Volta a Portugal do Futuro - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE 03:20:37
02 Rodriguez Romero Fernando Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 00
03 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 32
04 Hopkins Kaden Essax + 32
05 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 32
06 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 32
07 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 32
08 Rojas Gabriel Essax + 32
09 Dias Fernandez Ivan Ciclismo Galego Federacion + 32
10 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UDO + 32
11 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 32
12 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 32
13 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 32
14 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 32
15 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 32
16 Castella Benedito Mikel Essax + 32
17 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo + 32
18 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 32
19 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 32
20 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 32
21 Sanz Gandia Jose Essax + 32
22 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 32
23 Marques Marco ACDC Trofa + 32
24 Garcia Navarro Oscar Essax + 32
25 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 32
26 Velazquez Juan Antonio Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 32
27 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 32
28 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 32
29 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 32
30 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 32
31 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 32
32 Oliveira João Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 32
33 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 32
34 Silva Rui Porminho Team U23 + 32
35 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 32
36 Gonzalez Tirado David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 32
37 Casalderrey Raul Super Froiz + 32
38 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 32
39 Alvarez Campos Alberto Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 32
40 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 32
41 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 32
42 Delgado Higueruelo David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 32
43 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 32
44 Cabral Luis Santa Maria da Feira + 32
45 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 32
46 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 32
47 Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 32
48 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 42
49 Fandino Ruben Super Froiz + 42
50 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 42
51 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 42
52 Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 42
53 Leme Pedro ACDC Trofa + 42
54 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 42
55 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 42
56 Silva Henrique Porminho Team U23 + 42
57 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 42
58 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 42
59 Torrella Saez David Essax + 42
60 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 42
61 Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 42
62 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 42
63 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 42
64 Campoy Medina Alfonso Essax + 42
65 Dias Jose Porminho Team U23 + 54
66 Lopes Leonardo Santa Maria da Feira + 01:09
67 Rodriguez Fernandez Fabian Super Froiz + 02:13
68 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:13
69 Cadavid Santiago Isaac Super Froiz + 02:13
70 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 02:13
71 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 02:13
72 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:13
73 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:13
74 Paz Albores Alejandro Aluminios Cortizo + 02:16
75 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 02:16
76 Trillo Jose Carlos Ciclismo Galego Federacion + 02:16
77 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 02:16
78 Oliveira João Santa Maria da Feira + 02:16
79 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:16
80 Polido Gonçalo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:16
81 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes + 02:16
82 Silva Ruben Fortunna-Maia + 02:16
83 Rocha Joao Porminho Team U23 + 03:31
84 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 03:31
85 Vazquez Perez Pablo Ciclismo Galego Federacion + 32
86 Pereira Guilherme Fortunna-Maia + 06:06
87 Costa Diogo Fortunna-Maia + 08:07
DNF Brites Antonio Alenquer-G.D.M-Sobralcar
DNF Quadri Renan ACDC Trofa
DNF Fagherazzi Labatut Alan ACDC Trofa
DNF Martins Gonçalo Santa Maria da Feira
DNF Moreira Alexandre ACDC Trofa
DNF Petiz Carlos Kelly-Simoldes-UDO
DNF Sousa Ferreira Tiago JV Perfis Windmob
Pos Rider Team Time
1 2 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE 06:14:25
2 1 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 35
3 1 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 45
4 - Delgado Higueruelo David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 56
5 - Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UDO + 58
6 1 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 01:03
7 1 Rojas Gabriel Essax + 01:08
8 2 Leme Pedro ACDC Trofa + 01:11
9 18 Rodriguez Romero Fernando Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:24
10 1 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 01:57
11 3 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 01:57
12 1 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 01:57
13 1 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:00
14 2 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo + 02:00
15 2 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:00
16 1 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 02:00
17 4 Alvarez Campos Alberto Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 02:00
18 - Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 02:00
19 1 Oliveira João Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:03
20 2 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 02:04
21 5 Castella Benedito Mikel Essax + 02:04
22 3 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 02:04
23 2 Marques Marco ACDC Trofa + 02:04
24 5 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 02:04
25 2 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:04
26 2 Gonzalez Tirado David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 02:04
27 1 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 02:08
28 12 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 02:08
29 - Garcia Navarro Oscar Essax + 02:08
30 11 Sanz Gandia Jose Essax + 02:08
31 5 Velazquez Juan Antonio Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 02:08
32 3 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:08
33 3 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:08
34 - Casalderrey Raul Super Froiz + 02:08
35 4 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 02:08
36 4 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 02:08
37 1 Cabral Luis Santa Maria da Feira + 02:08
38 7 Vazquez Perez Pablo Ciclismo Galego Federacion + 02:16
39 8 Fandino Ruben Super Froiz + 02:18
40 3 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 02:18
41 12 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 02:19
42 6 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 02:19
43 12 Silva Rui Porminho Team U23 + 02:26
44 - Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 02:26
45 1 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 02:26
46 4 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 02:29
47 5 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 02:29
48 3 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 02:29
49 7 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 02:38
50 3 Dias Jose Porminho Team U23 + 02:39
51 6 Torrella Saez David Essax + 02:40
52 8 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 02:41
53 8 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 02:49
54 8 Hopkins Kaden Essax + 02:53
55 12 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 03:02
56 7 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 03:05
57 8 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 03:09
58 14 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 03:11
59 9 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 03:12
60 15 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 03:26
61 13 Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 03:32
62 52 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:38
63 13 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 03:43
64 13 Silva Henrique Porminho Team U23 + 03:53
65 16 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 04:03
66 12 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 04:03
67 8 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes + 04:18
68 4 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 04:39
69 1 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 04:46
70 1 Oliveira João Santa Maria da Feira + 04:46
71 - Trillo Jose Carlos Ciclismo Galego Federacion + 04:50
72 1 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 05:02
73 40 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 05:07
74 31 Rocha Joao Porminho Team U23 + 05:13
75 7 Lopes Leonardo Santa Maria da Feira + 05:14
76 2 Rodriguez Fernandez Fabian Super Froiz + 05:24
77 9 Campoy Medina Alfonso Essax + 05:28
78 1 Cadavid Santiago Isaac Super Froiz + 05:42
79 8 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 05:44
80 - Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 06:18
81 2 Silva Ruben Fortunna-Maia + 06:46
82 3 Polido Gonçalo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 06:57
83 5 Paz Albores Alejandro Aluminios Cortizo + 07:55
84 5 Dias Fernandez Ivan Ciclismo Galego Federacion + 07:56
85 5 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 09:45
86 2 Costa Diogo Fortunna-Maia + 12:37
87 5 Pereira Guilherme Fortunna-Maia + 20:11
Pos Rider Team Time
01 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo 06:16:25
02 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 00
03 Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 00
04 Oliveira João Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 03
05 Castella Benedito Mikel Essax + 04
06 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 08
07 Garcia Navarro Oscar Essax + 08
08 Sanz Gandia Jose Essax + 08
09 Casalderrey Raul Super Froiz + 08
10 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 08
11 Vazquez Perez Pablo Ciclismo Galego Federacion + 16
12 Fandino Ruben Super Froiz + 18
13 Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 26
14 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 26
15 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 29
16 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 38
17 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 41
18 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 01:02
19 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:05
20 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 01:12
21 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 01:43
22 Silva Henrique Porminho Team U23 + 01:53
23 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 02:03
24 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 02:39
25 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 02:46
26 Oliveira João Santa Maria da Feira + 02:46
27 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 03:02
28 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 03:07
29 Lopes Leonardo Santa Maria da Feira + 03:14
30 Rodriguez Fernandez Fabian Super Froiz + 03:24
31 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 03:44
32 Silva Ruben Fortunna-Maia + 04:46
33 Costa Diogo Fortunna-Maia + 10:37
34 Pereira Guilherme Fortunna-Maia + 18:11
Pos Team Time
01 Kelly-Simoldes-UDO 18:47:17
02 Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 26
03 L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 46
04 Essax + 01:18
05 ACDC Trofa + 01:42
06 Aluminios Cortizo + 01:55
07 Almodovar-Delta Cafes + 02:18
08 Santa Maria da Feira + 02:22
09 Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:36
10 Porminho Team U23 + 02:52
11 Super Froiz + 03:05
12 JV Perfis Windmob + 03:23
13 Ciclismo Galego Federacion + 04:35
14 Fortunna-Maia + 04:38

Information