Volta a Portugal do Futuro - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Casalderrey Raul Super Froiz 04:03:31
02 Dias Fernandez Ivan Ciclismo Galego Federacion + 08
03 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 08
04 Rojas Gabriel Essax + 08
05 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 08
06 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 08
07 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 08
08 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 08
09 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 08
10 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 08
11 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 08
12 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 08
13 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 08
14 Delgado Higueruelo David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 08
15 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UDO + 08
16 Alvarez Campos Alberto Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 08
17 Velazquez Juan Antonio Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 08
18 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 08
19 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 08
20 Gonzalez Tirado David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 08
21 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 08
22 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 08
23 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 08
24 Hopkins Kaden Essax + 08
25 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 08
26 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 08
27 Rocha Joao Porminho Team U23 + 08
28 Leme Pedro ACDC Trofa + 08
29 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 08
30 Oliveira João Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 08
31 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 08
32 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 08
33 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo + 08
34 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 08
35 Cabral Luis Santa Maria da Feira + 08
36 Dias Jose Porminho Team U23 + 08
37 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 08
38 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 08
39 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 08
40 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 08
41 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 08
42 Silva Rui Porminho Team U23 + 08
43 Sanz Gandia Jose Essax + 08
44 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 08
45 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 08
46 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes + 25
47 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 25
48 Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 25
49 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 30
50 Marques Marco ACDC Trofa + 30
51 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 30
52 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 35
53 Rodriguez Romero Fernando Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 38
54 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 43
55 Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 46
56 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 56
57 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 01:02
58 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 01:02
59 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 01:09
60 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:09
61 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:40
62 Oliveira João Santa Maria da Feira + 01:53
63 Campoy Medina Alfonso Essax + 02:03
64 Castella Benedito Mikel Essax + 02:03
65 Garcia Navarro Oscar Essax + 02:50
66 Torrella Saez David Essax + 02:50
67 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 02:52
68 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 08
69 Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 03:12
70 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 14:36
71 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 14:36
DNS Silva Joao Paulo Fortunna-Maia
DNF Silva Henrique Porminho Team U23
DNF Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira
DNF Saleiro Sergio ACDC Trofa
DNF Saleiro Diogo ACDC Trofa
DNF Paz Albores Alejandro Aluminios Cortizo
DNF Vazquez Perez Pablo Ciclismo Galego Federacion
DNF Polido Gonçalo Alenquer-G.D.M-Sobralcar
DNF Fandino Ruben Super Froiz
DNF Trillo Jose Carlos Ciclismo Galego Federacion
DNF Silva Ruben Fortunna-Maia
DNF Costa Diogo Fortunna-Maia
Pos Rider Team Time
1 - Rojas Gabriel Essax 13:41:41
2 - Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UDO + 11
3 - Delgado Higueruelo David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 12
4 - Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 40
5 - Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 01:02
6 - Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:33
7 - Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 02:32
8 1 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:44
9 1 Velazquez Juan Antonio Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 04:06
10 1 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:20
11 3 Casalderrey Raul Super Froiz + 04:20
12 - Alvarez Campos Alberto Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 04:24
13 5 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 04:29
14 1 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 04:30
15 - Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 05:22
16 - Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 05:39
17 - Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 05:51
18 - Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 06:21
19 - Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 06:25
20 - Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 07:50
21 - Sanz Gandia Jose Essax + 08:04
22 - Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 08:14
23 1 Oliveira João Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 08:22
24 2 Dias Jose Porminho Team U23 + 09:32
25 2 Cabral Luis Santa Maria da Feira + 10:01
26 2 Leme Pedro ACDC Trofa + 10:13
27 3 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 10:24
28 3 Hopkins Kaden Essax + 10:26
29 6 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 10:55
30 1 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 11:16
31 2 Gonzalez Tirado David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 12:51
32 2 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 12:55
33 2 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 13:28
34 2 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 14:03
35 2 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 14:10
36 2 Rodriguez Romero Fernando Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 14:43
37 5 Garcia Navarro Oscar Essax + 15:08
38 1 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo + 16:08
39 1 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 17:17
40 2 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 18:55
41 2 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 19:03
42 1 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 19:26
43 3 Silva Rui Porminho Team U23 + 20:15
44 3 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 20:16
45 3 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 20:20
46 4 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 20:26
47 2 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 20:42
48 3 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 20:58
49 - Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 21:07
50 6 Castella Benedito Mikel Essax + 21:50
51 2 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 22:35
52 4 Marques Marco ACDC Trofa + 22:49
53 28 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 23:02
54 3 Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 23:11
55 4 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 23:23
56 5 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 23:51
57 1 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 23:57
58 4 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes + 24:24
59 4 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 24:43
60 5 Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 25:16
61 4 Rocha Joao Porminho Team U23 + 25:36
62 2 Oliveira João Santa Maria da Feira + 26:52
63 6 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 30:42
64 6 Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 31:57
65 7 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 32:17
66 11 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 37:23
67 11 Torrella Saez David Essax + 40:13
68 11 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 40:27
69 11 Campoy Medina Alfonso Essax + 42:14
70 12 Dias Fernandez Ivan Ciclismo Galego Federacion + 42:36
71 2 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 46:30
Pos Rider Team Time
01 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 13:45:25
02 Casalderrey Raul Super Froiz + 36
03 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 02:41
04 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 04:06
05 Sanz Gandia Jose Essax + 04:20
06 Oliveira João Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 04:38
07 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 07:32
08 Garcia Navarro Oscar Essax + 11:24
09 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo + 12:24
10 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 13:33
11 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 15:11
12 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 16:58
13 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 17:23
14 Castella Benedito Mikel Essax + 18:06
15 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 19:18
16 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 19:39
17 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 20:59
18 Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 21:32
19 Oliveira João Santa Maria da Feira + 23:08
20 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 26:58
21 Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 28:13
22 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 28:33
23 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 42:46
Pos Rider Team Points
01 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor 79
02 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE 62
03 Rojas Gabriel Essax 46
04 Rodriguez Romero Fernando Bicicletas Rodriguez-Extremadura 31
05 Dias Fernandez Ivan Ciclismo Galego Federacion 30
06 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UDO 28
07 Delgado Higueruelo David Bicicletas Rodriguez-Extremadura 27
08 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 27
09 Casalderrey Raul Super Froiz 25
10 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO 22
11 Chumil Sergio Aluminios Cortizo 20
12 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob 20
13 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO 15
14 Hopkins Kaden Essax 13
15 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO 12
16 Rujano Jeison Aluminios Cortizo 8
17 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 8
18 Leme Pedro ACDC Trofa 8
19 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor 7
20 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 6
21 Castella Benedito Mikel Essax 5
22 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar 5
23 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 3
24 Dias Jose Porminho Team U23 3
25 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura 3
26 Rocha Joao Porminho Team U23 3
27 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes 2
28 Campoy Medina Alfonso Essax 2
29 Velazquez Juan Antonio Bicicletas Rodriguez-Extremadura 1
30 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 1
31 Oliveira João Alenquer-G.D.M-Sobralcar 1
32 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 1
33 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes 1
Pos Team Time
01 Bicicletas Rodriguez-Extremadura 41:13:10
02 L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:35
03 Aluminios Cortizo + 03:11
04 Kelly-Simoldes-UDO + 05:47
05 Essax + 09:44
06 Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 16:37
07 Almodovar-Delta Cafes + 22:35
08 JV Perfis Windmob + 24:11
09 Porminho Team U23 + 33:53
10 Santa Maria da Feira + 35:34
11 Super Froiz + 48:18
12 ACDC Trofa + 48:21
13 Ciclismo Galego Federacion + 52:44
14 Fortunna-Maia + 53:17

Information