Giro d'Italia | Startlist | Stage profiles | History

Tour of Rwanda - 2021

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Cristian Rodriguez Total Direct Energie 22:49:51125
02 James Piccoli Israel Start-Up Nation + 1785
03 Alex Hoehn Wildlife Generation + 5170
04 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 5160
05 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 5150
06 Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM + 01:0540
07 Alexis Vuillermoz Total Direct Energie + 01:2335
08 Oscar Sevilla Team Medellin + 01:2530
09 Nahom Zerai Eritrea + 01:3725
10 Kent Main ProTouch + 02:4420
11 Gianni Marchand Tarteletto - Isorex + 04:2115
12 Adne Van Engelen Bike Aid + 04:2610
13 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 04:325
14 Brayan Sanchez Team Medellin + 04:355
15 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 04:525
16 Lennert Teugels Tarteletto - Isorex + 06:063
17 Bernardo Suaza Team Medellin + 10:043
18 Mehari Tewelde Eritrea + 11:003
19 Pierre Rolland B&B Hotels p/b KTM + 11:333
20 Marlon Gaillard Total Direct Energie + 12:013
21 Azzedine Lagab Algeria + 12:473
22 Jonathan Hivert B&B Hotels p/b KTM + 13:233
23 Eric Muhoza Rwanda + 13:513
24 Valentin Ferron Total Direct Energie + 15:253
25 Eric Manizabayo Benediction Ignite + 15:523
26 Charles Kagimu Bike Aid + 16:04
27 Andreas Goeman Tarteletto - Isorex + 16:33
28 Callum Ormiston ProTouch + 16:44
29 Metkel Eyob Terengganu + 17:58
30 Salim Kipkemboi Bike Aid + 19:44
31 Serghei Tvetcov Wildlife Generation + 22:15
32 Artem Ovechkin Terengganu + 22:21
33 Jean-Bosco Nsengiyama Rwanda + 23:34
34 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 24:51
35 Siela Weldemicheal Eritrea + 24:52
36 Cyril Gautier B&B Hotels p/b KTM + 25:20
37 Samuel Mugisha Rwanda + 25:59
38 Alexandre Geniez Total Direct Energie + 26:21
39 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 28:02
40 Weimar Roldan Team Medellin + 28:40
41 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 28:46
42 Jason Saltzman Wildlife Generation + 30:26
43 Barnabe Gahemba Rwanda + 32:45
44 Walter Vargas Team Medellin + 33:52
45 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 33:59
46 Edo Goldstein Israel Start-Up Nation + 35:49
47 Patrick Byukusenge Benediction Ignite + 37:32
48 Seth Hakizimana Skol Adrien Cycling Academy + 38:55
49 Jean Baptiste Nsabimana Skol Adrien Cycling Academy + 42:03
50 Ali Dukuzumuremyi Skol Adrien Cycling Academy + 45:00
51 Cormac McGeough Wildlife Generation + 45:33
52 Tomas Goytom Eritrea + 48:16
53 Nikodemus Holler Bike Aid + 48:20
54 Marti Vigo del Arco Androni Giocattoli-Sidermec + 49:39
55 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 50:10
56 Jean-Claude Uwizeye Benediction Ignite + 50:33
57 Nur Aiman Mohd Zariff Terengganu + 52:49
58 Andries Nigrini ProTouch + 59:00
59 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 01:01:32
60 Mohamed Nehari Algeria + 01:11:40
61 Calvin Beneke ProTouch + 01:14:37
DNF Hamza Mansouri Algeria
DNF Ayoub Sahiri Algeria
DNF Nassim Saidi Algeria
DNF Sirak Tesfom Eritrea
DNF Renus Uhiriwe Rwanda
DNF Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Joseph Areruya Benediction Ignite
DNF Didier Munyaneza Benediction Ignite
DNF Gustav Basson ProTouch
DNF Alfdan De Decker Tarteletto - Isorex
DNF Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex
DNF Choon Huat Goh Terengganu
DNF Carlos Quintero Terengganu
DNF Spencer Petrov Wildlife Generation
Information
Nation Rwanda
Date 2nd - 9th May
CAT 2.1