LIVE CENTRE: Volta Comunitat Valenciana

Volta a Portugal do Futuro - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor 02:54:07
02 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 00
03 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 03
04 Delgado Higueruelo David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 05
05 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UDO + 08
06 Leme Pedro ACDC Trofa + 10
07 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 12
08 Rojas Gabriel Essax + 17
09 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 01:06
10 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:06
11 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 01:06
12 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:09
13 Alvarez Campos Alberto Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:09
14 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 01:09
15 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:09
16 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo + 01:09
17 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:09
18 Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 01:09
19 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 01:13
20 Oliveira João Nuno Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 01:13
21 Marques Marco ACDC Trofa + 01:13
22 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 01:13
23 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:13
24 Gonzalez Tirado David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:13
25 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 01:13
26 Castella Benedito Mikel Essax + 01:13
27 Rodriguez Romero Fernando Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:17
28 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 01:17
29 Garcia Navarro Oscar Essax + 01:17
30 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 01:17
31 Fandino Ruben Super Froiz + 01:17
32 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 01:17
33 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 01:17
34 Casalderrey Raul Super Froiz + 01:17
35 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:17
36 Velazquez Juan Antonio Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:17
37 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 01:17
38 Cabral Luis Santa Maria da Feira + 01:17
39 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 01:17
40 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 01:17
41 Sanz Gandia Jose Essax + 01:17
42 Brites Antonio Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 01:25
43 Rocha Joao Porminho Team U23 + 01:25
44 Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:25
45 Vazquez Perez Pablo Ciclismo Galego Federacion + 01:25
46 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 01:25
47 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 01:28
48 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 01:28
49 Dias Jose Porminho Team U23 + 01:28
50 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 01:28
51 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 01:28
52 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 01:28
53 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 01:28
54 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 01:28
55 Silva Rui Porminho Team U23 + 01:35
56 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 01:37
57 Torrella Saez David Essax + 01:39
58 Quadri Renan ACDC Trofa + 01:39
59 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes + 01:44
60 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 01:50
61 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 01:58
62 Hopkins Kaden Essax + 02:02
63 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 02:04
64 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 02:07
65 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 02:08
66 Fagherazzi Labatut Alan ACDC Trofa + 02:11
67 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 02:11
68 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 02:11
69 Oliveira João Santa Maria da Feira + 02:11
70 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 02:14
71 Trillo Jose Carlos Ciclismo Galego Federacion + 02:15
72 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 02:20
73 Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:31
74 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:33
75 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 02:35
76 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 02:52
77 Silva Henrique Porminho Team U23 + 02:52
78 Rodriguez Fernandez Fabian Super Froiz + 02:52
79 Cadavid Santiago Isaac Super Froiz + 03:10
80 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:46
81 Martins Gonçalo Santa Maria da Feira + 03:46
82 Lopes Leonardo Santa Maria da Feira + 03:46
83 Silva Ruben Fortunna-Maia + 04:11
84 Costa Diogo Fortunna-Maia + 04:11
85 Polido Gonçalo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 04:22
86 Campoy Medina Alfonso Essax + 04:29
87 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 04:43
88 Paz Albores Alejandro Aluminios Cortizo + 05:20
89 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 07:10
90 Dias Fernandez Ivan Ciclismo Galego Federacion + 07:10
91 Sousa Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 08:40
92 Pereira Guilherme Fortunna-Maia + 13:46
93 Moreira Alexandre ACDC Trofa + 21:13
94 Petiz Carlos Kelly-Simoldes-UDO + 23:38
DNF Fernandez Perez Ramon Ciclismo Galego Federacion
DNF David Tiago JV Perfis Windmob
Pos Rider Team Time
1 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor 02:53:55
2 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 06
3 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 08
4 Delgado Higueruelo David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 17
5 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UDO + 19
6 Leme Pedro ACDC Trofa + 22
7 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 24
8 Rojas Gabriel Essax + 29
9 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 01:18
10 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:18
11 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 01:18
12 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:21
13 Alvarez Campos Alberto Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:21
14 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 01:21
15 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:21
16 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo + 01:21
17 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:21
18 Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 01:21
19 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 01:25
20 Oliveira João Nuno Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 01:25
21 Marques Marco ACDC Trofa + 01:25
22 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 01:25
23 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:25
24 Gonzalez Tirado David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:25
25 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 01:25
26 Castella Benedito Mikel Essax + 01:25
27 Rodriguez Romero Fernando Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:29
28 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 01:29
29 Garcia Navarro Oscar Essax + 01:29
30 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 01:29
31 Fandino Ruben Super Froiz + 01:29
32 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 01:29
33 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 01:29
34 Casalderrey Raul Super Froiz + 01:29
35 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:29
36 Velazquez Juan Antonio Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:29
37 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 01:29
38 Cabral Luis Santa Maria da Feira + 01:29
39 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 01:29
40 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 01:29
41 Sanz Gandia Jose Essax + 01:29
42 Brites Antonio Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 01:37
43 Rocha Joao Porminho Team U23 + 01:37
44 Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:37
45 Vazquez Perez Pablo Ciclismo Galego Federacion + 01:37
46 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 01:37
47 Dias Jose Porminho Team U23 + 01:38
48 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 01:40
49 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 01:40
50 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 01:40
51 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 01:40
52 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 01:40
53 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 01:40
54 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 01:40
55 Silva Rui Porminho Team U23 + 01:47
56 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 01:49
57 Torrella Saez David Essax + 01:51
58 Quadri Renan ACDC Trofa + 01:51
59 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes + 01:56
60 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 02:02
61 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 02:10
62 Hopkins Kaden Essax + 02:14
63 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 02:16
64 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 02:19
65 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 02:20
66 Fagherazzi Labatut Alan ACDC Trofa + 02:23
67 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 02:23
68 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 02:23
69 Oliveira João Santa Maria da Feira + 02:23
70 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 02:26
71 Trillo Jose Carlos Ciclismo Galego Federacion + 02:27
72 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 02:32
73 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:42
74 Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:43
75 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 02:47
76 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 03:04
77 Silva Henrique Porminho Team U23 + 03:04
78 Rodriguez Fernandez Fabian Super Froiz + 03:04
79 Cadavid Santiago Isaac Super Froiz + 03:22
80 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:58
81 Martins Gonçalo Santa Maria da Feira + 03:58
82 Lopes Leonardo Santa Maria da Feira + 03:58
83 Silva Ruben Fortunna-Maia + 04:23
84 Costa Diogo Fortunna-Maia + 04:23
85 Polido Gonçalo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 04:34
86 Campoy Medina Alfonso Essax + 04:39
87 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 04:55
88 Paz Albores Alejandro Aluminios Cortizo + 05:32
89 Dias Fernandez Ivan Ciclismo Galego Federacion + 07:17
90 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 07:22
91 Sousa Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 08:52
92 Pereira Guilherme Fortunna-Maia + 13:58
93 Moreira Alexandre ACDC Trofa + 21:25
94 Petiz Carlos Kelly-Simoldes-UDO + 23:50
Pos Rider Team Time
01 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo 02:55:16
02 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 00
03 Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 00
04 Oliveira João Nuno Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 04
05 Castella Benedito Mikel Essax + 04
06 Garcia Navarro Oscar Essax + 08
07 Fandino Ruben Super Froiz + 08
08 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 08
09 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 08
10 Casalderrey Raul Super Froiz + 08
11 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 08
12 Sanz Gandia Jose Essax + 08
13 Brites Antonio Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 16
14 Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 16
15 Vazquez Perez Pablo Ciclismo Galego Federacion + 16
16 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 16
17 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 19
18 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 19
19 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 28
20 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 41
21 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 55
22 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 58
23 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 01:02
24 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 01:02
25 Oliveira João Santa Maria da Feira + 01:02
26 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 01:05
27 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 01:21
28 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 01:43
29 Silva Henrique Porminho Team U23 + 01:43
30 Rodriguez Fernandez Fabian Super Froiz + 01:43
31 Martins Gonçalo Santa Maria da Feira + 02:37
32 Lopes Leonardo Santa Maria da Feira + 02:37
33 Silva Ruben Fortunna-Maia + 03:02
34 Costa Diogo Fortunna-Maia + 03:02
35 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 03:34
36 Sousa Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 07:31
37 Pereira Guilherme Fortunna-Maia + 12:37
38 Moreira Alexandre ACDC Trofa + 20:04
39 Petiz Carlos Kelly-Simoldes-UDO + 22:29
Pos Team Time
01 Kelly-Simoldes-UDO 08:43:50
02 L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 46
03 Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 58
04 Essax + 01:18
05 ACDC Trofa + 01:22
06 Aluminios Cortizo + 01:55
07 Almodovar-Delta Cafes + 02:18
08 Santa Maria da Feira + 02:22
09 Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:26
10 Ciclismo Galego Federacion + 02:41
11 Porminho Team U23 + 02:52
12 Super Froiz + 02:55
13 JV Perfis Windmob + 03:13
14 Fortunna-Maia + 04:18

Information