Front Races Teams Riders Ranking

T.d.Savoie Mont Blanc | 2020

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 05.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Gavin Mannion Rally Cycling 54:487
02 Pierre Rolland B&B Hotels-Vital Concept + 01:033
03 Alexis Guérin Team Vorarlberg Santic + 01:321
04 Thomas Champion Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:44
05 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 02:15
06 Franck Bonnamour Team Arkea-Samsic + 02:18
07 Stuart Balfour Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:29
08 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 02:38
09 Adria Moreno Sala V.C.Villefranche Beaujolais + 02:47
10 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:01
11 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:27
12 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 03:36
13 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 03:37
14 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 03:39
15 Sylvain Moniquet Groupama-FDJ Conti + 03:40
16 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 03:56
17 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 04:17
18 Gabriel Reguero Bahrain Cycling Academy + 04:18
19 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 04:21
20 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 04:24
21 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 04:25
22 Jack Burke Team Vorarlberg Santic + 04:46
23 Clément Carisey Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:53
24 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 04:59
25 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 05:03
26 Leo Hayter Development Team Sunweb + 05:04
27 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 05:07
28 Benjamin Declercq Team Arkea-Samsic + 05:09
29 Emilien Viennet C.C.Etupes + 05:23
30 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 05:30
31 Joab Schneiter Swiss Racing Academy + 05:34
32 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 05:37
33 Matteo Bellia Akros - Excelsior - Thömus + 05:42
34 Nicolas Prodhomme V.C.Villefranche Beaujolais + 05:42
35 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 05:59
36 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 06:06
37 Nathan Brown Rally Cycling + 06:07
38 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 06:10
39 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 06:10
40 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 06:10
41 Yaël Joalland C.C.Etupes + 06:10
42 Johan Le Bon B&B Hotels-Vital Concept + 06:11
43 Xandres Vervloesem Lotto - Soudal U23 + 06:17
44 Miguel Florez Androni Giocattoli-Sidermec + 06:20
45 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 06:34
46 Sandy Dujardin EC Saint-Etienne Loire + 06:41
47 Matis Louvel Team Arkea-Samsic + 06:43
48 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 06:48
49 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 06:48
50 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 06:54
51 Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence + 06:57
52 Carson Miles Israel Cycling Academy + 06:57
53 Johannes Schinnagel Team Vorarlberg Santic + 06:59
54 Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 07:00
55 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 07:01
56 Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 07:03
57 Rémi Aubert C.C.Etupes + 07:08
58 Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire + 07:09
59 Hannes Wilksch Development Team Sunweb + 07:09
60 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 07:16
61 Eusebio Pascual Bahrain Cycling Academy + 07:26
62 Freddy Ovett Israel Cycling Academy + 07:31
63 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 07:33
64 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 07:41
65 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 07:41
66 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 07:56
67 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux + 08:05
68 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 08:09
69 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 08:11
70 Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 08:15
71 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 08:38
72 Eitan Levi Israel Cycling Academy + 08:57
73 Maxime Richard C.C.Etupes + 09:02
74 Célestin Leyman A.V.C. Aix-en-Provence + 09:12
75 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 09:24
76 Enzo Leijnse Development Team Sunweb + 09:32
77 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 09:34
78 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 09:57
79 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 10:18
80 Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais + 10:39
81 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 10:48
82 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 11:32
83 Lennert Van Eetvelt Lotto - Soudal U23 + 11:36
84 Théo Nonnez Groupama-FDJ Conti + 11:39
85 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 11:55
86 Eric Valiente Bonafé Bahrain Cycling Academy + 12:22
87 Miguel Juan Castellano Bahrain Cycling Academy + 12:25
88 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 13:07
OOT Marius Mayrhofer Development Team Sunweb
OOT Maël Guégan Rally Cycling
OOT Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence
DNS Maxime Chevalier B&B Hotels-Vital Concept
Pos Name Team Time
01 - Pierre Rolland B&B Hotels-Vital Concept 11:58:46
02 1 Alexis Guérin Team Vorarlberg Santic + 02:31
03 1 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 02:32
04 4 Thomas Champion Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:28
05 7 Gavin Mannion Rally Cycling + 04:29
06 2 Adria Moreno Sala V.C.Villefranche Beaujolais + 04:30
07 2 Stuart Balfour Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:17
08 3 Sylvain Moniquet Groupama-FDJ Conti + 05:53
09 3 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 06:06
10 - Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 06:51
11 3 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 09:13
12 1 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 10:33
13 - Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 10:46
14 2 Franck Bonnamour Team Arkea-Samsic + 11:21
15 8 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 12:53
16 1 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 14:02
17 - Nicolas Prodhomme V.C.Villefranche Beaujolais + 15:38
18 - Gabriel Reguero Bahrain Cycling Academy + 16:38
19 - Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 17:37
20 2 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 18:54
21 2 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 19:45
22 2 Miguel Florez Androni Giocattoli-Sidermec + 20:28
23 2 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 22:24
24 - Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire + 23:54
25 2 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 25:48
26 2 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 27:31
27 1 Matis Louvel Team Arkea-Samsic + 27:51
28 3 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 28:16
29 1 Joab Schneiter Swiss Racing Academy + 28:35
30 3 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 29:00
31 4 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 31:41
32 3 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 31:48
33 1 Eusebio Pascual Bahrain Cycling Academy + 33:29
34 2 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 33:30
35 3 Emilien Viennet C.C.Etupes + 33:38
36 1 Xandres Vervloesem Lotto - Soudal U23 + 34:15
37 2 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 35:50
38 2 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 37:19
39 4 Jack Burke Team Vorarlberg Santic + 37:47
40 1 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux + 38:10
41 5 Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais + 38:25
42 - Sandy Dujardin EC Saint-Etienne Loire + 38:56
43 2 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 41:36
44 - Maxime Richard C.C.Etupes + 42:16
45 2 Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 43:01
46 3 Benjamin Declercq Team Arkea-Samsic + 43:26
47 1 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 43:33
48 - Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 44:14
49 2 Yaël Joalland C.C.Etupes + 46:07
50 7 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 47:40
51 1 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 47:46
52 3 Nathan Brown Rally Cycling + 48:03
53 - Freddy Ovett Israel Cycling Academy + 48:25
54 6 Leo Hayter Development Team Sunweb + 50:17
55 5 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 50:22
56 - Hannes Wilksch Development Team Sunweb + 50:43
57 7 Clément Carisey Team Pro Immo Nicolas Roux + 51:14
58 - Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence + 51:42
59 7 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 52:07
60 1 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 52:40
61 7 Théo Nonnez Groupama-FDJ Conti + 53:15
62 1 Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 53:23
63 5 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 53:46
64 2 Célestin Leyman A.V.C. Aix-en-Provence + 55:04
65 - Eitan Levi Israel Cycling Academy + 55:26
66 1 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 56:50
67 4 Matteo Bellia Akros - Excelsior - Thömus + 57:34
68 4 Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 01:00:16
69 1 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 01:00:52
70 1 Miguel Juan Castellano Bahrain Cycling Academy + 01:01:50
71 4 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 01:05:25
72 9 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 01:06:29
73 3 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 01:07:11
74 4 Carson Miles Israel Cycling Academy + 01:07:17
75 4 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 01:07:20
76 6 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 01:07:22
77 6 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 01:08:45
78 2 Enzo Leijnse Development Team Sunweb + 01:10:07
79 6 Johan Le Bon B&B Hotels-Vital Concept + 01:11:37
80 3 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 01:11:50
81 5 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:12:21
82 2 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 01:16:55
83 5 Johannes Schinnagel Team Vorarlberg Santic + 01:17:43
84 3 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:18:09
85 4 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 01:25:55
86 4 Lennert Van Eetvelt Lotto - Soudal U23 + 01:26:08
87 5 Rémi Aubert C.C.Etupes + 01:28:56
88 3 Eric Valiente Bonafé Bahrain Cycling Academy + 01:29:15
Info
Nations France
Date August 8th
Where Aix-les-Bains -> Le Revard
What 05.Stage
Distance 22.4 km
Leader P.Rolland
Youth M.Van Gils
Points P.Rolland
Mountain P.Rolland