LIVE CENTRE: Volta Comunitat Valenciana

Volta a Portugal do Futuro - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Rojas Gabriel Essax 03:22:39
02 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 09
03 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UDO + 15
04 Delgado Higueruelo David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 15
05 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:13
06 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 01:26
07 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:47
08 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:57
09 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:42
10 Velazquez Juan Antonio Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 02:56
11 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:19
12 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 03:20
13 Alvarez Campos Alberto Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 03:22
14 Casalderrey Raul Super Froiz + 03:28
15 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 04:08
16 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 04:25
17 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 04:52
18 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 05:15
19 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 05:17
20 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 05:17
21 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 06:40
22 Sanz Gandia Jose Essax + 06:54
23 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 07:14
24 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 07:17
25 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 07:17
26 Oliveira João Nuno Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 07:17
27 Dias Jose Porminho Team U23 + 07:51
28 Hopkins Kaden Essax + 08:31
29 Cabral Luis Santa Maria da Feira + 08:51
30 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 09:04
31 Leme Pedro ACDC Trofa + 10:00
32 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 10:23
33 Garcia Navarro Oscar Essax + 11:16
34 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 11:22
35 Gonzalez Tirado David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 11:45
36 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 11:45
37 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 12:57
38 Rodriguez Romero Fernando Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 13:48
39 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 14:46
40 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo + 15:06
41 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 15:21
42 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 15:48
43 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 17:12
44 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 17:12
45 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 18:14
46 Silva Rui Porminho Team U23 + 18:47
47 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 18:47
48 Castella Benedito Mikel Essax + 18:52
49 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 18:55
50 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 19:10
51 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 19:13
52 Silva Henrique Porminho Team U23 + 19:14
53 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 20:20
54 Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 20:20
55 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 20:39
56 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 20:47
57 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes + 20:47
58 Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 21:10
59 Oliveira João Santa Maria da Feira + 21:19
60 Marques Marco ACDC Trofa + 21:21
61 Rocha Joao Porminho Team U23 + 21:21
62 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 21:25
63 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 21:25
64 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 21:38
65 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 22:03
66 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 22:03
67 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 24:17
68 Paz Albores Alejandro Aluminios Cortizo + 24:50
69 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 27:57
70 Vazquez Perez Pablo Ciclismo Galego Federacion + 28:04
71 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 29:51
72 Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 29:51
73 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 30:22
74 Polido Gonçalo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 30:22
75 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 30:46
76 Fandino Ruben Super Froiz + 31:41
77 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 32:03
78 Trillo Jose Carlos Ciclismo Galego Federacion + 33:28
79 Dias Fernandez Ivan Ciclismo Galego Federacion + 35:44
80 Torrella Saez David Essax + 35:49
81 Campoy Medina Alfonso Essax + 35:49
82 Silva Ruben Fortunna-Maia + 36:04
83 Costa Diogo Fortunna-Maia + 37:42
DNF Lopes Leonardo Santa Maria da Feira
DNF Rodriguez Fernandez Fabian Super Froiz
DNF Cadavid Santiago Isaac Super Froiz
DNF Pereira Guilherme Fortunna-Maia
Pos Rider Team Time
1 6 Rojas Gabriel Essax 09:38:02
2 3 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UDO + 11
3 1 Delgado Higueruelo David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 13
4 2 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 47
5 7 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 01:02
6 3 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:33
7 17 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 02:32
8 8 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 02:57
9 6 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:44
10 21 Velazquez Juan Antonio Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 04:06
11 2 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:20
12 5 Alvarez Campos Alberto Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 04:24
13 20 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 04:30
14 20 Casalderrey Raul Super Froiz + 04:38
15 9 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 05:22
16 30 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 05:39
17 7 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 05:51
18 7 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 06:21
19 17 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 06:25
20 8 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 07:50
21 9 Sanz Gandia Jose Essax + 08:04
22 11 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 08:16
23 1 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 08:20
24 5 Oliveira João Nuno Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 08:22
25 48 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 08:34
26 24 Dias Jose Porminho Team U23 + 09:32
27 10 Cabral Luis Santa Maria da Feira + 10:01
28 20 Leme Pedro ACDC Trofa + 10:13
29 37 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 10:22
30 10 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 10:24
31 23 Hopkins Kaden Essax + 10:26
32 3 Garcia Navarro Oscar Essax + 12:26
33 7 Gonzalez Tirado David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 12:51
34 1 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 12:55
35 30 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 13:28
36 16 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 14:03
37 23 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 14:10
38 29 Rodriguez Romero Fernando Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 14:13
39 25 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo + 16:08
40 19 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 17:00
41 21 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 18:25
42 10 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 18:55
43 10 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 19:03
44 23 Castella Benedito Mikel Essax + 19:55
45 34 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 20:07
46 3 Silva Rui Porminho Team U23 + 20:15
47 6 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 20:16
48 16 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 20:20
49 7 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 20:21
50 49 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 20:27
51 6 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 20:58
52 25 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 21:28
53 11 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 22:08
54 10 Silva Henrique Porminho Team U23 + 22:09
55 37 Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 22:12
56 33 Marques Marco ACDC Trofa + 22:27
57 4 Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 22:54
58 10 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 22:56
59 10 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 23:01
60 13 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 23:34
61 3 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 23:51
62 5 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes + 24:07
63 9 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 24:43
64 6 Oliveira João Santa Maria da Feira + 25:07
65 9 Rocha Joao Porminho Team U23 + 25:36
66 2 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 25:44
67 22 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 25:45
68 30 Vazquez Perez Pablo Ciclismo Galego Federacion + 29:22
69 6 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 30:42
70 26 Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 31:19
71 12 Paz Albores Alejandro Aluminios Cortizo + 31:47
72 17 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 31:55
73 24 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 32:02
74 35 Fandino Ruben Super Froiz + 33:01
75 7 Polido Gonçalo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 36:21
76 5 Trillo Jose Carlos Ciclismo Galego Federacion + 37:20
77 3 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 37:23
78 27 Torrella Saez David Essax + 37:31
79 6 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 39:33
80 3 Campoy Medina Alfonso Essax + 40:19
81 - Silva Ruben Fortunna-Maia + 41:52
82 2 Dias Fernandez Ivan Ciclismo Galego Federacion + 42:42
83 3 Costa Diogo Fortunna-Maia + 49:21
Pos Rider Team Time
01 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 09:41:46
02 Casalderrey Raul Super Froiz + 54
03 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 02:41
04 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 04:06
05 Sanz Gandia Jose Essax + 04:20
06 Oliveira João Nuno Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 04:38
07 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 04:50
08 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 06:38
09 Garcia Navarro Oscar Essax + 08:42
10 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo + 12:24
11 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 13:16
12 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 15:11
13 Castella Benedito Mikel Essax + 16:11
14 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 16:23
15 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 16:37
16 Silva Henrique Porminho Team U23 + 18:25
17 Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 18:28
18 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 19:17
19 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 19:50
20 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 20:59
21 Oliveira João Santa Maria da Feira + 21:23
22 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 22:00
23 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 22:01
24 Vazquez Perez Pablo Ciclismo Galego Federacion + 25:38
25 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 26:58
26 Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 27:35
27 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 28:11
28 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 28:18
29 Fandino Ruben Super Froiz + 29:17
30 Silva Ruben Fortunna-Maia + 38:08
31 Costa Diogo Fortunna-Maia + 45:37
Pos Team Time
01 Bicicletas Rodriguez-Extremadura 29:02:13
02 L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:35
03 Aluminios Cortizo + 03:11
04 Kelly-Simoldes-UDO + 05:47
05 Essax + 09:44
06 Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 16:37
07 Almodovar-Delta Cafes + 22:35
08 JV Perfis Windmob + 24:11
09 Porminho Team U23 + 33:53
10 Santa Maria da Feira + 35:12
11 Ciclismo Galego Federacion + 37:22
12 Super Froiz + 47:32
13 ACDC Trofa + 48:07
14 Fortunna-Maia + 52:03

Information