Vuelta a España: Startlist | Stage profiles Other: Transfers 2022 > 2023

Volta a Portugal do Futuro - 2022

GC Youth Points Mountain

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Rojas Gabriel Essax 13:41:41
02 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 11
03 Delgado Higueruelo David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 12
04 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 40
05 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 01:02
06 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:33
07 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 02:32
08 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:44
09 Velazquez Juan Antonio Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 04:06
10 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:20
11 Casalderrey Raul Super Froiz + 04:20
12 Alvarez Campos Alberto Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 04:24
13 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 04:29
14 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 04:30
15 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 05:22
16 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 05:39
17 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 05:51
18 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 06:21
19 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 06:25
20 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 07:50
21 Sanz Gandia Jose Essax + 08:04
22 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 08:14
23 Oliveira João Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 08:22
24 Dias Jose Porminho Team U23 + 09:32
25 Cabral Luis Santa Maria da Feira + 10:01
26 Leme Pedro ACDC Trofa + 10:13
27 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 10:24
28 Hopkins Kaden Essax + 10:26
29 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 10:55
30 Taboada Andres Ciclismo Galego Federacion + 11:16
31 Gonzalez Tirado David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 12:51
32 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 12:55
33 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 13:28
34 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 14:03
35 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 14:10
36 Rodriguez Romero Fernando Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 14:43
37 Garcia Navarro Oscar Essax + 15:08
38 Errazquin Inaki Aluminios Cortizo + 16:08
39 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 17:17
40 Rodriguez Novoa Miguel Super Froiz + 18:55
41 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 19:03
42 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 19:26
43 Silva Rui Porminho Team U23 + 20:15
44 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 20:16
45 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 20:20
46 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 20:26
47 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 20:42
48 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 20:58
49 Lopes Tiago Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 21:07
50 Castella Benedito Mikel Essax + 21:50
51 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 22:35
52 Marques Marco ACDC Trofa + 22:49
53 Lorenzo Sergio Ciclismo Galego Federacion + 23:02
54 Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 23:11
55 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 23:23
56 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 23:51
57 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 23:57
58 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes + 24:24
59 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 24:43
60 Souto Fernandez Pedro Aluminios Cortizo + 25:16
61 Rocha Joao Porminho Team U23 + 25:36
62 Oliveira João Santa Maria da Feira + 26:52
63 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 30:42
64 Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 31:57
65 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 32:17
66 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 37:23
67 Torrella Saez David Essax + 40:13
68 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 40:27
69 Campoy Medina Alfonso Essax + 42:14
70 Dias Fernandez Ivan Ciclismo Galego Federacion + 42:36
71 Pollan David Ciclismo Galego Federacion + 46:30
DNF Fernandez Perez Ramon Ciclismo Galego Federacion
DNF Trillo Jose Carlos Ciclismo Galego Federacion
DNF Vazquez Perez Pablo Ciclismo Galego Federacion
DNF Fagherazzi Labatut Alan ACDC Trofa
DNF Moreira Alexandre ACDC Trofa
DNF Quadri Renan ACDC Trofa
DNF Saleiro Diogo ACDC Trofa
DNF Saleiro Sergio ACDC Trofa
DNF Brites Antonio Alenquer-G.D.M-Sobralcar
DNF Polido Gonçalo Alenquer-G.D.M-Sobralcar
DNF Paz Albores Alejandro Aluminios Cortizo
DNF Costa Diogo Fortunna-Maia
DNF Pereira Guilherme Fortunna-Maia
DNF Silva Joao Paulo Fortunna-Maia
DNF Silva Ruben Fortunna-Maia
DNF David Tiago JV Perfis Windmob
DNF Sousa Ferreira Tiago JV Perfis Windmob
DNF Petiz Carlos Kelly-Simoldes-UD Oliveirense
DNF Silva Henrique Porminho Team U23
DNF Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira
DNF Lopes Leonardo Santa Maria da Feira
DNF Martins Gonçalo Santa Maria da Feira
DNF Cadavid Santiago Isaac Super Froiz
DNF Fandino Ruben Super Froiz
DNF Rodriguez Fernandez Fabian Super Froiz

Information