Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Rwanda | 2020

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08

Results: 08.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Jose Manuel Diaz Nippo Delko Provence 02:33:2414
02 Moise Mugisha Skol Adrien Cycling Academy + 035
03 Kent Main ProTouch + 073
04 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 11
05 Patrick Schelling Israel Start-Up Nation + 22
06 Awet Gebremedhin Israel Start-Up Nation + 24
07 Paul Ourselin Total Direct Energie + 31
08 Mulu Hailemichael Nippo Delko Provence + 31
09 Natnael Tesfazion Eritrea + 39
10 Henok Mulueberhan Eritrea + 39
11 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 43
12 Carlos Quintero Terengganu Inc. TSG + 01:09
13 Eric Manizabayo Benediction Ignite XL + 01:16
14 Samuel Mugisha Rwanda + 01:52
15 Barnabe Gahemba Rwanda + 03:40
16 Dawit Yemane Eritrea + 03:45
17 David Lozano Team Novo Nordisk + 03:48
18 Joseph Areruya Rwanda + 04:08
19 Biniyam Ghirmay Nippo Delko Provence + 04:36
20 Davide Gabburo Androni Giocattoli-Sidermec + 05:08
21 Temesgen Buru Ethiopia + 05:35
22 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 06:12
23 Hendrik Kruger ProTouch + 07:05
24 Mekseb Debesay Bike Aid + 07:20
25 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 07:31
26 Mehari Tewelde Eritrea + 07:31
27 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 07:31
28 Hailemelekot Hailu Ethiopia + 07:31
29 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 07:31
30 Patrick Byukusenge Benediction Ignite XL + 07:35
31 Negasi Haylu Abreha Ethiopia + 07:35
32 Fidel Dukuzumuremyi Skol Adrien Cycling Academy + 07:52
33 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 07:59
34 Igor Chzhan Vino - Astana Motors + 08:08
35 Azzedine Lagab GS des Petroliers + 08:11
36 Carlos Oyarzun BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 08:38
37 Suleiman Kangangi Bike Aid + 08:48
38 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 08:48
39 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 09:16
40 Rein Taaramäe Total Direct Energie + 10:06
41 Romain Cardis Total Direct Energie + 11:19
42 Sam Brand Team Novo Nordisk + 13:22
43 Jean-Bosco Nsengiyama Rwanda + 13:30
44 Jean-Claude Uwizeye Rwanda + 13:51
45 Sirak Tesfom Eritrea + 13:51
46 Pim Ligthart Total Direct Energie + 14:37
47 Gustav Basson ProTouch + 14:37
48 Abdellah Benyoucef GS des Petroliers + 14:56
49 Seth Hakizimana Skol Adrien Cycling Academy + 15:08
50 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 18:02
51 Freddy Ovett Israel Start-Up Nation + 18:38
52 Didier Munyaneza Benediction Ignite XL + 18:39
53 Salim Kipkemboi Bike Aid + 18:39
54 James Fourie ProTouch + 18:56
55 Dusan Rajovic Nippo Delko Provence + 18:56
56 Simon Sellier Total Direct Energie + 18:59
57 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 19:09
58 Charles Planet Team Novo Nordisk + 21:11
OOT Jean Claude Nzafashwanayo Benediction Ignite XL
OOT Renus Uhiriwe Benediction Ignite XL
DNF Cristofer Jurado Terengganu Inc. TSG
DNF Nikodemus Holler Bike Aid
DNF Abdelraouf Bengayou GS des Petroliers
DNF Maral-Erdene Batmunkh Terengganu Inc. TSG
DNF Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda
DNF Abderrahm Hadjbouzid GS des Petroliers
Pos Name Team Time
01 - Natnael Tesfazion Eritrea National Team 23:13:01
02 - Moise Mugisha Skol Adrien Cycling Academy + 54
03 - Patrick Schelling Israel Start-Up Nation + 01:32
04 1 Kent Main ProTouch + 01:34
05 2 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 02:03
06 2 Carlos Quintero Terengganu Inc. TSG Cycling Team + 02:25
07 1 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 02:25
08 1 Awet Gebremedhin Israel Start-Up Nation + 03:55
09 2 Mulu Hailemichael Nippo Delko Provence + 04:27
10 2 Henok Mulueberhan Eritrea National Team + 04:42
11 2 Eric Manizabayo Benediction Ignite XL + 07:03
12 4 Joseph Areruya Rwanda National Team + 07:17
13 3 Biniyam Ghirmay Nippo Delko Provence + 08:13
14 4 Jose Manuel Diaz Nippo Delko Provence + 10:35
15 2 Samuel Mugisha Rwanda National Team + 11:47
16 2 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 13:57
17 2 Dawit Yemane Eritrea National Team + 15:29
18 2 Davide Gabburo Androni Giocattoli-Sidermec + 16:58
19 3 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 17:08
20 1 Hailemelekot Hailu Ethiopia National Team + 20:45
21 1 Mekseb Debesay Bike Aid + 21:15
22 1 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 21:50
23 1 Mehari Tewelde Eritrea National Team + 24:03
24 1 Negasi Haylu Abreha Ethiopia National Team + 26:20
25 2 Suleiman Kangangi Bike Aid + 28:54
26 3 Patrick Byukusenge Benediction Ignite XL + 33:05
27 1 Sirak Tesfom Eritrea National Team + 33:47
28 3 Temesgen Buru Ethiopia National Team + 34:10
29 1 Hendrik Kruger ProTouch + 35:04
30 7 Paul Ourselin Total Direct Energie + 37:48
31 5 David Lozano Team Novo Nordisk + 40:54
32 1 Azzedine Lagab Groupement Sportif des Petroliers + 41:23
33 5 Freddy Ovett Israel Start-Up Nation + 41:57
34 - Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 43:34
35 6 Barnabe Gahemba Rwanda National Team + 44:24
36 2 Carlos Oyarzun BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 46:34
37 5 Pim Ligthart Total Direct Energie + 47:01
38 2 Igor Chzhan Vino - Astana Motors + 48:15
39 3 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 51:08
40 5 Didier Munyaneza Benediction Ignite XL + 54:00
41 2 Rein Taaramäe Total Direct Energie + 56:02
42 3 Salim Kipkemboi Bike Aid + 56:45
43 5 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 01:01:34
44 1 Jean-Claude Uwizeye Rwanda National Team + 01:06:03
45 2 Gustav Basson ProTouch + 01:07:48
46 3 Romain Cardis Total Direct Energie + 01:08:21
47 5 Sam Brand Team Novo Nordisk + 01:12:23
48 9 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 01:15:27
49 1 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 01:16:33
50 4 Seth Hakizimana Skol Adrien Cycling Academy + 01:16:51
51 2 Dusan Rajovic Nippo Delko Provence + 01:19:18
52 1 Charles Planet Team Novo Nordisk + 01:19:39
53 5 Jean-Bosco Nsengiyama Rwanda National Team + 01:20:59
54 1 Simon Sellier Total Direct Energie + 01:22:21
55 1 James Fourie ProTouch + 01:24:12
56 4 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 01:37:36
57 6 Abdellah Benyoucef Groupement Sportif des Petroliers + 01:45:14
58 6 Fidel Dukuzumuremyi Skol Adrien Cycling Academy + 01:59:31
Info
Nations Rwanda
Date March 1st
Where Kigali -> Kigali
What 08.Stage
Distance 89.3 km
Leader N.Tesfazion
Youth N.Tesfazion
Mountain R.Taaramäe
Combative D.Munyaneza
Sprint D.Yemane