Volta a Portugal do Futuro - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Rodrigo Caixas L.A. Alumínios 03:49:20
02 Pedro Miguel Lopes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:45
03 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 01:45
04 Miguel Salgueiro L.A. Alumínios + 01:45
05 Marcelo Gabriel Porminho Team + 01:45
06 João Macedo L.A. Alumínios + 01:45
07 François Vie ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 01:45
08 Tomás Bauwens ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 01:45
09 Kaden Hopkins Essax + 01:45
10 Tiago Vale Ferreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:45
11 Ruben Silva Fortunna-Maia + 01:45
12 Angel Casillas Martin Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:45
13 Julian Madrigal Espinoza Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:45
14 Alexandre Montez L.A. Alumínios + 01:45
15 Alexandre Alves Adega Mor-G.D.M-CACB + 01:45
16 Daniel Dias Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 01:45
17 André Domingues Efapel + 01:45
18 Pedro Leme JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:45
19 Gabriel Rodas Jimeno GSport - Grupo Tormo Innova + 01:45
20 Rodrigo Silva Porminho Team + 01:45
21 Joao Faustino Almodovar-Delta Cafes + 01:45
22 Henrique Guimaraes JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:45
23 Cristobal Moral Delgado Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:45
24 Sergio Ginés Quilez GSport - Grupo Tormo Innova + 01:45
25 Pablo Alvarez Camero GSport - Grupo Tormo Innova + 01:45
26 Carlos Rodrigues ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 01:45
27 Rafael Santos ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 01:45
28 Quevin Sequeira Almodovar-Delta Cafes + 01:45
29 Diogo Almeida Porminho Team + 01:45
30 Antonio Cunha Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 01:45
31 Rodrigo Clara JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:45
32 João Oliveira Adega Mor-G.D.M-CACB + 01:45
33 João Medeiros L.A. Alumínios + 01:45
34 Romaric Forques Essax + 01:45
35 Tiago Leal Sicasal Miticar Torres Vedras + 01:45
36 Jose Ignacio Galvez Ponce Essax + 01:45
37 Duarte Mixão Adega Mor-G.D.M-CACB + 01:45
38 Mikel Castella Benedito Essax + 01:45
39 Alfonso Campoy Medina Essax + 01:45
40 Rui Silva Fortunna-Maia + 01:45
41 Mario Granero GSport - Grupo Tormo Innova + 01:45
42 Roberto Cardoso Fortunna-Maia + 01:45
43 Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras + 01:45
44 Jordi Gandia Ribera GSport - Grupo Tormo Innova + 01:45
45 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 01:53
46 Rafael Gouveia L.A. Alumínios + 02:14
47 Tiago Sousa Porminho Team + 04:25
48 Bernardo Jorge Adega Mor-G.D.M-CACB + 09:44
49 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras + 09:44
50 Goncalo Beato Fortunna-Maia + 09:44
51 Francisco Marques Sicasal Miticar Torres Vedras + 09:44
52 Renan Quadri ACDC Trofa - WPROTEK + 10:29
53 Guillermo Garcia Janeiro Efapel + 11:14
54 Diogo Costa Fortunna-Maia + 11:14
55 Joao Rocha Porminho Team + 11:14
56 Daniel Goncalves Almodovar-Delta Cafes + 11:14
57 Tomás Martins Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 15:31
58 Francisco Duarte ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 16:48
59 Joao Paulo Silva Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 17:22
60 Joao Salgado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 18:19
61 Sergio Soriano Pérez Essax + 18:19
62 Jose Sousa Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 18:19
63 Francisco Moreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 18:19
64 Ricardo Machado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 18:19
65 Miguel Moya Cano GSport - Grupo Tormo Innova + 18:19
66 Helder Goncalves Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 18:19
DNF Duarte Bento ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra
DNF Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes
DNF Pedro Crispim Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF Filipe Campos Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca
Pos Rider Team Time
01 14 Rodrigo Caixas L.A. Alumínios 10:04:01
02 1 Pedro Miguel Lopes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01
03 1 André Domingues Efapel + 02
04 1 Gabriel Rodas Jimeno GSport - Grupo Tormo Innova + 02
05 1 Romaric Forques Essax + 02
06 1 Julian Madrigal Espinoza Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 44
07 - Jose Ignacio Galvez Ponce Essax + 01:21
08 - João Macedo L.A. Alumínios + 01:24
09 - Pablo Alvarez Camero GSport - Grupo Tormo Innova + 01:26
10 - João Medeiros L.A. Alumínios + 01:31
11 - Sergio Ginés Quilez GSport - Grupo Tormo Innova + 01:38
12 - Miguel Salgueiro L.A. Alumínios + 01:42
13 1 Alexandre Alves Adega Mor-G.D.M-CACB + 01:45
14 1 Tiago Leal Sicasal Miticar Torres Vedras + 01:45
15 1 Cristobal Moral Delgado Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:51
16 1 Pedro Leme JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:52
17 1 Diogo Almeida Porminho Team + 01:55
18 1 Rodrigo Clara JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:58
19 1 Rafael Santos ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 02:51
20 2 João Oliveira Adega Mor-G.D.M-CACB + 03:07
21 - Jordi Gandia Ribera GSport - Grupo Tormo Innova + 03:07
22 1 Rui Silva Fortunna-Maia + 03:07
23 1 Daniel Dias Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 03:09
24 1 Tomás Bauwens ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 03:09
25 1 Roberto Cardoso Fortunna-Maia + 03:20
26 3 Mikel Castella Benedito Essax + 03:58
27 3 Quevin Sequeira Almodovar-Delta Cafes + 04:04
28 3 Marcelo Gabriel Porminho Team + 06:01
29 4 Antonio Cunha Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 06:01
30 4 Carlos Rodrigues ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 06:01
31 5 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 06:47
32 6 Mario Granero GSport - Grupo Tormo Innova + 06:52
33 6 Angel Casillas Martin Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 06:53
34 7 François Vie ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 08:08
35 7 Rodrigo Silva Porminho Team + 08:37
36 7 Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras + 11:25
37 9 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras + 11:52
38 11 Renan Quadri ACDC Trofa - WPROTEK + 12:08
39 9 Alexandre Montez L.A. Alumínios + 13:06
40 7 Rafael Gouveia L.A. Alumínios + 13:22
41 10 Tiago Vale Ferreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 15:24
42 10 Duarte Mixão Adega Mor-G.D.M-CACB + 15:39
43 3 Daniel Goncalves Almodovar-Delta Cafes + 16:53
44 11 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 17:46
45 39 Helder Goncalves Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 17:53
46 1 Bernardo Jorge Adega Mor-G.D.M-CACB + 19:31
47 13 Henrique Guimaraes JV Perfis-Gondomar Cultural + 20:50
48 2 Guillermo Garcia Janeiro Efapel + 21:55
49 17 Jose Sousa Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 22:35
50 1 Joao Rocha Porminho Team + 23:34
51 11 Joao Faustino Almodovar-Delta Cafes + 26:03
52 11 Ruben Silva Fortunna-Maia + 26:08
53 1 Diogo Costa Fortunna-Maia + 26:36
54 10 Alfonso Campoy Medina Essax + 26:57
55 11 Joao Salgado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 27:59
56 2 Francisco Marques Sicasal Miticar Torres Vedras + 28:18
57 7 Francisco Duarte ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 29:18
58 5 Francisco Moreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 32:26
59 3 Ricardo Machado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 35:13
60 3 Joao Paulo Silva Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 35:56
61 2 Miguel Moya Cano GSport - Grupo Tormo Innova + 37:24
62 6 Kaden Hopkins Essax + 38:53
63 6 Tiago Sousa Porminho Team + 44:46
64 3 Tomás Martins Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 48:12
65 - Sergio Soriano Pérez Essax + 48:34
66 4 Goncalo Beato Fortunna-Maia + 56:50
Pos Rider Team Time
01 André Domingues Efapel 10:04:03
02 Gabriel Rodas Jimeno GSport - Grupo Tormo Innova + 00
03 Julian Madrigal Espinoza Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 42
04 Jose Ignacio Galvez Ponce Essax + 01:19
05 João Macedo L.A. Alumínios + 01:22
06 Alexandre Alves Adega Mor-G.D.M-CACB + 01:43
07 Pedro Leme JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:50
08 Diogo Almeida Porminho Team + 01:53
09 Rodrigo Clara JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:56
10 Rafael Santos ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 02:49
11 João Oliveira Adega Mor-G.D.M-CACB + 03:05
12 Jordi Gandia Ribera GSport - Grupo Tormo Innova + 03:05
13 Rui Silva Fortunna-Maia + 03:05
14 Daniel Dias Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 03:07
15 Tomás Bauwens ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 03:07
16 Roberto Cardoso Fortunna-Maia + 03:18
17 Mikel Castella Benedito Essax + 03:56
18 Marcelo Gabriel Porminho Team + 05:59
19 Antonio Cunha Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 05:59
20 Mario Granero GSport - Grupo Tormo Innova + 06:50
21 Angel Casillas Martin Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 06:51
22 François Vie ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 08:06
23 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras + 11:50
24 Renan Quadri ACDC Trofa - WPROTEK + 12:06
25 Alexandre Montez L.A. Alumínios + 13:04
26 Rafael Gouveia L.A. Alumínios + 13:20
27 Tiago Vale Ferreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 15:22
28 Duarte Mixão Adega Mor-G.D.M-CACB + 15:37
29 Daniel Goncalves Almodovar-Delta Cafes + 16:51
30 Bernardo Jorge Adega Mor-G.D.M-CACB + 19:29
31 Ruben Silva Fortunna-Maia + 26:06
32 Diogo Costa Fortunna-Maia + 26:34
33 Alfonso Campoy Medina Essax + 26:55
34 Ricardo Machado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 35:11
35 Joao Paulo Silva Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 35:54
36 Tiago Sousa Porminho Team + 44:44
37 Tomás Martins Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 48:10
38 Sergio Soriano Pérez Essax + 48:32
39 Goncalo Beato Fortunna-Maia + 56:48
Pos Rider Team Points
01 Pedro Miguel Lopes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 45
02 Marcelo Gabriel Porminho Team 37
03 Rodrigo Caixas L.A. Alumínios 26
04 Gabriel Rodas Jimeno GSport - Grupo Tormo Innova 26
05 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras 25
06 Tiago Vale Ferreira JV Perfis-Gondomar Cultural 22
07 Helder Goncalves Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 18
08 André Domingues Efapel 17
09 Julian Madrigal Espinoza Bicicletas Rodriguez-Extremadura 16
10 Miguel Salgueiro L.A. Alumínios 16
11 Jose Sousa Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 16
12 Romaric Forques Essax 13
13 Francisco Duarte ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra 13
14 João Macedo L.A. Alumínios 12
15 Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras 6
16 Kaden Hopkins Essax 6
17 Jose Ignacio Galvez Ponce Essax 6
18 Pedro Leme JV Perfis-Gondomar Cultural 6
19 François Vie ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra 6
20 Tomás Bauwens ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra 4
21 Joao Paulo Silva Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca 4
22 Rui Silva Fortunna-Maia 3
23 Miguel Moya Cano GSport - Grupo Tormo Innova 3
24 Pablo Alvarez Camero GSport - Grupo Tormo Innova 3
25 Cristobal Moral Delgado Bicicletas Rodriguez-Extremadura 3
26 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras 2
27 João Medeiros L.A. Alumínios 1
28 Alexandre Montez L.A. Alumínios 1
29 Rafael Gouveia L.A. Alumínios 1
30 Guillermo Garcia Janeiro Efapel 1
31 Joao Salgado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 1
Information
Nation Portugal
Date 10th July
Where Ponte de Sor -> Ponte de Sor
What 3rd stage
Distance 162.7 km
Other
Embed Results