Volta a Portugal do Futuro - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Rafael Lourenço UD Oliveirense - InOutbuild 04:04:33
02 Ander Del Castaño Baque-Ideus-BH Team + 12
03 Jose Martinez Baque-Ideus-BH Team + 21
04 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 21
05 Pedro Miguel Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 21
06 Pawel Szostka Team Kuota-Construcciones Paulino + 21
07 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 21
08 Daniel Silva Sicasal - Constantinos + 21
09 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 21
10 Pedro Pinto Miranda - Mortagua + 21
11 Rafael Torres JV Perfis-Gondomar Cultural + 21
12 Emanuel Duarte LA Aluminios + 21
13 Tiago Leal Miranda - Mortagua + 21
14 Pablo Alonso Montes Gomur-Cantabria Infinita + 21
15 Vinicio Rodrigues JV Perfis-Gondomar Cultural + 21
16 Raul Ribeiro Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 21
17 Diogo Duarte Sicasal - Constantinos + 28
18 Antonio Eric Fagundez Baque-Ideus-BH Team + 28
19 Adrian Barros Rodriguez Super Froiz + 31
20 Javier Hernandez Blanco Gomur-Cantabria Infinita + 32
21 Pedro Andrade Vito - Feirense - PNB + 32
22 Leangel Linarez Miranda - Mortagua + 36
23 Ruben Simao Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 36
24 Antonio Ferreira Vito - Feirense - PNB + 36
25 Joan Nicolau Mora Cortizo-Anova + 38
26 Francisco Guerreiro Sicasal - Constantinos + 40
27 Guillermo Mallo Ulery Cortizo-Anova + 43
28 Francisco Marques Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 47
29 Aaron Mariño Dominguez Super Froiz + 49
30 Francisco Javier Agea Gomur-Cantabria Infinita + 50
31 Guillermo Garcia Janeiro Super Froiz + 51
32 Jose Sousa UD Oliveirense - InOutbuild + 56
33 Marvin Scheulen LA Aluminios + 01:00
34 Francisco Pereira JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:12
35 Aitor Bugarin Ledo Super Froiz + 01:19
36 Aritz Kortabarria Loidi Cortizo-Anova + 01:35
37 Joan Albert Riera Team Kuota-Construcciones Paulino + 01:38
38 Ivo Pinheiro Miranda - Mortagua + 01:55
39 Pedro Jose Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 02:12
40 Helder Goncalves UD Oliveirense - InOutbuild + 02:12
41 Guilherme Mota UD Oliveirense - InOutbuild + 02:12
42 Damien Cordeiro Marques ACDC Trofa + 02:34
43 Francisco Moreira ACDC Trofa + 02:47
44 Luis Cabral Vito - Feirense - PNB + 03:14
45 Jose Dias Fortunna-Maia + 03:18
46 Tiago Galhano Jorbi-Team José Maria Nicolau + 03:25
47 Quevin Sequeira Jorbi-Team José Maria Nicolau + 03:25
48 Marco Vieira Jorbi-Team José Maria Nicolau + 03:25
49 João Medeiros LA Aluminios + 03:43
50 Abel Franco Alvarez Super Froiz + 04:08
51 Carlos Rodrigues ACDC Trofa + 04:15
52 Andres Ricardo Perez Barajas Team Kuota-Construcciones Paulino + 04:24
53 Guilherme Valverde ACDC Trofa + 04:27
54 Edgar Cordeiro ACDC Trofa + 04:50
55 Juliano Silva ACDC Trofa + 05:40
56 Bernardo Gonçalves Baque-Ideus-BH Team + 06:09
57 Oier Ibarguren Baque-Ideus-BH Team + 06:09
58 Ruben Gonzalez Marquez Baque-Ideus-BH Team + 06:09
59 Miguel Salgueiro Sicasal - Constantinos + 07:56
60 Francisco Duarte Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 10:08
61 Joao Guerreiro Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 10:08
62 Joao Rocha ACDC Trofa + 10:08
63 António Sequeira Jorbi-Team José Maria Nicolau + 10:10
64 Fernando Faria Fortunna-Maia + 10:15
65 Rodrigo Silva JV Perfis-Gondomar Cultural + 10:15
66 Ash Coning Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 10:15
67 Guilherme Simao Sicasal - Constantinos + 10:18
68 Mario Junquera Sanmillán Team Kuota-Construcciones Paulino + 10:21
69 Leonel Firmino LA Aluminios + 10:22
70 Artur Chaves Miranda - Mortagua + 10:23
71 Rodrigo Caixas LA Aluminios + 10:26
72 Joao Afonso Fortunna-Maia + 11:31
73 Luis Pereira JV Perfis-Gondomar Cultural + 12:08
74 Pelayo Sanchez Mayo Gomur-Cantabria Infinita + 12:08
75 Jorge Suarez Fernandez Super Froiz + 12:08
76 Francisco Jose Martinez Diaz Team Kuota-Construcciones Paulino + 12:08
77 Ivan Cobo Cayon Gomur-Cantabria Infinita + 12:08
78 Luis Silva JV Perfis-Gondomar Cultural + 13:35
79 Mario Aparicio Gomur-Cantabria Infinita + 13:35
80 Jon Agirre Baque-Ideus-BH Team + 13:35
81 Raul Rico Bordera Vito - Feirense - PNB + 13:35
82 Eugenio Joaquin San Martin Dominguez Cortizo-Anova + 13:36
83 Sergio Trueba Cagigas Gomur-Cantabria Infinita + 13:46
84 Joao Leite Vito - Feirense - PNB + 13:49
85 Pedro Barbosa Fortunna-Maia + 14:05
Pos Rider Team Time
01 - Emanuel Duarte LA Aluminios 07:11:39
02 1 Pedro Miguel Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 44
03 1 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 44
04 1 Tiago Leal Miranda - Mortagua + 44
05 1 Pablo Alonso Montes Gomur-Cantabria Infinita + 44
06 1 Antonio Eric Fagundez Baque-Ideus-BH Team + 54
07 1 Guillermo Garcia Janeiro Super Froiz + 01:14
08 6 Rafael Lourenço UD Oliveirense - InOutbuild + 02:43
09 1 Joan Nicolau Mora Cortizo-Anova + 02:57
10 11 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 03:04
11 8 Daniel Silva Sicasal - Constantinos + 03:04
12 3 Vinicio Rodrigues JV Perfis-Gondomar Cultural + 03:04
13 14 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 03:04
14 11 Pedro Pinto Miranda - Mortagua + 03:04
15 5 Raul Ribeiro Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 03:04
16 6 Diogo Duarte Sicasal - Constantinos + 03:11
17 4 Adrian Barros Rodriguez Super Froiz + 03:14
18 6 Pedro Andrade Vito - Feirense - PNB + 03:15
19 9 Antonio Ferreira Vito - Feirense - PNB + 03:24
20 2 Guillermo Mallo Ulery Cortizo-Anova + 03:26
21 9 Francisco Javier Agea Gomur-Cantabria Infinita + 03:33
22 11 Marvin Scheulen LA Aluminios + 03:43
23 7 Pawel Szostka Team Kuota-Construcciones Paulino + 04:23
24 7 Rafael Torres JV Perfis-Gondomar Cultural + 04:23
25 9 Javier Hernandez Blanco Gomur-Cantabria Infinita + 04:41
26 7 Francisco Guerreiro Sicasal - Constantinos + 04:44
27 18 Guilherme Mota UD Oliveirense - InOutbuild + 04:55
28 10 Helder Goncalves UD Oliveirense - InOutbuild + 04:55
29 14 Aaron Mariño Dominguez Super Froiz + 05:01
30 15 Jose Sousa UD Oliveirense - InOutbuild + 05:08
31 7 Aitor Bugarin Ledo Super Froiz + 05:31
32 12 Aritz Kortabarria Loidi Cortizo-Anova + 05:47
33 9 Ivo Pinheiro Miranda - Mortagua + 06:07
34 12 Pedro Jose Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 06:24
35 12 João Medeiros LA Aluminios + 06:26
36 17 Leangel Linarez Miranda - Mortagua + 06:26
37 5 Damien Cordeiro Marques ACDC Trofa + 06:38
38 12 Abel Franco Alvarez Super Froiz + 06:51
39 4 Luis Cabral Vito - Feirense - PNB + 07:23
40 11 Marco Vieira Jorbi-Team José Maria Nicolau + 07:27
41 15 Francisco Pereira JV Perfis-Gondomar Cultural + 07:27
42 13 Joan Albert Riera Team Kuota-Construcciones Paulino + 07:28
43 3 Andres Ricardo Perez Barajas Team Kuota-Construcciones Paulino + 08:36
44 7 Francisco Moreira ACDC Trofa + 08:37
45 2 Guilherme Valverde ACDC Trofa + 08:39
46 4 Carlos Rodrigues ACDC Trofa + 09:57
47 6 Oier Ibarguren Baque-Ideus-BH Team + 10:21
48 32 Miguel Salgueiro Sicasal - Constantinos + 10:39
49 5 Edgar Cordeiro ACDC Trofa + 10:40
50 2 Ruben Gonzalez Marquez Baque-Ideus-BH Team + 11:59
51 34 Leonel Firmino LA Aluminios + 13:05
52 9 Ander Del Castaño Baque-Ideus-BH Team + 13:22
53 9 Ruben Simao Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 13:57
54 18 Mario Junquera Sanmillán Team Kuota-Construcciones Paulino + 14:30
55 18 Rodrigo Caixas LA Aluminios + 14:35
56 17 Luis Pereira JV Perfis-Gondomar Cultural + 16:20
57 8 Ivan Cobo Cayon Gomur-Cantabria Infinita + 16:48
58 1 Juliano Silva ACDC Trofa + 18:06
59 11 Mario Aparicio Gomur-Cantabria Infinita + 18:15
60 11 Francisco Marques Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 18:46
61 9 Jose Dias Fortunna-Maia + 21:17
62 6 Tiago Galhano Jorbi-Team José Maria Nicolau + 21:24
63 4 Quevin Sequeira Jorbi-Team José Maria Nicolau + 21:24
64 7 Joao Leite Vito - Feirense - PNB + 22:05
65 7 Guilherme Simao Sicasal - Constantinos + 22:44
66 2 Artur Chaves Miranda - Mortagua + 24:41
67 7 Pelayo Sanchez Mayo Gomur-Cantabria Infinita + 25:04
68 7 Jose Martinez Baque-Ideus-BH Team + 25:16
69 4 Jorge Suarez Fernandez Super Froiz + 26:26
70 7 Sergio Trueba Cagigas Gomur-Cantabria Infinita + 27:36
71 5 Francisco Duarte Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 28:07
72 3 Joao Guerreiro Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 28:07
73 1 Francisco Jose Martinez Diaz Team Kuota-Construcciones Paulino + 30:07
74 - Bernardo Gonçalves Baque-Ideus-BH Team + 31:04
75 1 Fernando Faria Fortunna-Maia + 35:10
76 3 Rodrigo Silva JV Perfis-Gondomar Cultural + 35:10
77 - Joao Afonso Fortunna-Maia + 36:26
78 6 António Sequeira Jorbi-Team José Maria Nicolau + 37:35
79 4 Ash Coning Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 37:40
80 7 Eugenio Joaquin San Martin Dominguez Cortizo-Anova + 38:30
81 3 Raul Rico Bordera Vito - Feirense - PNB + 38:30
82 2 Jon Agirre Baque-Ideus-BH Team + 38:30
83 2 Pedro Barbosa Fortunna-Maia + 39:00
84 2 Luis Silva JV Perfis-Gondomar Cultural + 41:00
85 - Joao Rocha ACDC Trofa + 43:11
Information
Nation Portugal
Date 6th September
Where Abrantes -> Abrantes
What 2nd stage
Distance 168.2 km
Leader E.Duarte
Youth P.Lopes
Points P.Lopes
Mountain E.Duarte
Other
Embed Results