Tour of Rwanda - 2021

Stage Overall Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM 04:23:5714
02 Carlos Quintero Terengganu + 005
03 James Piccoli Israel Start-Up Nation + 003
04 Brayan Sanchez Team Medellin + 00
05 Metkel Eyob Terengganu + 00
06 Alex Hoehn Wildlife Generation + 00
07 Alexis Vuillermoz Team TotalEnergies + 00
08 Oscar Sevilla Team Medellin + 00
09 Cristian Rodriguez Team TotalEnergies + 00
10 Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM + 00
11 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 00
12 Nahom Zerai Eritrea + 06
13 Siela Weldemicheal Eritrea + 09
14 Gianni Marchand Tarteletto - Isorex + 09
15 Artem Ovechkin Terengganu + 20
16 Jonathan Hivert B&B Hotels p/b KTM + 24
17 Bernardo Suaza Team Medellin + 29
18 Callum Ormiston ProTouch + 37
19 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 55
20 Kent Main ProTouch + 58
21 Weimar Roldan Team Medellin + 59
22 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 01:54
23 Mehari Tewelde Eritrea + 01:54
24 Eric Muhoza Rwanda + 02:02
25 Adne Van Engelen Bike Aid + 02:32
26 Marlon Gaillard Team TotalEnergies + 02:32
27 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 03:21
28 Lennert Teugels Tarteletto - Isorex + 03:55
29 Jean-Bosco Nsengiyama Rwanda + 04:03
30 Walter Vargas Team Medellin + 05:35
31 Pierre Rolland B&B Hotels p/b KTM + 06:14
32 Azzedine Lagab Algeria + 06:17
33 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 06:28
34 Charles Kagimu Bike Aid + 06:28
35 Andries Nigrini ProTouch + 06:52
36 Eric Manizabayo Benediction Ignite + 06:54
37 Salim Kipkemboi Bike Aid + 06:54
38 Barnabe Gahemba Rwanda + 06:57
39 Jean Baptiste Nsabimana Skol Adrien Cycling Academy + 07:02
40 Jason Saltzman Wildlife Generation + 07:25
41 Serghei Tvetcov Wildlife Generation + 07:25
42 Nur Aiman Mohd Zariff Terengganu + 07:57
43 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 07:57
44 Valentin Ferron Team TotalEnergies + 07:57
45 Choon Huat Goh Terengganu + 07:57
46 Andreas Goeman Tarteletto - Isorex + 08:26
47 Ali Dukuzumuremyi Skol Adrien Cycling Academy + 12:02
48 Edo Goldstein Israel Start-Up Nation + 12:02
49 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 12:02
50 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 12:02
51 Tomas Goytom Eritrea + 12:02
52 Alexandre Geniez Team TotalEnergies + 12:02
53 Cyril Gautier B&B Hotels p/b KTM + 12:02
54 Samuel Mugisha Rwanda + 12:02
55 Nikodemus Holler Bike Aid + 12:02
56 Seth Hakizimana Skol Adrien Cycling Academy + 14:07
57 Mike Uwiduyahe Benediction Ignite + 14:07
58 Marti Vigo del Arco Androni Giocattoli-Sidermec + 14:07
59 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 14:07
60 Alfdan De Decker Tarteletto - Isorex + 14:07
61 Nassim Saidi Algeria + 14:07
62 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 14:07
63 Calvin Beneke ProTouch + 14:07
64 Cormac McGeough Wildlife Generation + 19:54
65 Gustav Basson ProTouch + 20:27
66 Spencer Petrov Wildlife Generation + 22:27
67 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 24:32
68 Mohamed Nehari Algeria + 27:04
69 Patrick Byukusenge Benediction Ignite + 29:15
70 Renus Uhiriwe Rwanda + 37:46
DNF Ayoub Sahiri Algeria
DNF Hamza Mansouri Algeria
DNF Sirak Tesfom Eritrea
DNF Didier Munyaneza Benediction Ignite
Pos Rider Team Time
01 1 Brayan Sanchez Team Medellin 10:05:02
02 1 Alex Hoehn Wildlife Generation + 00
03 2 Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM + 00
04 - Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 00
05 2 James Piccoli Israel Start-Up Nation + 00
06 5 Oscar Sevilla Team Medellin + 00
07 8 Carlos Quintero Terengganu + 00
08 6 Cristian Rodriguez Team TotalEnergies + 00
09 10 Metkel Eyob Terengganu + 00
10 12 Nahom Zerai Eritrea + 06
11 5 Gianni Marchand Tarteletto - Isorex + 09
12 17 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 33
13 4 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 55
14 13 Bernardo Suaza Team Medellin + 57
15 2 Kent Main ProTouch + 58
16 8 Callum Ormiston ProTouch + 01:00
17 16 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 01:52
18 - Adne Van Engelen Bike Aid + 02:32
19 1 Marlon Gaillard Team TotalEnergies + 02:32
20 15 Alexis Vuillermoz Team TotalEnergies + 03:14
21 33 Siela Weldemicheal Eritrea + 03:25
22 37 Artem Ovechkin Terengganu + 03:36
23 13 Jonathan Hivert B&B Hotels p/b KTM + 03:38
24 12 Lennert Teugels Tarteletto - Isorex + 03:55
25 15 Weimar Roldan Team Medellin + 04:15
26 21 Mehari Tewelde Eritrea + 05:10
27 10 Eric Muhoza Rwanda + 05:16
28 5 Azzedine Lagab Algeria + 06:17
29 5 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 06:35
30 24 Salim Kipkemboi Bike Aid + 06:54
31 33 Jean-Bosco Nsengiyama Rwanda + 07:19
32 2 Andries Nigrini ProTouch + 07:30
33 25 Valentin Ferron Team TotalEnergies + 07:57
34 13 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 07:57
35 18 Walter Vargas Team Medellin + 08:51
36 8 Andreas Goeman Tarteletto - Isorex + 08:54
37 4 Charles Kagimu Bike Aid + 09:40
38 1 Eric Manizabayo Benediction Ignite + 10:08
39 1 Barnabe Gahemba Rwanda + 10:11
40 27 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 10:14
41 8 Jason Saltzman Wildlife Generation + 10:41
42 13 Serghei Tvetcov Wildlife Generation + 10:41
43 27 Pierre Rolland B&B Hotels p/b KTM + 10:58
44 12 Nur Aiman Mohd Zariff Terengganu + 11:13
45 15 Choon Huat Goh Terengganu + 11:13
46 21 Cyril Gautier B&B Hotels p/b KTM + 12:30
47 21 Samuel Mugisha Rwanda + 12:30
48 24 Jean Baptiste Nsabimana Skol Adrien Cycling Academy + 12:58
49 17 Edo Goldstein Israel Start-Up Nation + 13:21
50 8 Nikodemus Holler Bike Aid + 15:18
51 7 Tomas Goytom Eritrea + 15:18
52 1 Alexandre Geniez Team TotalEnergies + 15:18
53 4 Ali Dukuzumuremyi Skol Adrien Cycling Academy + 15:18
54 7 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 15:18
55 16 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 16:49
56 15 Seth Hakizimana Skol Adrien Cycling Academy + 17:23
57 9 Nassim Saidi Algeria + 17:23
58 6 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 17:23
59 4 Calvin Beneke ProTouch + 17:23
60 5 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 17:23
61 7 Marti Vigo del Arco Androni Giocattoli-Sidermec + 17:59
62 7 Alfdan De Decker Tarteletto - Isorex + 18:17
63 5 Cormac McGeough Wildlife Generation + 23:10
64 33 Spencer Petrov Wildlife Generation + 23:15
65 20 Gustav Basson ProTouch + 23:43
66 57 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 24:32
67 21 Mohamed Nehari Algeria + 30:20
68 6 Mike Uwiduyahe Benediction Ignite + 31:19
69 26 Patrick Byukusenge Benediction Ignite + 32:31
70 60 Renus Uhiriwe Rwanda + 37:46
Pos Rider Team Time
01 Nahom Zerai Eritrea 10:05:08
02 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 27
03 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 49
04 Callum Ormiston ProTouch + 54
05 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 01:46
06 Siela Weldemicheal Eritrea + 03:19
07 Mehari Tewelde Eritrea + 05:04
08 Eric Muhoza Rwanda + 05:10
09 Salim Kipkemboi Bike Aid + 06:48
10 Andries Nigrini ProTouch + 07:24
11 Valentin Ferron Team TotalEnergies + 07:51
12 Andreas Goeman Tarteletto - Isorex + 08:48
13 Charles Kagimu Bike Aid + 09:34
14 Barnabe Gahemba Rwanda + 10:05
15 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 10:08
16 Jean Baptiste Nsabimana Skol Adrien Cycling Academy + 12:52
17 Edo Goldstein Israel Start-Up Nation + 13:15
18 Tomas Goytom Eritrea + 15:12
19 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 15:12
20 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 17:17
21 Spencer Petrov Wildlife Generation + 23:09
22 Mohamed Nehari Algeria + 30:14
23 Renus Uhiriwe Rwanda + 37:40
Pos Team Time
01 B&B Hotels p/b KTM 30:15:50
02 Team Medellin + 13
03 Team TotalEnergies + 01:48
04 Terengganu + 02:52
05 Androni Giocattoli-Sidermec + 04:29
06 Eritrea + 07:57
07 ProTouch + 08:44
08 Bike Aid + 09:11
09 Tarteletto - Isorex + 12:14
10 Rwanda + 16:00
11 Wildlife Generation + 18:10
12 Israel Start-Up Nation + 24:39
13 Skol Adrien Cycling Academy + 34:36
14 Algeria + 53:16
15 Benediction Ignite + 59:18
Information
Nation Rwanda
Date 4th May
Where Nyanza -> Gicumbi
What 3rd stage
Distance 171.6 km
Other
Embed Results