Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Rwanda | 2020

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08

Results: 02.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Mulu Hailemichael Nippo Delko Provence 03:03:2114
02 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 005
03 Biniyam Ghirmay Nippo Delko Provence + 003
04 Didier Munyaneza Benediction Ignite XL + 00
05 Sirak Tesfom Eritrea + 00
06 Mekseb Debesay Bike Aid + 00
07 Natnael Tesfazion Eritrea + 00
08 Romain Cardis Total Direct Energie + 00
09 Joseph Areruya Rwanda + 00
10 Metkel Eyob Terengganu Inc. TSG + 00
11 Hailemelekot Hailu Ethiopia + 00
12 Jose Manuel Diaz Nippo Delko Provence + 00
13 Carlos Quintero Terengganu Inc. TSG + 00
14 Henok Mulueberhan Eritrea + 00
15 Awet Gebremedhin Israel Start-Up Nation + 00
16 Patrick Byukusenge Benediction Ignite XL + 00
17 Kent Main ProTouch + 00
18 Seth Hakizimana Skol Adrien Cycling Academy + 00
19 Suleiman Kangangi Bike Aid + 00
20 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 00
21 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 00
22 Rein Taaramäe Total Direct Energie + 00
23 Dawit Yemane Eritrea + 00
24 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 00
25 Eric Manizabayo Benediction Ignite XL + 00
26 Renus Uhiriwe Benediction Ignite XL + 00
27 Patrick Schelling Israel Start-Up Nation + 00
28 Azzedine Lagab GS des Petroliers + 00
29 Davide Gabburo Androni Giocattoli-Sidermec + 00
30 Charles Planet Team Novo Nordisk + 00
31 Moise Mugisha Skol Adrien Cycling Academy + 00
32 Paul Ourselin Total Direct Energie + 00
33 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 00
34 Carlos Oyarzun BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 00
35 Hendrik Kruger ProTouch + 00
36 Filimon Zerabruk Debay Ethiopia + 00
37 Pim Ligthart Total Direct Energie + 00
38 David Lozano Team Novo Nordisk + 00
39 Samuel Mugisha Rwanda + 00
40 Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 00
41 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 00
42 Kbrab Tesfay Ethiopia + 00
43 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 00
44 Igor Chzhan Vino - Astana Motors + 00
45 Jean-Claude Uwizeye Rwanda + 00
46 Nikodemus Holler Bike Aid + 00
47 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 00
48 Cristofer Jurado Terengganu Inc. TSG + 00
49 James Fourie ProTouch + 00
50 Salim Kipkemboi Bike Aid + 00
51 Freddy Ovett Israel Start-Up Nation + 13
52 Mehari Tewelde Eritrea + 19
53 Gabriel Cole BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 19
54 Barnabe Gahemba Rwanda + 24
55 Fidel Dukuzumuremyi Skol Adrien Cycling Academy + 42
56 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 42
57 Temesgen Buru Ethiopia + 52
58 Hafetab Weldu ProTouch + 52
59 Maral-Erdene Batmunkh Terengganu Inc. TSG + 52
60 Abdellah Benyoucef GS des Petroliers + 01:02
61 Negasi Haylu Abreha Ethiopia + 01:07
62 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 01:29
63 Gustav Basson ProTouch + 01:32
64 Dusan Rajovic Nippo Delko Provence + 02:01
65 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 02:01
66 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli-Sidermec + 00
67 Sam Brand Team Novo Nordisk + 02:15
68 Simon Sellier Total Direct Energie + 03:09
69 Matthias Schnapka Bike Aid + 03:09
70 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 03:24
71 Jean-Bosco Nsengiyama Rwanda + 04:42
72 Abderrahm Hadjbouzid GS des Petroliers + 18:29
73 Helvio Lemos BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 18:29
74 Mohd Shahrul Mat Amin Terengganu Inc. TSG + 18:29
75 Jean Claude Nzafashwanayo Benediction Ignite XL + 18:29
76 Abdelraouf Bengayou GS des Petroliers + 21:29
77 Edwin Avila Israel Start-Up Nation + 00
DNF Rémy Rochas Nippo Delko Provence
DNF Oliver Behringer Team Novo Nordisk
Pos Name Team Time
01 - Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors 05:48:20
02 - Henok Mulueberhan Eritrea National Team + 15
03 - Biniyam Ghirmay Nippo Delko Provence + 18
04 - Carlos Quintero Terengganu Inc. TSG Cycling Team + 20
05 - Patrick Byukusenge Benediction Ignite XL + 21
06 1 Natnael Tesfazion Eritrea National Team + 26
07 1 Joseph Areruya Rwanda National Team + 26
08 2 Patrick Schelling Israel Start-Up Nation + 26
09 6 Mulu Hailemichael Nippo Delko Provence + 29
10 2 Mekseb Debesay Bike Aid + 29
11 2 Kent Main ProTouch + 29
12 2 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 29
13 5 Awet Gebremedhin Israel Start-Up Nation + 29
14 - Rein Taaramäe Total Direct Energie + 29
15 1 Dawit Yemane Eritrea National Team + 29
16 3 Moise Mugisha Skol Adrien Cycling Academy + 29
17 3 Eric Manizabayo Benediction Ignite XL + 29
18 1 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli-Sidermec + 29
19 8 Edwin Avila Israel Start-Up Nation + 29
20 1 Sirak Tesfom Eritrea National Team + 40
21 3 Suleiman Kangangi Bike Aid + 40
22 1 Azzedine Lagab Groupement Sportif des Petroliers + 40
23 1 Igor Chzhan Vino - Astana Motors + 40
24 2 Jean Eric Habimana Skol Adrien Cycling Academy + 43
25 2 Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 43
26 1 Kbrab Tesfay Ethiopia National Team + 43
27 6 Didier Munyaneza Benediction Ignite XL + 46
28 4 Jose Manuel Diaz Nippo Delko Provence + 46
29 1 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 46
30 1 Davide Gabburo Androni Giocattoli-Sidermec + 46
31 2 David Lozano Team Novo Nordisk + 46
32 4 Shemu Nsengiyumva Skol Adrien Cycling Academy + 46
33 2 Samuel Mugisha Rwanda National Team + 51
34 2 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 55
35 2 Seth Hakizimana Skol Adrien Cycling Academy + 57
36 3 Jean-Claude Uwizeye Rwanda National Team + 59
37 3 Mehari Tewelde Eritrea National Team + 01:05
38 2 Filimon Zerabruk Debay Ethiopia National Team + 01:08
39 7 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 01:12
40 4 Hailemelekot Hailu Ethiopia National Team + 01:12
41 1 Charles Planet Team Novo Nordisk + 01:12
42 1 Carlos Oyarzun BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 01:12
43 8 Metkel Eyob Terengganu Inc. TSG Cycling Team + 01:18
44 3 Paul Ourselin Total Direct Energie + 01:18
45 3 Nikodemus Holler Bike Aid + 01:18
46 5 Gabriel Cole BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 01:31
47 7 Hendrik Kruger ProTouch + 01:33
48 29 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 01:58
49 - Fidel Dukuzumuremyi Skol Adrien Cycling Academy + 02:00
50 2 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 02:00
51 6 Pim Ligthart Total Direct Energie + 02:03
52 14 Negasi Haylu Abreha Ethiopia National Team + 02:06
53 5 Renus Uhiriwe Benediction Ignite XL + 02:11
54 7 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 02:34
55 - Temesgen Buru Ethiopia National Team + 02:34
56 3 Barnabe Gahemba Rwanda National Team + 02:35
57 6 Cristofer Jurado Terengganu Inc. TSG Cycling Team + 02:40
58 8 Gustav Basson ProTouch + 02:50
59 14 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 03:13
60 2 Hafetab Weldu ProTouch + 03:28
61 1 Dusan Rajovic Nippo Delko Provence + 04:20
62 5 James Fourie ProTouch + 05:18
63 7 Freddy Ovett Israel Start-Up Nation + 05:31
64 1 Maral-Erdene Batmunkh Terengganu Inc. TSG Cycling Team + 05:46
65 12 Jean-Bosco Nsengiyama Rwanda National Team + 06:07
66 6 Romain Cardis Total Direct Energie + 06:17
67 1 Abdellah Benyoucef Groupement Sportif des Petroliers + 06:20
68 5 Salim Kipkemboi Bike Aid + 07:37
69 2 Simon Sellier Total Direct Energie + 08:33
70 4 Sam Brand Team Novo Nordisk + 09:59
71 6 Matthias Schnapka Bike Aid + 12:46
72 4 Omer Lahav Israel Start-Up Nation + 13:01
73 17 Jean Claude Nzafashwanayo Benediction Ignite XL + 20:16
74 10 Abderrahm Hadjbouzid Groupement Sportif des Petroliers + 22:19
75 9 Helvio Lemos BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 23:47
76 7 Mohd Shahrul Mat Amin Terengganu Inc. TSG Cycling Team + 23:47
77 1 Abdelraouf Bengayou Groupement Sportif des Petroliers + 31:29
Info
Nations Rwanda
Date February 24th
Where Kigali -> Huye
What 02.Stage
Distance 120.5 km
Leader Y.Fedorov
Youth Y.Fedorov
Mountain Y.Fedorov
Combative N.Abreha
Sprint Y.Fedorov