Giro d'Italia | Startlist | Stage profiles | History

Tour of Rwanda - 2021

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Cristian Rodriguez Total Direct Energie 02:05:0614
02 James Piccoli Israel Start-Up Nation + 125
03 Nahom Zerai Eritrea + 143
04 Alex Hoehn Wildlife Generation + 15
05 Alexis Vuillermoz Total Direct Energie + 21
06 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 21
07 Oscar Sevilla Team Medellin + 29
08 Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM + 29
09 Charles Kagimu Bike Aid + 44
10 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 46
11 Kent Main ProTouch + 57
12 Gianni Marchand Tarteletto - Isorex + 01:05
13 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 01:05
14 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 01:17
15 Adne Van Engelen Bike Aid + 01:17
16 Walter Vargas Team Medellin + 01:17
17 Pierre Rolland B&B Hotels p/b KTM + 01:19
18 Andreas Goeman Tarteletto - Isorex + 01:51
19 Mehari Tewelde Eritrea + 01:54
20 Alexandre Geniez Total Direct Energie + 01:56
21 Azzedine Lagab Algeria + 01:58
22 Patrick Byukusenge Benediction Ignite + 01:58
23 Eric Manizabayo Benediction Ignite + 02:03
24 Jonathan Hivert B&B Hotels p/b KTM + 02:18
25 Lennert Teugels Tarteletto - Isorex + 02:39
26 Brayan Sanchez Team Medellin + 02:40
27 Cormac McGeough Wildlife Generation + 02:51
28 Serghei Tvetcov Wildlife Generation + 02:53
29 Cyril Gautier B&B Hotels p/b KTM + 02:53
30 Eric Muhoza Rwanda + 03:04
31 Salim Kipkemboi Bike Aid + 03:04
32 Valentin Ferron Total Direct Energie + 03:21
33 Bernardo Suaza Team Medellin + 03:49
34 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 04:19
35 Jason Saltzman Wildlife Generation + 04:19
36 Nikodemus Holler Bike Aid + 04:19
37 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 04:30
38 Artem Ovechkin Terengganu + 04:44
39 Weimar Roldan Team Medellin + 04:45
40 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 04:51
41 Marlon Gaillard Total Direct Energie + 05:51
42 Jean-Claude Uwizeye Benediction Ignite + 07:20
43 Siela Weldemicheal Eritrea + 07:56
44 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 09:17
45 Jean-Bosco Nsengiyama Rwanda + 10:00
46 Samuel Mugisha Rwanda + 10:00
47 Metkel Eyob Terengganu + 13:25
48 Callum Ormiston ProTouch + 13:25
49 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 13:51
50 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 13:59
51 Tomas Goytom Eritrea + 13:59
52 Andries Nigrini ProTouch + 14:03
53 Ali Dukuzumuremyi Skol Adrien Cycling Academy + 14:07
54 Calvin Beneke ProTouch + 14:19
55 Seth Hakizimana Skol Adrien Cycling Academy + 14:19
56 Marti Vigo del Arco Androni Giocattoli-Sidermec + 14:53
57 Edo Goldstein Israel Start-Up Nation + 14:55
58 Nur Aiman Mohd Zariff Terengganu + 15:08
59 Barnabe Gahemba Rwanda + 15:10
60 Mohamed Nehari Algeria + 15:34
61 Jean Baptiste Nsabimana Skol Adrien Cycling Academy + 17:01
DNF Nassim Saidi Algeria
DNF Renus Uhiriwe Rwanda
DNF Gustav Basson ProTouch
DNF Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex
DNF Alfdan De Decker Tarteletto - Isorex
DNF Carlos Quintero Terengganu
DNF Choon Huat Goh Terengganu
Pos Rider Team Time
01 - Cristian Rodriguez Total Direct Energie 22:49:51
02 1 James Piccoli Israel Start-Up Nation + 17
03 2 Alex Hoehn Wildlife Generation + 51
04 2 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 51
05 1 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 51
06 - Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM + 01:05
07 2 Alexis Vuillermoz Total Direct Energie + 01:23
08 1 Oscar Sevilla Team Medellin + 01:25
09 1 Nahom Zerai Eritrea + 01:37
10 1 Kent Main ProTouch + 02:44
11 3 Gianni Marchand Tarteletto - Isorex + 04:21
12 1 Adne Van Engelen Bike Aid + 04:26
13 4 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 04:32
14 2 Brayan Sanchez Team Medellin + 04:35
15 3 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 04:52
16 - Lennert Teugels Tarteletto - Isorex + 06:06
17 4 Bernardo Suaza Team Medellin + 10:04
18 4 Mehari Tewelde Eritrea + 11:00
19 4 Pierre Rolland B&B Hotels p/b KTM + 11:33
20 - Marlon Gaillard Total Direct Energie + 12:01
21 4 Azzedine Lagab Algeria + 12:47
22 4 Jonathan Hivert B&B Hotels p/b KTM + 13:23
23 1 Eric Muhoza Rwanda + 13:51
24 3 Valentin Ferron Total Direct Energie + 15:25
25 4 Eric Manizabayo Benediction Ignite + 15:52
26 7 Charles Kagimu Bike Aid + 16:04
27 4 Andreas Goeman Tarteletto - Isorex + 16:33
28 13 Callum Ormiston ProTouch + 16:44
29 10 Metkel Eyob Terengganu + 17:58
30 5 Salim Kipkemboi Bike Aid + 19:44
31 8 Serghei Tvetcov Wildlife Generation + 22:15
32 6 Artem Ovechkin Terengganu + 22:21
33 5 Jean-Bosco Nsengiyama Rwanda + 23:34
34 6 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 24:51
35 1 Siela Weldemicheal Eritrea + 24:52
36 6 Cyril Gautier B&B Hotels p/b KTM + 25:20
37 3 Samuel Mugisha Rwanda + 25:59
38 6 Alexandre Geniez Total Direct Energie + 26:21
39 9 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 28:02
40 3 Weimar Roldan Team Medellin + 28:40
41 9 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 28:46
42 5 Jason Saltzman Wildlife Generation + 30:26
43 6 Barnabe Gahemba Rwanda + 32:45
44 6 Walter Vargas Team Medellin + 33:52
45 3 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 33:59
46 5 Edo Goldstein Israel Start-Up Nation + 35:49
47 6 Patrick Byukusenge Benediction Ignite + 37:32
48 3 Seth Hakizimana Skol Adrien Cycling Academy + 38:55
49 3 Jean Baptiste Nsabimana Skol Adrien Cycling Academy + 42:03
50 1 Ali Dukuzumuremyi Skol Adrien Cycling Academy + 45:00
51 8 Cormac McGeough Wildlife Generation + 45:33
52 1 Tomas Goytom Eritrea + 48:16
53 9 Nikodemus Holler Bike Aid + 48:20
54 2 Marti Vigo del Arco Androni Giocattoli-Sidermec + 49:39
55 1 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 50:10
56 5 Jean-Claude Uwizeye Benediction Ignite + 50:33
57 3 Nur Aiman Mohd Zariff Terengganu + 52:49
58 5 Andries Nigrini ProTouch + 59:00
59 7 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 01:01:32
60 5 Mohamed Nehari Algeria + 01:11:40
61 6 Calvin Beneke ProTouch + 01:14:37
Pos Rider Team Time
1 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM 22:50:42
2 Nahom Zerai Eritrea + 46
3 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 03:41
4 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 04:01
5 Mehari Tewelde Eritrea + 10:09
6 Eric Muhoza Rwanda + 13:00
7 Valentin Ferron Total Direct Energie + 14:34
8 Charles Kagimu Bike Aid + 15:13
9 Andreas Goeman Tarteletto - Isorex + 15:42
10 Callum Ormiston ProTouch + 15:53
11 Salim Kipkemboi Bike Aid + 18:53
12 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 24:00
13 Siela Weldemicheal Eritrea + 24:01
14 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 27:55
15 Barnabe Gahemba Rwanda + 31:54
16 Edo Goldstein Israel Start-Up Nation + 34:58
17 Jean Baptiste Nsabimana Skol Adrien Cycling Academy + 41:12
18 Tomas Goytom Eritrea + 47:25
19 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 49:19
20 Andries Nigrini ProTouch + 58:09
21 Mohamed Nehari Algeria + 01:10:49
Information
Nation Rwanda
Date 9th May
Where Kigali -> Kigali
What 8th stage
Distance 75.3 km