Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Rwanda | 2020

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08

Results: 05.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec 02:08:1914
02 Romain Cardis Total Direct Energie + 005
03 Natnael Tesfazion Eritrea + 003
04 Henok Mulueberhan Eritrea + 00
05 Pim Ligthart Total Direct Energie + 00
06 Biniyam Ghirmay Nippo Delko Provence + 00
07 Nikodemus Holler Bike Aid + 00
08 Awet Gebremedhin Israel Start-Up Nation + 00
09 Patrick Schelling Israel Start-Up Nation + 00
10 Mekseb Debesay Bike Aid + 00
11 David Lozano Team Novo Nordisk + 00
12 Carlos Quintero Terengganu Inc. TSG + 00
13 Simon Sellier Total Direct Energie + 00
14 Jose Manuel Diaz Nippo Delko Provence + 00
15 Salim Kipkemboi Bike Aid + 00
16 Moise Mugisha Skol Adrien Cycling Academy + 00
17 Hailemelekot Hailu Ethiopia + 00
18 Hendrik Kruger ProTouch + 00
19 Seth Hakizimana Skol Adrien Cycling Academy + 00
20 Sam Brand Team Novo Nordisk + 00
21 Mulu Hailemichael Nippo Delko Provence + 00
22 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 07
23 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 07
24 Gustav Basson ProTouch + 07
25 Jean-Claude Uwizeye Rwanda + 07
26 Cristofer Jurado Terengganu Inc. TSG + 07
27 Joseph Areruya Rwanda + 07
28 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 07
29 Eric Manizabayo Benediction Ignite XL + 07
30 Filimon Zerabruk Debay Ethiopia + 07
31 Kent Main ProTouch + 07
32 Freddy Ovett Israel Start-Up Nation + 07
33 Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 07
34 James Fourie ProTouch + 07
35 Barnabe Gahemba Rwanda + 07
36 Mehari Tewelde Eritrea + 07
37 Hafetab Weldu ProTouch + 07
38 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 07
39 Temesgen Buru Ethiopia + 07
40 Carlos Oyarzun BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 07
41 Dawit Yemane Eritrea + 07
42 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 07
43 Paul Ourselin Total Direct Energie + 07
44 Negasi Haylu Abreha Ethiopia + 07
45 Igor Chzhan Vino - Astana Motors + 07
46 Davide Gabburo Androni Giocattoli-Sidermec + 07
47 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli-Sidermec + 07
48 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 07
49 Azzedine Lagab GS des Petroliers + 07
50 Suleiman Kangangi Bike Aid + 07
51 Jean Claude Nzafashwanayo Benediction Ignite XL + 16
52 Jean-Bosco Nsengiyama Rwanda + 20
53 Sirak Tesfom Eritrea + 20
54 Didier Munyaneza Benediction Ignite XL + 20
55 Samuel Mugisha Rwanda + 20
56 Patrick Byukusenge Benediction Ignite XL + 44
57 Gabriel Cole BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 08:07
58 Abdelraouf Bengayou GS des Petroliers + 08:07
59 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 08:07
60 Renus Uhiriwe Benediction Ignite XL + 08:07
61 Dusan Rajovic Nippo Delko Provence + 08:07
62 Rein Taaramäe Total Direct Energie + 08:07
63 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 08:07
64 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 08:07
65 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 08:07
66 Abderrahm Hadjbouzid GS des Petroliers + 14:03
67 Fidel Dukuzumuremyi Skol Adrien Cycling Academy + 14:03
68 Abdellah Benyoucef GS des Petroliers + 14:03
69 Maral-Erdene Batmunkh Terengganu Inc. TSG + 14:03
70 Charles Planet Team Novo Nordisk + 14:03
71 Matthias Schnapka Bike Aid + 14:03
Pos Name Team Time
01 - Natnael Tesfazion Eritrea National Team 17:19:41
02 - Moise Mugisha Skol Adrien Cycling Academy + 02:11
03 - Kent Main ProTouch + 03:22
04 - Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 03:51
05 - Joseph Areruya Rwanda National Team + 03:53
06 - Biniyam Ghirmay Nippo Delko Provence + 04:41
07 - Henok Mulueberhan Eritrea National Team + 04:46
08 - Carlos Quintero Terengganu Inc. TSG Cycling Team + 04:53
09 - Patrick Schelling Israel Start-Up Nation + 04:56
10 - Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 05:18
11 - Awet Gebremedhin Israel Start-Up Nation + 05:23
12 - Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 05:34
13 1 Mulu Hailemichael Nippo Delko Provence + 05:45
14 1 Dawit Yemane Eritrea National Team + 05:49
15 - Eric Manizabayo Benediction Ignite XL + 06:02
16 - Davide Gabburo Androni Giocattoli-Sidermec + 06:03
17 - Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 06:57
18 - Nikodemus Holler Bike Aid + 07:03
19 - Mekseb Debesay Bike Aid + 08:06
20 1 Suleiman Kangangi Bike Aid + 08:31
21 1 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 08:43
22 2 Sirak Tesfom Eritrea National Team + 08:44
23 - Hailemelekot Hailu Ethiopia National Team + 09:51
24 - Carlos Oyarzun BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 09:58
25 - Mehari Tewelde Eritrea National Team + 10:13
26 - Samuel Mugisha Rwanda National Team + 10:36
27 - Negasi Haylu Abreha Ethiopia National Team + 10:56
28 - Jose Manuel Diaz Nippo Delko Provence + 12:20
29 - Hendrik Kruger ProTouch + 16:27
30 - Temesgen Buru Ethiopia National Team + 16:46
31 - Freddy Ovett Israel Start-Up Nation + 17:26
32 - Patrick Byukusenge Benediction Ignite XL + 19:37
33 - Francesco Gavazzi Androni Giocattoli-Sidermec + 20:14
34 - Azzedine Lagab Groupement Sportif des Petroliers + 21:28
35 - Didier Munyaneza Benediction Ignite XL + 23:26
36 - Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 23:47
37 1 Filimon Zerabruk Debay Ethiopia National Team + 24:40
38 1 David Lozano Team Novo Nordisk + 25:26
39 1 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 25:45
40 1 Paul Ourselin Total Direct Energie + 25:58
41 2 Pim Ligthart Total Direct Energie + 26:33
42 2 Salim Kipkemboi Bike Aid + 26:37
43 2 Barnabe Gahemba Rwanda National Team + 31:19
44 7 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 32:05
45 1 Igor Chzhan Vino - Astana Motors + 34:20
46 4 Rein Taaramäe Total Direct Energie + 34:29
47 - Cristofer Jurado Terengganu Inc. TSG Cycling Team + 38:36
48 1 Jean-Bosco Nsengiyama Rwanda National Team + 39:21
49 2 Jean-Claude Uwizeye Rwanda National Team + 40:19
50 3 Gustav Basson ProTouch + 41:29
51 4 Romain Cardis Total Direct Energie + 43:02
52 5 Sam Brand Team Novo Nordisk + 47:26
53 3 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 48:08
54 2 Dusan Rajovic Nippo Delko Provence + 49:12
55 3 Seth Hakizimana Skol Adrien Cycling Academy + 49:49
56 4 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 50:59
57 3 Renus Uhiriwe Benediction Ignite XL + 51:08
58 2 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 51:22
59 11 Charles Planet Team Novo Nordisk + 52:42
60 2 James Fourie ProTouch + 53:28
61 2 Hafetab Weldu ProTouch + 54:12
62 3 Simon Sellier Total Direct Energie + 57:30
63 4 Gabriel Cole BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 58:30
64 3 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 01:00:17
65 1 Maral-Erdene Batmunkh Terengganu Inc. TSG Cycling Team + 01:09:39
66 2 Jean Claude Nzafashwanayo Benediction Ignite XL + 01:16:46
67 1 Abdellah Benyoucef Groupement Sportif des Petroliers + 01:17:53
68 1 Matthias Schnapka Bike Aid + 01:28:20
69 - Fidel Dukuzumuremyi Skol Adrien Cycling Academy + 01:34:14
70 - Abderrahm Hadjbouzid Groupement Sportif des Petroliers + 01:44:24
71 - Abdelraouf Bengayou Groupement Sportif des Petroliers + 01:55:44
Info
Nations Rwanda
Date February 27th
Where Rubavu -> Musanze
What 05.Stage
Distance 84.7 km
Leader N.Tesfazion
Youth N.Tesfazion
Mountain C.Oyarzun
Combative P.Byukusenge
Sprint D.Yemane