro Flores JB Ropa Deportiva + 21:30
101 6 Cristian Camilo Torres Calderón Betplay + 21:36
102 94 Jose Jaimes Fund.Hernan Buenahora + 21:38
103 1 Fabian Andrés Cordoba Team Ediciones Mar Costa + 21:43
104 4 John Jimenez Retana Team Ediciones Mar Costa + 23:16
105 2 Yefry Meudigano Team Ediciones Mar Costa + 23:37
106 6 Remberto Jaramillo Saitel team + 24:09
107 35 Fernando Briceno Triple Tachira + 25:32
108 2 Carlos Alzate GW - Shimano + 27:27
109 8 Luis Cesar Colmenarez Gomez Fundacion Angel Pulgar + 28:06
110 10 Julian Fernando Cardona Henao Betplay + 29:20
111 6 Charles Luciano Garcia Contreras Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 30:10
112 2 Luis Mendoza Osorio Motos + 31:22
113 - Nicolas David Garcia Betplay + 36:58
114 2 Jose Moreno La Viña-Grupo MG-Inversiones Alexan + 38:04
115 4 Angel Pulgar Fundacion Angel Pulgar + 39:47
116 2 Hector Nieves Fundacion Angel Pulgar + 46:04
117 8 Wilson David Sanchez Team Ediciones Mar Costa + 51:30
118 3 Christian Martinez Saitel team + 53:55
119 2 Jean Higuera Confit.El Loro-Fund.Samuel Vilamiza + 01:08:02
Info
Nations Venezuela
Date January 12th
Where El Milagro -> Borotá
What 02.Stage
Distance 144.1 km
Leader Y.Salinas
Youth Y.Ramirez
Points R.Monsalve
Mountain F.Briceno
Sprint R.Monsalve